Βιωνει κανεις!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Βιωνει κανεις!!

    https://www.newsitamea.gr/18chroni-s.../#.WcaAi7JJbIU

    Δοξα το θεο δεν πασχω απο σχιζοφρενεια!! Φανταζομαι ποσο επωδυνα θα ειναι για καποιον/οια που εχει!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Ειναι πιο εντονες ολες οι αισθησεις σου, και το παραμικρο σε ενοχλει, γινεσαι πολυ ευαισθητος, χανεις τα λογικα σου, σε χλευαζουν ολοι, δεν σε θελουν για σχεση, πηζεις στη μοναξια και στις ανασφαλειες, δεν μπορεις να συγκεντρωθεις ουτε για να διαβασεις ενα μικρο κειμενο αν εισαι σε οξεια φαση, η μνημη σου εξασθενει, δεν εχεις τι να πεις, πονας αφανταστα μεσα σου και αλλα πολλα........αστο, μην σου τυχει καλυτερα. Μ' αρεσει που καποιος απο εδω μεσα ειχε πει καποιον που επασχε απο ψυχωση (δεν μου αρεσει ο ορος σχιζοφρενεια) οτι δεν περιστρεφεται ολος ο κοσμος γυρω απο αυτον και οτι υπαρχουν χιλιαδες προβληματα. Ναι, υπαρχουν, αλλα η ελλειψη υγειας ειναι απο τα σοβαροτερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    το ειχα δει... ζωγραφιζει πολυ ομορφα κ ειναι κ στο προσωπο πολυ ομορφη γιατι διαβασα για την ανασφαλεια της.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    σε χλευαζουν ολοι, δεν σε θελουν για σχεση, πηζεις στη μοναξια
    Αυτά είναι ικανά να προκαλέσουν κάποια ψύχωση; Σε εμένα ξεκίνησε από αυτά. Αποκλειστικά μετά τον διορισμό μου ξεκίνησε μέσα στον χώρο εργασίας, μετά και στο συγγενικό περιβάλλον και παρατηρούσα τότε ότι κάτι έλεγαν ψιθυριστά σε όποιον πήγαινε να με πλησιάζει. Αποτέλεσμα η μοναξιά. Βέβαια συνετέλεσε και ο χαμηλός μισθός και η μάχη όχι μόνο της επιβίωσης αλλά και της εξέλιξης με σπουδές. Αυτό συνεχίζεται στον χώρο εργασίας έως σήμερα. Συκοφαντική δυσφήμιση, απροκάλυπτα ψέμματα και πολλά άλλα. Όταν πάω κάπου και είναι νέο το περιβάλλον αισθάνομαι αρχικά την αποδοχή, έχουν όλοι καλή διάθεση απέναντί μου, αλλά μετά από κάποιο διάστημα είναι σαν να βρωμίζει. Λες και με ακολουθεί μια φήμη. Αποτέλεσμα η μοναξιά. Φαύλος κύκλος.
    Last edited by genesis; 25-09-2017 at 18:43.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν νομιζω οτι απο μονες τους οι καταστασεις πυροδοτουν μια ψυχωση. Προκαλειται και απο τα γονιδια μας, οχι απαραιτητα κληρονομικο αλλα κατα τη δημιουργια του εμβρυου, και απλα μετα μπορει κατι στο περιβαλλον να την ενεργοποιησει. Ειναι δηλαδη συνδυασμος και γενετικων και περιβαλλοντικων παραγοντων........δυστυχως την πληρωνουμε παρα πολυ ασχημα, με χειροτερο απο ολα το στιγμα και την κοινωνικη απομονωση, αφου τα αλλα διορθωνονται ως ενα βαθμο αλλα οχι σε ολους ουτε 100%. Αλλα και αυτοι που θεωρουνται υγιεις δεν ειναι καλυτεροι, νομιζουν οτι εμεις ειμαστε μονο παραλογοι αλλα εθελοτυφλουν, γιατι και αυτοι κουβαλουν ενος ειδους τρελα και λενε για μας. Αυτο ειναι πολυ αδικο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Αυτή την στιγμή ψήγματα φαρμάκου παίρνω αλλά δεν έχω συμπτώματα. Εργάζομαι κανονικά, χωρίς δυσκολία. Nα φανταστείς οι άλλες κυρίες εκεί πέρα δεν μπορούν να χειριστούν excel, word, e mail, δεν έχουν πτυχίο, δεν γνωρίζουν ξένη γλώσσα και πάνε και διαδίδουν ότι εγώ είμαι ψυχασθενής και κάθομαι και δεν κάνω τίποτα. Τα παίρνεις στο κρανίο ή δεν τα παίρνεις; Οι προϊστάμενοι γνωρίζουν βέβαια, αλλά ποιος μου λέει ότι δεν διαδίδουν τα ίδια; Μιλάμε για εγκληματική συμπεριφορά. Δεν είμαι η μόνη που έχω πέσει θύμα εγκληματικής συμπεριφοράς. Πολλά παραδείγματα στην δουλειά μου. Πρόσφατα διάβασα για μια καρκινοπαθή που της κάνουν bulling άγνωστο για ποιο λόγο. Το έγραψε το εργατικό σωματείο και ίσως κινηθούν με εισαγγελέα. Εκεί μέσα σίγουρα υπάρχουν μασόνοι ψυχοπαθείς με το χρήμα και την εξουσία. Για πολλούς είναι αυτοσκοπός, με τον σκοπό να αγιάζει τα μέσα και όχι εργαλεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Καλα ναι συμπτωματα δεν ξερεις αν εχεις γιατι ολοι νομιζουμε οτι ειμαστε καλα και μπορει να μην ειμαστε, εξαλλου νομιζω ενα 80% υποτροπιαζει και με τα φαρμακα, οχι σε μεγαλο βαθμο, αλλα υποτροπιαζει. Εγω πχ εχω συμπτωματα ακομα και το ξερω. Οσο για τη δουλεια, οπως σου ειπα στην αρχη συμφωνω οτι γινοται "εγκληματα" αλλα τι μπορεις να κανεις; Και μπουλινγκ σε αρρωστους, αδυναμους, παχυσαρκους, και γενικα διαφορετικους απο τους αλλους γινονται συνεχεια. Ο καθε μαλακας ξεσπαει τα κομπλεξ του πανω στους αλλους γιατι ετσι γινεται πιο δυνατος. Αλλα ειναι ψευτοδυναμη αυτο, εχει δυναμη μονο χαρη στους αλλους και οχι χαρη στον εαυτο του. Και στη δουλεια γενικα γινονται πολλα αισχη, ο ενας κοιταει να βγαλει το ματι του αλλου, οπως και στην κοινωνια, απλα στη δουλεια ειναι το αποκορυφωμα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταζεις τη δουλεια σου και τιποτε αλλο. και κοινωνικοποιησου μεσω διαδικτυου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταζεις τη δουλεια σου και τιποτε αλλο. και κοινωνικοποιησου μεσω διαδικτυου.
    Δεν είναι και εύκολο να είσαι συνέχεια σε μάχη με εγκληματική οργάνωση. Γι΄αυτό δεν αντιδρούν όσοι δημόσιοι υπάλληλοι είναι σωστοί και έχουμε αυτό το πορνείο που χρεωκόπησε την χώρα.
    Κοιτάζεις την δουλειά σου αλλά ούτε ποιά είναι αυτή δεν ξέρεις. Σαμποτάρουν συνέχεια τα εργασιακά σου δικαιώματα, δεν σου δίνουν αντικείμενο ανάλογο της ειδικότητάς σου, σε έχουν συνέχεια κάνε αυτό και εκείνο, πράγμα παράνομο, αφού η εταιρεία έχει κανόνες, οδηγίες και υπάρχουν και οι νόμοι του κράτους και το Σύνταγμα που παραβιάζονται.

  10. #10
    Μοναξια και να σε στιγματίσουν ως ψυχασθενή.

    Το μπουλιγκ αντιμετωπίζεται με αντίδραση, υψώνεις τονο φωνης, και το χερι αμα χρειαστεί και αρπάζεις αν δεν γινεται αλλιως απο τα χερια του αλλου αυτο που σου ανηκει, κι αν χρειαστει καθεσαι μεσα στο γραφειο του και κτυπάς το χερι στο τραπεζι και μενεις εκει κανοντας του τη ζωη δυσκολη μέχρι να σταματησει η αδικια μεχρι να γίνει το δικό σου, κι οσο χρειαστει αυτό!

    Αυτοι που κανουν μπουλιγκ δεν ειναι οπωσδηποτε τολμηροι, μαλλον όχι. Απλα τους εδωσες την εντυπωση ότι εισαι ευαλωτος, ότι δλδ ανηκεις στο χωρο που νιωθουν ασφαλεια και κανουν ότι θελουν. Αμα τους δειξεις ότι μπορείς να τους αντιμετωπισεις και αλλιως τότε φοβούνται, διοτι εισαι εκτος του χωρου οπου νιωθουν ασφαλεια. Κι αυτο ειναι κατι που δυστυχως δεν το αντιλαμβανονται τα θυματα μπουλιγκ, ζουν δλδ με την ψευδαισθηση οτι ο αλλος ειναι πιο δυνατος τους και ατρομητος.

    Η μοναξια και ο στιγματισμος ειναι περιθωριοποιηση, ειναι ως εαν να ξοφλησες. Ειναι ως εαν να πρεπει να καταβαλεις υπερανθρωπες προσπαθειες για να γυρισει απο την ισια πλευρα ο κοσμος που ήδη γυρισε αναποδα, δεν ειναι καθολου ευκολο να αλλάξεις τετοια εντυπωση για σενα. Και η μοναξια ειναι από τους χειροτερους εχθρους για ατομα με ψυχολογικα προβληματα. Το προβλημα οξυνεται, το ατομο ψαχνει απεγνωσμενα επικοινωνια και μεσα απο αυτη θετικοτητα και ενθαρρυνση αλλα δεν βρισκει.
    γιάννης

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Έχω περάσει μοναξιά και καλογερική. Η καλογερική δεν με πειράζει. Το έχω πάρει απόφαση ότι δεν θα έχω σύντροφο, εξάλλου μου έχουν πει ότι το μόνο που θα μπορούσα να βρω είναι καμμένο χαρτί, κανένα ρεμάλι να τον συντηρώ ή μαυριδερό από μουσουλμανικές χώρες. Θέλουν ξύλο αλύπητο όσοι μου τα είπαν αυτά ή όχι;
    Έχω αδέρφια όμως και ανιψάκια και θα ήθελα να τα βλέπω, αλλά μένω Αθήνα και αυτοί αλλού (Ήπειρο και Γερμανία). Πατέρας, μάνα μου έχουν φερθεί καθικένια.

  12. #12
    Πόσον χρονών είσαι κοπέλα μου? Έχεις κανα εμφανισιασκό πρόβλημα πχ κιλά, υπερβολικά κοντή, δυσμορφία, παραλυση?
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    δεν μπορείς να αλλάξεις υπηρεσία? αλλά μπορεί να είναι τα ίδια και χειρότερα, οπότε πρέπει να αναπτύξεις άμυνες...
    ποιος σου τα είπε αυτά?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πόσον χρονών είσαι κοπέλα μου? Έχεις κανα εμφανισιασκό πρόβλημα πχ κιλά, υπερβολικά κοντή, δυσμορφία, παραλυση?
    Έχω φτάσει πια 46 οπότε απομακρύνεται η δημιουργία οικογένειας. Είμαι μια χαρά άνθρωπος, γύρω στο 1,60, κανονικά κιλά, με οβάλ κανονικό και ίσως όμορφο πρόσωπο. Κανονική, συνηθισμένη. Παρόλο το ύψος, στη Γερμανία (όταν ζούσα) περνούσα και για Γερμανίδα. Καμία σχέση με δυσμορφίες, νανισμό, παχυσαρκία κλπ. Ίσως απλά δεν βρήκα κάποιον κατάλληλο όπως και τόσες γνωστές σ' αυτή την ηλικία, αλλά αυτές έχουν και καμία σχέση κάπου κάπου για διακοπές, ταξιδάκια, συντροφιά και γενικά διαβιούν καλύτερα από μένα σαν ελεύθερες. Έχουν βέβαια και καλύτερα οικονομικά.
    Αυτά μου τα έχουν πει συγγενείς. Στην δουλειά απλά με έβαζαν σε κατώτερη κοινωνική τάξη. Να μην κοιτάω μηχανικούς π.χ. Επίσης τους έχω δει που μιλάνε κρυφά σε καινούργιους (τόσο οι συγγενείς όσο και στη δουλειά) και μετά με αποφεύγουν.
    Δεν μου αρέσει να μιλάω όμως για θέματα σχέσεων. Αν είστε ακόμη νέοι προσπαθείστε να το ξεπεράσετε και μην αφήσετε να σας πατήσουν.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    εγω πλεον ο,τι γινεται πηγαινω κατ ευθειαν στο διευθυντη, και συγχρονως τους το λεω. ευγενικα οσο μπορω. απο τοτε που ακολουθω αυτην την τακτικη δεν εχω πλεον προστριβες και ο καθενας μπαινει στη θεση του. η συγγρουση ριναι δυσκολη και με αναδτατωνει αλλαδε γινεται αλλιως

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι κάνεις όταν βλέπεις οτι δεν κάνεις
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-02-2016, 01:55
  2. Πώς βιώνει κάποιος τη διπολική διαταραχή;
    By oti in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 17-04-2015, 21:58
  3. να ζει κανείς ή να μη ζει?
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 11-12-2013, 07:36
  4. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2010, 00:15
  5. με ΙΨΔ κανεις?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 15-09-2008, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •