Μας εδωσε ο θεος λιγο απ'αυτον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    davidh
    Guest

    Μας εδωσε ο θεος λιγο απ'αυτον

    κατ εικονα και καθ ομοιωσιν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Να φοβασαι τις απολυτες αποψεις σ'αυτο το θεμα.
    Οι θρησκευομενοι θα σου πουν ναι
    Οι αθεοι οχι θεος κ χαζομαρες
    Εγω θα σου πω την πεποιθηση μου για την μονοθειστικη θρησκεια πως πιστευω πως ο θεος οπως παρουσιαζεται ειναι αποτελεσμα των σκεψεων κ των φοβων κ της φαντασιας του ανθρωπου. Παιρνει τα χαρακτηριστικα της εκαστοτε κοινωνιας, των προληψεων, της παραδοσης κ των προσδοκιων της κ οτι την εξυπηρετει ηθικα.
    Αυτο ειναι απλα μια πεποιθηση. Αυτο που ξερω ειναι οτι εχω ερωτηματα κ οχι απαντησεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    πλεον πιστευω 3 πραγματα για την ζωη στη γη τουλάχιστον...
    1. ειμαστε γεννετικα τροποποιημενοι πίθηκοι
    2. ειμαστε κατασκευασμένοι στον σωληνα από προηγμένα ειδη κατ'εικονα και καθ'ομειωσιν τους
    3. είχαμε ελευση..

    πλεον εχουμε γινει αχταρμάς...

  4. #4
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by black angel View Post
    πλεον πιστευω 3 πραγματα για την ζωη στη γη τουλάχιστον...
    1. ειμαστε γεννετικα τροποποιημενοι πίθηκοι
    2. ειμαστε κατασκευασμένοι στον σωληνα από προηγμένα ειδη κατ'εικονα και καθ'ομειωσιν τους
    3. είχαμε ελευση..

    πλεον εχουμε γινει αχταρμάς...
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Να φοβασαι τις απολυτες αποψεις σ'αυτο το θεμα.
    Οι θρησκευομενοι θα σου πουν ναι
    Οι αθεοι οχι θεος κ χαζομαρες
    Εγω θα σου πω την πεποιθηση μου για την μονοθειστικη θρησκεια πως πιστευω πως ο θεος οπως παρουσιαζεται ειναι αποτελεσμα των σκεψεων κ των φοβων κ της φαντασιας του ανθρωπου. Παιρνει τα χαρακτηριστικα της εκαστοτε κοινωνιας, των προληψεων, της παραδοσης κ των προσδοκιων της κ οτι την εξυπηρετει ηθικα.
    Αυτο ειναι απλα μια πεποιθηση. Αυτο που ξερω ειναι οτι εχω ερωτηματα κ οχι απαντησεις.
    για πειτε ηλικιες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Χαζομαρες δεν ειναι να πιστευεις οτι δεν υπαρχει θεος, χαζομαρα ειναι να πιστευεις οτι υπαρχει. Γιατι πχ στο χριστιανισμο λενε οτι ο θεος ειναι αγιος δηθεν αλλα εχει φτιαξει κατα τ αλλα ολα τα κακα του κοσμου, ειναι παντοδυναμος αλλα δεν μπορει να νικησει το διαβολο, θα παμε δηθεν στην κολαση η τον παραδεισο για μια ζωη ολο δοκιμασιες και χωρις κανενα νοημα. Ελεος. Και για να μην πω και για τις αλλες θριησκειες, σκοτωμα σε οσες γυναικες απατουν κτλ. Αν υπηρχε θεος, αν υπηρχε το τελειο στο θεο, θα υπηρχε και στους ανθρωπους και στη ζωη μας, θα ζουσαμε ολοι ειρηνικα, χωρις θανατους, χωρις πονο, χωρις αρρωστιες, χωρις σεξ γιατι θα ημασταν ευτυχισμενοι και δεν θα ειχαμε αναγκη απο σαρκικη ηδονη, χωρις ολα αυτα που βιωνουμε τωρα...........

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Χαζομαρες δεν ειναι να πιστευεις οτι δεν υπαρχει θεος, χαζομαρα ειναι να πιστευεις οτι υπαρχει. Γιατι πχ στο χριστιανισμο λενε οτι ο θεος ειναι αγιος δηθεν αλλα εχει φτιαξει κατα τ αλλα ολα τα κακα του κοσμου, ειναι παντοδυναμος αλλα δεν μπορει να νικησει το διαβολο, θα παμε δηθεν στην κολαση η τον παραδεισο για μια ζωη ολο δοκιμασιες και χωρις κανενα νοημα. Ελεος. Και για να μην πω και για τις αλλες θριησκειες, σκοτωμα σε οσες γυναικες απατουν κτλ. Αν υπηρχε θεος, αν υπηρχε το τελειο στο θεο, θα υπηρχε και στους ανθρωπους και στη ζωη μας, θα ζουσαμε ολοι ειρηνικα, χωρις θανατους, χωρις πονο, χωρις αρρωστιες, χωρις σεξ γιατι θα ημασταν ευτυχισμενοι και δεν θα ειχαμε αναγκη απο σαρκικη ηδονη, χωρις ολα αυτα που βιωνουμε τωρα...........
    Δεν είναι έτσι και ίσως να έχεις παρανοήσει αρκετά πράγματα, πάνω στο θέμα της θεολογίας. Κανείς δεν είπε, ότι επειδή είναι τέλειος ο Θεός, θα είναι και ο άνθρωπος. Ούτε οι άγγελοι, δεν είναι τέλεια όντα. Όσο για το κακό, ο Θεός νικάει πάντα και αυτό, μόνο αν Τον αναζητήσει κανείς. Ο άνθρωπος έχει ανάγκη τον Θεό, όχι ο Θεός τον άνθρωπο. Μπορώ αν θέλεις, να σου εξηγήσω, όλες τις απορίες σου, αλλά αν θέλεις να ακούσεις ή να συμμετέχεις στην συζήτηση. Αυτό εξαρτάται από εσένα. Πάντως να ξέρεις, ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα και δεν το αναφέρω, με καμία κακία ή ειρωνεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Γιατι να πρεπει να κανει προσευχη καποιος, για να αναζητησει το θεο να του δωσει την υγεια του, η οτιδηποτε αλλο εχει αναγκη για να επιβιωσει; Και γιατι δεν τα παιρνει ποτε οταν προσευχεται; Γιατι ο θεος δεν τα εδωσε απο την αρχη στον ανθρωπο και τον αφηνει να υποφερει; Γιατι υπαρχουν οι εκκλησιες να βαζουμε λεφτα να αναψουμε κερακι και να φιλαμε εικονες αντι να ζουσε διπλα μας ο θεος και γιατι να εχουμε σωματα οταν υπαρχει ο σωματικος και ο πνευματικος πονος αντι να ειμαστε αυλοι χωρις σαρκικες ηδονες και πονο; Γιατι να μην μας κανει τελειους; Επειδη δεν το ειπε κανεις; Ε και; Κανεις δεν ειναι τελειος για να το σκεφτει αυτο απο την αλλη. Γιατι ολοι υποφερουν; Γιατι να μας φτιαξει μια ζωη ολο δοκιμασιες μεχρι να παμε στον παραδεισο η στην κολαση αντι να μην υπαρχει καθολου το κακο και ο πονος και να ειμαστε ολοι πχ σαν τους αγγελους;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    εγω πλεον αποφασισα να πιστευω σε ολους τους θεους... θεωρω γραφικο οποιον πιστευει μονο σε έναν ή κανεναν..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by black angel View Post
    εγω πλεον αποφασισα να πιστευω σε ολους τους θεους... θεωρω γραφικο οποιον πιστευει μονο σε έναν ή κανεναν..
    Δεν καταλαβα το χιουμορ σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δεν καταλαβα το χιουμορ σου;
    δεν κανω χιουμορ... μεγαλωσα σαν χριστιανος πιστευωντας σε έναν θεο... μετα εγινα αθεος για πολλα χρονια..

    και τωρα αποφασισα να πιστευω σε ολους τους γνωστους θεους και μη... από αυτόν των χριστιανων μεχρι τον Δια και τον Μανιτου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    κατ εικονα και καθ ομοιωσιν?
    Αυτο που ειπε ο Χριστος , εννοουσε οτι ολοι μας εχουμε εναν μικρο Θεο μεσα μας , ειμαστε εν δυναμει Θεοι , δεν ειναι ο Θεος καποια οντοτητα που μας παρακολουθει απο το διαστημα , ουτε κανας γενειοφορος , τιμωρος , ουτε καν ασχολειται μαζι μας ...................ειμαι θρησκευομενος , πολυ , αλλα με τον δικο μου τροπο, η εκκλησια και οι οικουμενικοι συνοδοι εχουν διαστρεβλωσει την πραματικη πιστη ...............μπορειος να αποκαλεις τον Θεεο οπως σου κανει κεφι , ειτε Μωαμεθ , Βουδα ,κ.ο.κο. , το αποτελεσμα ειναι το ιδιο , η πιστη στον μικρο Θεο μεσα μας , κινητοποιει διυναμεις που εχουμε σε λανθανουσα κατασταση .....................οπως το λες , μας εδωσε λιγο στο καθενα απ Αυτον .....δυστυχως οι αμορφωτοι παπαδες και το συναφη αυτο , εχουν κανει μεγαλη ζημια στην θρησκεια ,δεν ειναι δυνατον εν ετει 2000 να πιστευουμε σε πρωτοπλαστους , και δεκα εντολες που δοθηκαν σε πετρα !!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν ειναι δυνατον εν ετει 2000 να πιστευουμε σε πρωτοπλαστους
    εγω πιστευω ότι οι ''θεοι'' οντως εφτιαξαν το πρωτο καλουπι το πρωτο ζευγος ανθρωπων στον σωληνα... θα μπορουσε να εχει και το κωδικο ονομα αδαμ και ευα και ισως για αυτό εμεινε και ετσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by black angel View Post
    εγω πιστευω ότι οι ''θεοι'' οντως εφτιαξαν το πρωτο καλουπι το πρωτο ζευγος ανθρωπων στον σωληνα... θα μπορουσε να εχει και το κωδικο ονομα αδαμ και ευα και ισως για αυτό εμεινε και ετσι
    Μπορει ναναι ετσι , αν και δεν το πιστευω , αλλα οπως το παρουσιαζει η εκκλησια , οτι εφτιαξε την γυναικα απο το πλευρο του Αδαμ , μαλλον αποκλειεται !!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    165
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μπορει ναναι ετσι , αν και δεν το πιστευω , αλλα οπως το παρουσιαζει η εκκλησια , οτι εφτιαξε την γυναικα απο το πλευρο του Αδαμ , μαλλον αποκλειεται !!
    αν αποκλεισεις το αποδεδειγμένα αδυνατον ότι περισσεψει οσο κουφο και να είναι πρεπει να είναι η αληθεια...
    ισως φτιαξαν πρωτα το αρσενικο.. και πηραν δειγμα dna από το πλευρο του το τροποποιησαν και φτιαξαν το θυληκο...
    μου είναι αδυνατον να χωνεψω ότι απλα φτιαξαν μια ιστορια στα ιερατεια τους και ειπαν θα το λανσαρουμε στον κοσμο... πρεπει να υπαρχει μια δοση αληθειας... μιας ξεχασμένης αληθειας

    όπως επισης μου είναι αδυνατον να πιστεψω ότι οι ανθρωποι που φτιαξαν πυραμίδες, παρθενωνες και δωσαν σχεδόν τα παντα από γνωσεις στην ανθρωποτητα ηταν τοσο φαουλ στους θεους τους... κατι άλλο παιζει....

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπιος θελει να πιστεψει σε ενα πραγμα αυτο σημαινει οτι αυτο υπαρχει
    ενω οταν δε πιστευει αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει
    αρα γινεται οτι πιστευεις σε καθε περιπτωση

    οι περισσοτεροι πχ για να πιστεψουν πρεπει να δουν το θεο μπροστα τους και να τους πει ναι εδω ειμαι τωρα με πιστευεις?

    αυτο ομως δε το κανει γιατι ετσι τους αφηνει τη δυνατοτητα να πιστεψουν η οχι σ αυτον αν πχ οι περισσοτεροι δε πιστευουν σε αυτο δε καταλαβαινω μετα γιατι αναρωτιουνται γιατι δεν υπαρχει θεος αφου ετσι τον εξαφανιζουν λεγοντας οχι.

    απλα πραγματα...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. κι ομως ακομα νοιαζομαι γι αυτον
    By nefeli_ in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 31-12-2015, 23:16
  2. ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΑΠΙΣΤΙΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ !
    By Gamer85 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 36
    Last Post: 08-07-2014, 14:23
  3. Δν μπορω να ζησω χωρις αυτον
    By iuby in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 70
    Last Post: 13-10-2010, 14:57
  4. μία ξεχωριστή γνωριμία που μου έδωσε ένα μάθημα...
    By Christine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2010, 18:39
  5. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟΝ?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 28-04-2009, 00:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •