Πέρασα σε σχολή στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να αποχωρήστω την οικογένεια μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273

    Πέρασα σε σχολή στην επαρχία αλλά δεν μπορώ να αποχωρήστω την οικογένεια μου

    Καλησπέρα, εάν και δεν ξέρω εάν γράφω στο σωστό.τοπικ θα μπω κατευθείαν στο θέμα , ειμαι 19 ετών φέτος πέρασα Κεφαλονιά σε μια σχολή.ονοματι ψηφιακών μέσων και επικοινωνίας, ήθελα πληροφόρικη, η σύγκεκριμενη σχολή σε κάποια εξάμηνα έχει κάποια πολύ ενδιαφέρον μαθήματα για εμένα που σχετίζονται με την πληροφορική, αλλά από εκεί δεν μπορείς να βγεις καθαρά πληροφορικαριος η δικτυας όπως ήθελα εγώ .. είχα δώσει και πέρσυ και απέτυχαζ έχασα και άλλη μια χρονιά στην πρώτη Λύκειιυ λόγο απουσιών, σύνολο 2 χρονιές χάθηκαν , οι γονείς μου και όσοι γνωστοί και συγγενείς γνωρίζουν ότι πέρασα εκεί ξετρελαθηκαν και χάρηκαν. Πριν 2 εβδομάδες οι δικοί μου έτρεξαν σαν τρελοί να μου βρουν σπίτι, δουλεύουν και οι 2 σαν σκυλιά .. έχω άλλα 3 αδέρφια τα 2 μεγαλύτερα.. τώρα πλέον πήραν την απόφαση να με βοηθήσουν όσο δεν πάει, θέλοντας και μη . Θα πληρώνουν το ένοικιο μου το φαγητό.μου και όλα ... Δεν το ήθελα .. αλλά επέλεξα σχολή επαρχίας, μου έλεγαν προσοχή εάν βάλεις επαρχία και δεν μπορείς να πας καλύτερα μην την βάλεις ..σήμερα δευτέρα λοιπόν ήρθε η ώρα να πάω στην Κεφαλονιά με τον αδερφό μου όπου δεν έχουμε πολύ.καλες σχέσεις ποτέ δεν μιλούσαμε πολύ.. θα κάτσει 3 μέρες.. το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να αποχωρήστω κανέναν. Ούτε την οικογένεια μου ούτε την τρελή Αθήνα .. εντάξει θα έρχομαι Χριστούγεννα κλπ αλλά μόνος δεν το πίστευα ποτέ θα μείνω . Από την άλλη δεν γίνεται να είμαι.παντα με τους γονείς μου ..κλαίω συνέχεια και στεναχωρώ τους γονείς μου γιατί δεν θέλω να πάω, ενώ εκανα σαν τρελός για να φύγω, τώρα που έφτασε η ώρα νομίζω το μετάνιωσα... Δεν είμαι να μένω μόνος... Να σημειώσω ότι οικονομικά ήμουν ανεξάρτητος σχεδόν για έναν χρόνο λόγο.οτι δούλευα σε εστιατόρια ως βοηθός σερβιτόρου και αυτό ελάφρυνε τους δικούς μου, έχω την δυνατότητα έστω και 2 μέρες την εδβομαδα να βρω δουλειά εκεί για ένα χαρτζιλίκι για τα τσιγάρα ... (Καπνίζω απίστευτα τρέλα και δεν παίρνω κιλό......) Διότι πέρασα από 2 πολύ καλά εστιατόρια της Αθήνας ... Τι να κανωωω? Δεν θέλω να φύγω δεν μπορώ να τους αποχωρήστω....... Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με κάποιον, όπως φίλο κοπέλα, ξέρω θα πάω στην σχολή τις πρώτες μέρες και θα είμαι με τα μούτρα κάτω, λες και έρχεται η καταστροφή, το.ξερω ακουγομαι περίεργος, ξέρω ότι δεν είναι κάτι τρελό, αλλά πώς να το ξεπεράσω? Ποτέ δεν έμαθα να κάνω φίλους με το γεια σου.τι κάνεις πως σε λένε Γιάννης χάρηκα....
    .. πάντα έκανα βλακεία και όλα πήγαιναν χαλιά... Μερικοί παρακαλάνε να περάσουν επαρχία και να μένουν μόνοι τους.... Δεν είμαι τέτοιος...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Γιαννη, αν και δεν εχω συμπασχει ποτε, εγω ημουν ατομο που εφυγε στα 18 τρεχοντας μακρια απο τη φωλια της οικογενειας, θα σου πω οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειχαν την ιδια ακριβως φοβια με σενα και δεν τολμησαν και περασαν χρονια, πολλα χρονια και εμειναν στα 30-40-50+ ακομα με τους γονεις τους. Μεχρι που οι γονεις πεθαναν.
    Ανοιξε τα φτερα σου, ζορισου να αντιμετωπισεις το φοβο σου, καντο εστω με πιεση και φοβο και αγχος, αρκει να το κανεις.
    Πιστευω αυτο θελεις απο το φορουμ. Να σε σπρωξουμε. Αρα βαθια μεσα σου, θελεις πραγματικα να πας, αλλιως δε θα ανοιγες αυτο το νημα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Γιαννη, αν και δεν εχω συμπασχει ποτε, εγω ημουν ατομο που εφυγε στα 18 τρεχοντας μακρια απο τη φωλια της οικογενειας, θα σου πω οτι υπαρχουν ανθρωποι που ειχαν την ιδια ακριβως φοβια με σενα και δεν τολμησαν και περασαν χρονια, πολλα χρονια και εμειναν στα 30-40-50+ ακομα με τους γονεις τους. Μεχρι που οι γονεις πεθαναν.
    Ανοιξε τα φτερα σου, ζορισου να αντιμετωπισεις το φοβο σου, καντο εστω με πιεση και φοβο και αγχος, αρκει να το κανεις.
    Πιστευω αυτο θελεις απο το φορουμ. Να σε σπρωξουμε. Αρα βαθια μεσα σου, θελεις πραγματικα να πας, αλλιως δε θα ανοιγες αυτο το νημα.
    Όντως, ίσως έτσι νιώθω, ότι χρειάζομαι λίγο σπρώξιμο.. γενικά νιώθω έτσι αλλιώς πολλές δεν κάνω πράγματα ούτε απλά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ο φοβος ειναι που σε κραταει πισω. Η επιθυμια σου ειναι να πας να σπουδασεις. Αν διαλεξεις το φοβο, θα εχεις και τις αναλογες συνεπειες. Αν πας, θα εχεις δυσκολιες, αλλα αυτη ειναι η ζωη τελικα, η αντιμετωπιση τους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    καθε αρχη κ δυσκολη.
    σκεψου οτι ολοι λιγο πολυ εχουν τους ιδιους φοβους οπτ εχετε κατι κοινο ασχετα αν δεν τους φανερωνει κανεις.
    ειναι η πρωτη δοκιμη προσαρμογης μετα τα σχολικα χρονια κ θελει να δωσεις θαρρος στον εαυτο σου.
    εξοικειωσου με το περιβαλλον κ προσπαθησε να εισαι ανοιχτος
    επειδη ολοι ψαχνονται ειναι ευκολο να κολλησεις με καποιον.
    Πανω απο ολα να σκεφτεσαι οτι δεν εισαι ο μονος μ'αυτες τις σκεψεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ο φοβος ειναι που σε κραταει πισω. Η επιθυμια σου ειναι να πας να σπουδασεις. Αν διαλεξεις το φοβο, θα εχεις και τις αναλογες συνεπειες. Αν πας, θα εχεις δυσκολιες, αλλα αυτη ειναι η ζωη τελικα, η αντιμετωπιση τους.
    Μιας και μιλάμε για φόβο.. τις πρώτες μέρες θα νιώθω πραγματικά φόβο μέσα μου , μήπως μπουκαρει κάποιος μέσα και με κλεψει.. εδώ στην Αθήνα φοβάμαι όταν είμαι με την οικογένεια μου. Εκεί που θα μείνω προς το παρών για ένα χρόνο θα είναι κάτι ενοικιαζόμενα δωμάτια όπου έχει και άλλους φοιτητές μέσα ... Τώρα δεν ξέρω πως θα πάει... Δεν θέλω πάλι να μπω στο τριπακι της κατάθλιψης και της μιζέριας....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ειναι μεγαλο χαρτι στα χερια σου η προυπηρεσια στο σερβις. Δειχνει οχι μονο ικανοτητα να αναλαμβανεις ευθυνες και να κερδιζεις χρηματα, αλλα και ικανοτητα να συνεργαζεσαι με αλλους ανθρωπους. Δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος σαν εσενα να μην μπορει να τα βγαλει περα με σπουδες εκτος πολης.
    Εδω τα καταφερνουν αλλα παιδια που απο μικρα χωρια βρισκονται ξαφνικα σε μεγαλες αχανεις πολεις. Και μιλαμε για χιλιαδες παιδια που φυσιολογικα δεν εχουν δουλεψει μεχρι να τελειωσουν το Λυκειο. Και πολλα δε θα δουλεψουν μεχρι και για πολλα χρονια μετα στην Ελλαδιτσα.
    Εισαι ηδη πιο εμπειρος απο χιλιαδες παιδια, κριμα ειναι να κλειστεις σπιτι με τους γονεις σου απο εναν παιδικο φοβο.
    Οι γονεις σου ειναι γενικως υπερπροστατευτικοι?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ειναι μεγαλο χαρτι στα χερια σου η προυπηρεσια στο σερβις. Δειχνει οχι μονο ικανοτητα να αναλαμβανεις ευθυνες και να κερδιζεις χρηματα, αλλα και ικανοτητα να συνεργαζεσαι με αλλους ανθρωπους. Δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος σαν εσενα να μην μπορει να τα βγαλει περα με σπουδες εκτος πολης.
    Εδω τα καταφερνουν αλλα παιδια που απο μικρα χωρια βρισκονται ξαφνικα σε μεγαλες αχανεις πολεις. Και μιλαμε για χιλιαδες παιδια που φυσιολογικα δεν εχουν δουλεψει μεχρι να τελειωσουν το Λυκειο. Και πολλα δε θα δουλεψουν μεχρι και για πολλα χρονια μετα στην Ελλαδιτσα.
    Εισαι ηδη πιο εμπειρος απο χιλιαδες παιδια, κριμα ειναι να κλειστεις σπιτι με τους γονεις σου απο εναν παιδικο φοβο.
    Οι γονεις σου ειναι γενικως υπερπροστατευτικοι?

    Το ξέρω ότι είναι θετικό για μένα και πραγματικά το λέω μέσα από την καρδιά μου ασχέτως αν όλα πάνε χαλιά σε αυτή την χώρα, έμαθα πολλά και άλλαξα πολύ μέσα από την εργασία. Όταν λέτε υπερπροστατευτικοι τι εννοείται?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εννοω αν τους θυμασαι παντα να σε προφυλασσουν εντονα, να σε συμβουλευουν να προσεχεις, να ανησυχουν μην παθεις τιποτα κλπ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Εννοω αν τους θυμασαι παντα να σε προφυλασσουν εντονα, να σε συμβουλευουν να προσεχεις, να ανησυχουν μην παθεις τιποτα κλπ
    Ναι , πολλές φορές ,αν και όταν έφτασα στα 16 έπαψε να συμβαίνει αυτό γιατί άρχισαν να με εμπιστεύονται, πράγμα που.παλαιοτερα δεν παιζόταν.. ωστόσο έχω παρατηρήσει πως οι.γονεις όταν έχουν βιώσει άσχημες παιδικές ηλικίες όπως τσακωμούς στο σπίτι, δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους κλπ.κλπ τότε αυτά μεταδίδονται και σε εμάς, τους νέους.. θέλω να πω ότι θέλουν και θα με προστατευουν για.παντα, δεν είναι υποχρεωμένοι να με βοηθήσουν χρηματικά ειδικά στις δύσκολες περιόδους.. να συμπληρώσω ότι η σχολή.μου δεν υπάρχει αντίστοιχη στην Αθήνα γι'αυτό δεν μπορώ να πάρω μεταγραφή εδω..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οκ δεν αναφερομουν στο οικονομικο, πολυ καλα θα κανουν και θα σε στηριξουν. Εισαι το παιδι τους και ειμαστε σε μια χωρα μπουρδελο.
    Εγω ρωτησα πιο πολυ γιατι αναρωτηθηκα πώς η συμπεριφορα τους σε εχει επηρεασει τοσο πολυ ωστε να φοβασαι να ανεξαρτητοποιηθεις συναισθηματικα σαν ενηλικας.
    Αφου σε εμπιστευονται οτι θα τα καταφερεις, καιρος να κανεις και συ το ιδιο για τον εαυτο σου, να σε εμπιστευτεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Οκ δεν αναφερομουν στο οικονομικο, πολυ καλα θα κανουν και θα σε στηριξουν. Εισαι το παιδι τους και ειμαστε σε μια χωρα μπουρδελο.
    Εγω ρωτησα πιο πολυ γιατι αναρωτηθηκα πώς η συμπεριφορα τους σε εχει επηρεασει τοσο πολυ ωστε να φοβασαι να ανεξαρτητοποιηθεις συναισθηματικα σαν ενηλικας.
    Αφου σε εμπιστευονται οτι θα τα καταφερεις, καιρος να κανεις και συ το ιδιο για τον εαυτο σου, να σε εμπιστευτεις.
    Δεν με έχει επηρεάσει η συμπεριφορά τους, απλά έτσι είμαι , πάντα κλειστοφοβίκος και απόμακρος.. να δεν ξέρω ποιος είμαι πως θα εμπιστευτώ τον εαυτόν μου ? Ειλικρινά εδώ και χρόνια νιώθω έτσι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δε θα βρεις ποτε την απαντηση μεσα στο πατρικο σου σπιτι. Εκει θα εισαι παντα το παιδι των γονιων. Στο υπογραφω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    273
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δε θα βρεις ποτε την απαντηση μεσα στο πατρικο σου σπιτι. Εκει θα εισαι παντα το παιδι των γονιων. Στο υπογραφω.

    Μακάρι να είναι όπως τα λέτε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Και βασικα εδω στο φορουμ ειμαστε ολοι ισοι. Δε θα μιλας σε κανεναν στον πληθυντικο
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ανήκω στην οικογένεια μου.
    By Μαρούλι in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 29-12-2015, 01:18
  2. προβλημα στην οικογενεια
    By georider in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-05-2013, 13:41
  3. Μπορω να δημιουργησω οικογενεια?????????
    By apaleftos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2013, 10:57
  4. ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 25-06-2011, 20:07
  5. Περασα απο τη μη υπαρξη στην υπαρξη
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 483
    Last Post: 08-09-2009, 13:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •