τελικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: τελικα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    τελικα

    τελικα μετα απο προσοπικα βιωματα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα. οκ εγινε οτι εγινε κ πατοσες εμεινες σε ασχημη κατασταση αλλα με προσπαθεια κ βοηθεια αρχησες να βρισκεις δυναμη σηγα σηγα κ θες να προχωρισεις. οκ αλλα τωρα τι κανεις? ποιο ειναι το καλητερο που εχεις να κανεις? εχω βρεθει κ σε αυτο το δηλημα κ νομιζω πως το καλυτερο που εχει να κανει ο καθενας προκειμενου να ξανα αρχησει να φτιαχνει τον εαυτο του κ την ζωη του ειναι να επειδιωξει την δικη του αυτοπραγματοση. συμφωνειται η οχι?. αφου πλεον μεσα σαυτην την κατασταση ειχε μεινει μονος κ εστο σε ενα βαθμο ειχε καταφερει να διαχωρισει τον εαυτο του απο τους αλλους. δλδ ειχε αναγνωρισει αυτο το αισθημα της δικιας του παρουσιας σαν κατι ξεχωριστω απο τους αλους. κ με λιγα λογια αναγνωρισε την μοναδικοτητα του. το μονο που εχει να κανει ειναι να ξανασυκοθει αλλα αυτη την φορα να χαραξει την δικη του πορεια στη ζωη. να παει κατευθειαν, εκει που θελει να παει, κ εχει βαλει στοχο να παει,...σε κατι καλυτερο( οτι κ αν ειναι αυτο).... κ οχι να περιφερεται δεξια κ αριστερα μπας κ βρει αποδωχη καπου η τον κανουν να νιωσει καλα. κ αν δεν γινουν αυτα να ξανα πεσει εκει που ηταν πριν. συμφωνειτε η οχι?

    κ οπως παντα θελω την γνωμη σας

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    περιπου.. ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον. εγω δε συμφωνω απολυτα με την προσκοληση στην αυτοπραγματωση, μου φαινεται αυομικιστικη προσεγγιση, και δε θελω να ζω και να δουλευω μονο για εμενα. ,ου αρεσει να προσφερω και υο δουναι και λαβειν γενικοτερα. ομως ναι πρεπει να αποδεχτεις τον εαυτο σου και να τον αγσπησεις οπως και να χει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    περιπου.. ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ον. εγω δε συμφωνω απολυτα με την προσκοληση στην αυτοπραγματωση, μου φαινεται αυομικιστικη προσεγγιση, και δε θελω να ζω και να δουλευω μονο για εμενα. ,ου αρεσει να προσφερω και υο δουναι και λαβειν γενικοτερα. ομως ναι πρεπει να αποδεχτεις τον εαυτο σου και να τον αγσπησεις οπως και να χει
    ναι οκ βασικα πρεπει κ να εχεις επαφες με τον κοσμο

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    αλλες ιδεες? ακουω γνωμες...

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    μακαρι να ημουν θεος. κ ναμπορουσα να φτιαχνω την ζωη οπως την θελω. οπως ο θεος στη γενεση...<ειπε κ εγινε>...αλλα οχι δεν ειμαι...ειμαι απλα ενας χαρτοπαικτης που ψαχνει να βρει θαρος για να τζογαρει. κανω οτι μπορω απο την πλευρα μου. κ πονταρω στο οτι μπορει να ερθουν καποια καλα πραγματα.( αφου εκανα οτι μπορουσα απο την μερια μου). αν δεν κανεις τιποττα απ την πλευρα σου σηγουρα δεν υπαρχουν πιθανοτιτες θα ερθουν θετικες καταστασεις. αλλα κ να κανεις δεν υπαρχει δεσμευση οτι θα ερθουν απλα αυξανεις τις πιθανοτητες. αλλα κ παλι ειναι απλα πιθανοτοιτες. οχι τπτ σημαντικο. οχι κατι σηγουρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ειναι σαν καταλαθος να βρεθηκες σε ενα ναυαγιο. κ να κολυμπας μερονυκτα για να βρεις στρερια. αλλα κ να φτανεις να μην μπορεις να την δεις απο μακρια. να πρεπε ινα φτασεις στα 5 μετα για να την δεις. στην περιπτωση αυτη κ κοντα να εισαι δεν το ξερεις κ λες ποσο ακομα θελει. δεν ξερω ουτε αν φτανω ουτε αν αντεχω αλλο. δεν ξερω τπτ. το μονο που ξερω ειναι οτι οσο ποιο πολυ κολυμπαω ησως τοσο πιο πηθανο ειναι να βρω στερια αλλα κ παλι δεν ξερω...γιατη κ να συνεχιζεις να προσπαθεις ακομα υπαρχουν οι πηθανωτιτες να αποτυχεις...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    παντος απο την μια βλεπω ατομα που φτανουν στο σημειο να θελουν να αυτοκτονισουν η που εχουν αυτοκτονισει γιατη δεν μπορεσαν σαυτην τη ζωη να στηρηξουν κ να βοηθησουν τον εαυτο τον εαυτο τους να δυναμωσει. δεν ειχαν δυναμη να φυιξουν μια τουλασχιστον βιωσημη ζωη με βιωσημες συνιηκες. κ απο την αλλη βλεπω ατομα που οχι μονο εχουν δυναμη να στηρηζουν τον εαυτο τους κ να φτιαχνουν μια πολυ πλουσια(απολες τις πλευρες) ζωη αλλα εχουν κ την δυναμη να στιρηζουν κατι μεγαλο. οπως μια μεγαλη επειχηρηση καποιες μεγαλες επενδυσεις καποια μεγαλη ομαδα ενα μεγαλο πολιτηκο κόμμα κ γενικα κατι μεγαλο. αυτο με προβληματιζει.

    ακουω γνωμες...

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Τελικά...
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-05-2017, 22:07
  2. Τι να κάνω τελικά?
    By Σωσω in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 11-05-2015, 16:00
  3. τι εχω τελικα?
    By mr bubbles in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2012, 07:29
  4. Τελικά τί έχω
    By mperdemenos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2011, 01:00
  5. Τελικα χωρισα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 115
    Last Post: 04-03-2009, 02:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •