Η γιαγιά μου έχει σχιζοειδή παράνοια, τι να κάνω/ουμε ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35

    Η γιαγιά μου έχει σχιζοειδή παράνοια, τι να κάνω/ουμε ?

    Καλημέρα forum.
    Εδώ και 2 χρόνια έχει έρθει στο σπίτι μας και μένει η μητέρα της μητέρας μου, η οποία για πάντα ζούσε πολύ μακρυά από εμάς, σε άλλο νομό, και μόνη της σε ένα σπίτι που δεν ήταν καν σε χωριό αλλά πάνω σε ένα βουνό.
    Επειδή είναι πολύ μεγάλη, η μητέρα μου αποφάσισε να τη φέρει να μείνει μαζί μας, μιας και ο πατέρας μου έχει πεθάνει.
    Η γιαγιά μου φαινόταν πολύ καχύποπτη αλλά νόμιζα πως ήταν επειδή σε όλη της ζωή έμενε μόνη σε ένα βουνό και δεν είχε συνηθίσει τη πόλη, αλλά πρόσφατα έμαθα ότι έχει σχιζοφρένεια.
    Αυτό μας το είπε παθολόγος που τη κοίταξε για κάτι άλλο, και μας είπε διακριτικά πως πρέπει να τη δει ψυχίατρος γιατί είναι επικίνδυνη και μπορεί να κάνει κακό στον εαυτό της ή σε εμάς.

    Αυτά που έχω δει εγώ για τη γιαγιά είναι τα εξής:
    Καταρχάς νομίζει ότι όλοι θέλουν να της κάνουν κακό. Ακόμα και μικρά παιδάκια, και μας κατηγορεί συνέχεια ότι κάνουμε πράγματα που δε κάνουμε. Ότι της κάνουμε μάγια, ότι έχουμε βάλει κάμερες και μικρόφωνα στο σπίτι, ότι από απέναντι υπάρχουν πράκτορες που παρακολουθούν κοιτόντας απ τα παράθυρα το τι κάνει... Και κάθε μέρα καταριέται όλους τους ανθρώπους που ξέρει, και εμάς μαζί.
    Για απλά πράγματα όπως το να πάμε στη τουαλέτα, μας κατηγορεί ότι επίτηδες πάμε στη τουαλέτα ώστε άμα τύχει και της έρθει να πάει αυτή, να μη μπορεί να μπει.
    Δεν έχει πάρει ποτέ φάρμακα για αυτό το λόγο, και για κάποια άλλα πράγματα που έχει δε παίρνει τα φάρμακα της πολλές φορές γιατί λέει ότι οι γιατροί της τα γράφουν για να της κάνουν κακό.
    Πίνει κρασί συνέχεια, και πάντα έχει δίπλα της ένα μαχαίρι. Επίσης μιλάει μόνη της συνέχεια. Μερικές φορές όταν μας κατηγορεί αλλάζει κάτι στο πρόσωπο της που είναι δύσκολο να το περιγράψω, αλλά φαίνεται πολύ τρομακτική. Ο παθολόγος μας είχε πει να τη πάμε να τη δει ψυχίατρος αλλά δεν την έχουμε πάει. Φοβόμαστε και να της το πούμε.

    Τι να κάνουμε και πως ? Μας έχουν πει πολλοί να τη πάμε να τη δει ψυχίατρος, αλλά είναι εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Από μόνη της δε πρόκειται να συμφωνήσει ποτέ, και άμα της το πούμε μπορεί και να κάνει τίποτα κακό, ενώ άμα της πούμε ότι είναι άλλος γιατρός και το καταλάβει ότι της είπαμε ψέματα, μάλλον θα κάνει κάτι χειρότερο.

    Υποφέρει και η ίδια, μιας και δε μένει καθόλου ήσυχη όταν συνέχεια σκέφτεται ότι όλοι θέλουν να της κάνουν κακό, και υποφέρουμε και εμείς, γιατί όσο και αν προσπαθούμε να είμαστε καλοί μαζί της δε το αναγνωρίζει και συνεχίζει να μας κατηγορεί ότι κάνουμε πράγματα και θέλουμε το κακό της. Πως μπορούμε να τη βοηθήσουμε και αυτή και τους εαυτούς μας ? Υπάρχει περίπτωση να γίνει καλά, σε τέτοια ηλικία ? (80+) Πρέπει όντως να φοβόμαστε μη πάει και κάνει κάτι κακό ? Έχω αγχωθεί με όλη αυτή την ιστορία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ο παθολογος ειχε απολυτο δικιο. Να την πατε οπωσδηποτε να τη δει ψυχιατρος. Η σχιζοφρενεια δε γιατρευεται και χρειαζεται αγωγη οπωσδηποτε. Βασικα και με την αγωγη δεν ξερω κατα ποσο θα μετριαστει η επιμονη της οτι ολοι ειναι κακοι και θελουν το κακο της. Οπως και να εχει... στον ψυχιατρο χθες!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Πως να το κάνουμε όμως ? Αποκλείεται να το δεχθεί άμα της το πούμε, και αν τώρα νομίζει 1 φορά ότι θέλουμε το κακό της, όταν της το πούμε θα το νομίζει 10.

    Υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος να τη δει ο ψυχίατρος και να της δώσει αγωγή, χωρίς να καταλάβει ότι της την έδωσε ψυχίατρος ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κοιτα και σε αλλη ειδικοτητα να πεις οτι πατε, θα το δει γραμμενο στο γραφειο του γιατρου. Αν φτασετε μεχρι εκει, θα μπειτε ή κανει πολεμο μεγαλο γενικως και θα φυγει?
    Σε νευρολογο εχεις σκεφτει να την πατε?? Δεν το θεωρω σωστο για ψυχιατρικα θεματα να πηγαινει κανεις σε νευρολογο, αλλα στην Ελλαδα γινεται κατα κορον λογω της παραφιλολογιας που υπαρχει ακομα για θεματα ψυχικης υγειας.
    Αν πατε, θυμησου πρωτα να μπεις εσυ να μιλησεις στο γιατρο χωρις τη γιαγια παρουσα και μετα να τη φερετε μεσα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Γινεται με αγωγη στο φαγητο η νερο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Κοιτα και σε αλλη ειδικοτητα να πεις οτι πατε, θα το δει γραμμενο στο γραφειο του γιατρου.
    Δίκιο έχεις, αυτό δε το είχα σκεφτεί. Μάλλον πόλεμο θα κάνει και θα φύγει.

    Δε το έχουμε σκεφτεί για νευρολόγο. Σίγουρα ο ιατρός θα χρειάζεται "προθέρμανση", αλλά άμα μπω πριν και με δει, και ξέρει ότι πήγαμε για αυτή, θα φτιάξει πάλι σενάρια μάλλον, και ποιος ξέρει τι θα σκέφτεται...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Γινεται με αγωγη στο φαγητο η νερο.
    Ναι αλλά δε θα πρέπει να την εξετάσει πρώτα κάποιος για να μας πει τι φάρμακα ? Πως φτάνουμε ως το να καταφέρουμε να τη δει ο γιατρός, για να μας πει και τι φάρμακα να παίρνει ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σεναρια θα φτιαξει ετσι κι αλλιως οοοοοοοο,τι και να κανετε ή και να μην κανετε.
    Αλλα στο γιατρο να της γραψει αγωγη πρεπει να πατε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σεναρια θα φτιαξει ετσι κι αλλιως οοοοοοοο,τι και να κανετε ή και να μην κανετε.
    Αλλα στο γιατρο να της γραψει αγωγη πρεπει να πατε.
    Άρα η καλύτερη λύση που διαθέτουμε είναι να τη πάμε σε νευρολόγο ?
    Δε ξέρω όμως αν θα το δει και αυτό στραβά. Να της πούμε ίσως ότι είναι γιατρός για το άγχος ? (τουλάχιστον το ότι έχει άγχος το αναγνωρίζει) Αλλά θα πρέπει και να τη πετύχουμε και σε μια κατάσταση που να είναι ήρεμη για να της το πούμε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    κοιτα να δεις δεν γνωριζω αν γινεται απλα με αναφορα συμπτωματων. Σιγουρα επιβαλλεται να την δει γιατρος αλλα ρωτηστεαν μπορειτε να ξεκινησετε με μικρες δοσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Πονοκεφαλους, ζαλαδες, νευροπονους, τιποτα που να αφορα νευρολογο δεν εχει 80+ χρονων γυναικα?
    Εγω οταν παω τη γιαγια μου στο νευρολογο καθομαστε πανω απο 1 ωρα με τοσα θεματα που εχει. Και ειναι 84 η γιαγια μου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by serios View Post
    κοιτα να δεις δεν γνωριζω αν γινεται απλα με αναφορα συμπτωματων. Σιγουρα επιβαλλεται να την δει γιατρος αλλα ρωτηστεαν μπορειτε να ξεκινησετε με μικρες δοσεις.
    Λες να κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο και να πάω να του εξηγήσω τη κατάσταση για να μου δώσει συμβουλές δηλαδή ε ?

    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Πονοκεφαλους, ζαλαδες, νευροπονους, τιποτα που να αφορα νευρολογο δεν εχει 80+ χρονων γυναικα?
    Εγω οταν παω τη γιαγια μου στο νευρολογο καθομαστε πανω απο 1 ωρα με τοσα θεματα που εχει. Και ειναι 84 η γιαγια μου.
    Κοίτα καρκίνο είχε, και καρδιά, από νευρολογικά δε νομίζω. Λέει ότι τη πονάν και τα κόκκαλα αλλά δε ξέρω αν έχει ο νευρολόγος να κάνει κάτι με αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Μπα ο πονος στα κοκαλα μπορει να ειναι η κλασικη αρθριτιδα των ηλικιωμενων ή ρευματοειδης αρθριτιδα, διαβητης και αλλα που δεν αφορουν νευρολογο.
    Μηπως να της πεις οτι ο παθολογος ειπε να παμε στον ταδε. Και να την πας ως εντολη ιατρου για το αγχος?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Alithinos View Post
    Λες να κλείσω ραντεβού σε ψυχίατρο και να πάω να του εξηγήσω τη κατάσταση για να μου δώσει συμβουλές δηλαδή ε ?
    Νομιζω ειναι το 1ο βημα γιατι ειναι κ η ηλικια της μεγαλη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Μπα ο πονος στα κοκαλα μπορει να ειναι η κλασικη αρθριτιδα των ηλικιωμενων ή ρευματοειδης αρθριτιδα, διαβητης και αλλα που δεν αφορουν νευρολογο.
    Μηπως να της πεις οτι ο παθολογος ειπε να παμε στον ταδε. Και να την πας ως εντολη ιατρου για το αγχος?
    Χμ αυτό ίσως να δουλέψει. Να προ-συνεννοηθούμε με το παθολόγο, και να της πει ότι πρέπει να πάει να τη δει άλλος γιατρός για κάτι άσχετο όπως το άγχος και τα 'βάσανα' που λέει συνέχεια ότι έχει.

    Quote Originally Posted by serios View Post
    Νομιζω ειναι το 1ο βημα γιατι ειναι κ η ηλικια της μεγαλη.
    Χμ ναι. Όταν είχα πάει στον Ψ για εμένα επειδή είχα για μια περίοδο κρίσεις πανικού, με είχε στείλει να πάω σε καρδιολόγο πρώτα, και η γιαγιά έχει πρόβλημα με τη πίεση / καρδιά.
    Εκεί ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Αλλά θα πάω να μιλήσω στο ψυχίατρο ούτως ή άλλως γιατί με ξέρει κιόλας.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η γιαγιά μου!
    By δελφίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-06-2015, 14:13
  2. η γιαγια μου
    By asteraki24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 02:20
  3. Κατάθλιψη και σχιζοειδή διαταραχή
    By azrael in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2012, 17:19
  4. Στην γιαγιά
    By weird in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2010, 04:42
  5. Replies: 13
    Last Post: 12-09-2006, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •