Παθολογικό άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17

    Unhappy Παθολογικό άγχος

    Παιδιά καλησπέρα ,ειμαι 22 χρόνων και από τα 17 μου έχω ενδείξεις παθολογικού άγχους και όταν λέω ενδείξεις θα σας εξηγήσω,στα 17 μου είχα έντονο κόμπο στο λαιμό κυρίως τα πρωινά και όταν ήταν να πάω κάπου που με αγχωνε και ενίοτε είχα ταχυπαλμιες ,μέχρι τα 19 μου δεν κάπνιζα ,τελείωσα τη σχολή μου κανονικά υπήρχαν αρκετές φορές που με επιανε αυτός ο κόμπος και δεν με άφηνε ,είναι αίσθημα πνιγμού σα να σου τελειώνει το οξυγόνο,δν μπορούσα να φάω και δν μπορώ δηλαδή κάποιες φορές ούτε να μιλήσω ούτε να καπνίσω(καπνίζω όχι πολύ από τα 19 ,κάνω 4-5 τσιγάρα τη μέρα μάξιμουμ) ,ούτε να τραγουδήσω που μαρεσει πολύ.! Περσυ έπαθα για. Πρώτη φορά κρίση πανικού κοντεψα να. Λιποθυμισω έκανα εμετό από το πνιξιμο είχα ταχυκαρδίες και νόμιζα ότι ήρθε το τέλος.παρατησα τη δουλειά και έμεινα σπίτι ,το πρόβλημα δν το βρίσκω στο να πάω κάπου με φίλους που και εκεί καμιά φορά με πιάνει,ούτε πιστεύω ότι έχω αγοραφοβία ,η δουλειά με αγχωθει πολύ και το να αναλαμβάνω ευθύνες μόνη μου από ότι έχω καταλάβει δηλαδη,.Από περσυ έχω πάθει 5-6 φορές κρίσεις πανικού ώσπου το Μάρτιο φέτος έπαθα μία κρισαρα και εμεινα 3 βδομάδες στο κρεβάτι ότι έτρωγα το ξερναγα και είχα δέκατα ένα μήνα,κλάμα συνέχεια,ακινησία,ίλιγγος,� �αχυκαρδίες τρελές πνιξιμο μέχρι το θεο.Υποστηριξη από κανέναν,λεφτά ούτε για αστείο και πήρα την απόφαση να προσπαθήσω μόνη μου ν το παλέψω όσο μπορώ ,σας λέω η κατάσταση μου ήταν τραγική ,είχαν σωματοποιηθει τόσο έντονα όλα πραγματικά ειμουνα άρρωστη ,δε μπορούσα να κοιμηθώ ποναγε η κοιλιά μου ολα,.Έχω κάνει εξετάσεις θυρεοειδή δύο φορές και είχαν βγει καθαρές .Πήρα την απόφαση μετά από ψάξιμο και επειδή όπως σας είπα δν είχα στήριξη από πουθενά και οι γονείς μου έχουν σοβαρά προβλήματα να πάω στο φαρμακείο ,είχα ψάξει και είχα. Βρει τα minitran και ζήτησα αυτά κάνουν καλό στο άγχος και στη κατάθλιψη ,ξέρω θα πείτε μαλάκια,το μόνο που έκανα ήταν να μιλήσω με ένα πολύ καλό γιατρό μέσω μειλ αλλά ο άνθρωπος δν με ώθησε να τα πάρω χωρίς γνωμάτευση ,από αυτά που του είπα κατάλαβε ότι έχω θέμα και χρειάζομαι θεραπεία ,έπρεπε να πληρωθεί ο άνθρωπος αλλά λεφτά δεν! Πήρα λοιπόν τα μινιτραν και μπορώ να σας πω ότι εν μέρη σωθηκα,δν ήθελα ποτέ να πάρω χάπια ,και υποσχέθηκαν στον εαυτό μου ότι με τη πρώτη ευκαιρία θα πάω στο γιατρό .τα πήρα στην αρχή μισό κάθε βράδυ και είδα τεράστια αλλαγή σε μένα ,απ την μια ειμουν σα νεκρή και απ την άλλη έγινα άνθρωπος ΞΑΝΑ και καλύτερη..έκαναν τρομερή δουλειά .δν είχα παρενέργειες που φοβόμουν και με έπιασαν κατευθείαν μόνο λίγο νυστάγμενη ένιωθα και υποτονική οταν ξυπνούσα..από τον Απρίλη δν τα παίρνω σταθερά τα έκοψα όχι τελείως ,παίρνω μισό οπότε νιώθω ότι πάει να με ρίξει ,έχω μείνει μέχρι και 21 μέρες χωρίς χάπι ,ταυτόχρονα προσπάθησα να βελτιώσω τον εαυτό μου και μου μάθω πράγματα ,δε βασίστηκα μόνο στο χάπι ούτε περίμενα να με σώσει αλλά στις αρχές πραγματικά το χρειάστηκα.Τελειωνοντας γιατί σας κούρασα το πιο ενοχλητικό στο παθολογικό άγχος μου είναι ο κόμπος που με πιάνει και δν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό αφού ο θυρεοειδής μου είναι εντάξει ,ειλικρινά αν δεν είχα αυτό ούτε θα σκεφτόμουν να πάρω χάπι ξανά και πότε ,είναι απίστευτα ενοχλητικό και σου φέρνει τρόμο και ανησυχία ,σαν να σε πνίγουν μέχρι θανάτου ,καμιά φορά με πιάνει με το τσιγάρο η το καφέ και γενικά οπότε έχω καιρό να πάω κάπου ,πλέον δν είναι τόσο άσχημο ,αλλά είναι μέχρι να με πιάσει για τα καλά ,θέλω να μάθω αν είχατε παρόμοιες εμπειρίες κάνεις με τόσο παθολογικό άγχος κλπ ,ευχαριστώ ,περιμένω απαντήσεις σας .!
    Last edited by despagglewn; 03-10-2017 at 23:51. Reason: Λάθος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by despagglewn View Post
    Παιδιά καλησπέρα ,ειμαι 22 χρόνων και από τα 17 μου έχω ενδείξεις παθολογικού άγχους και όταν λέω ενδείξεις θα σας εξηγήσω,
    στα 17 μου είχα έντονο κόμπο στο λαιμό κυρίως τα πρωινά και όταν ήταν να πάω κάπου που με αγχωνε και ενίοτε είχα ταχυπαλμιες ,μέχρι τα 19 μου δεν κάπνιζα ,τελείωσα τη σχολή μου κανονικά υπήρχαν αρκετές φορές που με επιανε αυτός ο κόμπος και δεν με άφηνε ,είναι αίσθημα πνιγμού σα να σου τελειώνει το οξυγόνο,δν μπορούσα να φάω και δν μπορώ δηλαδή κάποιες φορές ούτε να μιλήσω ούτε να καπνίσω(καπνίζω όχι πολύ από τα 19 ,κάνω 4-5 τσιγάρα τη μέρα μάξιμουμ) ,ούτε να τραγουδήσω που μαρεσει πολύ.!

    Περσυ έπαθα για. Πρώτη φορά κρίση πανικού κοντεψα να. Λιποθυμισω έκανα εμετό από το πνιξιμο είχα ταχυκαρδίες και νόμιζα ότι ήρθε το τέλος.παρατησα τη δουλειά και έμεινα σπίτι ,το πρόβλημα δν το βρίσκω στο να πάω κάπου με φίλους που και εκεί καμιά φορά με πιάνει,ούτε πιστεύω ότι έχω αγοραφοβία ,η δουλειά με αγχωθει πολύ και το να αναλαμβάνω ευθύνες μόνη μου από ότι έχω καταλάβει δηλαδη,.Από περσυ έχω πάθει 5-6 φορές κρίσεις πανικού ώσπου το Μάρτιο φέτος έπαθα μία κρισαρα και εμεινα 3 βδομάδες στο κρεβάτι ότι έτρωγα το ξερναγα και είχα δέκατα ένα μήνα,κλάμα συνέχεια,ακινησία,ίλιγγος,� �αχυκαρδίες τρελές πνιξιμο μέχρι το θεο.

    Υποστηριξη από κανέναν,λεφτά ούτε για αστείο και πήρα την απόφαση να προσπαθήσω μόνη μου ν το παλέψω όσο μπορώ ,σας λέω η κατάσταση μου ήταν τραγική ,είχαν σωματοποιηθει τόσο έντονα όλα πραγματικά ειμουνα άρρωστη ,δε μπορούσα να κοιμηθώ ποναγε η κοιλιά μου ολα,.Έχω κάνει εξετάσεις θυρεοειδή δύο φορές και είχαν βγει καθαρές .

    Πήρα την απόφαση μετά από ψάξιμο και επειδή όπως σας είπα δν είχα στήριξη από πουθενά και οι γονείς μου έχουν σοβαρά προβλήματα να πάω στο φαρμακείο ,είχα ψάξει και είχα. Βρει τα minitran και ζήτησα αυτά κάνουν καλό στο άγχος και στη κατάθλιψη ,ξέρω θα πείτε μαλάκια,το μόνο που έκανα ήταν να μιλήσω με ένα πολύ καλό γιατρό μέσω μειλ αλλά ο άνθρωπος δν με ώθησε να τα πάρω χωρίς γνωμάτευση ,από αυτά που του είπα κατάλαβε ότι έχω θέμα και χρειάζομαι θεραπεία ,έπρεπε να πληρωθεί ο άνθρωπος αλλά λεφτά δεν!

    Πήρα λοιπόν τα μινιτραν και μπορώ να σας πω ότι εν μέρη σωθηκα,δν ήθελα ποτέ να πάρω χάπια ,και υποσχέθηκαν στον εαυτό μου ότι με τη πρώτη ευκαιρία θα πάω στο γιατρό .τα πήρα στην αρχή μισό κάθε βράδυ και είδα τεράστια αλλαγή σε μένα ,απ την μια ειμουν σα νεκρή και απ την άλλη έγινα άνθρωπος ΞΑΝΑ και καλύτερη..έκαναν τρομερή δουλειά .δν είχα παρενέργειες που φοβόμουν και με έπιασαν κατευθείαν μόνο λίγο νυστάγμενη ένιωθα και υποτονική οταν ξυπνούσα..από τον Απρίλη δν τα παίρνω σταθερά τα έκοψα όχι τελείως ,παίρνω μισό οπότε νιώθω ότι πάει να με ρίξει ,έχω μείνει μέχρι και 21 μέρες χωρίς χάπι ,ταυτόχρονα προσπάθησα να βελτιώσω τον εαυτό μου και μου μάθω πράγματα ,δε βασίστηκα μόνο στο χάπι ούτε περίμενα να με σώσει αλλά στις αρχές πραγματικά το χρειάστηκα.

    Τελειωνοντας γιατί σας κούρασα το πιο ενοχλητικό στο παθολογικό άγχος μου είναι ο κόμπος που με πιάνει και δν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό αφού ο θυρεοειδής μου είναι εντάξει ,ειλικρινά αν δεν είχα αυτό ούτε θα σκεφτόμουν να πάρω χάπι ξανά και πότε ,είναι απίστευτα ενοχλητικό και σου φέρνει τρόμο και ανησυχία ,σαν να σε πνίγουν μέχρι θανάτου ,καμιά φορά με πιάνει με το τσιγάρο η το καφέ και γενικά οπότε έχω καιρό να πάω κάπου ,πλέον δν είναι τόσο άσχημο ,αλλά είναι μέχρι να με πιάσει για τα καλά ,θέλω να μάθω αν είχατε παρόμοιες εμπειρίες κάνεις με τόσο παθολογικό άγχος κλπ ,ευχαριστώ ,περιμένω απαντήσεις σας .!
    Καλησπερα. Στο εφτιαξα λιγο γιατι δε διαβαζοταν ετσι ολο μονοκοματο και επισης δεν εμφανιζεται ολοκληρο στο μηνυμα σου, φτανει μεχρι το "ιλιγγος"

    Αν θελεις κανε μια αναζητηση σε παλιοτερα τοπικς του φορουμ, θα βρεις πολλες περιπτωσεις με κρισεις αγχους, κρισεις πανικου, αγχωδη διαταραχη κλπ
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Οι κρισεις ειναι κατι βαθυτερο συνηθως απο την "ευθυνη που ανελαβες στη δουλεια"
    Θελω να πω πηγαζουν απο το τροπο σκεψης στο αγχογονο γεγονος όπως αυτο...ή ψυχολογικα αλλα θεματα μεσα σου
    βρηκαν διεξοδο με αυτο το τροπο να ξεσπασουν. Θα σε συμβουλευα να δεις καποιο ψυχολογο γενικα και προληπτικα.

Similar Threads

  1. Αγχος-συμπτωματα είναι παθολογικό;
    By Vastez in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 35
    Last Post: 17-08-2018, 15:31
  2. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 23:06
  3. Άγχος, φοβία.....παθολογικό ή ψυχολογικό?
    By PsychoOrnot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-11-2012, 22:01
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/ΑΓΧΟΣ Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    By nansi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-10-2012, 09:26
  5. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ???
    By kokos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-12-2010, 22:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •