Άγχος κ ζαλάδες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25

    Άγχος κ ζαλάδες!

    Καλησπέρα σε όλους! Εχω ξανανοίξει θέμα, αυτή είναι η 2η "παρασταση".
    Όπως και οι άλλοι έτσι και εγώ ταλαιπωρηθηκα το καλοκαιρι από έντονο άγχος, κρίσεις πανικου, φοβίες και δε συμμαζεύεται . Πήγα σε Καρδιολόγο, Παθολόγο, Ωρλ, εκανα αιματολογικές, ενώ περσι είχα κάνει και αξονική εγκεφάλου. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ. κι όμως το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρουμε από έντονες ζαλάδες, οχι όλη την ημέρα αλλά αρκετό διάστημα και δεν είμαι αγχωμένος! (Εκτός αν έχω υποσυνείδητα άγχος!)
    Το καλοκαίρι με όλα αυτά τα ψυχολογικά είχα δυνατους πονοκεφαλους. Τώρα που έχω ηρεμήσει σχετικά χωρίς κρίσεις, έχω ζαλάδες! Δεν αντέχω άλλο ρε παιδια, βγαίνω, διασκεδάζω, αλλά όταν έχεις ένα κεφάλι που δε συνεργάζεται δεν το απολαμβάνεις! Τι μου συμβαίνει πια; Πως θα σταματήσουν τα σωματικά συμπτώματα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    αγχος και σωματοποιηση φαινεται να ειναι... εγω κανω υπνωση και με βοηθαει πολυ με το αγχος μου. περνω και αγωγη αλλα αν μπορεις αποφυγε το

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Δηλαδή ακόμη και αν δεν είσαι αγχωμένος (όπως τώρα, είμαι και πολυ ήρεμος και χαρουμενος) μπορεί όλη αυτή η ψυχολογική πιεση που περασα το καλοκαίρι να έχει σωματοποιηθει; Ας πουμε τώρα μου περασε η ζαλάδα και αλλά νιώθω ένα βάρος στο στήθος!
    Δεν σκέφτομαι να καταφυγή σε φάρμακα, 21 χρονών είμαι, αλλά έχω κλείσει ραντεβου με ψυχολόγο προκειμενου να ξεφυγω με ψυχοθεραπεία(συμπεριφορισ� �ακη-γνωστικη). Όταν είμαι με τους φίλους μου περναω πολυ καλα, μόλις γυρίσω σπίτι κ τσουπ να οι ζαλάδες και το βάρος στο στήθος!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Δηλαδή ακόμη και αν δεν είσαι αγχωμένος (όπως τώρα, είμαι και πολυ ήρεμος και χαρουμενος) μπορεί όλη αυτή η ψυχολογική πιεση που περασα το καλοκαίρι να έχει σωματοποιηθει; Ας πουμε τώρα μου περασε η ζαλάδα και αλλά νιώθω ένα βάρος στο στήθος!
    Δεν σκέφτομαι να καταφυγή σε φάρμακα, 21 χρονών είμαι, αλλά έχω κλείσει ραντεβου με ψυχολόγο προκειμενου να ξεφυγω με ψυχοθεραπεία(συμπεριφορισ� �ακη-γνωστικη). Όταν είμαι με τους φίλους μου περναω πολυ καλα, μόλις γυρίσω σπίτι κ τσουπ να οι ζαλάδες και το βάρος στο στήθος!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    ναι!εμενα πχ μου βγηκε μετα απο μια πολυ μεγαλη περιοδο στρες και πιεσης.. αλλα μετα, μολις ηρεμησαν τα πραγματα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Δεν με νοιάζει, εγώ θα αδιαφορησω για τα συμπτώματα και θα περασω καλα! Σιγά μην ψυχοπλακωτικά, φοιτητής είμαι, η ζωή θελα τρέλα όχι μιζέρια!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by lawyer View Post
    Δεν με νοιάζει, εγώ θα αδιαφορησω για τα συμπτώματα και θα περασω καλα! Σιγά μην ψυχοπλακωτικά, φοιτητής είμαι, η ζωή θελα τρέλα όχι μιζέρια!
    Σωστος!!!! Μην μπλεχτεις με ολα αυτα και βαλτωσεις πριν το καταλαβεις, αφου βγαινεις και περνας καλα με τις παρεες σου εισαι σε καλο δρομο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Σωστος!!!! Μην μπλεχτεις με ολα αυτα και βαλτωσεις πριν το καταλαβεις, αφου βγαινεις και περνας καλα με τις παρεες σου εισαι σε καλο δρομο.
    Κατάφερα να ξεπεράσω μόνος μου την ψυχολογική πιεση του καλοκαιριου και πλεον δεν έχω ουτε άγχος, ουτε κρίσεις πανικου! Εγώ θα συνεχίσω τη ζωή μου όπως πριν, σαν μην περασα τίποτα από όλα αυτά! Εχω ξεκινήσει κ γυμναστήριο για να εκτόνωση κ σωστή διατροφή! Εγώ κάποια στιγμή θα υποχωρήσουν όλα! ������������������

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Αν ειναι ετσι ακριβως οπως τα γραφεις τωρα γιατι εκλεισες ραντεβου σε ψυχολογο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    25
    Πιο πολυ για να γνωρίσω τον εαυτό μου, να δω τι οδήγησε τον οργανισμό μου να ξεσπάσει με αυτό το τρόπο. Θα κάνω μερικές συνεδρίες που θα αποτελειώσουν ότι αρνητικό έχει μείνει μέσα μου ως απομεινάρι ☺☺☺

Similar Threads

  1. Ζαλάδες - ίλιγγος, μπορεί να προέρχονται από άγχος/ αρρωστοφοβία;
    By grtt in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-2017, 12:57
  2. Ζαλάδες!!
    By Nikoss12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 08-06-2016, 15:59
  3. Άγχος,ψυχοσωματικα,ζαλάδες
    By Peach in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2014, 02:21
  4. Πονοκέφαλοι ζαλάδες και άγχος
    By Giorgos92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-08-2013, 22:39
  5. Ζαλάδες και άγχος
    By angie26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •