ΙΨΔ-κατάθλιψη-μισοφωνία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Τωρα δε ξερω αν υπαρχει οντως η πιθανοτητα να τρωει πχ πολυ ατσαλα και να κανει οντως αρκετο θορυβο πραγμα που ενοχλει ολους μας.
    Παντως σε καθε πραγμα κινηση συμπεριφορα, υπαρχει η αστεια - ωραια πλευρα και η αντιπθαθητικη. Προσπαθησε να μην εστιαζεις στην αντιπαθητικη, δες το λιγο με χιουμορ αλλιως δε θα βγαλεις ακρη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    καλά τα λες κι έτσι προσπαθώ.. αλλά μερικές φορές μου βγαίνει αυθόρμητα και στο λέω μετά βεβαιότητας ότι υπάρχει αυτή η διαταραχή.. κι εγώ σχετικά πρόσφατα το ανακάλυψα. why some noises drive us crazy τυχαια το διάβασα στο ιντερνετ κι έτσι είδα πως υπάρχουν αρκετοί που ενοχλούνται από συγκεκριμένους θορύβους. ανάμεσα σ'αυτούς είναι και το μάσημα της τσίχλας, το ρούφηγμα της μύτης, το να καταπίνεις με θόρυβο κλπ. κι έχει κιάλλα χαχαχα.. τελος πάντων το πρόβλημα είναι η ΙΨΔ από κει ξεκινάνε όλα. άγχος και διαφορες κακές σκέψεις που μου ρίχνουν τη διάθεση και μετά έχω εκνευρισμό και είμαι στην τσίτα. οποιεσδήποτε συμβουλές δεκτές...

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οσο περισσοτερη οικιοτητα τοσο περισσοτερο σε ενοχλει μαλον δε σ αρεσει να πλησιαζεις τους ανθρωπους και οτα αυτο γινεται φρικαρεις και ετσι σε βγαζει εκει...η ζωη σου θα ναι πολυ δυσκολη αν δε καταλαβεις οτι θα υπαρχουν αλλοι ανθρωποι διπλα σου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    171
    Η μισοφωνια δεν εχει να κανει με το αν σου αρεσει να εχεις ανθρωπους γυρω σου. Νευρολογικο ειναι. Και εγω "πασχω" απο αυτο. Και ειναι απιστευτο συναισθημα οπως περιγραφει η φιλη. Ακουω καποιον να μασαει και χανω τα λογικα μου. Σφιγγω τις γροθιες μου, χτυπαω το τραπεζι (αν βρισκομαι σε μερος που μπορω), στη δουλεια βαζω κατ ευθειαν ακουστικα ή απλα φευγω απο το χωρο. Σου προκαλει ακραιες αντιδρασεις (ψαξτε λιγο στο ιντερνετ). Ειναι τοσο ακραιο αυτο που νιωθεις που αν εχεις οπλο μπροστα σου, το πιανεις και πυροβολεις τον αλλον ασυναισθητα. Δε κανω πλακα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Η μισοφωνια και η ιδψ ειναι παντως στοιχεια αυτισμου.

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η μισοφωνια και η ιδψ ειναι παντως στοιχεια αυτισμου.
    Η ΙΔΨ δεν αποτελει μερος διαταραχής. Ειναι ξεχωριστη κατηγορία.

  7. #22
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Η μισοφωνια και η ιδψ ειναι παντως στοιχεια αυτισμου.
    Αυτό τώρα που το ακουσες?

    Μην βγάζετε και διατυμπανίζετε τόσο εύκολα "πορίσματα" που ειναι αποτελεσμα δικών σας συνειρμών

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    α ωραία.. πέρα από ψυχαναγκαστική, καταθλιπτική, μισοφωνική, είμαι και αυτιστική... τι άλλο έμεινε να πάθω ρε παιδια??? πέραν της πλάκας τώρα αν δεν το έχεις, δε μπορείς να το καταλάβεις. ο JohnT το περιέγραψε έτσι όπως ακριβώς είναι. εγώ πάλι ενώ τα τελευταία δύο χρόνια το παλεύω χωρίς λαντοζ και ψυχολόγους και μπορώ να πω πως ο χρόνος με βοήθησε κι έκανα και μόνη μου δουλειά με τον εαυτό μου, παρολαυτά υπαρχουν κάποιες μέρες, μπορεί μία φορά τον μήνα ή μία στους δύο μήνες που θα με πάρει πολύ από κάτω... μου συνέβη μία φορά πρίν έναν μήνα, ξύπνησα και ήμουν χάλια ψυχολογικά, είχα ένα πλάκωμα και ήθελα να κλαίω. κράτησε ένα 24ωρο περίπου. τώρα από χθες με έπιασε ξανά. πολύ άσχημη διάθεση, πάλι μου'ρχεται να κλαίω, τα βλέπω όλα μαυρα. φυσικά πυροδοτήθηκε από μια άσχημη σκέψη. αλλά με έριξε πάρα πολύ, χθες βράδυ έκλαιγα και δε μπορούσα να συνέλθω...

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    Αυτό τώρα που το ακουσες?

    Μην βγάζετε και διατυμπανίζετε τόσο εύκολα "πορίσματα" που ειναι αποτελεσμα δικών σας συνειρμών
    Συμφωνω!
    Δειξτε τον απαιτουμενο σεβασμο και μην αυτοπροβαλλετε τις δήθεν γνώσεις σας σε βάρος ανθρώπων που αποζητουν βοήθεια και κατανόηση.

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    α ωραία.. πέρα από ψυχαναγκαστική, καταθλιπτική, μισοφωνική, είμαι και αυτιστική... τι άλλο έμεινε να πάθω ρε παιδια??? πέραν της πλάκας τώρα αν δεν το έχεις, δε μπορείς να το καταλάβεις. ο JohnT το περιέγραψε έτσι όπως ακριβώς είναι. εγώ πάλι ενώ τα τελευταία δύο χρόνια το παλεύω χωρίς λαντοζ και ψυχολόγους και μπορώ να πω πως ο χρόνος με βοήθησε κι έκανα και μόνη μου δουλειά με τον εαυτό μου, παρολαυτά υπαρχουν κάποιες μέρες, μπορεί μία φορά τον μήνα ή μία στους δύο μήνες που θα με πάρει πολύ από κάτω... μου συνέβη μία φορά πρίν έναν μήνα, ξύπνησα και ήμουν χάλια ψυχολογικά, είχα ένα πλάκωμα και ήθελα να κλαίω. κράτησε ένα 24ωρο περίπου. τώρα από χθες με έπιασε ξανά. πολύ άσχημη διάθεση, πάλι μου'ρχεται να κλαίω, τα βλέπω όλα μαυρα. φυσικά πυροδοτήθηκε από μια άσχημη σκέψη. αλλά με έριξε πάρα πολύ, χθες βράδυ έκλαιγα και δε μπορούσα να συνέλθω...
    Μην ακους αυθαιρετες διαγνώσεις. Ο μονος που δικαιουται να αποφανθεί ειναι κάποιος ειδικος.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εγω παλι αυτες τις μερες εχω μια συνεχομενη φωνη μες στο μυαλο μου να μου λεει <<ό,τι και να κανεις, θα αποτυχεις>>....
    προσπαθω να αντιταξω θετικη σκεψη αλλα δεν...........
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    κι εγώ νιώθω αποτυχημένη σε όλους τους τομείς. σαν σύζυγος, σαν μητέρα, στα επαγγελματικά... βασικά το άγχος μου ξεκίνησε να γίνεται εντονότερο και φούντωσε η ΙΨΔ λίγο πριν γεννήσω. από κει και πέρα δε με άφησε ποτέ. όλο αγχωτικές σκέψεις που αφορούν κυρίως το παιδί. στην αρχή με άγχωνε μήπως έχει αυτισμό, το παρακολουθούσα και φρίκαρα αν έκανε κάτι που παρέκκλινε από τα φυσιολογικά. μετά με έπιασαν φοβίες μόλυνσης και για το παιδί και για μένα. τελευταία με έχει πιάσει άγχος πιθανής εμφάνισης ομοφυλοφιλίας στον μικρό. χθες τον είδα που αγκάλιασε σφιχτά έναν φίλο του και έφαγα μεγάλη φρίκη...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ρε παιδια αμα θελετε να χαιδεψουμε να το κανουμε. Αφου πιθανον θα παει σε ειδικο ας τον ρωτησει. Μια αποψη ειπα να την κοιταξει και αυτη εννοειτε σε ειδικο. Ειναι γνωστο οτι πολλα παιδια πχ με αυτισμο ενοχλουνται πολυ απο περιεργους ηχους η απο δυνατους ηχους και οτι εχουν ψυχαναγκασμους με επαναλαμβανομενες κινησεις με τακτοποιηση πραγματων κτλ.
    Υπαρχει και ο λειτουργικος αυτισμος δε μπορει να διαγνωσθει ευκολα σε ενηλικα πλεον, συνηθως κανουν διαγνωση στα συμπτωματα του. Θα μου πεις και τι θα αλλαξει? Δε γνωριζω αλλα να βρεις την αιτια μπορει να τα κατανοησεις καλυτερα καποια πραγματα.
    Εδω λεει οτι φοβαται μηπως εχει αυτισμο το παιδι ο οποιος συνηθως ειναι και κληρονομικος. Μια γνωμη ειπα ας το ρωτησει αφου ψαχνεται

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για την ωρα ειναι μαλον η ιδεα σου αλλα οτι θελουμε και δε το δεχομαστε ετσι πεφτουμε βαθυτερα σ αυτο

    πχ αν το απετρεψεις απο αυτη τη κατευθυνση ενω τη θελει τελικα θα πεσει βαθυτερα σ αυτη χωρις να το ξερεις

    καπως ετσι τα πραγματα μας εξουσιαζουν προσπαθοντας να τα αποφυγουμε΄-/

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μισοφωνια
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2016, 18:52
  2. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •