ΙΨΔ-κατάθλιψη-μισοφωνία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 47
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    το μαρτύριο μου με τους θορύβους συνεχίζεται... ξεκίνησα λαντοζ εδώ και 20 μέρες και περιμένω να φτιάξει η διάθεση μου.. όμως με τους ενοχλητικούς θορύβους δεν την παλεύω.. ο σύζυγος είναι αλλεργικός και είναι συνέχεια μπουκωμένος, συνάχι, ρούφηγμα μύτης και οπισθορινικές εκκρίσεις... με τρελλαίνει όλο αυτό. αχ δεν ξέρω τι να κάνω ρε παιδιά. τι πράγμα είναι αυτό! γιατί με ενοχλεί τόσο? δε λέω τίποτα, απλά μέσα μου είμαι να σκάσω όταν ακούω τέτοιους θορύβους. πείτε κάτι γιατί δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Να ενημερωθει ο συζυγος απο ειδικο για την περιπτωση σου. Λιγο να φυλαχτει λιγο εσυ να κανεις πισω, θα τα βρειτε.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    έχει ενημερωθεί αλλά δε δίνει τόση σημασία.. το θεωρεί υπερβολικό όλο αυτό. και δε λέω, προσέχει ο άνθρωπος.. εγώ είμαι το πρόβλημα και το ξέρω. δεν του λέω τίποτα, αλλά μέσα μου υποφέρω. κι όσο κι αν προσέχει κανείς, ειδικά όταν έχει αλλεργικά θέματα και συνεχές μπούκωμα λόγω αλλεργιών, ε, κάποιους θορύβους θα τους κάνει. αφού πνίγεται. και θα καταπιεί, και θα καθαρίσει το λαιμό του και όλα αυτά... αχ τι θα κάνω...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    1,5 χρόνο μετά και γιατρειά δε βρήκα ούτε εγώ, ούτε αυτός. Μονίμως με συνάχι κ φλεματα, όλο πνίγεται, όλο καθαρίζει τον λαιμό του ΣΥΝΈΧΕΙΑ ΜΈΡΑ ΝΥΧΤΑ κι εγώ έτοιμη να εκραγω. Δεν αντέχω άλλο, ειλικρινά πείτε μου τι να κάνω. Ακόμα κ ωτοασπίδες έβαλα, αλλά πόσο να γυρνάω στο σπίτι έτσι. Έχω κι ένα παιδί. Παιδιά έχουν τσιτωσει τρελά τα νεύρα μου. Κι όσο του το λέω, θυμώνει χειρότερα κ μαλώνουμε στο τέλος. Όμως οι συγκεκριμένοι θόρυβοι μου προκαλούν φοβερή οργή κ θυμό. Όποιος έχει μισοφωνια παρακαλώ ας μου απαντήσει. Δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!!!

  5. #35
    Nefeli28
    Guest
    Είμαι το ίδιο απελπισμένη με σένα. Παλεύω σε όλη μου τη ζωή με την Ιδψ η οποία με έχει φτάσει στα άκρα. Άρχισα λαντοζ. Δεν έχω δει ακόμα τίποτα καθώς είμαι στην αρχή. Αλλά νιώθω πολύ χειρότερα.
    Δεν είσαι μόνη σου υποφέρουμε πολλοί από εμμονές και καταναγκασμούς. Ξέρω, δεν σου λέει τίποτα αυτο, αλλά εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε έστω κ έτσι το βάρος που κουβαλάμε...
    Κάνω 4 χρόνια γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία χωρίς κανένα φάρμακο και μετά από τόσο καιρό όχι μόνο δεν είδα προκοπή αλλά έπιασα πάτο κ άρχισα τα φάρμακα.
    Ένα λαντοζ το πρωί και μέσα στη μέρα 2 ζαναξ.
    Το πήρες από ψυχίατρο ή τα άρχισες μόνη σου;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Καλησπέρα... εγώ πάσχω από ιδψ.
    Θέλω να σε βοηθήσω. Διάβασα ότι η μισοφωνια μπορεί είτε να προκαλείται από ιδψ είτε επειδή κάποιες δομές στον εγκέφαλο είναι πιο κοντά απ ότι κανονικά. Όμως ο θυμός αυτός που νιώθεις προέρχεται από εσένα και όχι από αυτόν που το κάνει, γιατί εντάξει και ο άντρας σοτ δεν νομίζω ότι θέλει να έχει συνέχεια συνάχι.. μήπως το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου αυτό;
    Δώσε λίγο χρόνο στα φάρμακα να δράσουν... τον θυρεοειδή σου τον ελέγξες;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Δεν παίρνω εδώ κ καιρό τίποτα από φάρμακα. Κάποτε όταν τα πρώτο πήρα είχα δει μεγάλη διαφορά, τις άλλες φορές όταν τα ξαναρχιζα ελάχιστη αλλαγή, οπότε προτίμησα να μη φορτώνομαι χάπια. Θυρεοειδή όχι, αλλά όσες φορές έχω κάνει ορμονικές εξετάσεις όλα είναι στα φυσιολογικά όρια.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by lloullou00 View Post
    Δεν παίρνω εδώ κ καιρό τίποτα από φάρμακα. Κάποτε όταν τα πρώτο πήρα είχα δει μεγάλη διαφορά, τις άλλες φορές όταν τα ξαναρχιζα ελάχιστη αλλαγή, οπότε προτίμησα να μη φορτώνομαι χάπια. Θυρεοειδή όχι, αλλά όσες φορές έχω κάνει ορμονικές εξετάσεις όλα είναι στα φυσιολογικά όρια.
    Θα πρότεινα να δεις τον θυρεοειδή σου πάλι και υπέρηχο!
    Επίσης πήγαινε σε έναν ψυχίατρο να σου δώσει κάποιο αντικαταθλιπτικό εφόσον ήσουν καλύτερα όπως λες, καλύτερα Μα παίρνεις κάτι που θα σε βοηθήσει παρά να βασανίζεσαι έτσι!!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    να τον ξαναδω τον θυρεοειδη. σε ενδοκρινολογο να υποθέσω... όσον αφορά τα χάπια, δεν ξέρω αλλά λίγο με φοβίζουν να παίρνω για χρόνια και μάλιστα μετά από καιρό να μη με πιάνουν κιόλας...

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    1
    Καλησπέρα! Είμαι καινούρια εδώ
    Ο λόγος είναι η μισοφωνια
    Για την ακρίβεια ψάχνω μήπως βρω κανέναν ψυχολόγο στην Ελλάδα που να γνωρίζει σχετικά με αυτό κ να μπορεί να με βοηθήσει
    Το θέμα το έχω από πολύ μικρή , δεν θυμάμαι ακριβώς ηλικία και με κάνει δυσλειτουργική στη καθημερινότητα μου..
    Παιδιά το ξέρω ότι κάποιοι το βρίσκουν υπερβολικό και μας λένε απλα παράξενους αλλά ειλικρινά δεν είναι ετσι..
    Να πω πως δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο..
    Υπάρχει κανείς που να έχει αυτό το θέμα και να έχει βοηθηθεί από κάποιον ειδικό;;
    Σας ευχαριστώ πολύ!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Άμα βρεις πεσμου κι εμένα. Δυστυχώς η πλειοψηφία ακόμα και των ψυχιατρων έχει άγνοια σχετικά με την μισοφωνια...

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    1
    μιπως εχεις βρει καποια λυση με την μισοφωνια? κοντευω να πεθανω πραγματικα δεν το αντεχω αυτο το πραγμα...

  13. #43
    Νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα τέτοιο θέμα... Ειδικά όταν ακούω ρουφηγμα μύτης ή δυνατό βήχα κατεβάζω καντήλια. Παρόλα αυτά δεν το συνδέω με την ιδψ που έχω, το καταλαβαίνω απ την αντίδραση μου

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    288
    Μπα, τιποτα. Δεν υπάρχει θεραπεία προς το παρόν.. Ακουω καθαρισμα λαιμου, φταρνισμα δυνατο, να καταπινει καποιος ή να μασαει με θορυβο κ μου γυριζει το μάτι

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Παιδιά και αυτό διαταραχή είναι;; με τους ενοχλητικούς ήχους; δεν το ήξερα...
    Όταν κάποιος τρώει δίπλα μου εννοώ όταν μασάει και ακούγεται θέλω να τον φυτέψω πραγματικά

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μισοφωνια
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2016, 18:52
  2. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •