ΙΨΔ-κατάθλιψη-μισοφωνία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285

    ΙΨΔ-κατάθλιψη-μισοφωνία

    Γειά σας παιδιά είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλα σας διαβάζω καιρό.
    πάσχω από Ιδψ και συχνά πυκνά εμφανίζω και καταθλιπτικές τάσεις. άγχος πολύ από τοτε που έγινα μαμά, τύψεις και ενοχές για το παιδί μου που θα' θελα να είμαι αλλιώς και δεν τα καταφέρνω πάντα. έχω πάρει ladose για λίγο καιρό και με είχε βοηθήσει. μετά τα έκοψα και γενικά το παλέυω μόνη. τελευταία έχω πέσει πάρα πολύ ψυχολογικά και με βλέπω να το ξαναρχίζω, δε γίνεται αλλιώς...
    εντωμεταξύ θέλω να αναφέρω και το άλλο θέμα που έχω, όπως το γράφω και στον τίτλο του θέματος: τη μισοφωνία. για όσους δεν το γνωρίζουν, είναι η υπερβολική ενόχληση από θορύβους όπως μάσημα τροφής, ρούφηγμα μύτης, όταν καταπίνει ο άλλος και τέτοια. δυστυχώς όσο κι αν το παλέυω, με ενοχλεί αφάνταστα και φτάνω να μαλώνω με τον άντρα μου γιαυτό. ξέρω πως εγώ έχω το πρόβλημα, αλλά παιδιά δεν παλευεται!! μου'ρχεται να τσιρίξω από τα νεύρα μου εκείνη την ώρα!! έχει κανείς παρόμοιο θέμα? πως το αντιμετωπίζει? δεν την παλεύω άλλο, νιώθω δυστυχισμένη, έχω τόσα θέματα που δεν ξέρω ποιό να πρωτοκοιτάξω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλημερα λουλου.
    Πραγματικα φαινεσαι φρικαρισμενη απο αγχος και νευρα. Το σκεφτηκες να επισκεφτεις ειδικο πριν αρχισεις να ξαναπαιρνεις τα λαντοζ?
    Το λαντοζ μπορει να σου δωσει το μπουσταρισμα που θελεις, αλλα δε λυνει κατι βαθυτερο, οποτε σκεψου το μηπως να αρχιζες ψυχοθεραπεια με καποιο ψυχολογο που να εχει εμπειρια και σε θεματα ζευγαριων, οικογενειακων προβληματων κ.ά.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Κι εγω νομιζω πρεπει να δεις εναν ειδικο. Να ρωτησω η μισοφωνια οπως μασημα, καταποση κτλ σε ενοχλει σε ολους και στον ιδιο βαθμο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κι εγω αυτο αναρωτηθηκα. Μηπως ειναι στοχευμενος ο θυμος προς το συζυγο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    πιό πολύ μ' ενοχλεί στον άντρα μου μάλλον γιατί μ' αυτόν έχω περισσότερη οικειότητα. αλλά καμιά φορά μ' ενοχλεί και στους άλλους. δεν το παθαίνω όμως αυτό με τους ξένους, δεν ξέρω γιατί. όσο πιό οικείο το άτομο, τόσο μεγαλύτερη η ενόχληση! νιώθω γενικά πέρα από το καθημερινό άγχος να έχω πολλά νεύρα. γενικότερα νιώθω εκνευρισμό χωρίς να μπορώ να καταλάβω από που προέρχεται. και σα να έχω θυμό μέσα μου, που κι αυτό δεν καταλαβα ποτέ από που προέρχεται. παιδιά έχω αλλάξει 3 ψυχολόγους μέσα σε τρία χρόνια και δε μπορώ να πω πως με βοήθησαν. η πρώτη μάλιστα δεν κατάλαβε πως έχω ΙΨΔ παρόλο που τη ρώτησα, όταν ακόμα κι ε΄γω δεν ήμουν σίγουρη τι μου συμβαίνει. με τους αλλους δύο κάπως ανακουφιζόμουν προσωρινά, αλλά στην ουσία δεν ένιωσα να με βοήθησαν, να βρήκαν τη ρίζα του κακού, ή έστω να πέτυχαν κάτι. πιό πολύ μόνη μου έμαθα να το παλεύω και να δουλεύω με τον εαυτό μου και να κατανοώ πράγματα. τα τελευταία δύο χρόνια δεν έχω πάρει τίποτα και το παλεύω αξιοπρεπώς. όμως ερχονται και μέρες που νιώθω χάλια οπως τώρα τελευταία και νιώθω απελπισμένη...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εξετασεις αιματολογικες και υπερηχο θυρεοειδους εχεις κανει?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    αιματολογικές ναι, θυρεοειδή ίσως πριν χρόνια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Κανε ενα τσεκαρισμα γιατι αυτο που περιγραφεις με τα νευρα θα μπορουσε να ειναι απο δυσλειτουργια θυρεοειδους.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    θυμό νιώθω αρκετές φορές μέσα μου. άλλες για τον σύζυγο γιατί δεν τον νιώθω υποστηρικτικό, δε με βοηθάει όσο θα ήθελα, άλλες για το ότι είμαι έτσι και θυμώνω με τον εαυτό μου..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εχεις και θεματα με την εμμονικη τακτοποιηση, καθαριοτητα, επαναληψεις κινησεων ή φρασεων και τετοια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    πιό πολύ με την τακτοποίηση.. καμιά φορά και επανάληψη κινήσεων. γενικά είμαι κλασσική περίπτωση ΙΨΔ.. αλλά αυτό μου έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην πορείς. το άγχος με κακές σκέψεις στη συνέχεια έφερε κακή διάθεση, κατάθλιψη, νευρα, θυμό

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    ΟΚ καταλαβα, οποτε μαλλον απο εκει προερχονται και τα νευρα αφου εχεις τετοιο ιστορικο. Αν και εναν ελεγχο στο θυρεοειδη θα τον εκανα παρολαυτα..
    Αφου δεν μπορεις να συνεργαστεις με ψυχολογο, πηγαινε τουλαχιστον σε εναν ψυχιατρο ή σε εναν νευρολογο να συζητησεις για το λαντοζ.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    σκοπευω να το κάνω τις επόμενες μέρες.. αλλά νιώθω πολύ αβοήθητη ώρες ώρες. δλδ. ή χάπια ή αλλιώς τίποτα? είμαι απογοητευμένη και με τους ψυχολόγους. δε θέλω ελαφρά τη καρδία να πάρω ξανά χάπια, γιαυτό και το παλέυω μόνη. αλλά φτάνουν στιγμές που λυγίζω και κουράζομαι. μια ζωή ακούω να λένε με την κατάλληλη ψυχοθεραπεία κλπ.κλπ. ε ποιά είναι ρε παιδιά τελικά η κατάλληλη? γιατι δε μας έχει βοηθήσει εμάς? τι ακριβώς ψυχοθεραπέια πρέπει να κάνει κάποιος με ΙΨΔ ή με κατάθλιψη για να βοηθηθεί? μη μου πείτε τη γνωσιακή και τέτοια. συγκεκριμένα πράγματα. υπάρχει κανείς με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή που να έκανε την τάδε ψυχοθεραπεία στον τάδε ψυχολόγο και να είδε φως??? αυτό θέλω να μάθω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Δηλαδη αν ο αντρας σου μολις του φωναξεις επειδη πχ ακουγεται οταν τρωει και δεις οτι μετα προσεξει να τρωει πιο σιγα μην σε νευριάσει, διακρινοντας φυσικα και τον "φοβο" του μην σε ξανατσαντισει, τι αισθημα σου προκαλει αυτη η κινηση του? Εγω στοιχιματιζω παντως οτι και παλι τσαντιζεσαι και θες να του τη μπεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    μα δεν το κάνει παρόλο που του έχω πει ότι κάποιοι θόρυβοι με ενοχλού. ξέρω ότι δε φταίει αυτός, εγώ φταίω και είναι παράλογο. δεν πιστευει πως μπορεί να με ενοχλεί κάτι τέτοιο οπότε ξεχνιέται και το κάνει. προσπαθω όσο μπορώ να μη λέω τίποτα, κι ας είμαι να σκάσω από μέσα μου. το θέμα είναι γιατι να έχω αυτό το κουλό πράγμα. γιατί να μην είμαι σαν τους υπόλοιπους φυσιολογικούς ανθρώπους. ντρέπομαι και να το συζητήσω γιατί όντως είναι παράλογο.... όμως με εκνευρίζει απίστευτα πολύ και απλά κρατιέμαι ή αλλάζω δωμάτιο...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μισοφωνια
    By davidh in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2016, 19:52
  2. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •