ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    9

    ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ

    Καθε μερα νομιζω οτι κατι εχω σωματικο κ στην ουσια δεν εχω τπτ, και οταν αντιλαμβανομαι οτι οντως δεν εχω τπτ παλι νιωθω παραξενα γτ με εχω συνηθισει καθε μερα να λεω οτι κατι εχω. Πως θα το αντιμετωπισω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Με επισκεψη σε ψυχολογο ..........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Οι φοβίες είναι ένα ξέσπασμα του άγχους. Λογικά, το άγχος σου έχει βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα και έχει σωματοποιηθεί. Αν δεν μπορείς να καταπολεμήσεις μόνος σου τις φοβίες, καλό θα ήταν να επισκεφτείς έναν ειδικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Καλησπέρα. Εδω κάι ένα χρόνο έχω υπερβολικό άγχος για τα πάντα, παθαίνω συνέχεια κρίσεις πανικού και κυρίως έχω υποχονδρια συμπτώματα, κατά καιρούς έχω διαφορά ψυχοσωματικα συμπτώματα και όταν αντιλαμβάνομαι κάποιο άμεσος με πιάνει κρίση πανικού, περισυ το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό όταν τελείωσα τις πανελλήνιες, τον χειμώνα είχε εξαφανιστεί κατά 97 % αλλά φέτος το καλοκαίρι πάρα έγινε, νιώθω ασθενής, νιώθω ότι πάντα θα έχω κάτι και ότι θα πρέπει να ζω με αυτό, δεν μ αφήνει να απολαύσω την ζωή μου.Να πω ότι στα 13 μου.ειχα πάθει μια πολύ δυνατή κρίση πανικού επειδή είχα πιει ένα φραπέ πιο πριν, δεν πήγα σε ψυχολόγο, ούτε φάρμακα, απλά δεν ξαναηπια καφέ και όλα ήταν μια χαρά. Από τα 17 μου όμως άρχισα να πίνω καφέ, για 1,5 χρόνο ειμουν μια χαρά, κανενα απόλυτος θέμα, μετά όμως ξεκίνησε το πανηγύρι, πίνω κάθε μέρα καφέ γτ δεν μπορώ να τον κόψω και κάθε φορά με πιάνει ταχυκαρδια,τρεμουλο, νιώθω μια ελαφριά ναυτία, νιώθω πολύ ένταση στους μυς, περισυ με ποναγε το σαγονι κάθε φορά που ξυπναγα και που έτρωγα. Δεν ξέρω τι να κάνω, το παθαίνει κανείς αυτό ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Καλησπέρα. Εδω κάι ένα χρόνο έχω υπερβολικό άγχος για τα πάντα, παθαίνω συνέχεια κρίσεις πανικού και κυρίως έχω υποχονδρια συμπτώματα, κατά καιρούς έχω διαφορά ψυχοσωματικα συμπτώματα και όταν αντιλαμβάνομαι κάποιο άμεσος με πιάνει κρίση πανικού, περισυ το καλοκαίρι ξεκίνησε αυτό όταν τελείωσα τις πανελλήνιες, τον χειμώνα είχε εξαφανιστεί κατά 97 % αλλά φέτος το καλοκαίρι πάρα έγινε, νιώθω ασθενής, νιώθω ότι πάντα θα έχω κάτι και ότι θα πρέπει να ζω με αυτό, δεν μ αφήνει να απολαύσω την ζωή μου.Να πω ότι στα 13 μου.ειχα πάθει μια πολύ δυνατή κρίση πανικού επειδή είχα πιει ένα φραπέ πιο πριν, δεν πήγα σε ψυχολόγο, ούτε φάρμακα, απλά δεν ξαναηπια καφέ και όλα ήταν μια χαρά. Από τα 17 μου όμως άρχισα να πίνω καφέ, για 1,5 χρόνο ειμουν μια χαρά, κανενα απόλυτος θέμα, μετά όμως ξεκίνησε το πανηγύρι, πίνω κάθε μέρα καφέ γτ δεν μπορώ να τον κόψω και κάθε φορά με πιάνει ταχυκαρδια,τρεμουλο, νιώθω μια ελαφριά ναυτία, νιώθω πολύ ένταση στους μυς, περισυ με ποναγε το σαγονι κάθε φορά που ξυπναγα και που έτρωγα. Δεν ξέρω τι να κάνω, το παθαίνει κανείς αυτό ?
    Να ξανακόψεις τον καφέ μήπως;
    Εμένα με ενοχλεί πολύ στο στομάχι και φέρνει νευρικότητα, ειδικά στους αγχώδεις ανθρώπους. Ανάλογα και με τον οργανισμό. Κατά τα άλλα η πηγή/αιτία του άγχους σου ποια είναι, γνωρίζεις; Τι σε αγχώνει τόσο πολύ σε σημείο που δεν το ελέγχεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Κυριως ειμαι υποχονδριος θα ελεγα,φοβαμαι ασθενιες που πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτες,που δεν υπαρχει θεραπεια.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Κυριως ειμαι υποχονδριος θα ελεγα,φοβαμαι ασθενιες που πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτες,που δεν υπαρχει θεραπεια.....
    Και ποιος δεν τις φοβάται; Πρέπει όμως κάπου να στηρίζεις αυτή την φοβία, αλλιώς τρελαίνεσαι και τρέχεις για εξετάσεις και από όλη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία ό,τι συμβαίνει στο σώμα και στο μυαλό σου (κυρίως λόγω άγχους) θα το μεταφράζεις σαν συμπτώματα ασθενειών που φοβάσαι. Και όλο αυτό γίνεται φαύλος κύκλος και δεν θα ησυχάζεις. Επισκέπτεσαι γιατρούς; Κοιτάζεις στο google για συμπτώματα; Έχεις κάνει ποτέ συνεδρίες με ψυχολόγο; Αν είναι έντονο το πρόβλημα θεωρώ πως χρειάζεται να κάνεις. Είναι κρίμα, είσαι νέο παιδί, δεν αξίζει να βασανίζεσαι με τα ΑΝ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Και ποιος δεν τις φοβάται; Πρέπει όμως κάπου να στηρίζεις αυτή την φοβία, αλλιώς τρελαίνεσαι και τρέχεις για εξετάσεις και από όλη αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία ό,τι συμβαίνει στο σώμα και στο μυαλό σου (κυρίως λόγω άγχους) θα το μεταφράζεις σαν συμπτώματα ασθενειών που φοβάσαι. Και όλο αυτό γίνεται φαύλος κύκλος και δεν θα ησυχάζεις. Επισκέπτεσαι γιατρούς; Κοιτάζεις στο google για συμπτώματα; Έχεις κάνει ποτέ συνεδρίες με ψυχολόγο; Αν είναι έντονο το πρόβλημα θεωρώ πως χρειάζεται να κάνεις. Είναι κρίμα, είσαι νέο παιδί, δεν αξίζει να βασανίζεσαι με τα ΑΝ.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, όχι δεν επισκέπτομαι γιατρούς, πέρα από πέρυσι τον Σεπτέμβρη που είχα πάει για γενικές εξετάσεις, γιατί ψηλό φοβάμαι, μην μου ανακοινωσουν κάτι που δεν θέλω να ακούσω πχ.Δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχίατρο κτλ και πιστεύω ότι να λόγια δεν βοηθάνε σε τέτοιες καταστάσεις, πχ αν μου λείπει σεροτονινη τότε θα έπρεπε να πάρω χάπια, πως με τα λόγια του ο γιατρος θα μου αυξήσει την σεροτονινη (αν όντως η σεροτονινη βοηθάει) ?Μπορεί επίσης να έχω ευαίσθητο νευρικό σύστημα και γι αυτό να παθαίνω κρίσεις πανικού εύκολα. Πως τα λόγια θα μου δυναμωσουν το νευρικό σύστημα ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση, όχι δεν επισκέπτομαι γιατρούς, πέρα από πέρυσι τον Σεπτέμβρη που είχα πάει για γενικές εξετάσεις, γιατί ψηλό φοβάμαι, μην μου ανακοινωσουν κάτι που δεν θέλω να ακούσω πχ.Δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχίατρο κτλ και πιστεύω ότι να λόγια δεν βοηθάνε σε τέτοιες καταστάσεις, πχ αν μου λείπει σεροτονινη τότε θα έπρεπε να πάρω χάπια, πως με τα λόγια του ο γιατρος θα μου αυξήσει την σεροτονινη (αν όντως η σεροτονινη βοηθάει) ?Μπορεί επίσης να έχω ευαίσθητο νευρικό σύστημα και γι αυτό να παθαίνω κρίσεις πανικού εύκολα. Πως τα λόγια θα μου δυναμωσουν το νευρικό σύστημα ?
    Σε ρώτησα για τους γιατρούς για να καταλάβω πάνω κάτω πόσο έντονο είναι το πρόβλημα. Έχω γνωστό με νοσοφοβία που δεν ησύχαζε ποτέ, κάθε τρεις και λίγο έτρεχε για εξετάσεις. Τελικά πήγε σε ψυχολόγο για να τον καθοδηγήσει (Σημείωση: είναι 29. Θέλω να πω, δεν έχει σημασία η ηλικία, ούτε είναι "ντροπή" ούτε πήγε για να κουβεντιάσει απλά και για να ακούσει 3 κουβέντες που "θα του αυξήσουν την σεροτονίνη" :P ). Μην το βλέπεις τόσο αρνητικά. Δεν θα πας απλά για να κουβεντιάσετε ή για να ακούς το κλασικό που θα σου έλεγε ένας φίλος σου πχ. Υπάρχουν μέθοδοι γι' αυτά τα πράγματα και ναι για την σεροτονίνη που λες αυξάνεται ΚΑΙ με διατροφή ΚΑΙ με γυμναστική. Αν έχεις ευαίσθητο νευρικό σύστημα και δεν υπάρχει κάποια άλλη αιτία (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό) θα μάθεις πώς μπορείς να το διαχειρίζεσαι την ώρα που θα έρχεται για να μην τρελαίνεσαι κάθε φορά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Γενικα τωρα που ακομα δεν εχει αρχισει η σχολη κοιμαμαι το πρωι και ξυπναω 3-4 το μεσημερι.Μετα κατα τις 5:30 πινω ενα φρεντο(με 3 εσπρεσσακια).Χθες δοκιμασα το εξης κοιμηθηκα νωρις και ξυπνησα κατα τις 11:30, ηπια τον μισο καφε απο αυτον που πινω συνηθως και μετα απο το μεσημερι μεχρι το βραδυ ειχα βγει εξω βολτα(οχι για καφε),γυρισα,εκανα λιγο γυμναστικη και πραγματικα τοσο ωραια και χαλαρα ειχα καιρο να νιωσω.Ισως φταιει το χαλια προγραμμα μου,ισως ο καφες....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Ή και τα 2 μαζί, ειδικά αφού λες ότι το ξανάπαθες με τον καφέ. Η γυμναστική και οι χαλαρές βόλτες πάντα βοηθάνε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπαρχουν καταστασεις που οντως πρεπει να φοβασαι, σε καταστασεις που δεν θαπρεπε να φοβασαι, πρωτα επιβαλλεσαι στους λογικους φοβους με το μυαλο σου , υστερα στους ζωωδεις η ενστικτωδεις , και κατοπιν στους παραλογους .... ...................το μυαλο ειναι ικανο, αν το αφησεις ανεξελεγκτο να γεννησει τους πιο παραλογους φοβους .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το μυαλο ειναι ικανο, αν το αφησεις ανεξελεγκτο να γεννησει τους πιο παραλογους φοβους .....
    Yeap. Και επίσης η αμφιβολία σου διαλύει το μυαλό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Yeap. Και επίσης η αμφιβολία σου διαλύει το μυαλό

    Σωστα ....................
    οσο για τον φοβο , οταν καταλαβεις οτι εισαι μερος του φοβου σου και οχι κατι ξεχωριστα , τοτε ολα τελειωνουν , και οι φοβοι εξαλειφονται .........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Παντος ενα ειναι το σιγουρο,οτι το Internet προκαλει αρρωστοφοβια,εγω δεν ξερω ανθρωπο που να μην εχει προσβαση στο ιντερνετ και να ειναι αρρωστοφοβικος,γενικα το internet προκαλει χιλια δυο ψυχολογικα στον ανθρωπο....

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 02:16
  2. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 21-01-2013, 23:52
  3. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 06:58
  4. αρρωστοφοβια
    By prits in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2010, 19:04
  5. αρρωστοφοβια..
    By coyotaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 16-09-2010, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •