Αντικαταθληπτικα κ έγκυμοσυνη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by σουζι1 View Post
    Τι σε βοήθησε καλύτερα την διάρκεια της εγκυμοσύνης να σκέφτεσαι που σε έκανε να νοιώθεις καλύτερα τι σε συμβούλευε ο ψυχίατρος να κάνεις

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εγώ κρίσεις πανικού κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν πάθαινα. Γενικότερα μια δυο φορές εχω πάθει κρίση πανικού στη ζωή μου και για να είμαι ειλικρινής δε με φόβιζαν τόσο οσο η κατάθλιψη. Επίσης στην εγκυμοσύνη αν και αρχικά είδα προδρόμους κατάθλιψης, δεν το επικοινώνησα στο γιατρό και μετά μου βγήκε πολύ άσχημα. Λίγο οι ορμόνες λίγο το ότι είχα καποιες επιπλοκές λίγο το ότι μετακομίσαμε σε άλλη πόλη και επεσαν πολλά πάνω μου, ξέφυγα και δεν γινόταν να επανέλθω στην πραγματικότητα με κουβεντούλα. Μου εδωσε νομίζω σεροξατ ή κατι τετοιο ο γιατρος μου, το 1/4 του χαπιου και με έπαιρνε κάθε μέρα τηλ για καμια ωριτσα και τα λέγαμε. Απλώς ενοιωθα πολύ ασχημα σα να επρόκειτο να τελειώσει η ζωή μου.
    Και πάλι, πιστεύω πως πιο παρανοική φάση δεν έχω περάσει, γιατι με την καταθλιψη ηξερα πως όλα ηταν κατάμαυρα, οκ. Αλλά με την εγκυμοσύνη εκει που γελουσα εκλαιγα κι εκει που ενοιωθα απροστάτευτη φώναζα σαν τον κοναν τον βαρβαρο για ψιλου πήδημα.
    Ο γιατρός μου από ένα σημείο και μετά συμβούλευε τον αντρα μου. Να μην με αφήνει μόνη, να μιλήσει με ψυχίατρο στην πολη μας για μετα την γέννα, να κανονίσουμε με γυναικολόγο ότι αν αρχίσω να κλατάρω εντελώς να κάνω πρόωρο τοκετο κτλ.
    Γενικότερα ελαχιστα θυμάμαι από τότε. Ποτέ πριν στη ζωη μου δεν ειχα νοιώσει πως τα ακραια ή τα άσχημα συναισθήματά μου δεν είχαν κινητρο. Αυτό που με κράτησε να μην εξαφανιστώ ήταν το ότι ενοιωθα να αγαπω τον αντρα μου πιο πολύ από την ανάγκη μου να φυγω και να γίνω πάλι ξένη και μόνη και με έπεισαν πως αν μετά την γέννα θα συνέχιζα να εχω την ιδια αποψη για τα πραγματα θα εφευγα. Γενικότερα είχα πάντα θεμα μεγάλο με τις τάσεις φυγής, σα να μην με χωρά ο τόπος.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    1
    Geia sas...iparxei kapia kopela pou eperne seroxatt stin egkimosini na mou pei tin empiria tis sas parakalw? An ipitxan kapies epiplokes sto emvrio i kai sinesthimata?Eyxaristw poly

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    26
    Εγώ παίρνω 1 σεροπραμ κ ζαναξ κ θέλω να μείνω έγκυος.Ο ψυχίατρος μου είπε ότι θα τα μειωσουμε οταν μεινω εγκυος.Εχω θεμα με κρίσεις πανικού, Δεν μπορώ χωρίς αυτά.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by toallomiso View Post
    Εγώ παίρνω 1 σεροπραμ κ ζαναξ κ θέλω να μείνω έγκυος.Ο ψυχίατρος μου είπε ότι θα τα μειωσουμε οταν μεινω εγκυος.Εχω θεμα με κρίσεις πανικού, Δεν μπορώ χωρίς αυτά.
    ....... συγγνώμη αλλα τι θα πει δεν μπορείτε χωρίς αυτά?????

    θέλετε να φέρεται μια ψυχή σε αυτό τον κόσμο και θα παίρνετε φάρμακα??? λυπάμαι που το λέω αυτό αλλα καλύτερα να πάτε άμεσα σε γυναικολόγο να ρωτήσετε..... δεν είναι δυνατόν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να παίρνετε φάρμακα...... ειναι ανεπιτρεπτο......

  5. #20
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ....... συγγνώμη αλλα τι θα πει δεν μπορείτε χωρίς αυτά?????

    θέλετε να φέρεται μια ψυχή σε αυτό τον κόσμο και θα παίρνετε φάρμακα??? λυπάμαι που το λέω αυτό αλλα καλύτερα να πάτε άμεσα σε γυναικολόγο να ρωτήσετε..... δεν είναι δυνατόν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης να παίρνετε φάρμακα...... ειναι ανεπιτρεπτο......
    Η παροξετινη σε χαμηλη δοσολογια δεν προκαλει τραγικες συνεπειες. Δηλαδη μια γυναικα που νοσει απο αγχος απαγορευται να γινει μητερα; σε πληροφορω πως οι γυναικολογοι γνωριζουν λιγοτερα.Οι ψυχιατροι ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν απο παγκοσμιες στατιστικες μελετες τι προκαλει η καθε ουσια και να ενημερωνει τη μελλουσα μανουλα. Καποια σκευασματα ειναι ακρως τοξικα και απαγορευονται.Κατα τα αλλα ειναι εφικτο. Το να κοψει αποτομα αγωγη και να ειναι εγκυος μια γυναικα αυξανει περισσότερο τον κινδυνο για σοβαρη υποτροπη εως και αυτοχειρια. Μελετησε πριν γινεις αφοριστικος.
    *πολλες παθησεις μπορει να εμφανιστουν ακομα και αν η μητερα δεν εχει παρει τιποτα απο ssri και τα συναφη. Επισης υπαρχει ειδικος εμβρυοκαρδιολογικος υπερηχος που εντοπιζει τυχον θεματα καρδουλας μωρου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η παροξετινη σε χαμηλη δοσολογια δεν προκαλει τραγικες συνεπειες. Δηλαδη μια γυναικα που νοσει απο αγχος απαγορευται να γινει μητερα; σε πληροφορω πως οι γυναικολογοι γνωριζουν λιγοτερα.Οι ψυχιατροι ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν απο παγκοσμιες στατιστικες μελετες τι προκαλει η καθε ουσια και να ενημερωνει τη μελλουσα μανουλα. Καποια σκευασματα ειναι ακρως τοξικα και απαγορευονται.Κατα τα αλλα ειναι εφικτο. Το να κοψει αποτομα αγωγη και να ειναι εγκυος μια γυναικα αυξανει περισσότερο τον κινδυνο για σοβαρη υποτροπη εως και αυτοχειρια. Μελετησε πριν γινεις αφοριστικος.
    *πολλες παθησεις μπορει να εμφανιστουν ακομα και αν η μητερα δεν εχει παρει τιποτα απο ssri και τα συναφη. Επισης υπαρχει ειδικος εμβρυοκαρδιολογικος υπερηχος που εντοπιζει τυχον θεματα καρδουλας μωρου.
    αρχικά να σας πω οτι σε καμία περίπτωση δεν είπα να διακόψει απότομα τα φαρμακα οκ;

    το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει αν θέλει να φερει ενα μωρό φυσιολογικό ειναι αρχικά να σταματήσει με συμβουλή του γιατρού της την φάρμακευτικη αγωγή και μετά να μείνει έγκυος.... ετσι θα εχει μια ασφαλής εγκυμοσύνη και το μωράκι θα είναι υγιής....

    απο την στιγμή που θέλει να φέρει μια ψυχούλα το σωστό ειναι να μην περνει αντικαταθλιπτικά/ανχολυτικα.....

    σύμφωνα τωρα με της μελετες δεν θέλω να το συζητήσω καν αυτο το θέμα γιατί εχει μεγαλη συζήτηση..........

    ας μην λέμε οτι θέλουμε.... η κοπελα το σωστό που πρέπει να κάνει ειναι να ακολουθήσει σωστές οδηγίες γιατρου και οχι οτι γραφει ο καθένας μεσα στο ίντερνετ.....

    φιλικα παντα.. :)

  7. #22
    Θα σου απαντησω εκ πειρας αν και ηδη απαντησα. Με διαγνωση διπολικης (την εμαθα οταν δηλωσα σημειωμα γιατι το μαιευτηριο δεν ηθελε να φερει ευθυνη ) αλλα οχι σε ανεξελεγκτη μορφη (ειμαι ηδη τρια χρονια σταθεροποιημενη) πηρα αγωγη στην εγκυμοσύνη μου. Φυσικα ΟΧΙ λιθιο. Ηξερα πως αν κοψω την αγωγη εντελως θα κανω κακο στον εαυτο μου. Δεν εχω την επιλογη και την υποστηριξη ψυχοθεραπειας ουτε σωστο περιβαλλον. Μια φορα που διεκοψα αγωγη σταδιακα επεσα σε ασχημη καταθλιψη. Γεννησα ενα υγιες παιδι μεχρι στιγμης χωρις σοβαρα παθολογικα προβληματα και σε ολη τη διαρκεια ετρεμα μην παθει κατι. Διαβασα μελετη απο εξωτερικο οτι πιθανον να προκαλεσει καρδιολογικη ανωμαλια ή να χρειαστει αναπνευστικη υποστηριξη οταν γεννηθει. Δεν χρειαστηκε τιποτα. Με την ελλειψη λιθιου ζοριστηκα ετσι και αλλιως. Γεννησα το παιδι και δεν κοιμαμαι πανω απο 2 ωρες το 24ωρο ( με τη δικη μου παθηση αυτο σημαινει πως ειμαι στα ορια να εχω παραισθησεις οπτικες ΑΛΛΑ μου απαγορευω να με παρει απο κατω το ιστορικο ψυχικης υγειας μου. Θελει οπως δηποτε κουβεντα με ψυχιατρο στην κυηση ενημερωση γυναικολογου και μεγαλη αποφασιστηκοτητα. Πολλες γυναικες με πολλα προβληματα υγειας γεννουν παιδακια. Εκεινες εχουν διπλο αγχος διπλο πακετο και φυσικα δεν το διατυμπανιζουν. Η μητερα μου ειχε παρθενο οργανισμο ουτε ντεπον δεν επαιρνε και ομως λογω γονιδιων και τα δυο τις παιδια εμφανισαμε ψυχικη ασθενεια. Δεν ειναι ανευθυνη η ληψη αγωγης. Ανευθυνο ειναι να το φερεις στον κοσμο και να το εγκαταλειψεις επειδη θελει ολη σου την δυναμη την υπομονη χρονο και αντοχη. Ξερω πολλες που δεν ειχαν καταθλιψη εμφανισαν μετα την γεννα και τα μωρα τα μεγαλωσε η γιαγια. Αυτο ειναι περισσότερο υπευθυνο δηλαδή ;;
    * και εγω ηθελα πρωτα να κοψω αγωγη πρωτα να νιωσω δυνατη κτλ αλλα το το παιδι ηρθε. Αναρωτηθηκα σοβαρα τι θα συμβει. Αποφασισα να μην προβω σε αμβλωση και ας σκεφτομουν ιατρικα τα χειροτερα σεναρια. Σταματησα ομως. Αποφασισα να το αγαπησω απο την κοιλιτσα και ακομα και αν παρουσιασει κατι εχω δεσμευτει να το αντιμετωπισω. Εδω να ενημερωσω τις μελλουσες μανουλες πως στα δημοσια μαιευτηρια υπαρχει προκαταληψη για την ψυχικη υγεια. Θελει τη σωστη υποστηριξη γιατρου σας κατοπιν πατερα παιδιου αλλα κυριως εσεις οι ιδιες να μην λυγισετε απο κακοβουλα σχολιακια κατα τη δηλωση ιστορικου χαπιων.
    Last edited by Constantly curious; 15-08-2019 at 17:44.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    @Constantly curious: χαίρομαι που κατάφερες να κανεις ένα υγιής παιδάκι...! προφανώς και ακολούθησες σωστές οδηγίες του γιατρού σου...!!!! μερικά φάρμακα όπως είναι η βενζοδιαζεπινες αλλα και μερικα αντικατα8λιπτικα/αντιψυχωσικα μπορεί να επηρεάσουνε την γεννα του μωρού... και να υπάρχουνε διαφορες επιπλοκές.... γνωρίζω κάποια πράγματα και στα λέω αυτά... έχω σπουδάσει.... δεν είναι ότι τα γράφω έτσι για να μην παρεξηγηθούμε...

    για παράδειγμα η βενζοδιαζεπινες περνάνε και από το μητρικό γαλα δεν είναι πρόβλημα το μωράκι όταν το θηλάζει μια μάνα να παίρνει και ουσίες? αν δεν είναι αυτό πρόβλημα τι είναι????? αργότερα το παιδάκι αν απόκτηση κάποια προβλήματα τα οποια τα δημιούργησε η ίδια η μητέρα στο παιδί της πως θα νιώθει αυτή η μάνα?

    αν πραγματικά κάποια θέλει να κάνει ένα υγιής μωράκι τότε θα πρέπει να προσέχει παρα πολύ.....!

    για άλλη μια φορα θα το τονίσω... πρέπει να να κάνει ότι της πει ο γιατρός της......!! αν δεν είναι έτοιμη η δεν μπορεί να απόκτηση παιδί τότε να μην το κάνει......!

    καταλαβαίνω ότι θέλει πολύ να δημιουργήσει μια οικογένεια.... όμως πρώτα πρέπει να είναι σταθερή η ψυχική υγεία και μετά να έρθουν τα υπόλοιπα...!!

    φιλικά..!

  9. #24
    @φιλικα και εγω απαντω αλλα θεωρω αυτονοητο οτι υπαρχουν καποιες βασικες γνωσεις. Η νικοτινη απαγορευται.το αλκοολ απαγορευται. Ακομα και καποια προιοντα σωματικης περιποιησης αντενδεικνυντε διοτι περνανε στον οργανισμο. Η βαλεριανα ας πουμε που κυκλοφορει ως ποσιμο προιον θεωρειται επικυνδηνη στην κυηση. Το μωρακι φυσικα και θα εχει στερητικο συνδρομο αλλά παιζει ρολο το μεγεθος της στερησης και της προσαρμογης του. Η επιστημη δεν εχει αποφανθει πληρως επι του θεματος. Γεννουσαν γυναικες που πριν λιγο ειχαν παρει δοση ηρωινης. Τα παιδια επιζουν μου ειπαν στο μαιευτηριο. Καταληγω στο οτι συμφωνουμε στο οτι πρεπει να υπαρχει ενημερωση οταν αφορα εγκυμοσύνη. Για το θηλασμο τηρειται αυστηρη διατροφη και ληψη σε οτιδήποτε εξισου. Το καλο ειναι να μην ειμαστε αφοριστικοι. Μπορει να διαβαζουν το τοπικ κοριτσια χωρις βοηθεια και να μην ξερουν που να απευθυνθουν ή αν πραγματι εχουν προκαλεσει ζημία... Εισαι ειδικος επι γυναικειου αναπαραγωγικού συστηματος, φαρμακευτικης ή βιωσες κατι συγκεκριμενο σε οικειο προσωπο ; οι βενζο φερνουν αποτομη πτωση γλυκοζης παντως.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικα κ σεξουαλικη ζωη.
    By Doom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 09-12-2017, 15:49
  2. Μετα τα αντικαταθληπτικα.
    By ασπασια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2015, 21:05
  3. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 11:33
  4. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 03:37
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •