Πανικός μέσω... Internet
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4

    Πανικός μέσω... Internet

    Από το 2010 που ξεκίνησε ή κρίση , κυριολεκτικά κόλλησα στο Internet...
    Δηλώσεις , χρεωκοπίες , Eurogroup , Σοιμπλε κλπ...
    Καθώς τα χρόνια περνούσαν , αισθανομουν την ισχυρή ανάγκη να βλέπω ειδήσεις συνεχώς , αν δεν δω ειδήσεις κάθε 1-2 ώρες τρελαίνομαι.
    Παρότι τώρα τα πράγματα ηρέμησαν κάπως στον οικονομικό τομέα , ή εξάρτηση από τα ειδησεογραφικά sites παραμένει. Σεισμοί , ελληνοτουρκικά , φωτιές..
    Όλες οι προσπάθειες "απεξάρτησης" απέτυχαν πλήρως. Επισκέψεις σε ειδικούς , χάπια , όλα αποτυχία... Πεθαίνω κρίση πανικού ακόμα και με το παραμικρό δημοσίευμα...
    Ή κατάσταση είναι πλέον αφόρητη. Κυκλοφορω μονίμως με ένα tablet και βλέπω τα νέα κάθε 1 ώρα το πολύ , ίσως και πιο συχνά!
    Κάποια συμβουλή?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Γιατί έχεις τόσο πολύ ανάγκη να ακους ειδήσεις; Για ενημέρωση; Φοβάσαι κάτι; Τι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4
    Πλέον φοβάμαι τα πάντα.
    Χρεοκωπία , σεισμούς , πολέμους και ότι άλλο "παίζει" κάθε φορά στην επικαιρότητα.
    Είμαι ο καλύτερος πελάτης όλων των click bait (ηλεκτρονικών δολωμάτων).
    Και όποτε προκύπτει ένα θέμα , κάνω surfing σε κάθε είδους καταστροφολογικά site.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Είπες την λέξη "ειδικούς". Εννοείς ψυχολόγο κτλ; τι σου πρότεινε να κάνεις;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4
    Ψυχίατρο.
    Έδωσε κάποια αγωγή και πρότεινε ψυχανάλυση. Οι συμβουλές του πήγαν στο βροντο.
    Μου είναι ωστοσο αδυνατον να αφήσω το tablet , έχω πάθει εξάρτηση.
    Καθώς γράφω στο forum , έχω επισκεφτεί κάθε είδους ενημερωτικά site , αυτή την εποχή παίζουν πολύ τα ελληνοτουρκικά (γεωτρύπανα , ΑΟΖ κλπ).

  6. #6
    george1520
    Guest
    Έκανες ψυχανάλυση;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Έχεις κάποιον φίλο ή δικό σου άνθρωπο που εμπιστεύεσαι; Ε, μίλα του και ζήτα τη βοήθειά του. Να πηγαίνετε μεγάλες βόλτες χωρίς να έχετε τάμπλετ ή κινητά κτλ μαζί και να βρίσκεται πράγματα να ασχολήστε. Αν μπορείς να πας κάπου στη μέση του πουθενά χωρίς ίντερνετ και τρόπο διαφυγής για λίγες μέρες, ακόμα καλύτερα.

    Ωστόσο φαντάζομαι όλο αυτό συνυπάρχει με άλλα προβλήματα. Τι έγινε το 2010 και το έριξες εκεί; Έχεις παρέες; Δουλεύεις; Τι κάνεις στη ζωή σου;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    4
    Είμαι δάσκαλος , όχι και πολύ κοινωνικός.
    Όταν με πιάνει πανικός , δεν καταλαβαίνω τίποτα... Οι σχέσεις μου , ή δουλειά μου δηλητηριαζονται από αυτό το πράγμα...
    Πολλές φορές αφήνω παρέα σε μαγαζί και σπευδω να ενημερωθω μη μου ξεφύγει τίποτα.
    Αν πετάξω το ταμπλετ , νιώθω σαν καπνιστής που στερείται το τσιγάρο!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    E, δάσκαλος είσαι, άσε το τάμπλετ και πιάσε κανένα βιβλίο.

    Χωρίς πλάκα τώρα, αυτό είναι μία καλή ιδέα αφού δεν δεσμεύεσαι από δουλειά πριν ανοίξουν τα σχολεία (φαντάζομαι). Βρες ένα μέρος ερημικό όπου δεν θα έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ αλλά θα έχεις άλλα πράγματα να κάνεις. Μπορεί μετά τις πρώτες μέρες αν δεις ότι τα καταφέρνεις, να γυρίσει κάπως το μυαλό και να ξεκολλήσεις.

    Αν δεν τα καταφέρνεις πάντως, η λύση είναι μία: Ψυχολόγος.
    Προφανώς δεν ήρθε από μόνο του όλο αυτό. Από κάτι συνοδεύεται. Κάποια αλλαγή στη ζωή σου μετά το 2010, κάποια ανασφάλεια, κάποια φαινομενικά άσχετα θέματα. Αυτά θα σε βοηθήσει ένας ειδικός να τα βρεις και να τα βάλεις σε σειρά.

Similar Threads

  1. internet friend:)
    By FEARFUL AND ANXIOUS 4EVER in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 09-03-2019, 08:20
  2. internet και πραματικη ζωη
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 113
    Last Post: 09-05-2017, 08:15
  3. internet
    By carrot in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 03-12-2010, 16:26
  4. Το internet ενα μικρό ναρκωτικό...
    By athwos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 01-07-2008, 17:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •