Αντικαταθληπτικα κ έγκυμοσυνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    1

    Αντικαταθληπτικα κ έγκυμοσυνη

    Καλησπέρα περνώ seroxat 20mg εδώ και δέκα χρόνια άρχισα με ένα χάπι την μέρα κ το έχω μειώσει στα 3/4 εδώ και τρία χρόνια είναι το μοναδικό φάρμακο που δοκίμασα κ περνώ μ έχει βοηθήσει πολύ έχω ξεπεράσει όλα μου τα προβλήματά. Έχω κάνει προσπάθειες να το σταματήσω κ δεν τα κατάφερα. Είχα στερητικό σύνδρομο πολύ έντονα. Ο γιατρός μου λέει ότι ίσως το χρειάζομαι τελικά. Θέλω να μείνω έγκυος και θέλω να το σταματήσω. Ο γυναικολόγος μου λέει δεν υπάρχει πρόβλημα ο ψυχίατρος μου λέει με την υπόνοια εγκυμοσύνης το κόβω μαχαίρι.εγω φοβάμαι ότι αν το κόψω απότομα θα ε ω θέμα σοβαρό. Συνεχείς κρίσεις πανικού με αποτέλεσμα να κάνω υπέρταση. Έχει αντιμετώπισει κάποια κοπέλα παρόμοιο πρόβλημα.. Πείτε. Μου την γνώμη σας.... Ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    κι εγω παιρνω παροξετιν και θελωνα κανω παιδι. σου προτεινω να το κοψειςσταδιακα. δηλαδη 1 μηνα 3 τεταρτα, ενα μηνα 2 τεταρτα ενα μηνα 1 τεταρτο. εγω αυτο θα κανω. καλη μας τυχη και ο θεος βοηθος

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Εγώ προτείνω να ακολουθήσεις τις συμβουλές των γιατρών, σε κάθε περίπτωση. Αν και δεν μπορώ, να έχω καμία άποψη, πάνω στο θέμα...

  4. #4
    Quote Originally Posted by Fenaki1 View Post
    Καλησπέρα περνώ seroxat 20mg εδώ και δέκα χρόνια άρχισα με ένα χάπι την μέρα κ το έχω μειώσει στα 3/4 εδώ και τρία χρόνια είναι το μοναδικό φάρμακο που δοκίμασα κ περνώ μ έχει βοηθήσει πολύ έχω ξεπεράσει όλα μου τα προβλήματά. Έχω κάνει προσπάθειες να το σταματήσω κ δεν τα κατάφερα. Είχα στερητικό σύνδρομο πολύ έντονα. Ο γιατρός μου λέει ότι ίσως το χρειάζομαι τελικά. Θέλω να μείνω έγκυος και θέλω να το σταματήσω. Ο γυναικολόγος μου λέει δεν υπάρχει πρόβλημα ο ψυχίατρος μου λέει με την υπόνοια εγκυμοσύνης το κόβω μαχαίρι.εγω φοβάμαι ότι αν το κόψω απότομα θα ε ω θέμα σοβαρό. Συνεχείς κρίσεις πανικού με αποτέλεσμα να κάνω υπέρταση. Έχει αντιμετώπισει κάποια κοπέλα παρόμοιο πρόβλημα.. Πείτε. Μου την γνώμη σας.... Ευχαριστώ
    Εγώ έχω κόψει το effexor εδώ και 5 μήνες έχω ξεκινήσει προσπάθειες για παιδί το μόνο που σου λέω είναι να μην πάρεις επειδή επηρεάζει άμεσα τό έμβρυο το έχω ψάξει πολύ είναι πολύ δύσκολο και οι γυναικολόγοι και οι ψυχίατροι λένε όχι οι ουσίες περνάνε άμεσα από τον πλακούντα

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Περνάω αρκετά δύσκολα χωρίς το χάπι αυτό είναι η αλήθεια θα σφυξεις τα δόντια είναι αρκετά δύσκολο χρειάζεσαι ανθρώπους να σε στηρίξουν όλο αυτό το διάστημα μετά το πέρας της εγκυμοσύνης πάρτα κανονικά η παροξετινη σαν ουσια προκαλεί καρδιακά πρόβλημα στο έμβρυο

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Εγώ ζοριζομαι μετά το κόψιμο του χαπιού έχω γίνει χειρότερα έχουν αρχίσει και οι ιδεολιψιες σ έντονο βαθμό παρακαλάω τον Θεό να με βοηθήσει να τα καταφέρω.υο μόνο που ίσως επιτρέπουν σε λίγο ποσότητα είναι το ladose εγώ που μετά την διακοπή τού effexor προσπάθησα να πάρω ladose δεν μού έκατσε καθόλου

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Η παροξετινη καί η βενφλαξινη είναι δύσκολες ουσίες χρειάζεται περίπου 1 εξάμηνο για να αρχίσεις προσπαθηες για παιδί μετά την διακοπή τούς

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    σουζι δεν το ηξερα ευχαριστουμε.καλη δυναμη και με το καλο το μωρακι σου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    για καποιο λογο δε με αφηνει να απαντησω στο θεμα σου. ευχομαι να νιωθεις καλυτερα

  10. #10
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    για καποιο λογο δε με αφηνει να απαντησω στο θεμα σου. ευχομαι να νιωθεις καλυτερα
    Καλημέρα κουράγιο και σε εσένα κάνε τον σταυρό σού ολλα θα πάνε καλά

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Η λήψη των ssri είναι πολύ επικίνδυνη κατά την κύηση. Μπορούν να προκαλέσουν πολλές επιπλοκές και προβλήματα στην υγεία του παιδιού όπως αυτισμός, σοβαρή διάσπαση προσοχής και άλλες εγκεφαλικές δυσλειτουργίες.

    Οι γιατροί υποτιμούν τους κινδύνους και δε προειδοποιούν.

    Σε περίπτωση που σκοπεύεις να μείνεις έγκυος θα ήταν συνετό να κάνεις μια ΠΟΛΥ σταδιακή διακοπή του seroxat (σε βάθος μηνών δηλαδή) και αφού το σταματήσεις και νιώθεις πως δεν έχεις καθόλου συμπτώματα απόσυρσης, τότε θα ήταν ασφαλές να μείνεις έγκυος.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    και βγαζει και το παιδι στερητικα

  13. #13
    Εννοείτε

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Γεια σου κορίτσι μου. Λοιπόν, εγώ έπαιρνα διάφορα (zanax, seroxat και αλλα) έμεινα δίχως αγωγή για ένα χρόνο πριν μείνω έγκυος, πάντα με τη βοήθεια του ψυχιατρου.
    Οι ορμόνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι τόσο θα σε πάρω να φυγουμε που γίνεσαι παρανοϊκή. Εγώ τουλάχιστον γινόμουν και απορώ και πως με άντεχε ο σύζυγος. Στον 6ο 7ο μηνα, θα σε γελάσω γιατί δεν θυμάμαι καλά, αρχισα να παίρνω πάλι χάπια, (απίστευτο πράγμα το υποσυνείδητο, κάνω προσπάθεια να θυμηθώ τα άσχημα της εγκυμοσύνης κι ας έχουν περάσει μόνο 15 μήνες από όταν γέννησα) γιατί όλη μέρα έκλαιγα, σκεφτόμουν να παρατήσω τον αντρα μου να δωσω τα μωρα μου για υιοθεσια, διαφορα κουλά. Γεννάω, συνέρχομαι από τοκετό, ερχεται και το γαλα μετά από 2 μέρες και αν και πολύ ταλαιπωρημένη λόγω διπλής κυησης ηρέμησα απίστευτα και έκοψα τα χάπια σταδιακά. Θα τα έκοβα και μαχαίρι τοσο καλά που ενοιωθα αλλά φοβόμουν μην κάνω κανένα κακό στα μωρα μου. Βέβαια ήταν λίγο χάλι που είχα γαλα χωρίς να θυλάζω αλλά υποθέτω πως δεν ήταν και το πιο τραγικό πράγμα του κόσμου. Τουλάχιστον έχω τα παιδιά μου στην αγκαλιά μου και γερά.
    Θα ηταν πολύ καλύτερα να μην χρειαστώ χαπια καθόλου, αλλά εδώ άλλες που είναι νορμαλ χωρις θεματα και ένα λαληματάκι το παθαίνουν, εμείς τι να πούμε;

    Επίσης, κάποια χρυσή τομή θα βρεθεί. Τα χάπια δεν είναι ότι καλύτερο, συμφωνώ. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το μη χείρον, βέλτιστο. Η τύχη μάλλον το έφερε έτσι ώστε να νοσήσουμε. Θα πορευτούμε με όσα έχουμε και θα προχωρήσουμε, διοτι αυτή είναι η δική μας πραγματικότητα. Κάνε την προσπάθεια σου με ψυχοθεραπεία να μειώσεις τις κρισεις πανικού ή τα όποια θέματα έχεις. Και πράξε ότι καλύτερο μπορείς σε συνεργασία με τους γιατρούς σου.

  15. #15
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Γεια σου κορίτσι μου. Λοιπόν, εγώ έπαιρνα διάφορα (zanax, seroxat και αλλα) έμεινα δίχως αγωγή για ένα χρόνο πριν μείνω έγκυος, πάντα με τη βοήθεια του ψυχιατρου.
    Οι ορμόνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι τόσο θα σε πάρω να φυγουμε που γίνεσαι παρανοϊκή. Εγώ τουλάχιστον γινόμουν και απορώ και πως με άντεχε ο σύζυγος. Στον 6ο 7ο μηνα, θα σε γελάσω γιατί δεν θυμάμαι καλά, αρχισα να παίρνω πάλι χάπια, (απίστευτο πράγμα το υποσυνείδητο, κάνω προσπάθεια να θυμηθώ τα άσχημα της εγκυμοσύνης κι ας έχουν περάσει μόνο 15 μήνες από όταν γέννησα) γιατί όλη μέρα έκλαιγα, σκεφτόμουν να παρατήσω τον αντρα μου να δωσω τα μωρα μου για υιοθεσια, διαφορα κουλά. Γεννάω, συνέρχομαι από τοκετό, ερχεται και το γαλα μετά από 2 μέρες και αν και πολύ ταλαιπωρημένη λόγω διπλής κυησης ηρέμησα απίστευτα και έκοψα τα χάπια σταδιακά. Θα τα έκοβα και μαχαίρι τοσο καλά που ενοιωθα αλλά φοβόμουν μην κάνω κανένα κακό στα μωρα μου. Βέβαια ήταν λίγο χάλι που είχα γαλα χωρίς να θυλάζω αλλά υποθέτω πως δεν ήταν και το πιο τραγικό πράγμα του κόσμου. Τουλάχιστον έχω τα παιδιά μου στην αγκαλιά μου και γερά.
    Θα ηταν πολύ καλύτερα να μην χρειαστώ χαπια καθόλου, αλλά εδώ άλλες που είναι νορμαλ χωρις θεματα και ένα λαληματάκι το παθαίνουν, εμείς τι να πούμε;

    Επίσης, κάποια χρυσή τομή θα βρεθεί. Τα χάπια δεν είναι ότι καλύτερο, συμφωνώ. Αλλά σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το μη χείρον, βέλτιστο. Η τύχη μάλλον το έφερε έτσι ώστε να νοσήσουμε. Θα πορευτούμε με όσα έχουμε και θα προχωρήσουμε, διοτι αυτή είναι η δική μας πραγματικότητα. Κάνε την προσπάθεια σου με ψυχοθεραπεία να μειώσεις τις κρισεις πανικού ή τα όποια θέματα έχεις. Και πράξε ότι καλύτερο μπορείς σε συνεργασία με τους γιατρούς σου.
    Τι σε βοήθησε καλύτερα την διάρκεια της εγκυμοσύνης να σκέφτεσαι που σε έκανε να νοιώθεις καλύτερα τι σε συμβούλευε ο ψυχίατρος να κάνεις

    Εστάλη από M5 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθληπτικα κ σεξουαλικη ζωη.
    By Doom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 09-12-2017, 15:49
  2. Μετα τα αντικαταθληπτικα.
    By ασπασια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-09-2015, 21:05
  3. ΑΛΚΟΟΛ & ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΗΠΤΙΚΑ
    By garyfalia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 27-03-2013, 11:33
  4. αντικαταθληπτικά και εμμονές
    By Eva1995 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 66
    Last Post: 09-05-2012, 03:37
  5. αντικαταθληπτικα για ΙΨΔ
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2010, 11:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •