Έντονη μελαγχολία τώρα που άλλαξε ο καιρός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218

    Έντονη μελαγχολία τώρα που άλλαξε ο καιρός

    Καλησπέρα. Εδω και 2 μέρες που είναι όλο συννεφιά και γενικά άλλαξε που άλλαξε απότομα ο καιρός νιώθω μια έντονη μελαγχολία, σαν ελαφριά κατάθλιψη, δεν το έχω ξαναπαθει,βέβαια τους τελευταίους χειμώνες νιώθω μια έντονη επιθυμία να κάθομαι κάτω από τον ήλιο. Αγόρασα σήμερα ένα συμπλήρωμα βιταμίνης D 2000iu της power health. Λέτε να βοηθήσει ? Τι άλλο μπορώ να κάνω ?Είμαι 19 για να έχετε μια πλήρη άποψη. Α επίσης όταν βγαίνω βόλτα ακόμα και να έχει πέσει ο ήλιος νιώθω πολύ καλύτερα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Καλησπέρα. Εδω και 2 μέρες που είναι όλο συννεφιά και γενικά άλλαξε που άλλαξε απότομα ο καιρός νιώθω μια έντονη μελαγχολία, σαν ελαφριά κατάθλιψη, δεν το έχω ξαναπαθει,βέβαια τους τελευταίους χειμώνες νιώθω μια έντονη επιθυμία να κάθομαι κάτω από τον ήλιο. Αγόρασα σήμερα ένα συμπλήρωμα βιταμίνης D 2000iu της power health. Λέτε να βοηθήσει ? Τι άλλο μπορώ να κάνω ?Είμαι 19 για να έχετε μια πλήρη άποψη. Α επίσης όταν βγαίνω βόλτα ακόμα και να έχει πέσει ο ήλιος νιώθω πολύ καλύτερα.
    Θα το συνηθίσεις, αρχές είναι ακόμα και εγώ να φανταστείς, έτσι είμαι στην αρχή. Δεν μπορώ να πω, πως μου αρέσει ιδιαίτερα ο χειμώνας, αλλά όχι και το καλοκαίρι. Περισσότερο, μου αρέσει η Άνοιξη, που είναι ο μήνας της αναγέννησης των πάντων και η μετάβαση, από τον χειμώνα, στο καλοκαίρι. Όσο βγαίνεις έξω, θα το συνηθίσεις σιγά σιγά, απλά υπήρχε πολύ ζέστη και η μετάβαση, στον χειμώνα, ήταν κάπως απότομη. Οπότε λογικό να μας επηρεάζει κάπως, στην διάθεση. Δεν μπορώ να έχω άποψη για το συμπλήρωμα, δεν ξέρω αν σε βοηθάει πραγματικά ή αν το χρειάζεσαι ουσιαστικά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Μια μαγική λέξη και όμορφη λέξη ... για τώρα που άλαξε ο καιρός "χουχούλιασμα"....
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Εμενα μου αρεσει το καλοκαιρι και το φθινοπωρο κυριως αλλα φετος αλλαξε πολυ αποτομα ο καιρος.Μου αρεσει και το κρυο αλλα οχι η συννεφια,τον χειμωνα θελω να καθομαι συνεχως κατω απο τον ηλιο και να τον κοιταζω κιολας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Καλο και το χουχουλιασμα.Αν εχεις κοπελα.Αλλιως τι να το κανεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Stavrosbmw View Post
    Καλησπέρα. Εδω και 2 μέρες που είναι όλο συννεφιά και γενικά άλλαξε που άλλαξε απότομα ο καιρός νιώθω μια έντονη μελαγχολία, σαν ελαφριά κατάθλιψη, δεν το έχω ξαναπαθει,βέβαια τους τελευταίους χειμώνες νιώθω μια έντονη επιθυμία να κάθομαι κάτω από τον ήλιο. Αγόρασα σήμερα ένα συμπλήρωμα βιταμίνης D 2000iu της power health. Λέτε να βοηθήσει ? Τι άλλο μπορώ να κάνω ?Είμαι 19 για να έχετε μια πλήρη άποψη. Α επίσης όταν βγαίνω βόλτα ακόμα και να έχει πέσει ο ήλιος νιώθω πολύ καλύτερα.
    απόλυτα φυσιολογικο οταν εχει συννεφια να αισθανεσαι μελαγχολία...και ποιος δεν το παθαινει.. τι να κανεις; αυτο που γραφεις ηδη οτι σε ευχαριστει.... βολτες και να κυνηγας τον ήλιο. Βιταμινες D δεν ξερω παντως οι βιταμινες β βοηθανε κανε ενα μικρο ψαξιμο στο ιντερνετ να το εξακριβώσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλα κανεις και παιρνεις D3 , παντα βοηθαει , ισως αν προσεθετες και Ω3 ...............και η Β ενδυκνειται που λεει ο μπλακ αντερ ......αλλα θα τον συνηθισεις τον καιρο , μια βολτα παντα βοηθα ......... στην Νορβηγια , που δεν εχουν ηλιο , για να μην παθαινουν κτθλψη τον χειμωνα , εχουν κατι μηχανηματα , μεγεθος διφυλλης ντουλαπας που την εχουν σενα δωματιο , και εκπεμπει φως ομοιο με το ηλιακο , και καθεται ολη η οικογενεια 2 ωρες καθε μερα στο δωματιο αυτο , κοστος ? 15.000 $ ....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Έχω πάρει και ένα συμπλήρωμα ωμεγα 3. Βιταμίνη D παντος λένε ότι βοηθάει το ανοσοποιητικο γτ και πέρυσι το χειμώνα ειμουν συνέχεια κρυομενος, όχι άρρωστος αλλά με μύξες, πονολεμο, βουλοναν και τα αυτιά μου κάποιες φορές. Επίσης κάνει καλό και στα κόκκαλα. Παλιά, πριν 4 χρόνια είχα κάνει δίαιτα και επειδή έχασα αρκετά κιλά, δεν ειμουν χοντρός αλλά ήθελα να χάσω λίγο και έχασα πολλά, και έτσι άρχισα να καμπουρωνω λίγο από την αδυναμία, τώρα είναι εντάξει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    3
    Ειναι απολύτως φυσιολογικό να μελαγχολησεις λιγο με την αλλαγή του καιρού . Το ίδιο πραγμα παθαίνω και γω απλα βλέπω θετικά και απολαμβάνω την μελαγχολία αυτη που σου προκαλεί η συννεφιά ή το ψιλόβροχο . Η ψυχολογία ενός ανθρώπου επηρεάζεται απο τα εξωτερικά ερεθίσματα και οι εποχές/φύση ειναι ενα απο αυτα ! Όσο για τις βιταμίνες νομίζω οτι υπερέβαλες λιγο αν τις πήρες λόγω μελαγχολίας . Αν ειναι για συμπλήρωμα διατροφής και εχεις συμβουλευτεί κάποιο διατροφολόγο, εχει καλώς . Αν δεν εχεις συμβουλευτεί , καλώς πάλι γιατί οι βιταμινουλα ποτε δεν έβλαψε κανέναν !!! Take care little girl !


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    1ον) Επιλιζω τον little girl να το ειπες για πλακα
    Εχω παρει στη ζωη μου χιλιες δυο βιταμινες,οχι γτ μου ειπε καποιος γιατρος,απο μονος μου
    Ειπα αυτη τη φορα να παρω λιγη D Να δω τι γινεται.Το θεμα ομως ειναι οτι απ οτι ακουσα θα πρεπει να περασουν μηνες για να δεις αποτελεσμα.Εκει ειναι ολο το γαμωτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Παιδια κατι λιγο ασχετο,οποιος μου βρει μια λυση θα τον ευχαριστησω.Μεχρι πριν ενα μηνα κοιμωμουν αργα κατα τις 5-6 το πρωι και ξυπναγα μεσημερι,κοιμομουν ανετα 10 ωρες και ενιωθω υπεροχα.Οταν γυρισα απο διακοπες καποιος γειτονας αγορασε ενα σκυλι και απο τις 7:30 το πρωι γαβγιζει ασταματητα και πολυ δυνατα με αποτελεσμα να με ξυπναει καθε μια ωρα παρολο που εχω τα τζαμια κλειστα.Επισης οι δικοι μου σπιτι κανουν και αυτοι φασαρια και με ενοχλουν.Τους το εχω πει καμια χιλιες φορες αλλα τιποτα.Εστω οτι κοιμαμαι πιο νωρις κατα τις 2 και ξυπναω 11 παλι το σκυλι θα γαβγιζει απο τις 7:30 αποτε παλι θα χασω τον υπνο μου.ΑΑ και για να σας προλαβω δεν μπορω να κοιμηθω πιο νωρις γτ εχω απογευματινα-βραδινα μαθηματα στη σχολη και οταν γυριζω θελω να κατσω να διαβασω.Σκεφτηκα να παρω ωτοασπιδες αλλα ετσι δεν θα ακουω το ξυπνητηρι και θα μεινω απο απουσιες στη σχολη.Δεν ξερω τι αλλο να κανω ρε παιδια.Και αλλοι γειτονες βγαινουν και βριζουν για το σκυλι αλλα δεν μπορει να κανεις καποιος κατι.Πρεπει να πας στα δικαστηρια.Μπορει να σας φαινεται χαζο αυτο που γραφω αλλα με εχει διαλυσει! Τι να κανω?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Υπομονή να κανεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    218
    Σε τι θα βοηθήσει αυτό ? Τα πράγματα δεν θα αλλάξουν από μόνο τους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις παντος τι περνάω, ειναι μαρτύριο και δεν υπερβαλω, δεν καταλαβαίνω παντος αυτός που το έχει είναι οικογενειαρχης, μες στο σπίτι δεν ενοχλεί κανέναν αυτό το σκυλί.Ενας γείτονας πήρε την αστυνομία αλλά του λέει ότι πρέπει να κάνει μήνυση κτλ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Εμεισ εχουμε πεντε εξι σκυλια εδω γαβγιζουν ολη μερα μια χαρα κοιμουνται ολοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Μια χαρά είναι τα σκυλάκια και το δικό μου γαβγίζει, είναι στην φύση τους βλέπεις. Εμένα δεν θα μου πουν ποτέ τίποτα, γιατί σχεδόν όλοι έχουν σκυλιά και το δικό μου, έσωσε ένα σπίτι της γειτονιάς, από ληστεία, επειδή γάβγιζε. Δεν νομίζω, να υπάρχει κάποια ποινική ποινή, επειδή γαβγίζει ο σκύλος, δεν το ξέρω κι'όλας, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Το βιβλίο που άλλαξε τη ζωή σας
    By NikosD. in forum Το βιβλίο του μήνα: Απόψεις, κριτικές
    Replies: 116
    Last Post: 22-03-2023, 23:45
  2. Γιατί άλλαξε?
    By ena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 25-09-2016, 14:11
  3. Τον ξενερωσα και τωρα με απογευγει, Τι κανω τωρα ?
    By mir_20 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 20-06-2015, 12:49
  4. Αλλαξε ι ζωη σε ενα χρονο απο το ανχος
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-06-2013, 13:42
  5. ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ?
    By Remedy in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 3
    Last Post: 27-11-2011, 13:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •