Η ψύχωση είναι ένας ατέλειωτος πόνος σαν το χαμό ενός αγαπημένου προσώπου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740

    Η ψύχωση είναι ένας ατέλειωτος πόνος σαν το χαμό ενός αγαπημένου προσώπου

    Έτσι τη βιώνω εγώ, και το ότι λέω συνεχώς ότι όλοι είναι κακοί ίσως είναι μια ψευδαίσθηση. Ή ίσως γίνομαι εγώ κακή μερικές φορές επειδή πονάω και μετά γίνονται και οι άλλοι κακοί μαζί μου. Η αλήθεια είναι ότι αισθάνεσαι έναν αβάσταχτο πόνο άμα έχεις ψύχωση λες και έχεις χάσει κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο καθημερινά για όλη σου τη ζωή σχεδόν. Εγώ πονάω έτσι για δεκαετίες. Και για να απαλύνεις τον πόνο δημιουργείς ψευδαισθήσεις αλλά και πάλι αισθάνεσαι χάλια. Δεν με πιάνουν τα φάρμακα 100%, ίσως ένα 50 μόνο, σήμερα μπορώ και σκέφτομαι πιο λογικά αλλά πονάω. Γι' αυτό και μπορώ και εξηγώ πως είναι η ψύχωση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    η χαμηλη αυτοπεποιθηση ειναι χαρακτηριστικο ατομου με ψυχωση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    η χαμηλη αυτοπεποιθηση ειναι χαρακτηριστικο ατομου με ψυχωση;
    Ε καμμια φορα ναι παυλο λογω του στιγματος. Πχ σε εμενα ισχυει, σε αλλους μπορει οχι, ειναι πως το παιρνει καθενας.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Λουλούδι, μήπως θα έπρεπε να δεις τα πράγματα πιο θετικά και να αρχίζεις να πράττεις; Μπορεί, να μην σου αρέσει αυτό που θα πω, αλλά σχεδόν όλοι έχουν διάφορα προβλήματα, στην κοινωνία, είτε λέγονται οικονομικά, είτε λέγεται κατάθλιψη κλπ. Ξέρεις κάτι όμως; Λίγοι ήταν εκείνοι, που άρχισαν να τα παρατάνε. Όλοι είπαν, η ζωή συνεχίζεται και κάνουν πράγματα για τον εαυτό τους. Είναι ζόρι, όταν παίρνει κάποιος φαρμακευτική αγωγή, αλλά μήπως θα έπρεπε, να ζεις σιγά σιγά, για τον εαυτό σου και όχι για τους άλλους; Έχεις φόβο, για την κοινωνία και έχεις δίκιο, αλλά πιστεύω, ότι αυτό που σου λείπει, είναι να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου. Μια συμβουλή μου λοιπόν, αν την θες, είναι να ξεκινήσεις, οτιδήποτε, ότι σου άρεσε και δεν το έκανες ποτέ. Ήθελες ας πούμε, να ασχοληθείς με το ψάρεμα; Πήγαινε, ενημερώσου και πάρε τα κατάλληλα εργαλεία, για να ψαρέψεις. Αυτό πιστεύω πως ισχύει, για όλους μας. Όλοι μας, χρειαζόμαστε κάποιο χρόνο με τον εαυτό μας, όλοι μας θέλουμε να κάνουμε πράγματα, που δεν τα κάναμε ποτέ, για διάφορους λόγους. Πιστεύω, πως θα αρχίσεις σιγά σιγά, να αισθάνεσαι, περισσότερη αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση. Ένα παράδειγμα μόνο, θα σου πω για εμένα. Εγώ ήμουν σχετικά ένα κλειστό παιδί, χωρίς πολλές παρέες, έναν φίλο έχω, που είμαστε κοντά 10 χρόνια φίλοι και δεν χρειάζομαι και άλλον, να σου πω και την αλήθεια. Πάντα ήθελα που λες, να ασχοληθώ, ως χομπυ με την φωτογραφία. Μου άρεσαν οι φωτογραφίες από μικρός και το να μπορείς να αποτυπώνεις, πράγματα και πρόσωπα, ακόμα και όταν αυτά, θα έχουν "φύγει". Πάντα έβγαζα φωτογραφίες και καλές φωτογραφίες, απέκτησα την πρώτη μου, επαγγελματική φωτογραφική μηχανή και τώρα θα ασχοληθώ, πιο ποιοτικά, με αυτό που ήθελα πάντα να κάνω, ως χόμπυ και μετά θα τις επεξεργάζομαι. Αυτό ήθελα και αυτό θα κάνω. Αυτό σου προτείνω και εγώ, να βρεις ένα χόμπυ, το οποίο ήθελες να το κάνεις από μικρή, αλλά δεν το έκανες. Ξέρεις πόσο θα ανεβεί η ψυχολογία σου; Πάρα πολύ, αρκεί να μην μείνεις στην θεωρία και στο φορουμ μόνο, αλλά να αρχίζεις να πράττεις. Το φόρουμ είναι καλό, γενικά από πολλές απόψεις, όμως να μην γίνει βίωμα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν καταλαβες Ουδεν οιδα. Ωραια τα λες αλλα η ψυχωση δεν σ' αφηνει να εχεις χομπυ. Γιατι δεν εχεις κινητρο. Ειναι οπως η καταθλιψη αλλα σε πολυ χειροτερο βαθμο. Και οταν δεν εχεις τα λογικα σου πως να κανεις το οτιδηποτε; Μπορει οντως με αυτο που λες να μου κανει καλο να ξεχνιεμαι, αλλα πρωτον ειναι εξοδα και δευτερον δεν με ελκυει κατι απο μικρη. Οταν ημουν μικρη μου αρεσε το διαβασμα αλλα παραμυθακια και ετσι, οπως ο Νιλς Χολγκερσον, και οχι λογοτεχνια που μου "επεβαλλαν" να διαβαζω στο σχολειο. Τι αλλο μπορω να κανω δεν ξερω......κατι που να μην θελει εξοδα και να μ'αρεσει. Δεν βρισκω κατι. Τιποτα δεν μου αρεσει.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δεν καταλαβες Ουδεν οιδα. Ωραια τα λες αλλα η ψυχωση δεν σ' αφηνει να εχεις χομπυ. Γιατι δεν εχεις κινητρο. Ειναι οπως η καταθλιψη αλλα σε πολυ χειροτερο βαθμο. Και οταν δεν εχεις τα λογικα σου πως να κανεις το οτιδηποτε; Μπορει οντως με αυτο που λες να μου κανει καλο να ξεχνιεμαι, αλλα πρωτον ειναι εξοδα και δευτερον δεν με ελκυει κατι απο μικρη. Οταν ημουν μικρη μου αρεσε το διαβασμα αλλα παραμυθακια και ετσι, οπως ο Νιλς Χολγκερσον, και οχι λογοτεχνια που μου "επεβαλλαν" να διαβαζω στο σχολειο. Τι αλλο μπορω να κανω δεν ξερω......κατι που να μην θελει εξοδα και να μ'αρεσει. Δεν βρισκω κατι. Τιποτα δεν μου αρεσει.
    Δεν ξέρω από ψύχωση, απλά σου ανέφερα, τι θα έκανα εγώ, αν ήμουν στην θέση σου. Θα προσπαθούσα, να βρω χρόνο για τον εαυτό μου και να κάνω πράγματα, που θα ήθελα από μικρός να κάνω. Το κίνητρο έρχεται σιγά σιγά. Αν κάθεσαι, είναι λογικό να απελπίζεσαι και να μην έχεις κίνητρα, αν όμως δεις διαφορετικά τα πράγματα, τότε θα έρθει και το κίνητρο. Άμα ψαχτείς, αφού σου αρέσει η λογοτεχνία, υπάρχουν διάφορες λογοτεχνικές ομάδες, που μπορείς να ενταχθείς και κάνουν διάφορες συναντήσεις, με διάφορες ομιλίες. Δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα, αλλά μπορείς να το ψάξεις και να ενημερωθείς, σχετικά με εκείνες. Έχουν ενδιαφέρων...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    λουλουδι, εισαι πολυ ευαισθητη και συναισθηματικη.

    αλλα υπαρχουν και αλλοι συναισθηματικοι ανθρωποι.

    πολλοι ειναι αρνητικοι αλλα οπως λενε αντι να καταριεσαι το σκοταδι αναψε ενα κερι για φως.

    δεν εισαι τοσο ευαλωτη οσο νομιζεις. εχεις περισσοτερες δυναμεις. ο καθενας εχει, αρκει να τις ανακαλυψεις.

    οσο και να κλαιγομαστε για τους αλλους αυτοι δε προκειται να μας λυπηθουν ή να στεναχωρηθουν που λυπουμαστε για αυτο κοιτα να γινεις εσυ καλα και να στηριζεσαι στον εαυτο σου και στις δυναμεις σου.

    δεν ειναι τοσο δυσκολο απλα μην εχεις τοσα πολλα κολληματα.

    Εδω ειναι παλιες πρακτικες οδηγιες για ψυχικη υγεια.

    Συνοπτικα :
    1. Μην κρατατε μεσα σας τα συναισθηματα σας - Εκφραστε τα. Βεβαια σε περιπτωση θυμου να φερεστε λογικα.
    2. Να σεβεστε τις δυνατοτηες σας - Παντα να προσπαθειτε για το καλυτερο αλλα να σεβεστε και να εκτιματε τις δυνατοτηες σας.
    3. Να βλεπετε τους γυρω σας σαν φιλους.
    4. Οταν προκυπτει ενα προβλημα να το αντιμετωπιζεται αμεσα και λογικα.
    5. Να συζητατε με καποιον που σεβεστε τα προβληματα σας.
    6. Βρειτε ενα ενδιαφερον χομπυ να ασχολειστε.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εν οιδα εχεις δικιο, λεω να ξεκινησω κηπουρικη η κεραμικη.
    Μαους κι εσυ εχεις δικιο.
    Σας ευχαριστω παιδια που βοηθησατε.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εν οιδα εχεις δικιο, λεω να ξεκινησω κηπουρικη η κεραμικη.
    Μαους κι εσυ εχεις δικιο.
    Σας ευχαριστω παιδια που βοηθησατε.
    Μπράβο, είναι πολύ θετικό και εγώ είχα ξεκινήσει με κηπουρική κάποτε, κυρίως για την αλόη, που είχα μάθει πολλά πράγματα. Σιγά σιγά, θα έρθει και το κίνητρο, με σταθερά βήματα. Είσαι στην αρχή ακόμη και θα σου φαίνεται δύσκολο, αλλά μετά θα θέλεις να κάνεις περισσότερα πράγματα. Δεν βοήθησα καθόλου, εσύ βοήθησες από μόνη σου, τον εαυτό σου, με αυτή την απόφαση. Είναι δικό σου κατόρθωμα αυτό, εγώ και ο maus, απλά είπαμε μερικές συμβουλές, στο τι θα μπορούσες να κάνεις, εσύ όμως πήρες από μόνη σου, την απόφαση να προχωρήσεις. Συγχαρητήρια και πάλι και σου εύχομαι ό,τι καλύτερο :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Οχι τα ειπατε ωραια και μου κανατε καλο. Να 'σαι καλα εν οιδα σ'ευχαριστω.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Οχι τα ειπατε ωραια και μου κανατε καλο. Να 'σαι καλα εν οιδα σ'ευχαριστω.
    Τίποτα, να είσαι καλά :)

Similar Threads

  1. Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση
    By nick190813 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2016, 13:42
  2. επιστροφες καταστροφες κ ενας τεραστιος πονος.
    By αννα_παπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 15-01-2016, 17:23
  3. Θάνατος αγαπημένου προσώπου.
    By Occams Chainsaw in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 25
    Last Post: 01-11-2015, 16:35
  4. Απώλεια αγαπημένου προσώπου...
    By PostMortem in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 26
    Last Post: 24-06-2011, 20:06
  5. πως ειναι η ζωη ενος αρρωστου?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 43
    Last Post: 26-04-2011, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •