Anafranil -Clomipramine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    200

    Anafranil -Clomipramine

    καλησπερα παιδια,.πινει κανεις αυτο το φαρμακο?η μαμα μου εχει OCD και αγοραφοβια επισης παρανοικες ιδεες και ο γιατρος ειπε αρχικα να της γραψει αντιψυχωσικα αλλα μετα ειπε να ξεκινισουμε με αυτο...ευχαριστω εκ των προταιρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το παιρνω για κτθλψη , σε δοσεις των 75mg , το θεωρω ενα πολυ καλο φαρμακο , σε αυτην την δοση , ας ειναι του 1960 , τρικυκλικο , δεν εχω παρενεργειες , για αγοραφοβια καλο ειναι , για OCD δεν ξερω ................
    τα παλαιοτερα φαρμακα ενιοτε ειναι πολυ καλυτερα απο τα συγχρονα , αλλα ουτε για παρανοικες ιδεες ξερω .......μακαρι να δουλεψει , τα αντιψυχωτικα ειναι βαρια φαρμακα ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    τα αντιψυχωτικα ειναι βαρια φαρμακα ........
    Ακόμη και σε μικρές δόσεις; (π.χ 10 mg?)
    Έχω ocd που μοιάζει με ψύχωση αλλά ο γιατρός μου είπε πως επειδή είναι χρόνιο το πρόβλημα σαν θεραπεία θα μου έγραφε αντιψυχωσικό σε μικρή δόση παρά αντικαταθλιπτικό με ζάναξ (που δεν θα με "θεράπευε"). Ένας άλλος με την ίδια διάγνωση μου έγραψε effexor με 1 mg xanax (ποτέ δεν πήρα κανένα από τα 2). Είναι για να απορείς. Πάντως είναι θετικό που το άλλαξε μετά γιατί ούτε εγώ θα έπαιρνα αντιψυχωσικό ούτε καν σε μικρή δόση. Εδώ κάνω πίσω για τα αντικαταθλιπτικά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω για ταντικαταθλιπτικα , αλλα αν εχεις ψυχωση η κατι σχετικο , οπως παρανοια , απ οτι ξερω απ τον γιατρο μου , επιβαλλονται ταντιψυχωτικα , αλλα δεν ειμαι εις θεση να κανω διαγνωση , μονο ο γιατρος μπορει, φυσικα ..................blackbird ..

    σε μικρες δοσεις , πχ. το seroquel , οπως 25 mg , που η συνηθης δοση ειναι 200-300mg , τοχω παρει, κανει γερη αγχολυση , και δεν ειναι εθιστικο οπως τα ζαναξ ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνω για ταντικαταθλιπτικα , αλλα αν εχεις ψυχωση η κατι σχετικο , οπως παρανοια , απ οτι ξερω απ τον γιατρο μου , επιβαλλονται ταντιψυχωτικα , αλλα δεν ειμαι εις θεση να κανω διαγνωση , μονο ο γιατρος μπορει, φυσικα ..................blackbird ..

    σε μικρες δοσεις , πχ. το seroquel , οπως 25 mg , που η συνηθης δοση ειναι 200-300mg , τοχω παρει, κανει γερη αγχολυση , και δεν ειναι εθιστικο οπως τα ζαναξ ........
    Βρε δεν σου ζητάω διάγνωση, αφού σου έγραψα την δική μου... Και εννοείται πως αν δεν δίνονται αντιψυχωσικά (και δεν είναι απαραίτητα) στην σχιζοφρένια τότε πού; Εγώ ρώτησα συγκεκριμένα εσένα (που βλέπω πως ασχολείσαι πολύ με τα φάρμακα και γνωρίζεις πολλά) αν είναι "safe" (ας το πούμε) να δίνονται και σε άλλες διαταραχές αλλά σε πιο χαμηλές δόσεις, επειδή όντως είναι βαριά φάρμακα και ειδικά όταν ήδη βλέπουμε ότι ο ένας μπορεί να στο συνταγογραφήσει και ο άλλος με την ίδια διάγνωση να σου δώσει άλλο φάρμακο άλλης κατηγορίας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Α , καταλαβα μπλακμπερντ ............ πιστευω οτι ειτε αντιψυχωτικα παιρνεις , ειτε απλες βενζοδιαζεπινες , ιδιως αν μιλαμε για ζαναξ , ουδεις μπορει να σου εγγυηθει την ασφαλεια των φαρμακων αυτων σε μεσομακροπροθεσμη χρηση , οι βενζο ειναι μονο για βραχυπροθεσμη χρηση , και τα αντιψυχωτικα ειναι μονο αν εχεις κατι σοβαρο , οπως ψυχωση , η παρανοια......υπαρχει ψυχοφαρμακο ασφαλες ? ουδεις ξερει ,και αν ξερουν οι φαρμακοβιομηχανιες , σιγα μην το πουν .....

Similar Threads

  1. Anafranil
    By Vassilis in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 20-05-2019, 20:21
  2. anafranil
    By panagiwtis23 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2016, 22:14
  3. Anafranil
    By di1983 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 09:17
  4. anafranil
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-2011, 23:22
  5. anafranil
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 05-03-2008, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •