Μαλλόν το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς τελικά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462

    Μαλλόν το πρόβλημα δεν το έχουμε εμείς τελικά!

    Γεια σας...

    Θα ήθελα να κάνουμε μια κουβεντούλα για το περιβάλλον μας... Τελευταία κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν εξαρτώνται τα πάντα από εμάς και πως οι όποιες διαταραχές δεν είναι τσιμπούρι κολλήμενο επάνω μας, αλλά και να ήταν τα τσιμπούρια πάντα τα κολλάς από κάπου...
    Πέρα λοιπόν από τους βιολογικούς παράγοντες θεωρώ πως όλα ξεκινανε από την οικογένεια...
    ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ... Και μόλις γύρισα πίσω όλα τα κακά εξαφανίστηκαν από το μυαλό μου ως δια μαγείας... Άρα ίσως δεν φταίω μονο εγώ, και ίσως να μην έφταιξα ποτέ εγώ...
    Δεν πρόλαβα να γίνω 22 και δεν μπορώ να μετρήσω τις φορές που θέλησα να πεθάνω, δεν είναι άδικο;
    Ποιος ευθύνεται για αυτά που αισθάνομαι; Η κατάθλιψη ή τα γεγονότα όταν:
    1. Ο πατέρας σου πιστεύει οτι είσαι υποχρεωμένη να τον ανέχεσαι να ξεσπάει τα νεύρα του επάνω σου και να μην βγάζεις λέξη και όταν πληγώνεσαι κ κλαίς εκείνος δεν σταματάει να σου φωνάζει ακόμη και όταν εσύ εχεις πέσει στο πάτωμα κ ούτε να αναπνέυσεις δεν μπορείς η κρατάς στα χέρια σου ένα κουτι με χάπια κ αναρρωτιέσαι τι να το κάνεις; Τι να πεις; Οτί είσαι ευτυχισμένη που δεν σε κηνυγάει σε όλο το σπίτι πια να σε χτυπήσει με τη ζώνη , όπως έκανε όταν ήσουν παιδί;
    2. Η μητέρα σου έχει τη μανία να συσσωρεύει πράγματα μέσα στο σπίτι, εισητήρια, παλιες αποδείξεις, παλία ρούχα... σε σακκούλες... Και το ίδιο έκανε και στο δικό σου σπίτι μέχρι πριν ένα χρόνο, όπου έμενε με την πρόφαση πως εσύ δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα μόνη σου ως φοιτήτρια, μέχρι που την έδιωξες και κατηγορεί τις φίλες σου για αυτό, ακόμη... Και ζει μες στο σκοτάδι γιατι την ακαταστασία της πιστεύει πως θα την δουν οι γειτονές από τις απέναντι πολυκατοικίες αν αφήσει τα παντζουρια ανοιχτα... Τις συνήθειες της δεν τις εγκαταλέιπει ούτε όταν σε επισκέπτεται για μια βδομάδα...
    3. Ο θείος σου, αδερφός της μαμας σου, πεθανε λίγο πρίν το Πάσχα. Επι 14 ολόκληρα χρόνια η οικογένεια ήταν χωρισμένη στα δύο εξαιτίας ενός παλιού τσακωμού κ χρειάστηκε ένας θάνατος για να μιλήσουν η θειά μου και τα ξαδερφια μου με τους γονείς μου κ εμένα. Το σπίτι τους είναι μόλις τρία μέτρα απτό δικό μου και είχα να πάω εκεί από τοτε που ήμουν 6 ετών...
    4. Έχεις τρία αδέρφια από τον πρώτο γάμο του πατέρα σου που δεν τα βλέπεις ποτε , κυριολεκτικα! Μάλιστα τον μεγάλο και τον μεσαίο σου αδερφό αμφιβάλλεις αν θα τους αναγνωρίσεις αν ποτέ τους δεις στον δρόμο.
    5. Οι γονείς σου δεν είναι ορθόδοξοι κι όταν πήγαινες σχολείο στο χωριό έτρωγες ξύλο επειδή δεν έκανες το σταυρό σου. Επιπλέον ο μπαμπάς σου σου έλεγε οτι σε περιμένει η κόλαση επειδή όταν ήσουν έκτη δημοτικού "τα είχες", με ένα συμμαθητή σου...
    6. Έχεις σχέση με έναν άνθρωπο που τον λατρεύεις και σε λατρεύει κ ο πατέρας σου τον αποκαλεί "μαμούχαλο, τεμπέλη, αχαίρευτο, όχι αρκετά άντρα, ακούρευτο, σκουλαρηκάκια", και σε λέει ***** επειδή έχεις σχέση...

    ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ! ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ! ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΠΕΣΑ ΣΤΑ ΣΚΑΤΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑ!!!! ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ "ΤΡΕΛΟΙ " , ΑΠΟ ΜΕΝΑ...

    Άρα κάθε φορά που σκέφτεστε οτι φταίτε για την οποιαδήποτε διαταραχή, μήπως να αναζητήσετε γύρω σας τις αιτίες; Κανείς δεν φύτρωσε, όλοι γεννηθήκαμε...από άλλους ανθρώπους...

  2. #2
    Το θέμα σου κολλάει σε ένα άλλο που έλεγα πριν λίγο ότι μερικοί άνθρωποι δεν είναι ικανοί να είναι γονείς.
    Όσο μπορείς αντέδρασε και όσο δεν μπορείς αδιαφόρησε.
    Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις, είναι να κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα.

    ΥΓ. Και ότι μπορείς...συγχώρεσε....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    αχ... το χειρότερο είναι πως εγω τους δικούς μου τους είχα συγχωρέσει... είχα δει και πως έχουν και θετικά που μπορεί και να με έκαναν περήφανη για αυτούς, ήθελα να είμαι περήφανη , είχα νάγκη την οικογένεια... Μετά από την περσυνή μου απόπειρα άλλαξε λίγο ως πολύ η στάση τους μέχρι αυτό το πάσχα που γκρεμίστηκαν όλα και φτάσαμε πάλι στο 0...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    πόσο θα ήθελα να μπορώ να αισθανθώ την αγάπη από άλλους ανθρώπους... να μπορούσα να νιώσω την οικογένεια , την φιλία... όλοι αγάπη θελούμε και κανείς δεν τη δίνει! σκατά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by epakaki
    .... ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΑΘΛΙΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ...
    Αυτά που έγραψες πιό πάνω προϋπήρχαν , σωστά ;

    Το Πασχα αυτό συνέβη κάτι ιδιαίτερο και σ΄έβαλε σε τόσες σκέψεις που έφεραν στην επιφάνεια όλο το παρελθόν ;


    Καλωσήρθες epakaki !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    πρώτα πεθανε ο αδερφός της μαμας μου και νευριάσα που χρειάστηκε ενάς θανατος για να ρθουν οι άνθρωποι πιο κοντα έπειτα από 14 χρόνια... έπειτα το γεγονός ότι ο πατέρας μου με έδιωχνε από το σπίτι... και τσακωμοί που γινόντουσαν συνεχώς...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    βρε συ επακακι, μολις πριν λιγο δεν ανοιξες ενα θεμα για το γυναικειο οργασμο? ποτε το εξαφανισες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    το εξαφανισα γιατι μπηκε ενας μαλακας στο msn μου και μου ελεγε μπουρδες... εγω ηθελα να κανω σοβαρη συζητηση... αλλα αφοθ ορισμένα πράγματα μπορούν να παρεξηγηθουν πολύ ευκολα, το έσβησα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by epakaki
    πρώτα πεθανε ο αδερφός της μαμας μου και νευριάσα που χρειάστηκε ενάς θανατος για να ρθουν οι άνθρωποι πιο κοντα έπειτα από 14 χρόνια... έπειτα το γεγονός ότι ο πατέρας μου με έδιωχνε από το σπίτι... και τσακωμοί που γινόντουσαν συνεχώς...
    .. κοιτα , δε λέω οτι το γεγονός του θανάτου είναι ευχάριστο αλλά έστω κι έτσι δώθηκε αφορμή να έρθετε κοντα με τους συγγενείς σας ... Αυτό δεν είναι κακό ...
    Τωρα το ότι ο πατέρας σου εκανε τέτοιο θέμα ... Ναι αυτό καταλαβαίνω ειναι πρόβλημα .. Αλλά αυτό το έκανε με αφορμή την τωρινή σου \"κατάσταση\" ή στα είχε μαζεμένα από χρόνια γενικά ...
    Θελω να πω είναι για κάτι καινούριο ή επανέφερε παλιές καταστάσεις ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    οι γονεις μου ποτε δεν γουσταραν αυτο που ειμαι, ειδικα ο πατέρας μου... ήθελαν να είμαι αυτο που θελει... να συμφωνώ σε όλα, μια μηχανη καλά κουρδισμένη και προγραμματισμένη... έκανα κ ένα λάθος που στην αρχη δεν το είδα σαν λαθος , δεν σκέφτηκα έτσι... είπα στον δικό μου να κατέβει μαζί μου στη Ρόδο. Εκείνοι το δέχτηκαν αλλά λίγες μέρες αφότου φτασαμε άρχισαν να μου λένε διάφορα με στόχο να τον εξεφτελίσουν και εκείνος τα άκουγε από το διπλάνο δωμμάτιο... Δεν έφυγε όμως, και ας ήταν αυτος ο στόχος τους, να τον κάνουν να φύγει γενικά από μένα... Δεν έφυγε γιατί με λατρεύει και τον λατρεύω, απλά... Ο πατέρας μου του ζήτησε συγγνώμη υποτίθεται, αλλά επειτα πάλι τα ίδια... Ό,τι και να έλεγα, ακόμη και για ένα πιρούνι να παραπονιόμουν η κουβέντα μετα γυρνούσε σε εκείνον... δεν ξέρω... δεν θελω να θυμαμαι... με πονάνε όλα αυτα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    ομως αφου το παιδί κατάλαβε τί γίνεται και καταλαβαίνει κι εσένα έχεις τουλάχιστον κάπου να ακουμπίσεις ...
    Κι από την άλλη και ο πατέρας σου έδειξε -εστω και με λάθος τρόπο- οτι κατάλαβε ΄τη λάθος συμπεριφορά του ...

    Προσπάθησε να μη το σκέφτεσαι , τόσο που να σε κάνει να αισθάνεσαι έτσι χάλια ...

    Εξάλλου, το να περιμένεις να άλλάξει ο πατέρας σου εντελως από τη μια στιγμή στην άλλη δεν ειναι και τοσο ρεαλιστικό ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    εγω από αγάπη το έκανα... γιατι ήθελα να δείξω σε έναν ανθρωπο που αγαπάω τον τόπο που αγαπάω... και έπειτα είναι ο καλύτερος μου φίλος, αυτός που θελώ να είναι πάντα δίπλα μου ... δεν είναι απλώς ένας \"γκομενος\"... και είναι υπερβολικά καλό παιδί, τόσο που ώρες ώρες αναρρωτιέμαι αν μου αξίζει... και είπα θα είμαι ευτυχισμένη αυτο το πάσχα... θα έχω δίπλα μου όλους αυτους που αγαπάω... αλλά... ΣΚΑΤΑ. κάθε φορά που ονειρεύομαι και σχεδιάζω πάνε όλα σκατα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    462
    βασικά ξέρω οτι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν... εδώ που είμαι εγώ και ο σκύλος μου είμαι καλά... αλλά φοβάμαι πολύ... την αλλή βδομάδα έχουν βγάλει εισητήρια για να έρθουν και εγώ φοβάμαι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    μήπως ζητάς πολλά απο εκει που δε μπορείς να λάβεις ;

    εννοώ οτι έπεισες τον εαυτό σου (επειδη έτσι ήθελες να είναι τα πράγματα) οτι θα πας στον τόπο σου , στους δικούς σου που ήδη είχατε ανοιχτά θέματα , με το σύντροφό σου που ήταν ένα θέμα μη αποδοχής σου από εκείνους, το οποίο ήρθε να προστεθει στα ήδη προϋπάρχοντα ... και παρ όλα αυτα θα είσαστε \"μια χαρούμενη ατμόσφαιρα...\"

    Μήπως ήταν λίγο ... ουτοπικό να περιμένεις όλα να πάνε καλά και να σου συμπεριφερθουν οι δικοί σου σα να μη συμβαίνει τίποτα ;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    172
    epakaki, γειά κι από μένα.... ! Πλησιάζω αρκετά το θέμα σου.
    Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ πως μαζί σου στο ότι οι γονείς φταίνε κατά κύριο λόγο για την εξέλιξη των παιδιών τους. Είναι πολλά πράγματα που στιγματίζουν τις ψυχούλες μας ως παιδιά (χωρίς απαραίτητα να το συνηδειτοποιούμε πολλές φορές) . Μακάρι να υπήρχε ένας θεσμός στην χώρα μας, που να έπρεπε όλοι οι υποψήφιοι γονείς, να περνάνε από έλεγχο ψυχικής υγείας και σωστής αντίλληψης!!! Λέω κάτι πολύ απίθανο τώρα !!!!!

    Ένας θάνατος πάντα φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά, ακόμα κι αν έχουν να μιλήσουν τόσο καιρό .... θα συμφωνήσω δηλ με την αγαπητή φίλη psychangel.


    Δεν νομίζεις όμως πως ακόμα και τώρα δεν είναι αργά να δεις τα πράγματα από μια άλλη σκοπιά? Είναι θετικό που μένεις μόνη σου, οπότε όσο αφορά πια το θέμα οικογένεια η φράση \"μακρυά κι αγαπημένοι \" ταιριάζει σε πολλούς από εμάς απόλυτα!!!!
    Προσπάθησε να ζεις το ΤΩΡΑ χωρίς να σκέφτεσαι το παρελθόν. U ARE THE BEST AND FUCK THE REST!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •