Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    38

    Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων

    Καλησπερα σας,

    Ειμαι σε μια πολυ μπερδεμενη κατασταση. Περυσι τον Ιανουαριο ξεκινησα μια σχεση με τον Α μετα απο μια αχεση 3 ετων με ασχημη καταληξη και εμεινα μονη μου 3 μηνες. Η σχεση μου ηταν πολυ χαλαρη, βλεπομασταν 1 φορα την εβδομαδα με δικαιολογια οτι εχει πολυ δουλεια τον 1ο χρονο και τωρα βλεπομαστε 2, την πρωτη χρονια δεν πηγαμε καλοκαιρινες διακοπες μαζι ενω φετος πηγαμε 5 μερες, στα social δεν υπαρχει καμια παρουσια του αλλα ουτε και κοινη φωτογραφια. Δεν με εχει συνοδευσει σε 3 γαμους που εχω παει τα δυο χρονια που ειμαστε μαζι και γενικα βλεπομαστε μονο οι δυο μας. Εγω περυσι τον Ιουνιο γνωρισα ενα αλλον ανθρωπο ο Β ο οποιος απο την αρχη με διεκδικησε πολυ και ειχαμε παραλληλη σχεση μαζι του 6 μηνες. Αισθανθηκα ερωτευμενη μαζι του, περνουσα ομορφα μαζι του, με προσεχε, με φροντιζε και μου παρειχε παρα πολυ χρονο.
    Στο τελος της χρονιας ο Α με τον οποιο ειχα πειστει να χωρισω αρχισε να κανει πραγματα για μενα και μου προτεινε να παμε μια εγκδρομη να αναθερμανουμε τη σχεση μας. Γυρνωντας αποφασισα να χωρισω τον Β γιατι φοβηθηκα οτι δεν με θελει πραγματικα και ο οποιος επαθε εμμονη μαζι μου και μεχρι και σημερα με διεκδικει και μου λεει οτι με αγαπαει και οτι ερωτευμενος μαζι μου και οτι δεν μπορει να ζησει χωρις εμενα. Ειναι ενας ρακος, εχει παθει καταθλιψη και ολο αυτο μου δημιουργει τυψεις.
    Εμενα αντιθετως με τον Α εχει βελτιωθει η σχεση μου και κανει πια περισσοτερα πραγματα για μενα απο οτι στην αρχη. Νιωθω οτι ο Β προσπαθει να μου χαλασει τη σχεση μου και τον κατηγορω συνεχεια για να τον απομακρυνω αλλα εκεινος συνεχιζει να με διεκδικει και να μου λεει οτι με περιμενει να χωρισω απο μια σχεση που χαρη σε αυτον βελτιωθηκε οπως ισχυριζεται και οτι ο Α με εχει παρατημενη και οτι με θυμηθηκε οταν με εχανε και δεν ηθελε να ξεβολευτει. Μου λεει οτι τον πεταξα στα σκουπιδια και οτι τον χρησιμοποιησα μεχρι να βελτιωθει η σχεση μου αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια.
    Δυστυχως τον βλεπω στη δουλεια και ειναι ενας ρακος και νιωθω τυψεις και δεν ξερω τι να κανω...φυσικα ο Α δεν γνωριζει τιποτα. Μηπως εχει δικιο ο Β σε σχεση με τον Α. Ειμαι πολυ μπερδεμενη. Εγω ποσο σκατα τα εχω κανει, τι με συμβουλευεται να κανω σχετικα με τον Α, με τον Β και σε εμενα την ιδια.

    Ευχαριστω


    Παρακαλω συμβουλες και τη βοηθεια σας

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Γεια σου....
    Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα λιγο στην αρχη αλλα μετα το βρηκα...

    Ναι...πιστευω οτι ο Β εχει δικιο γι αυτα που λεει για τον Α......
    Ο Α αγαπητη μου (σορρυ που θα γινω σκληρη αλλα νομιζω πως ηι αυτο ηρθες για να σου πουμε την αληθεια...) ο Α λοιπον....δεν νμζ οτι ενδιαφερθηκε ποτε πραγματικα για σενα....σε ειχε ως καβατζα...για οποτε και για οσο σε θελει......και καταλαβαινω οτι κ εσυ τον θες περισσοτερο τον Α επδ στο παιζει δυσκολος και γενικως επδ σε παιζει....

    Ετσι βρηκες τον Β...ο οποιος Β σου προσφερε οσα δεν σου εδινε ο Α....βολευτηκες δλδ...ειχες τον Α που ησουν ερωτευμενη αλλα ειχες και τον Β για να.σου δινει αυτα που δεν σου εδινε ο Α δλδ σταθεροτητα...ενδιαφερον.... ασφαλεια..αγαπη...κτλ κτλ....

    Ναι....εχει δικιο ο Β να παραπονιεται...γτ ειναι νομιζω το θυμα της υποθεσης....ειναι εκεινος που ενδιαφερθηκε πιο πολυ και που μολις ο Α εκανε ταχα μου κινηση προς το μερος σου θελησες να τον διωξεις απο τη ζωη σου....αθελα σου ή υποσυνειδητα ηθελημενα χρησιμοποιησες τον Β συναισθηματικα για να σου γεμισει τα κενα του Α.....

    Ο Α δεν νοιαζεται για σενα....θελει τη βολεψη του...σκεφτεται τη παρτυ του.....σε χρησιμοποιει οποτε εκεινος σε θελει......για οσο θελει και σε χειριζεται....καταλαβε οτι πηγαινες να τον χωρισες και τσουπ!...αρχισε παλι να σε παιζει.....να σου μιλαει ωραια να σου κανει αγαπουλιτσες γιατι δεν θελει να χασει τη σταθερη καβατζα του (εσενα δλδ) που εχεις φαει κολλημα μαζι του και που ετσι εχει τη πολυτελεια να εχει γυναικα μολις κουνησει το μικρο του δαχτυλακι ( γτ ξερει οτι με τη παραμικρη μαλακιουλα αγαπουλιτσα θα σου πει ξερει οτι εσυ θα τρεξεις να πεσεις στα πατωματα για χαρη του)...

    Και μη σου πω οτι ο Α οχι μονο δεν ενδιαφερεται αλλα κατα πασα πιθανοτητα οσο τα εχετε....εκεινος παιζει να εχει παει και με αλλες.......ή και να κοιταζει και να τη πεφτει σε αλλες....κατα 90% ......

    Γνωμη μου αν σ αρεσει ο Β χωρισε τον Α και γραψτον εκει που του αξιζει...και φτιαξτα με τον Β ....αυτος σε θελει πραγματικα....αλλιως αν με τον Β δεν νιωθεις ερωτευμενη χωρισε και τους δυο...μεινε μονη σου για καποιο διαστηνα γ να ηρεμησεις ή φτιαξτα με καποιον αλλο που θα σου τα προσφερει ολα

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Τα πραγματα ειναι απλα....ο Α ειναι σκαρτος....φυγε δεν αξιζει....κακως κατηγορεις τον Β.....

    Δεν γντ να τον κατηγορεις απο τη στιγμη που εσυ εμπλεξες μαζι του και τον εβαλες στη ζωη σου και επωφεληθηκες απο οσα σου προσφερε..και τωρα που ο αλλος σου το παιζει αγαπουλα πεταςτον Β σαν στυμμενη λεμονοκουπιτσα..

    Ξεκαθαρα εκμεταλλευτηκες τον Β ....δν του αξιζε τετοια συμπεριφορα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    38
    Ο Β ισχυριζεται να τα ξεχασουμε ολα και να κανουμε μια νεα αρχη, με λατρευει και μου λεει οτι δεν εχει νοημα η ζωη του χωρις εμενα και οτι πρωτη φορα αισθανεται ετσι και δεν μπορει να διαχειριστει την απωλεια εμενα. Τον εχω κατηγορησει για οτι στραβο μου συμβαινει στη ζωη κου και εκεινος ειναι εκει μου λεει οτι με αγαπαει...
    Δεν εχει σπασει το γυαλι ομως;;

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Κοιταξε...η αληθεια ειναι πως σε περιπτωση που τελικα χωρισεις τον Α και τα φτιαξεις με τον Β...
    ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι ολα θα ξεχαστουν απο πλευρας του...και οτι η σχεση σας θα ειναι υγιης και ισορροπημενη...αν τον Β τον εχεις απογοητευσει πολυ και εχει πληγωθει ο εγωισμος του ...οσο και να σε θελει.....αμα σε καταφερει και γινεις το κοριτσακι που θα τον νοιαζεται και θα ειναι καλη και δοτικη μαζι του τοτε μπορει να ανακαλυψει πως του ησουν ενα καπριτσιο του που εγινε πραγματικοτητα....και τοτε να θυμηθει οτι του εψησες το ψαρι στα χειλη και να σε αφησει στα κρυα του λουτρου πληγωνοντας σε....

    Στις σχεσεις οι ρολοι του θυματοςκαι του θυτη εναλλασονται αναλογα με τις περιστασεις..μπορει να γυρισει ο τροχος και να βρεθει ο Β απο πανω καποια στιγμη γ να σε εκδικηθει που τον πληγωσες....

    Οποτε εγω λεω καλυτερα να απομακρυνθρεις και απο τους δυο...και καποια στιγμη να κανεις σχεση με καποιον απο την αρχη...απο το μηδεν...αισθανομαι οτι εισαι ατομο που φοβαται πολυ τη μοναξια και κηνυγαει τη σχεσεις συνεχεια....
    Πρεπει να συμφιλιωθεις με τον εαυτο σου να τολμησεις να μεινεις για λιγο καιρο μονη σου...να σε αγαπησεις περισσοτερο..γτ ο φοβος της μοναξιας σε σπρωχνει να μπλεκεις με ατομα που ειτε ειναι ακαταλληλα γ σενα ειτε με ατομα τα οποια πληγωνεις εσυ η ιδια....

    Αγαπησε τη μοναχικοτητα και τολμησε να κανεις παρεα με τον εαυτο σου για λιγο..το οτο θα μεινεις ελευθερη για ενα διαστημα δεν σημαινει οτι θα μεινεις μονη για παντα....και οταν νιωσεις πιο ηρεμη καο σταθερη θα βρεις αυτον που θα σου τα προσφερει ολα

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Bίκυ,

    ή μείνε μόνη σου ή δώσε ευκαιρία στον Β.
    Πάντως σούταρε τον Α.
    Αναρωτιέμαι τι παραπάνω έχει ο Α και μένεις μαζί του.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Άλλο μεγάλο ερώτημα, πως γίνεται να αγαπούν οι κοπέλες, άτομα που απλά τις έχουν "γραμμένες". Ο Β, ενδιαφέρθηκε πραγματικά για εσένα και πιστεύω πως και πολύ ήρεμα αντέδρασε (πάλι καλά να λες!). Είσαι ακόμη "τσιμπημένη" με τον Α και αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μέσα σου, τι από όλα θέλεις. Αν δεν πάρεις μια σωστή απόφαση, στο τέλος θα σου φύγει και ο Α ο οποίος, σε είχε για να περνάει η ώρα και είμαι σίγουρος, πως έχει και άλλη σχέση, αλλά εσύ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι και ο Β, που σε ήθελε, αλλά κανένας λογικός άνθρωπος, δεν θα καθόταν μέσα σε αυτή την κατάσταση. Αποφάσισε τι θέλεις και πάρε λογικές αποφάσεις, μην δρας με το συναίσθημα, γιατί θα ξαναγυρίσεις στον Α, ενώ αυτός μετά από λίγο καιρό, θα σε ξαναπαρατήσει και θα γράφεις μετά εδώ, ότι σε παράτησε κλπ, και ότι όλοι οι άνδρες είναι μαλάκες. Το έχω ξαναδεί το έργο. Η λογική λέει τον Β, όμως στο χέρι σου είναι, να πάρεις τις σωστές αποφάσεις.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    38
    Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να καταλαβω αν ο Α ενδιαφερεται οντως και δεν με θελει καβατζα, τι πρεπει να του πω να κανω. Εκεινος ειναι 34 και εγω 29.


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by vicky.a View Post
    Θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να καταλαβω αν ο Α ενδιαφερεται οντως και δεν με θελει καβατζα, τι πρεπει να του πω να κανω. Εκεινος ειναι 34 και εγω 29.


    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum
    Κάνε μια περιγραφή του Α και μια του Β.
    Για να δούμε,τι έχει και κολλάς με τον Α.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    38
    Αν εννοεις την οικονομικη επιφανεια δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο.

  11. #11
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by vicky.a View Post
    Αν εννοεις την οικονομικη επιφανεια δεν με ενδιαφερει κατι τετοιο.
    Γενικότερα βρε κοπέλα μου.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    38

    Σχεση 2 ετων και παραλληλη σχεση 6 μηνων

    Η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα να αφησω τον Α γιατι ειδα οτι προσπαθει ενω ο Β μου ελεγε οτι ειναι η αφορμη να χωρισω και οχι η αιτια! Ο Β απο την αρχη εδειξε υπερβολικο ενδιαφερον με πραξεις και με λιγα λογια. Ερχοταν και με επαιρνε απο τη δουλεια απλα για να με δει και γενικα οποτε ειχα λιγο χρονο τα παραταγε ολα και ερχοταν να με δει...ενδιαφεροταν για τα παντα που εχουν σχεση με εμενα, μου ελεγε τα παντα για εκεινον και ηταν παντα εκει...
    Ο Α το ενδιαφερον το δειχνει με το καιρο. Μου εδινε λιγο χρονο αλλα τωρα εφτιαξε αυτο.

    Sent from my iPhone using E-Psychology Forum

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Συγγνώμη αλλά εσύ ποιον θες; Γιατί καθόμαστε και συζητάμε λες και πρόκειται να αγοράσεις αυτοκίνητο ας πούμε και πρέπει να τα βάλεις κάτω, τι προσφέρει το ένα, τι προσφέρει το άλλο. Για σχέση μιλάμε! Εσύ ποιον θες;; Το ποιον θες δεν έχει απαραίτητα σχέση με το ποιος είναι ο καλύτερος, ποιος σου φέρεται καλύτερα, ποιος δείχνει να θέλει εσένα περισσότερο. Δηλαδή τι; Το ποιον θες εξαρτάται από το ποιος σε θέλει αποκλειστικά;

    Για τον Α σου τα είπανε και οι προηγούμενοι και συμφωνώ πάνω κάτω.
    Για τον Β έχω να προσθέσω πως προσωπικά βρίσκω ένα προβληματάκι. Δεν είναι και τόσο νορμαλ , όσο πολύ και να σε έχει ερωτευτεί, να τρέχει από πίσω σου ενώ ξέρει πως είσαι με άλλον. Προσωπικά θα μου έδειχνε άνθρωπο χωρίς αξιοπρέπεια, μάλλον ανασφαλή και κτητικό που έχει την τάση να προσκολλάται και τέτοιον άνθρωπο δεν θα τον ήθελα πλάι μου. Αυτά είναι γούστα όμως.

    Το βασικότερο για μένα είναι το να βρεις ποιον πραγματικά θέλεις εσύ και με αυτόν να διεκδικήσεις την σχέση που θέλεις. Από αυτά που έχεις πει πάντως έχω την αίσθηση πως κανέναν από τους δύο δεν θες κατά βάθος.

  14. #14
    Miliva21
    Guest
    Εγω πιστευω οτι η νηματοθετρια οντως μπορει και να μη καιγεται τελικα για κανεναν ... απλα θελει να μαθει ποιος μπορει να ειναι στη πραγματικοτητα το σιγουρακι της ....αυτος που εχει τις λιγοτερες πιθανοτητες να την χωρισει επδ φοβαται να μεινει μονη της

  15. #15
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Άλλο μεγάλο ερώτημα, πως γίνεται να αγαπούν οι κοπέλες, άτομα που απλά τις έχουν "γραμμένες".
    Δεν συμβαινει μονο στις γυναικες αυτο αλλα και στους αντρες....και δεν νμζ οτι ειναι αγαπη ....μαλλον καπριτσιο ειναι και πεισμα.........κολλαμε ολοι σε αυτο που δν μπορουμε να εχουμε.....ειναι ετσι η φυση του ανθρωπου να απαξιωνει αυτα που εχει και να δινει αξια κηνυγωντας αυτα που δεν εχει........

    Αλλοι νομιζουν οτι το δυσκολο...αυτο δλδ που δεν μας καθεται ευκολα ... ειναι αυτο που αξιζει...επικρατει η αποψη (και καλα) οτι τα καλα κοποις κτωνται και οτι πρεπει να ματωσουμε γ κατι....γ αλλους ειναι και προκληση γιατι κερδιζουν επιβεβαιωση να κατακτησουν τον απομακρο και απλησιαστο στοχο.....

    Πολλοι βεβαια εχουν και χαμηλη αυτοπεποιθηση και "ριχνουν" την αξια του ατομου που ενδιαφερεται γι αυτους πχ αν εγω νιωθω οτι δεν αξιζω αυτος που ασχολειται μαζι μου δεν αξιζει ουτε εκεινος επδ ασχολειται με μενα...ενω ο αλλος που δν μου δινει σημασια φανταζει πιο ελκυστικος στα ματια μου

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμος απο Παραλληλη σχεση
    By Michael_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2017, 13:21
  2. Χωρισμός απο την παράλληλη σχέση μου - ΑΔΙΕΞΟΔΟ
    By nausika in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 199
    Last Post: 13-05-2016, 15:17
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Ειμαι 20 ετων και ακομα δεν εχω κανει σχεση
    By iberis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 05-07-2010, 04:37
  5. παράλληλη σχέση
    By rainy8080 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 24-09-2009, 21:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •