τελικα είμαι μονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    22

    τελικα είμαι μονη

    νιωθω μονη μου. οτι κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά και όλοι κοιτάν το συμφέρον τους. Με έχει πιάσει μία ξαφνική μελαγχολία. Συνειδητοποίησα ότι είμαι μόνη. Βγαίνω έξω διασκεδάζω, άλλα στη πραγματικότητα δεν έχω κανέναν δίπλα μου. Θέλω πραγματικούς φίλους που να μπορώ να είμαι ο εαυτός μου χωρίς να με κατακρίνει κανένας. Κουράστηκα να προσπαθώ να γίνω κάτι άλλο. Θέλω να έχω μια μόνιμη σχέση και όχι περιστασιακούς γκόμενους. Το έχω βαρεθεί. Ακόμη και στη σχολή πιστεύω πως δεν είμαι αρκετά έξυπνη. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει. Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του, πως θα φάει πισώπλατα τον άλλον. Κανείς δεν έχει το θάρρος να έρθει να σου μιλήσει μπροστά σου. Πως επιβιώνεις σε έναν τέτοιο κόσμο; Πως προχωρας μπροστά; Πως βρίσκει κανεις την ευτυχία και την αγάπη σε έναν τέτοιο κόσμο;
    Απλά ηθελα να τα βγάλω από μέσα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    πρεπει να συνιθησης στη ζωη ειμαστε μονη μας........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ο ανρωπος γεννιεται μονος , πεθαινει μονος και ολα τα υπολοιπα ειναι ψευδαισθησεις

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by markela1 View Post
    νιωθω μονη μου. οτι κανένας δεν νοιάζεται πραγματικά και όλοι κοιτάν το συμφέρον τους. Με έχει πιάσει μία ξαφνική μελαγχολία. Συνειδητοποίησα ότι είμαι μόνη. Βγαίνω έξω διασκεδάζω, άλλα στη πραγματικότητα δεν έχω κανέναν δίπλα μου. Θέλω πραγματικούς φίλους που να μπορώ να είμαι ο εαυτός μου χωρίς να με κατακρίνει κανένας. Κουράστηκα να προσπαθώ να γίνω κάτι άλλο. Θέλω να έχω μια μόνιμη σχέση και όχι περιστασιακούς γκόμενους. Το έχω βαρεθεί. Ακόμη και στη σχολή πιστεύω πως δεν είμαι αρκετά έξυπνη. Τα πράγματα έχουν δυσκολέψει. Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του, πως θα φάει πισώπλατα τον άλλον. Κανείς δεν έχει το θάρρος να έρθει να σου μιλήσει μπροστά σου. Πως επιβιώνεις σε έναν τέτοιο κόσμο; Πως προχωρας μπροστά; Πως βρίσκει κανεις την ευτυχία και την αγάπη σε έναν τέτοιο κόσμο;
    Απλά ηθελα να τα βγάλω από μέσα μου.
    Να σου πω εγω?

    Πρεπει πρωτα να γινεις αληθινη εσυ........στους γυρω σου..........να εισαι αυθεντικη.........

    Πως περιμενεις να εχεις αληθινους ανθρωπους κοντα σου...αληθινες σχεσεις που θα σε αποδεχονται οπως εισαι αν εσυ η ιδια πρωτα δεν πεταξεις τα προσωπεια που φορας......???.....και οχι μονο εσυ αλλα ολοι μας.....πως θα βρεις ατομα αυθεντικα αν εσυ εισαι ψευτικη.....κανεις φιλιες με ατομα που καταβαθος δεν σου ταιριαζουν και δεν θα ηθελες να κανεις ουτε λιγο παρεα μαζι τους.....που πιθανοτατα δεν τους εκτιμας κιολας.........
    Πως να ζησεις μια αληθινη ζωη αν εσυ εχεις διαλεξει μια εικονικη ψευτικη ζωη......φευτοφιλιες....ανουσι ες ερωτικες σχεσεις με γκομενους χλιαρους....μια ζωη μεσα στο ψεμα...δεν.γινεται ετσι

    Κανε πρωτα εσυ την αλλαγη που θες να δεις στους αλλους

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    9
    Μιλάς για πράγματα που έχω σκεφτεί και ξανασκεφτεί και ξανασκεφτεί... Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί ρηχοί άνθρωποι, αυτοί που εκλαμβάνουν ως αδυναμία κάθε σκέψη που δεν ταιριάζει στα κουτάκια που ορίζουν τον κόσμο τους, αυτοί που θα μειώσουν τα προβλήματά σου με ένα "έλα μωρέ υπάρχουν και χειρότερα". Ειδικά οι περισσότεροι φοιτητές είναι λίγο εκτός πραγματικότητας, ειδικά αν έχουν γονείς που τους στηρίζουν οικονομικά. Δεν λέω ότι όλοι αυτοί δεν αξίζουν την καλησπέρα σου ή ακόμη και την παρέα σου. Δυστυχώς είναι λίγοι οι άνθρωποι με τους οποίους υπάρχει πραγματική επαφή και αυτούς μπορεί συχνά να τους χάσεις λόγω απόστασης, υποχρεώσεων και λοιπά, επομένως αν δεν θες να είσαι μόνη πρέπει να νερώνεις το κρασί σου. Πιστεύω όμως ότι σε κάθε περιβάλλον μπορείς να ανακαλύψεις έστω έναν άνθρωπο με τον οποίο νιώθεις ο εαυτός σου. Σκέψου λίγο τι θα ήθελες να συζητάς και να κάνεις με έναν τέτοιο άνθρωπο, ποιος είναι ο εαυτός που θέλεις να προβάλλεις, τον έχεις χτίσει ή έχεις ακόμη περιθώρια βελτίωσης; Όσον αφορά τώρα το θέμα του παρτακισμού .. ναι είναι έντονος παντού, όμως ο πραγματικός φίλος θα σε βοηθήσει όσο μπορεί. Ίσως κάποιοι να μην μπορούν να σου δώσουν τη βοήθεια που ζητάς. Πέρα όμως από την εξωτερική βοήθεια, κοίτα να αναπτύξεις τις δικές σου ικανότητες, είτε αυτές αφορούν γνώσεις που χρειάζεσαι για το αντικείμενό σου, είτε επικοινωνιακές δεξιότητες, π.χ. για να ζητάς από τους καθηγητές σου τις διευκρινίσεις που είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν. Εν κατακλείδι... αντί να δαπανάς τον χρόνο σου σε λυκοφιλίες και χαζογκόμενους κοίτα να αναπτυχθείς εσύ προσωπικά. Μην φοβάσαι να είσαι ο εαυτός σου με άτομα που αποκαλείς φίλους σου, γιατί πολύ απλά αν ισχύει αυτό δεν είναι πραγματικοί φίλοι και δεν αξίζει να επενδύεις σε αυτούς. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ναι είναι μεγάλη αλήθεια ότι είμαστε μόνοι μας. Ο μόνος τρόπος να μην μας πάρει από κάτω αυτό είναι να μπορούμε να ζήσουμε με τον εαυτό μας. Φιλικά, Μ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η αληθεια δε κρατα πολυ γιατι συνηθως ειναι δυσαρεστη κ οπιος λεει οτι του αρεσει κατι δυσαρεστο λεει ψεματα αν οι ανθρωποι πχ ηξεραν να επικοινωνησουν και να ειναι ανεκτικοι απεναντι στην αληθεια θα μπορουσαμε να μιλησουμε για επικοινωνια

    για να μηλισεις για αληθεια πχ πρεπει να πεις οτι σε ενδιαφερει να επικοινωνησεις
    αυτο ομως σχεδον ποτε δε πετυχαινει..
    πετυχαινει το ακριβως αντιθετο να ακους τους αλλους χωρις να σε ενδιαφερει να μιλησεις καν

    αλλα αντι γι αυτο συμβαινει οτι ακριβως αντιθετο αφου τη περισσοτερη δημοσιοτητα τη κερδιζει αυτος που λεει τα περισσοτερα παραμυθια ενω οι περισσοτεροι σχολιαζουν οτι αυτο δε τους αρεσει

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Εγώ πάντως νομίζω πως όταν εσύ είσαι αυθεντικός και ανοίγεσαι σε αυτούς που θες.... και είσαι ειλικρινής στον εαυτό σου και στους άλλους και κανείς επιλογές με βάση τα πραγματικά σου θέλω και όχι με βάση το να ανήκεις κάπου και το να προσποιείσαι κάτι άλλο από αυτό που είσαι για βιτρίνα και επιβεβαίωση...τότε πάνω από όλα νιωθεις εσύ καλά με τον εαυτό σου ...καθαρίζεις μεσά σου....και έτσι σου δημιουργειται η πεποίθηση ότι υπάρχουν αληθινοί άνθρωποι γύρω σου γιατί απλούστατα πιστεύεις και εσύ στην αυθεντικότητα του εαυτού σου και ξέρεις ότι σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι σαν εσένα....

    Να πράξει με γνώμονα τη δική της αλήθεια
    Και όχι με την "αληθεια" που θέλουν οι άλλοι να ακούσουν

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Άμα ξεκαθαρίσεις μέσα σου και βρεις την αληθινή δύναμη της ψυχής σου, θα καταλάβεις πολλά για τους άλλους. Έτσι είναι σε όλες τις σχολές, εσύ εστίαζε στα θετικά και όχι στα αρνητικά. Τις περιστασιακές σχέσεις, δες τες σαν εμπειρία, μια εμπειρία που θα σε βάλλει να σκεφτείς καλύτερα, τις επόμενες κινήσεις σου, απέναντι στους άντρες. Το ίδιο και στις παρέες. Πέρνα καλά και άσε τα υπόλοιπα, αν σε κρίνουν και σε γεμίζουν ανασφάλειες, τότε αποχώρησε από αυτούς. Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου. Εμένα μου αρέσει εκτός από το αντικείμενο της σχολής μου και η φωτογραφία. Γι'αυτό και θα ασχοληθώ μόνο με εκείνη. Κάνε περιπάτους μόνη σου και συλλογίσου, πως θέλεις να κινηθείς και τι θέλεις να κάνεις στην ζωή σου. Μάθε καλύτερα τον εαυτό σου, έτσι θα αποκτήσεις περισσότερη ψυχική δύναμη και έτσι θα δεις και τους ανθρώπους γύρω σου, προσεκτικότερα, τα βαθύτερα αισθήματά τους, προς εσένα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    συμφωνω με μιλιβα.
    δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υποκρινεσαι στους 'φιλους"! και γιατι το θεωρεις δεδομενο!7
    εγω ξερω πααααρα πολλους ανθρωπους που δεν υποκρινονται και εχουν μια χαρα φιλιες και μια χαρα σχεσεις.

    προσπαθεις με το τσουβαλιασμα να βγαλεις ενα συμπερασμα για ολο τον κοσμο, αλλα δεν ειναι ετσι.
    τον περιγυρο σου εσυ τον επιλεγεις, αρα αν ειναι σκαρτοι γυρω σου, εσυ τους επελεξες η τους προσελκυσες με την υποκτριτικη συμπεριφορα που μας περιγραφεις..

    περα απο αυτα, διαβαζοντας και προηγουμενο θεμα σου, πιστευω οτι απλα βλεπεις τα πραγματα πισω απο εναν παραμορφωτικο φακο, επειδη ειχε ςμια ερωτικη απογοητευση.
    μολις τον ξεχασεις, θα δεις τα πραγματα με αλλο ματι.
    μην αναλωνεσαι τοσο με ερωτικες απογοητευσεις. κοιτα τους στοχους σου, τις σπουδες σου, την βελτιωση του εαυτου σου ΑΠ ΕΞΩ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, την εξελιξη σου και οι καλες σχεσεις θα ερθουν γιατι θα εισαι ΕΣΥ, ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    ..................
    Last edited by λουλούδι; 10-10-2017 at 05:12.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλυτερα νασαι μοναχικος , παρα νασαι με ανθρωπους που σε κανουν να νιωθεις ολομοναχος .............

Similar Threads

  1. Πειτε μου οτι δεν ειμαι η μονη..
    By λιλιουμ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 46
    Last Post: 03-11-2014, 19:54
  2. ναι ειμαι ακομη μονη
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 29-08-2013, 12:48
  3. ειμαι μόνη μου
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2012, 13:28
  4. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 22:51
  5. ειμαι μονη μου
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 78
    Last Post: 27-08-2009, 18:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •