Να τον παντρευτώ ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Συνωνόματε, πόσο δίκιο έχεις ! Απλά δεν ήθελα να το παραδεχτώ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Όντως Remedy αν κάνω και παιδιά εκεί είναι που θα μπω στα δύσκολα και δεν έχει πισωγύρισμα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by alexloukoumaki

    Οικογένεια και παιδιά είναι πλέον η μόνη μου επιθυμία και στόχος. Δεν αξίζει τίποτε άλλο σε αυτό το κόσμο ...

    Πως το ξέρεις εκ των προτέρων? έχεις εμπειρία ? καταλαβαίνω να λες οτι το επιθυμείς, αλλά το τι αξίζει και τι όχι, κρίνεται εκ του αποτελέσματος. Πολλές φορές και δια της ατόπου απαγωγής.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Και σαν συμπλήρωμα αν θες, έχοντας μια τέτοια αξία σαν στόχο, όχι μόνο εσύ, αλλά και πολλές γυναίκες, πάντα νάχεις κατά νου, ότι μπορεί να χρειαστεί να συνεχίσεις μόνη σου στην πορεία αυτή την ευθύνη. Θασαι έτοιμη να αναλάβεις το πακέτο ?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσαλλονικη
    Posts
    15
    Ημουν χρηστης πολλα χρονια και οι υποτροπες μου ατελειωτες σε σημειο να γινουν ρουτινα.Δεν ειχα καμια θεληση για ζωη και ηθελα να πεθανω για να σταματησει το μαρτυριο.
    Δεν τα καταφερα τις φορες που προσπαθησα κι αυτο με εκανε να πιστεψω οτι ουτε αυτο ειμαι ικανος να καταφερω.Τοτε γνωρισα τη κοπελα που μεχρι σημερα ειμαι μαζι της,εκανα παλι προσπαθεια να κοψω μονος μου(3 αποτυχημενες σε 6μηνες)και αποφασισα να παω παλι σε κεντρο απεξαρτησης οπου και ολοκληρωσα το προγραμμα.Δεν επεστρεψα πισω στη πολη μου οπου ηξερα τι με περιμενει αλλα μετακομισα και εμεινα στη θεσαλλονικη οπου βρηκα δουλεια κι αρχισα να σπουδαζω στα 35μου τελειωσα το λυκειο και μπηκα σε μια σχολη.Η κοπελια μου ερχοταν τα σαββατοκυριακα μεχρι που μετα απο εναμιση χρονο ηρθε κι αυτη και μενουμε μαζι.
    Το οτι κατι τετοιο λειτουργησε σε μενα παει να πει οτι γινεται αλλα ειλικρινα δεν θα το συμβουλευα σε καμια γυναικα να το κανει,δεδομενου οτι η ναρκωμανια ειναι υπουλη χρονια υποτροπιαζουσα (και ψυχοφθορα για τους οικοιους του χρηστη...το πιο δυσκολο κομματι μου σημερα ειναι οι τυψεις για τον θανατο των δικων μου απο....στεναχωρια....)
    Αν ακουσεις την καρδια σου μαλλον πρεπει να εισαι και ετοιμη για ολα τα επιπονα ενδεχομενα.
    Αν δεν το κανεις μια ζωη θα αναρωτιεσαι αν επραξες το σωστο.
    Η αποφαση ειναι δικη σου αλλα θα σου προτεινα κι εγω να μην βιαστεις σε οτι κι αν αποφασισεις γιατι οι σημαντικες αποφασεις ειναι καλο να παιρνονται με καθαρο μυαλο κατι που προφανως τωρα δεν διαθετεις γιατι σε μπερδευουν τα εντονα συναισθηματα σου.Ασε τον χρονο να σου δειξει ποιο ειναι το καλυτερο για σενα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Γιατί καλή μου liberchild δεν βρίσκω πια άλλο νόημα σε τίποτε άλλο, δουλειά σπίτι υγεία Δόξα τω Θεώ έχουμε, από σχέσεις και περιπέτειες μπουχτήσαμε, τα έξω βόλτες τρέλες τα χορτάσαμε όλα , νιώθω πως είμαι απόλυτα έτοιμη για οικογένεια, σταθερότητα, ένα δικό μου ήρεμο σπιτικό που θα είναι γεμάτο αγάπη και παιδικές φωνούλες. Δεν με γεμίζει τίποτε άλλο, όλα τα άλλα φαίνονται τόσο ασήμαντα .... Όσο για την ευθύνη να αναλάβω μόνη μου όντως εδώ προβληματίζομαι, και όχι μόνο εγώ, για καμία γυναίκα δεν είναι εύκολο .. Εύχομαι να μην βρεθώ ποτέ σε αυτή τη θέση, αλλά και πάλι αν συμβεί , θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις για να τα καταφέρω ..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Σε ευχαριστώ Σπυράκο που μοιράστηκες την ιστορία σου, ήσουν πραγματικός πολεμιστής, πάλεψες για τη ζωή και τα κατάφερες.. Μου έδωσες ανάσα , είσαι η ελπίδα όχι μόνο για τη δική μου την περίπτωση, αλλά και για όλα τα παιδιά που βιώνουν αυτό το δράμα.. ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και σας εύχομαι κάθε ευτυχία !!! :D

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Δυο ερωτησούλες μόνο ... Πόσο καιρό συνολικά έκανες χρήση και πόσο έχεις που είσαι καθαρός ?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by alexloukoumaki
    Γιατί καλή μου liberchild δεν βρίσκω πια άλλο νόημα σε τίποτε άλλο, δουλειά σπίτι υγεία Δόξα τω Θεώ έχουμε, από σχέσεις και περιπέτειες μπουχτήσαμε, τα έξω βόλτες τρέλες τα χορτάσαμε όλα , νιώθω πως είμαι απόλυτα έτοιμη για οικογένεια, σταθερότητα, ένα δικό μου ήρεμο σπιτικό που θα είναι γεμάτο αγάπη και παιδικές φωνούλες. Δεν με γεμίζει τίποτε άλλο, όλα τα άλλα φαίνονται τόσο ασήμαντα .... Όσο για την ευθύνη να αναλάβω μόνη μου όντως εδώ προβληματίζομαι, και όχι μόνο εγώ, για καμία γυναίκα δεν είναι εύκολο .. Εύχομαι να μην βρεθώ ποτέ σε αυτή τη θέση, αλλά και πάλι αν συμβεί , θα δώσω όλες μου τις δυνάμεις για να τα καταφέρω ..


    Σεβαστά όλα αυτά, ξεκινάς όμως ανάποδα. Η πραγματοποίηση του ονείρου ποτέ δεν συντελείται στο 100% για αυτό και απορρίφθηκε και ο ρομαντισμός σαν ρεύμα.Καλύτερα να αφήσεις τη ζωή σου να σε οδηγήσει σε ασφαλή μονοπάτια από μόνη της, κι αν είναι θα σου δοθούν πράγματα στην πορεία μπορεί και καλύτερα από τη διαιώνιση του είδους.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    alexloukoumaki περιγράφεις μια ανάγκη για σταθερότητα, όμως η σταθερότητα ξεκινάει από μέσα μας και δεν μπορεί να προέλθει από οποιονδήποτε εξωτερικό παράγοντα. Λες ότι νιώθεις απόλυτα έτοιμη για να φτιάξεις τη δική σου οικογένεια, όμως επέτρεψέ μου να σου πω ότι εγώ σαν τρίτο μάτι δεν διακρίνω μια τέτοια ετοιμότητα στα γραφόμενά σου. Πώς θα φτιάξεις το ήρεμο σπιτικό αν καταρχήν δεν είσαι ήρεμη μέσα σου και κατά δεύτερον αν δεν είναι ήρεμη η σχέση σου.

    Έζησες με τον πρώην φίλο σου έναν έρωτα που σταμάτησε απότομα χωρίς εξηγήσεις και καταλαβαίνω ότι μάλλον νιώθεις την ανάγκη να δώσεις ένα \'τέλος\' (όποιο και νάναι αυτό) συνεχίζοντας από εκεί που σταματήσατε. Απ\' τη μια έχεις τα έντονα συναισθήματα, από την άλλη την ανάγκη να προστατεύσεις και να δικαιώσεις τον εαυτό σου που πληγώθηκε τότε. Αυτά όμως δεν είναι καλοί σύμβουλοι για τη λήψη αποφάσεων. Εξάλλου όπως λέει παραπάνω και η liberchild, φαίνεται ότι αυτός ο άνθρωπος έχει ανάγκη την εξάρτηση γενικώς. Τι πάει να πει \'πάρε τη ζωή μου στα χέρια σου\'?? Οι δραματικές εκκλήσεις δεν κρύβουν έρωτα αλλά εξάρτηση. Άστον λοιπόν εκείνον να πάρει τη ζωή στα δικά του χέρια και σκέψου με τον εαυτό σου αν κι εσύ έχεις ανάγκη την εξάρτηση. Μήπως η έντονη επιθυμία σου για οικογένεια και παιδιά είναι μια μεταμφιεσμένη ανάγκη εξάρτησης?

    Στην τωρινή σου σχέση κοίτα αν περνάς καλά και αν ταιριάζετε με αυτόν τον άνθρωπο, αν έχετε κοινό τρόπο σκέψης, στόχους κλπ. Αυτός σαν άνθρωπος σε \'γεμίζει\'? Ή σε \'γεμίζει\' μόνο η σκέψη της \'χαρούμενης παιδικής φωνούλας\'? Απόλαυσε και χτίσε τη σχέση σου πρώτα με τον εαυτό σου και μετά με κάποιο σύντροφο για να είναι η χαρά και η σταθερότητα που επιθυμείς καθημερινότητα και όχι ρομαντικό όνειρο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Καλημέρα, είμαι new εδώ, ανήκω στο τομέα της κατάθλιψης βέβαια, αλλά έχω μια ανάλογη εμπείρια από συγγενικό μου πρόσωπο. Δεν θα σου προτείνω τι να κάνεις, ο καθένας μόνος του αποφασίζει και στις επιλογές μας αν κάτι στραβώσει, μόνοι μας πάλι βγάζουμε το φίδι απ\'την τρύπα.
    Ο θείος μου, ήταν χρόνια χρήστης, είχε κάνει πάρα πολλές προσπάθειες να ξεφύγει από τον κύκλο, είχε έναν αξιόλογο δεσμό με μιά κοπέλα που τον υπεραγαπούσε, αλλά το πάθος του για τα ναρκωτικά ήταν ανίκητο. Σε κάποια φάση όπου έμενα με την γιαγία μου στα δώδεκά μου χρόνια, για τους δικούς μου λόγους τους οποίους τότε δεν είχα ξεκαθαρίσει μέσα μου, ίσως απλά απο περιέργεια κ είχα άμεση πρόσβαση στα διαφόρων ειδών χάπια που φύλαγε πάνω απ\'την ντουλάπα, τα δοκίμασα όλα κ βρέθηκα σε κωμα στο νοσοκομείο, συνήρθα μετά από 3 μέρες. Όλοι τα βάλανε μαζί του λες κ είχε κάνει εκείνος κάποιο έγκλημα. Ξέρω βαθιά μέσα μου ότι ένα παιδί που μεγαλώνει σε άσχημο περιβάλλον δεν έχει την κρίση του σωστού ή του λάθους κ ακόμα κ άσχημο να μην είναι το περιβάλλον είναι πολύ δυσκολο να κατανοήσει που οδηγούν αυτές οι καταστασεις. Ύστερα επειδή κ τα υπόλοιπα αδέλφια του κάνανε παιδιά κ όλοι μεγαλώναμε σε μια κλειστή κοινωνία κ στην ουσία η ρετσινιά μένει ας μην κρυβόμαστε.. να μην μακρυγορώ άλλο αυτοκτόνησε με υπερβολική δόση κ χρηση αλκοολ στα 32 του νομίζοντας πως έτσι θα μεγαλώναν οι υπόλοιποι σε ένα πιο ασφαλες περιβάλλον.
    Δεν έχω να γράψω κάτι άλλο σκέψου που θες να μεγαλώσουν τα παιδιά που θα φέρεις στον κόσμο κ προσπάθησε να τους παρέχεις μια υγιη οικογένεια.
    Είναι δεδομένο ότι τα παιδιά που κάνουν χρήση είναι τα καλύτερα κ έχουν τα πιο αγαθά κ αληθινά συναισθήματα.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Θεσαλλονικη
    Posts
    15
    16χρονια χρησης παω στα 4 χρονια καθαρος,αλλα οπως σου ειπα το οτι λειτουργησε για μενα δεν σημαινει οτι ετσι θα γινει και με τον φιλο σου.Παρε χρονο και μην βιαζεσαι να αποφασισεις για κατι τοσο σημαντικο που θα σημαδεψει ειτε θετικα ειτε αρνητικα την ζωη σου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά , πήρα την απόφαση να μην κάνω τίποτα απολύτως, καμία βιαστική κίνηση. Έχω όλο το χρόνο μπροστά μου... :)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    μπραβο σου! πηρες τη σωστη αποφαση!
    αντε να τα ακουν αυτα οσοι λενε οτι δε γινεται καλη δουλεια στο φορουμ και οτι ειναι κους-κους, γιατι εγω βλεπω οτι ολοι εχουν διαθεση να βοηθησουν και να πουν τη γνωμη τους στο προβλημα του αλλου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Και βέβαια susperia , άστους να λένε ! Το forum είναι απίστευτο ! Σε κάνει να μην μπορείς να ξεκολλήσεις, μαθαίνεις πολλά , εκφράζεις ελεύθερα ότι σε απασχολεί χωρίς φόβους και πολλές φορές βρίσκεις και λύσεις στα προβλήματά σου. Εδώ ανοίγονται ΨΥΧΕΣ , κι οι άλλοι λένε για κους κους !!!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •