Να τον παντρευτώ ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110

    Να τον παντρευτώ ?

    Η ιστορία μου είναι δραματική. Ξεκινά πριν από 3 χρόνια όταν γνώρισα ένα παιδί και ερωτευτήκαμε τρελά, αγαπηθήκαμε και μετά από ένα χρόνο αρραβωνιαστήκαμε. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα οτι στο παρελθόν ήταν χρήστης ηρωίνης. Κάποια στιγμή παρατήρησα ότι άρχισε να αλλάζει πολύ ο χαρακτήρας του και τότε έμαθα τυχαία για το παρελθόν του και ότι ξεκίνησε πάλι τη χρήση.. Αναστατώθηκα τόσο πολύ που εξαφανίστηκα από προσώπου γης για μία εβδομάδα, δεν ήθελα να δω κανέναν.. Όταν πήρα ανάσα και συνήλθα απφάσισα να τον βρω να το συζητήσουμε και να το παλέψουμε μαζί, ήταν πολύ αργά όμως.. Έφυγε στην Ισπανία σε κέντρο αποτοξίνωσης, για 2 ολόκληρα χρόνια. Χωρίς ούτε καν να πει αντίο. Έπεσα σε κατάθλιψη, κλείστηκα στον εαυτό μου για 6 μήνες, τον περίμενα τον έψαχνα, δεν υπήρχε όμως καμία επαφή.. Όλο αυτό το καιρό μου συμπαραστεκότανε ένας καλός μου φίλος , ο οποίος με την φροντίδα και την αγάπη του με έκανε να ξεχαστώ και να προχωρήσω μπροστά. Δεν άργησα να τον ερωτευτώ, ήταν συνεχώς δίπλα μου και μου έδινε ζωή . Μετά από ένα χρόνο ήρθε η πρόταση γάμου ... Και έτσι ερχόμαστε στο σήμερα, καθώς έκανα σχέδια και όνειρα για το γάμο μου μου χτύπησε την πόρτα ο παλιός μου έρωτας. Γύρισε μετανιωμένος κι απελπισμένος , παρακαλούσε να μην παντρευτώ, ορκιζόταν να κάνει τα πάντα για να με κάνει ευτυχισμένη αρκεί να γυρνούσα. Πάρε τη ζωή μου στα χέρια σου και γίνε γυναίκα μου , μου φώναζε γονατιστός . Τρέμοντας αντιλήφθηκα ότι τον αγαπούσα ακόμα και δεν τον είχα ξεπεράσει ποτέ. Ήταν ο άνθρωπός μου, το πάθος μου και η μεγάλη μου αδυναμία. Βρέθηκα σε αδιέξοδο. Από την μία υπάρχει η ασφάλεια και σίγουρο μέλλον , από την άλλη ο έρωτας της ζωής μου με ρίσκο και φόβους για μια ζωή... Πώς μπορώ να ξέρω αν ο άντρας αυτός δεν θα ξαναπέσει ποτέ στην κόλαση της ηρωίνης? Είναι η τρίτη του αποτοξίνωση, πόσο σίγουρο είναι ότι είναι και η τελευταία? Θα μπορέσω να κάνω μια σωστή οικογένεια με έναν τέτοιο άντρα? Η θα ζω συνέχεια με τον φόβο ότι κάποια μέρα θα χάσω τον άνθρωπό μου και θα καταρρεύσουν όλα ? Δεν έχω απαντήσει ακόμα σε κανέναν, ταχω χάσει.. Πραγματικά, υπάρχει ελπίδα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    δυσκολα διλληματα εβαλες! οντως αρκετα δυσκολα τα πραματα. Δεν εχεις ξεκαθαρισει καν τα αισθηματα σου. Πρεπει να δεις προσεκτικα την κατασταση και να αποφασισεις, με βαση το ενστικτο σου. Μηπως θα ηταν καλυτερα να αναβαλεις καθε αποφαση για γαμο και να σκεφτεις με ηρεμια, αντι να σκεφτεσαι ποιον θα παντρεφτεις? Οι βιαστικες αποφασεις ποτε δεν εχουν καλα αποτελεσματα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    παντως η ασφαλης και σιγουρη αποφαση ειναι ο μη πρωην τοξικομανης, χωρις να σημαινει οτι ειναι και η σωστη αποφαση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι αυτο το κατεπειγον με τον \"γαμο\"?
    το να ρωτας με ποιον να μεινεις, το καταλαβαινω, αλλα ουσα σε τοσο μεγαλο διλημμα, ρωτας ποιον απ τους δυο να παντρευτεις?
    κανεναν απ τους δυο. να δεις πρωτα τι σου γινεται και να αφησεις τους γαμους για αλλη στιγμη, οταν θα εισαι σιγουρη γι αυτο που θελεις να κανεις...
    τι ηλικια εχεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    26 Το κυρίως θέμα δεν είναι ο γάμος, αλλά η οικογένεια. Οικογένεια και παιδιά είναι πλέον η μόνη μου επιθυμία και στόχος. Δεν αξίζει τίποτε άλλο σε αυτό το κόσμο ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το σεβομαι σαν επιλογη ζωης βρε παιδι μου, δεν ειναι εκει το θεμα< αλλα ρωταω γιατι ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!
    ουτε τα χρονια σε πηρανε ουτε βλεπω να εχεις ξεκαθαρισει τι σου γινεται...
    δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου για ολα αυτα για να μη κανεις κατι που ισως μετανοιωνεις μια ζωη...
    αυτη ειναι η γνωμη μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Οχι κατεπειγόντως δεν είναι , έχει ένα μήνα που γύρισε , με ανατάραξε εμένα και όλους τους γύρω μου και όντως έχω ζητήσει να μείνω μόνη μου για να σκεφτώ , γιατί το έχω ανάγκη.... Εννοείται ότι δεν θα βιαστώ να προχωρήσω... Τι πιστεύεις όμως , υπάρχει πιθανότητα να το χει κοψει για πάντα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν νομιζω να καταφερεις πολλα με σκετη σκεψη....οτι και να αποφασισεις θα πρεπει να δοκιμαστει για καιρο μια κατασταση, ειτε μεινεις με τον ενα ειτε με τον αλλο πριν προχωρησεις σε κατι τοσο μονιμο....
    φυσικα και υπαρχει πιθανοτητα να το εχει κοψει για παντα.
    αλλα υπαρχει πιθανοτητα και να μη το εχει κοψει για παντα..
    μονο ο χρονος μπορει να δειξει...τπτ αλλο.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Nα μη παντρευτείς, ούτε τον ένα ούτε τον άλλο. Είσαι πολύ μικρή και πρέπει κυρίως να ζήσεις πριν εγκλωβιστείς γιατί αυτό θα γίνει κάνοντας ένα γάμο. Στη θέση σου, θα κοιτούσα να απεξαρτηθώ εγώ από το να είναι κάποιος γονατιστός για πάρτη μου, αυτό δεν πρέπει να σου λέει τίποτα. Η μάλλον, να σου λέει. Οτι τέτοιου είδους άτομα, όντως έχουν ανάγκη την εξάρτηση γενικότερα. Φεύγεις μακριά λοιπόν, το παρελθόν είναι δυσοίωνο. Με τον δεύτερο, αν θες να τον κρατήσεις, θα το κάνεις γιατί θα περνάς καλά εσύ, κι όχι γιατί σου στέκεται ή οτιδήποτε άλλο.


    Ζήσε λοιπόν όσο μπορείς καλύτερα τη ζωή σου, βάζοντας αυτό σαν πρώτη προτεραιότητα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    :) Να στε καλά βρε παιδιά.. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Δεν νομίζω οτι οι συνθήκες είναι ευνοικές για να πάρεις απόφαση για γάμο ....... κάθε άλλο . Μην το σκέφτεσαι καν ....... (κατα τη γνώμη μου)
    Αυτο δεν σημαίνει οτι εγκαταλείπεις το όνειρο σου για οικογένεια ........ η οικογένεια όμως απαιτεί ευρεση του κατάλληλου συντρόφου και μου φαίνεται οτι δεν τον βρήκες ακόμη ........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    η liberchild εχει αν μερει δικιο, ο ενας ειναι ατομο που εχει αναγκη την εξαρτηση, για τον αλλον που συπαρασταθηκε δε μπορουμε να πουμε τιποτα. Οπως και να χει, εχεις τελειως μπερδεμενα αισθηματα, και οι ενδεχομενες αποφασεις για γαμο θα ναι εφ ορου ζωης, οποτε δυσκολο ξεδυσκολο, μην παντρευτεις κανενα, το καλυτερο θα ναι να μεινεις και ενα διαστημα μονη. Ο γαμος δεν ειναι κατι που \'\'πρεπει\'\' να κανουμε, αλλα κατι που το κανουμε γιατι νιωθουμε ετοιμοι και το θελουμε εμεις (ή τουλαχιστον ετσι θα πρεπε να ταν). Στην τελικη αν σε σεβονται και οι δυο τους θα κανουν στην ακρη και θα το δεχτουν. Βεβαια ο συμπαραστεκομενος με το δικιο του θα ξινισει, αλλα θα ναι για το καλυτερο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Originally posted by alexloukoumaki
    :) Να στε καλά βρε παιδιά.. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο ...
    ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ!
    κι ακομα πιο ευκολο!
    δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι, μολις καταφερεις να αποστασιοποιηθεις λιγο και να δεις οτι το μπλεξιμο το εφερες εσυ στον εαυτο σου απο την πρεμουρα σου να παντρευτεις συντομα...

    δυσκολο θα γινει αν παρεις τωρα μια αποφαση χωρις να εχεις ξεμπερδεψει τις επιθυμιες σου και τα αισθηματα σου και βρεθεις συντομα με εναν γαμο και ενα δυο παιδια και ξαφνικα ανακαλυψεις οτι πηρες μια λαθος και βιαστικη αποφαση που εχει καθορισει ολη σου την πορεια....
    ΕΚΕΙ ειναι το δυσκολο...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Η \"σταθερή\" επιλογή είναι ο επιστήθιος φίλος/εραστής.
    Ίσως το ότι αμφιταλαντεύεσαι με το παιδί που είχε αυτό το πρόβλημα με τα ναρκωτικά να είναι και ένας τρόπος να σου λέει ο εαυτός σου \"δεν θέλω να παντρευτώ!\" (γιατί δεν νομίζω, μπορεί και να κάνω λάθος, ότι θέλεις να παντρευτείς ούτε αυτόν).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Το αγαπάω αυτό το παιδί ρε γαμώτο.. Ώρες ώρες σκέφτομαι πως αν τον αφήσω θα είμαι η αιτία να ξαναπέσει.... Και αυτό δεν πρόκειται να μου το συγχωρήσω ποτέ. Μπορεί να είναι ανόητα αυτά που λέω, απλά μοιράζομαι τις σκέψεις μου μαζί σας, παραμένουν όμως μόνο σκέψεις. Δεν πρόκειται να προχωρήσω σε πράξεις, θα ήταν όντως επιπόλαιο ..

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •