διαγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350

    διαγνωση

    τελικα ο γιατρος αλλαξε τη διαγνωση σε μικτη αγχωδη και καταθλιπτικη διαταρραχη. θελω παααρα πολυ να σταματησω τα φαρμακα. οι συνεδριες υπνωσης πανε πολυ καλα. το θεμα ειναι οτι τρεμω το πως θα ειμαι οταν τα κοψω... το συνδρομο στερησης, τα τοσο εντονα συναισθηματα που βιωνα, η μονιμη εσωτερικη ενταση.. αραγες θα σταματησουν ολα αυτα με τη ψυχοθεραπεια η θα βρεθω εκει που ξεκινησα? εννοω οτι τωρα ειμαι καλα, και νιωθω ενταξρι αλλα ειμαι υπο την επειρια της χημειας υων χαπιων...μηπως αυτη η βελτιωση που νιωθω με την ψυχοθεραπεια ειναι εικονικη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ποσο χρονων εισαι?
    ποια φαρμακα παιρνεις?
    εδω και ποσο καιρο τα παιρνεις?
    ο γιατρος σου περα απο την ταμπελα δε σου εχει πει ποιο ειναι το πλανο του για τη θεραπεια σου?
    μη κολας στην ταμπελα επισης αλλα κοιτα πως θα σου φυγουν τα συμπτωματα.αυτο πρεπει να σε απασχολει.
    νομιζω οτι στην παθηση σου η ψυχοοθεραπεια θα σε βοηθησει πολυ.
    δε ξερω τι ειδους ψυχοθεραπειας μπορει να χρειαζεσαι αλλα αν η μεθοδος που ακολουθεις εχει αποτελεσμα τοτε συνεχισε το.
    με τη ψυχοθεραπεια θα χτισεις αμυνες, θα διορθωσεις λαθος τροπους σκεψεις και θα βαλεις τα πραγματα στη θεση τους ετσι ωστε και τωρα να σου περασουν τα συμπτωματα αλλα και να θωρακισεις τον εαυτο σου ετσι ωστε σε μια μελλοντικη δυσκολη κατασταση που μπορει να αντιμετωπισεις να αντιδρασεις με πιο φυσιολογικο τροπο και να μη σου ξαναβγουν τετοια συμπτωματα
    σου ευχομαι τα καλυτερα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    το θεμα ειναι οτι τα συμπτωματα ηταν σωματικα και δεν μπορουσα να τα ελεγξω. τωρα με το φαρμακο ειμαι απολυτως κανονικη, νοιωθω δηλαδη οτι δε χρειαζομαι ψυχοθεραπεια . την κανω βεβαια και μαλιστα και σε γιατρο και σε ψυχολογο. εχω παρα πολλα ασχημα βιωματα. ενταξει για το αγχος πιστευω μπορει να βετιωθει, να μαθω να μην πιεχομαι, να αυτοσυγγρατουμαι κτλ αλλα για την καταθλιψη?παιρνω παροξετιν εδω κ ενα μηνα. ο γιατρος μου ειπε εξι που ειναι το ελαχιστο

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    δε μου χει πει πλανο οχι. σε ευχαριστω πολυ ειμαι 33

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νταξει εισαι μικρη ακομα και η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει να αλλαξεις τροπο σκεψης γιατι αν καταλαβα καλα τα ψυχολογικα σου εφεραν σωματικα προβληματα.εισαι και τυχερη που με τη μια βρηκες το φαρμακο σου.πολυ τυχερη.
    το επαιρνα κι εγω για 10 μηνες στην αρχη.
    μια χαρα πλανο ειναι το 6μηνο βρε συ!
    σου ευχομαι να ειναι μια παρενθεση στη ζωη σου αυτο που περνας και να γινεις γρηγορα καλα!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    τι να πω μακαρι..ναι με επιασε ειμαι νορμαλ τωρα. θα δουμε

Similar Threads

  1. Διάγνωση HPV και Φοβίες
    By S_K in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2020, 22:58
  2. Διάγνωση ΙΨΔ
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-10-2016, 17:16
  3. βοηθεια σε διαγνωση
    By in_flames in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 30-09-2014, 02:34
  4. Που θα παω για διαγνωση;
    By DeganDer in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-03-2011, 22:09
  5. διάγνωση ιψδ
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2009, 09:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •