Νοσοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68

    Νοσοφοβία

    Καλησπέρα, πριν από περίπου έναν μήνα είχα κάτι καψίματα στο χέρι και πόδι και αργότερα ( πριν από 3 εβδομάδες περίπου ) εμφανίστηκαν κάποιοι μυικοί σπασμοί - κάνοντας το έγκλημα του να ψάξω τα συμπτώματα μου στο internet μου έγινε εμμονή η σκλήρυνση κατά πλάκας η οποία αποκλείστηκε από 7 (!) γιατρούς και μια μαγνητική τομογραφία. Ειδικά ο γιατρός που με παρακολουθούσε από την αρχή των συμπτωμάτων μου μου είπε πως είναι όλα στο μυαλό μου και να μην ασχοληθώ άλλο. Η αλήθεια είναι πως μετά από την καθαρή μαγνητική + τις γνωματεύσεις 7 γιατρών μου έφυγε κατά 99% αυτή η ιδέα. Εδώ και 3 μέρες όμως παρατηρώ έναν κόμπο στον λαιμό μου και πάλι μου μπαίνουν " σκέψεις " όχι για ΣΚΠ αλλά για μια άλλη σπανιότερη ασθένεια ονόματι ALS, βλέπε Stephen Hawking, η οποία έχει συχνότητα εμφάνισης 1 : 165.000.000. στους άντρες στην ηλικία μου. Την ημέρα όταν βρίσκομαι στην σχολή μου τα συμπτώματα και αυτές οι ιδέες φεύγουν κατά 90%. Πιστεύω πως αν αρχίσω να τρέχω πάλι σε νευρολόγους θα καταντήσω γραφικός αλλά αυτές οι ιδέες δεν φεύγουν εύκολα. Κάθε συμβουλή θα εκτιμηθεί ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Τι φοβάσαι? Ξέρεις τι μπορεί να παθει καποιός? Οχι.! Μπορει να φοβάσαι κάτι και να σου έρθει άλλο. Ή τίποτα. Μπορεί να κολλάς σε κάτι και να σε πέσει κεραμίδι στο κεφάλι λέμε τώρα
    Το μονο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις τα νευρα σου μαυτό το τροπο σκέψης.

    Αν δε μπορεις να το αποβάλεις πάνε σε ψυχολόγο πριν είναι αργά

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Δυστυχώς η πρώτη μου φορά σε ψυχολόγο δεν με βοήθησε καθόλου καθώς ήταν πολύ προβλέψιμος και ήταν σαν να ήξερα από πριν τι θα μου πει και δεν με ενθουσίασε καθόλου. Μετά τα πρώτα 20 λεπτά καθόμουν μόνο για τα τυπικά. Πιθανόν να υπάρχουν και καταλληλότεροι για την δική μου κατάσταση ψυχολόγοι βέβαια ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    206
    Προσπαθώ να σε καταλάβω..πχ εγώ έχω κάτι δεν ειμαι ήδη καλά (πέρασε οκ τωρα)..ξέρω ότι θα ξαναυποτροπιάσω πιθανόν, δε ξέρω σε τι φάση ζωής θα ειμαι τότε, παίρνω χάπια, υποφέρω κτλ

    Γιατί κουράζετε τζάμπα το μυαλο σας, καταλαβαίνω οκ..δύσκολα ειναι αλλα δες το αλλιώς. Πχ..πες ότι "εγω φοβάμαι αυτο" ....κατευθειαν βάλε άλλη σκέψη..."κι αμα πάθω το άλλο?" ...θα δεις θα κουραστείς και θα τα παρατήσεις. Δε ξερουμε οχι τι θα γινει αυριο, αλλα ούτε σε λίγο. Τι να πω...αν εισαι σταθερος και δε παρασύρεσε πάρε 2-3 ημέρες κανενα ελαφρύ ηρεμηστικο και πεταξε μετα, να ηρεμήσει το νευρικό σου σύστημα να δεις τι ωραια που είναι αν δε σκεφτεσε

    Να ευχαριστείς το Θεό που είσαι οκ και μη καλλιεργεις τις σκέψεις σου, αμα τις καλλιεργεις σπόρο θα βγάλουν...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Δεν είναι τόσο η σκέψη " Αν πάθω αυτό ή το άλλο " είναι η σημασία που δίνω σε διάφορα σωματικά συμπτώματα που είναι πολλές φορές αμελητέα. Αν δεν τα σκέφτομαι υποχωρούν κατά ένα μεγάλο ποσοστό πάντως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Και γιατι σωνει και ντε να εισαι αρρωστος ? πιανου τα βλεμματα τραβας με το αν θα αρρωστησεις να σε κοιταξει? Και αν δεν ειμαι σωστη, και δεν εστιαζω σωστα, ξερεις οτι ειμαστε οτι σκεφτομαστε και κατεπεκταση οτι τρωμε..? Προσεχε τι σκεπτεσαι!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    Και γω τα ιδια ακριβως νομιζα οτι εχω.Τραγικα πραγματα. Νοσοφοβια φουλ ομως. Ολα ειναι αγχος καθαρο. Και μενα με πιανει αυτο με τις αρρωστιες. Δεν εχω κανει ουτε αιματολογικες ρε. Βαρεθηκα να τους δινω ασκοπα λεφτα. Ολα ειναι ψυχολογια καθαρα. Μη κολωνεις, εισαι υγειεστατος. Σκεψεις ειναι ερχονται και φευγουν

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Τι να πω, δεν ξέρω ... αυτή η κατάσταση με έχει φάει πάντως. Έχω χάσει κάθε ενδιαφέρον που είχα παλιά, τώρα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μάθω αν αυτά που παθαίνω είναι κάποια ασθένεια ή άγχος, το πρωί δεν βρίσκω λόγο να σηκωθώ από το κρεβάτι και γενικά ο ύπνος μου έχει γίνει πολύ περίεργος - δεν μπορώ να συγκεντρωθώ καθώς με ταλανίζει αυτή η ρημάδα η σκέψη ... Διαβάζοντας σε πάμπολλα σχετικά με νευρολογικές διαταραχές ξέρω πως είναι απίθανο να έχω als παρόλα αυτά όμως, όταν πχ παθαίνω έναν μυικό σπασμό αμέσως το μυαλό μου πάει στα χειρότερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    και εμένα μου έχει κολλήσει οτι θα πάθω σύνδρομο σεροτονίνης επειδή ο ψυχίατρος μετά απο 4 χρόνια μου αύξησε λίγο τη δόση του αντικαταθλιπτικού και έχω φρικάρει.έχω νομίζω όλα τα συμπτώματα παρότι με διαβεβαιώνουν οτι είναι τόσο πιθανό όσο να πέσει ένας μετεωρίτης πάνω μου...άσε όλη μέρα είμαι χάλια...κοντεύω να τρελαθώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    για σενα είμαι σίγουρη δεν έχεις και δεν θα πάθεις τίποτα,για μένα πάλι το αντίθετο...πρέπει να μου κόψουν το ιντερνετ να μη βλέπω άλλο τα συμπτώματα...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    68
    Μακάρι να ήμουν και εγώ τόσο σίγουρος .. Λογικά θα καταντήσω γραφικός για άλλη μια φορά και θα πάω σε έναν νευρολόγο να μου γράψει ένα ηλεκτρομυογράφημα γιατί δεν θα ησυχάσω αλλιώς .. Πάντως το σύνδρομο σεροτονίνης που ανέφερες νομίζω έχει χαρακτηριστικά συμπτώματα οπότε αν το είχες θα το ήξερες. δεν θα είχες αμφιβολία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    το να θελεισ να εισαι αρρωστοσ ειναι μια δικαιολογια στον εαυτο σου γιατι δεν τα καταφερνεισ αμα μαθεισ ομωσ μαγαλωνοντασ κ ωριμαζωντασ οτι η αρρωστια κανει πιο δυσκολα τα πραγματα κ δεν πιανει για δικαιολογια ισα ισα ειναι κατακριτεα ουτε που θα ηθελεσ να τ ακουσεισ θα στο λεγανε κ δε θα τουσ πιστευεσ κ εξηγω πχ εισαι 35 χρονων δουλευεισ κ εχεισ οικογενεια αρρωσταινεισ κ λεσ να μην πασ στη δουλεια το να μην πασ στη δουλεια σημαινει οτι χανεισ το μεροκαματο κ οτι δινεισ δικαιωμα στο αφεντικο να σε βγαλει στη σεντρα συν οτι δεν παιρνεισ κ πολλα κ το να χασεισ το μεροκαματο ειναι σημαντικο γτ οχι μονο χανεισ το μεροκαματο αλλα δινεισ κ στουσ γιατρουσ κ φαρμακα αλλα τοσα τι θα κανεισ θα πεισ στον εαυτο σου ειμαι αρρωστοσ κ δεν μπορω; πεσ το θα χασεισ τη δουλεια σου συνεχισε να το λεσ κ θα χασεισ κ τη γυναικα σου συνεχισε να το λεσ κ θα χασεισ κ την οικογενεια σου συνεχισε να το λεσ κ απο αρρωστοσ θα σε λενε τεμπελη συνεχισε να το λεσ κ θα σε βριζουν κ απο πανω συνεχισε να το λεσ κ θα χασεισ ενα καρο λεφτα στουσ γιατρουσ ειτε ψυχιατρουσ ειτε παθολογουσ κλπ γενικα συνεχισε να το λεσ κ καθε μερα η ζωη θα φευγει απο τα χερια σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    19
    ελις εκτος απο το να το παιζεις πολυξερος εδω μεσα. δωσε και μια νοτα αισιοδοξιας. μην τρομαζεις τα παιδια. ολη μερα μπαινεις και σχολιαζεις βλεπω τους αλλους. αν θες αναφερε το δικο σου προβλημα και τον λογο που μπαινεις εδω μεσα και σχολιαζεις τον κοσμο ολο. και βαλε το ς το τελικο!!! τεσπα αν θες πες μας εσυ τι φαρμακα παιρνεις και ποσα χρονια παιδευεσαι και τεσπα αν εχεις λυσει τα θεματα σου γιατι μπαινεις στο forum. καλο βραδυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    φίλε το πολύξερος προέκυψε από εμπειρίες με τους ανθρώπους που εσυ δεν πρόκειται να δεις κ να καταλάβεις ποτέ είμαι στο φόρουμ από το 2009 κ μπορείς αμα έχεις όρεξη να διαβάσεις τα μυνήματα μου κ αν έχεις λίγο μυαλό θα καταλάβεις τι εχω περάσει εχω περάσει τόσο δύσκολα ψυχολογικά που εσυ εκεί δεν πρόκειται να πασ ποτέ όχι για κανέναν άλλο λόγο γιατί απλά εσυ έχεις την επιλογή να φύγεις από εκεί που σε χαλάει είτε μέρος είναι αυτό είτε άνθρωπος εγώ δεν την εχω αυτην την επιλογή οπότε αμα θες κανε ένα κόπο να μάθεις μερικά πράγματα για μένα κ μετά να έρθεις να μ την πεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    και θα σου πω κ κάτι μια που η άρρωστοφοβία είναι μια φοβία εσυ φοβάσαι κ θες μια αρρώστια για να σταματήσεις να φοβάσαι εγώ φοβάμαι κάτι άλλο ότι αν εχω μια αρρώστια θα γίνουν όλα αυτα που έγραψα παραπάνω όσο πιο πολύ φοβάμαι για το τι θα γίνει τόσο πιο πολύ προσπαθώ για να μη γίνει ΑΜΑ ΡΩΤΉΣΕΙΣ ΈΝΑ ΓΙΑΤΡΌ ΘΑ Σ ΠΕΙ ΌΤΙ ΌΛΑ ΞΕΚΙΝΆΝΕ ΑΠΌ ΤΟ ΦΌΒΟ ΌΛΟΙ ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ Κ ΣΥΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΚΆΤΙ ΦΟΒΕΡΌ ΠΟΥ ΦΟΒΆΣΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΌΒΙΑ ΓΙΑΤΊ ΌΛΟΙ ΦΟΒΟΎΝΤΑΙ πήγαινε λοιπόν κανε την ψυχοθεραπεία σου κ όταν τα μάθεις αυτα ελα να τα πούμε φιλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία
    By Gorgo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-09-2012, 01:12
  2. ΙΨΔ και νοσοφοβια
    By Panito in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-06-2009, 05:31
  3. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ- SOS!!!
    By Koukou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2007, 11:32
  4. νοσοφοβια help!!!!
    By christosx in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-10-2007, 15:35
  5. ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-04-2007, 23:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •