Αλλαγή φύλου, από τα 15 χρόνια! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 84
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Η ελισαβετ ειπε οτι αναγνωριζοταν παλια μονο μετα την εγχειρηση κατι λογικο γτ δε φτιαχτηκε τωρα ο κοσμοσ ειναι λογικο καποιοσ να το σκεφτηκε απο του βουλευτεσ και να το καλυψε τωρα εγινε χωρισ εγχειρηση για να μπορουν να τα αλλαξουν αυτουσ βολεψανε εγω βασικα θα πεθανω στο γελιο ετσι κ συναντησω κανεναν να δουλευει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Ο θεματοθέτης είναι αντίθετος με τα 15 έτη ως όριο. Θέλει τα 18 έτη.

    Αυτό είναι όλο. Μην κολλάτε σε λεπτομέρειες.

    Βέβαια δεν ξέρω τι περιθώρια έχει τώρα να πείσει τους νομοθέτες.

  3. #33
    Miliva21
    Guest
    Δηλαδη ενα ατομο που μπορει να μην εχει κανει την αλλαγη του φυλου αλλα μπορει να παιρνει ορμομες και να ντυνεται διαφορετικα να αλλαξει τα στοιχεια του....αυτο το ορισαν και καλα ως νομιμο απο τα 15?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δηλαδη ενα ατομο που μπορει να μην εχει κανει την αλλαγη του φυλου αλλα μπορει να παιρνει ορμομες και να ντυνεται διαφορετικα να αλλαξει τα στοιχεια του....αυτο το ορισαν και καλα ως νομιμο απο τα 15?
    Ναι. Μόνο αυτούς που δεν έχουν κάνει εγχείρηση αφορούσε το νομοσχέδιο, οτι μπορούν να αλλάζουν τα στοιχεία της ταυτότητας τους χωρίς να έχουν κάνει εγχείρηση απαραίτητα. Στην ουσία υπήρξε μια τεράστια παραπληροφόρηση για το θέμα ώστε να βρουν θέμα να τσακώνονται και η συζήτηση πήγε στην αλλαγή φύλου ενώ το νομοσχέδιο δεν αφορούσε καθόλου την αλλαγή φύλου αλλά την αλλαγή ταυτότητας. Οι άνθρωποι αυτοί έπρεπε να περάσουν από μια τεράστια διαδικασία εγχειρήσεων, πολύ συχνά αναγκάζονταν να βγουν στο πεζοδρόμιο για να μαζέψουν τα χρήματα για αυτές τις εγχειρήσεις ώστε να μπορέσουν να αλλάξουν τα στοιχεία τους στα επίσημα έγγραφα του κράτους. Οι ίδιοι διεκδικούσαν να το κάνουν αυτό με μια απλή αίτηση, δεν ικανοποιήθηκε αυτό το αίτημα τους, και πάλι χρειάζεται δικαστήριο και διαδικασία ώστε να τους αναγνωριστεί το νέο όνομα, αλλά δεν χρειάζεται πια η εγχείρηση.
    Για τους ανήλικους από 15-18 τέθηκαν παραπάνω όροι όπως συναίνεση γονιών, ψυχιατρική γνωμάτευση και νομίζω (δεν είμαι σίγουρη για αυτό) μεγαλύτερο διάστημα αναμονής. Σ αυτό αντιδρούν οι ίδιοι γιατί μέχρι τώρα δεν υπήρχε αυτό το όριο των 15. Αν ένα 10χρονο ας πούμε έκανε τις εγχειρήσεις (μην ξεχνάμε οτι στα παιδιά πολλές φορές είναι θέμα που προκαλείται από την γέννηση), του αναγνωριζόταν αυτόματα και το νέο όνομα, και γιαυτό έχουν ταχθεί κατά του νέου νόμου με προσφυγές στο δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Δική μου εκτίμηση καθαρά, είναι πως θα το κερδίσουν κάποια στιγμή γιατί θεωρείται διάκριση κατά των ανήλικων μιας και το σύνταγμα ορίζει πως δεν πρέπει να υπάρχει ηλικιακή διάκριση ή άλλη.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νομιζω με μια ψυχιατρικη εκτιμηση , τα 15 χρονια ειναι αρκετα για να βγει ενα συμπερασμα , αλλα βεβαιος δεν ειμαι , εχω δει περιπτωσεις που στα 15 δεν προιωνιζε τιποτα οτι το υποκειμενο θα εξελιχτει ' καπως ' , και αλλες περιπτωσεις που η περιπτωση εκανε μπαμ οτι κατι συμβαινει απο μικροτερη ηλικια .....θα προτιμουσα τα 18 χρονια , για βεβαιοτητα ,αν υπαρχουν αμφιβολιες για την εξελιξη ....δεν καταλαβαινω προς τι η βιασυνη .....αν θελουν ναλλαξουν μονο την ταυτοτητα ,ας το κανουν ......ενα νομοσχεδιο δεν λεει τιποτα κατ ουσιαν .......διοτι σε αυτες τις ηλικιες , οντας ανηλικος , παντα χρειαζεται η συναινεση γονεων ....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω σε ολα με την ελισαβετ.
    αν δεν χρειαζοταν γονικη συναινεση, θα μπορουσαμε να το συζηταμε, αλλα εφοσον στους ανηλικους απαιτειται γονικη συναινεση, δεν καταλαβαινω τι λογο εχει το κρατος να διαφωνει οτι ενα νεαρο ατομο και οι γονεις του μαζι, νοιωθουν οτι γεννηθηκε με λαθος φυλο.
    φυσικα και ειναι σωστο, εφοσον αυτο ειναι βεβαιο για τους ιδιους να γινεται η αλλαγη στα χαρτια πριν την ενηλικιωση. θα πρεπει να ειναι πολυ τραυματικο να μεγαλωνει κανεις και να ενηλικιωνεται σαν αλλο φυλο απο αυτο που νοιωθει οτι ειναι,]οσον αφορα το "μπερδεμα' της εφηβειας που επικαλουνται μερικοι, αυτο μπορει να ισχυει για την ομοφυλοφιλια, αλλα οχι για το διαφορετικο φυλο..
    μονο ψυχικα προβληματα μπορω να δεχτω οτι μπορει να παιξουν ρολο σε μια τετοια αισθηση (ιδψ για παραδειγμα) αλλα γι αυτο υπαρχει η ψυχικη εκτιμηση και η συναινεση των γονιων.
    δεν χρειαζεται να αποφασισουμε αν ειναι "νορμαλ" κατι τετοιο για να μιλαμε για την φυση και τον θεο. αρκει που ετσι ειναι η ψυχοσυνθεση καποιων ανθρωπων και οτι υποφερουν. γιατι να μην τους διευκολυνουμε? σε τι μας επιβαρυνει?

  7. #37
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Ο θεματοθέτης είναι αντίθετος με τα 15 έτη ως όριο. Θέλει τα 18 έτη.

    Αυτό είναι όλο. Μην κολλάτε σε λεπτομέρειες.

    Βέβαια δεν ξέρω τι περιθώρια έχει τώρα να πείσει τους νομοθέτες.
    Παίζει να είσαι ο μοναδικός, σε αυτό το θέμα, που κατάλαβε το αρχικό θέμα και δεν ανοίχτηκε, σε λανθασμένα μονοπάτια...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω σε ολα με την ελισαβετ.
    αν δεν χρειαζοταν γονικη συναινεση, θα μπορουσαμε να το συζηταμε, αλλα εφοσον στους ανηλικους απαιτειται γονικη συναινεση, δεν καταλαβαινω τι λογο εχει το κρατος να διαφωνει οτι ενα νεαρο ατομο και οι γονεις του μαζι, νοιωθουν οτι γεννηθηκε με λαθος φυλο.
    φυσικα και ειναι σωστο, εφοσον αυτο ειναι βεβαιο για τους ιδιους να γινεται η αλλαγη στα χαρτια πριν την ενηλικιωση. θα πρεπει να ειναι πολυ τραυματικο να μεγαλωνει κανεις και να ενηλικιωνεται σαν αλλο φυλο απο αυτο που νοιωθει οτι ειναι,]οσον αφορα το "μπερδεμα' της εφηβειας που επικαλουνται μερικοι, αυτο μπορει να ισχυει για την ομοφυλοφιλια, αλλα οχι για το διαφορετικο φυλο..
    μονο ψυχικα προβληματα μπορω να δεχτω οτι μπορει να παιξουν ρολο σε μια τετοια αισθηση (ιδψ για παραδειγμα) αλλα γι αυτο υπαρχει η ψυχικη εκτιμηση και η συναινεση των γονιων.
    δεν χρειαζεται να αποφασισουμε αν ειναι "νορμαλ" κατι τετοιο για να μιλαμε για την φυση και τον θεο. αρκει που ετσι ειναι η ψυχοσυνθεση καποιων ανθρωπων και οτι υποφερουν. γιατι να μην τους διευκολυνουμε? σε τι μας επιβαρυνει?
    Δεν εξηγείς όμως, γιατί η Παιδοψυχιατρική εταιρία, ήταν αντίθετη ως προς τα 15 έτη; Η Ελισάβετ, το απέφευγε, γιατί ζορίστηκε ως προς αυτό. Μήπως δεν κατάλαβαν καλά εκεί και ξέρετε εσείς καλύτερα; Δεν ξέρω, λέω μήπως...

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω με μια ψυχιατρικη εκτιμηση , τα 15 χρονια ειναι αρκετα για να βγει ενα συμπερασμα , αλλα βεβαιος δεν ειμαι , εχω δει περιπτωσεις που στα 15 δεν προιωνιζε τιποτα οτι το υποκειμενο θα εξελιχτει ' καπως ' , και αλλες περιπτωσεις που η περιπτωση εκανε μπαμ οτι κατι συμβαινει απο μικροτερη ηλικια .....θα προτιμουσα τα 18 χρονια , για βεβαιοτητα ,αν υπαρχουν αμφιβολιες για την εξελιξη ....δεν καταλαβαινω προς τι η βιασυνη .....αν θελουν ναλλαξουν μονο την ταυτοτητα ,ας το κανουν ......ενα νομοσχεδιο δεν λεει τιποτα κατ ουσιαν .......διοτι σε αυτες τις ηλικιες , οντας ανηλικος , παντα χρειαζεται η συναινεση γονεων ....
    Συμφωνώ και εσύ κατάλαβες το αρχικό θέμα μου...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δεν εξηγείς όμως, γιατί η Παιδοψυχιατρική εταιρία, ήταν αντίθετη ως προς τα 15 έτη; Η Ελισάβετ, το απέφευγε, γιατί ζορίστηκε ως προς αυτό. Μήπως δεν κατάλαβαν καλά εκεί και ξέρετε εσείς καλύτερα; Δεν ξέρω, λέω μήπως...
    δεν εχω διαβασει το αιτιολογικο της αποψης τους. το διαβασες? μπορεις να το παραθεσεις?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Νομιζω με μια ψυχιατρικη εκτιμηση , τα 15 χρονια ειναι αρκετα για να βγει ενα συμπερασμα , αλλα βεβαιος δεν ειμαι , εχω δει περιπτωσεις που στα 15 δεν προιωνιζε τιποτα οτι το υποκειμενο θα εξελιχτει ' καπως ' , και αλλες περιπτωσεις που η περιπτωση εκανε μπαμ οτι κατι συμβαινει απο μικροτερη ηλικια .....θα προτιμουσα τα 18 χρονια , για βεβαιοτητα ,αν υπαρχουν αμφιβολιες για την εξελιξη ....δεν καταλαβαινω προς τι η βιασυνη .....αν θελουν ναλλαξουν μονο την ταυτοτητα ,ας το κανουν ......ενα νομοσχεδιο δεν λεει τιποτα κατ ουσιαν .......διοτι σε αυτες τις ηλικιες , οντας ανηλικος , παντα χρειαζεται η συναινεση γονεων ....
    μα για την ταυτοτητα ειναι το νομοσχεδιο, δεν ειναι για χειρουργικη αλλαγη φυλου. το ατομο μπορει να εχει γεννετικα χαρακτηριστικα του αρχικου φυλου. η αλλαγη γινεται στην ταυτοτητα

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εχω διαβασει το αιτιολογικο της αποψης τους. το διαβασες? μπορεις να το παραθεσεις?
    Μπορω να σου πω τι εχω καταλαβει εγώ που το διάβασα αν θες γιατί προφανώς δεν απέφυγα τίποτα, απλά με τον εν οιδα δεν μπορει να γίνει διάλογος γιατι δεν χαμπαριάζει τίποτα.

    Πρώτον στην ανακοίνωση τους μιλάνε για αλλαγή φύλου. Αυτό είναι το πρώτο φάουλ για μένα και δείχνει το πόσο πρόχειρα γράφτηκε αυτή η ανακοίνωση αφού δεν κατάλαβαν καν οτι μιλάμε μόνο για αλλαγή ταυτότητας και όχι φύλου!
    Δευτερον καταργήθηκε η 3ετης υποχρεωτική παρακολούθηση απο ψυχίατρο που προφανώς αυτό στερεί χρηματικά ποσά από τον κλάδο τους οπότε το βρίσκω πολύ αναμενόμενο να αντιδρούν.
    Τρίτον κρατώ στα υποψην οτι μέχρι πολύ πρόσφατα η ψυχιατρική θεωρούσε ψυχική νόσο ακόμα και την ομοφυλοφιλία, άνθρωποι χαπακώνονταν και κλείνονταν σε κλινικές για να γίνουν "καλά", οπότε διακρίνω μια ευκολία στο να βαφτίσουν οτιδήποτε διαταραχή προκειμένου να έχουν οι ίδιοι δουλειά.

    Το σκεπτικό της ανακοίνωσης τους πάντως εστιάζει σε αυτό ακριβώς, οτι είναι ψυχική διαταραχή σε πολλές περιπτώσεις άρα δεν πρέπει να αλλάζουν τα στοιχεία έτσι εύκολα.

    Πάντως η Ψυχιατρική εταιρία διαφοροποιήθηκε και με ανακοίνωση της τάχθηκε υπερ του νόμου. Οπότε φαντάζομαι παίζονται και πολλά "εσωτερικά" θέματα μεταξύ τους, μην ξεχνάμε οτι και οι ίδιοι άνθρωποι είναι, πολλές φορές οι προσωπικές απόψεις και αξίες φαίνεται να υπερτερούν των επιστημονικών. Δεν το υποστηρίζω βέβαια, αλλά το βρίσκω και ανθρώπινο ως ένα σημείο.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν εχω διαβασει το αιτιολογικο της αποψης τους. το διαβασες? μπορεις να το παραθεσεις?
    http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...i-filou-sta-15

  14. #44
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μπορω να σου πω τι εχω καταλαβει εγώ που το διάβασα αν θες γιατί προφανώς δεν απέφυγα τίποτα, απλά με τον εν οιδα δεν μπορει να γίνει διάλογος γιατι δεν χαμπαριάζει τίποτα.

    Πρώτον στην ανακοίνωση τους μιλάνε για αλλαγή φύλου. Αυτό είναι το πρώτο φάουλ για μένα και δείχνει το πόσο πρόχειρα γράφτηκε αυτή η ανακοίνωση αφού δεν κατάλαβαν καν οτι μιλάμε μόνο για αλλαγή ταυτότητας και όχι φύλου!
    Δευτερον καταργήθηκε η 3ετης υποχρεωτική παρακολούθηση απο ψυχίατρο που προφανώς αυτό στερεί χρηματικά ποσά από τον κλάδο τους οπότε το βρίσκω πολύ αναμενόμενο να αντιδρούν.
    Τρίτον κρατώ στα υποψην οτι μέχρι πολύ πρόσφατα η ψυχιατρική θεωρούσε ψυχική νόσο ακόμα και την ομοφυλοφιλία, άνθρωποι χαπακώνονταν και κλείνονταν σε κλινικές για να γίνουν "καλά", οπότε διακρίνω μια ευκολία στο να βαφτίσουν οτιδήποτε διαταραχή προκειμένου να έχουν οι ίδιοι δουλειά.

    Το σκεπτικό της ανακοίνωσης τους πάντως εστιάζει σε αυτό ακριβώς, οτι είναι ψυχική διαταραχή σε πολλές περιπτώσεις άρα δεν πρέπει να αλλάζουν τα στοιχεία έτσι εύκολα.

    Πάντως η Ψυχιατρική εταιρία διαφοροποιήθηκε και με ανακοίνωση της τάχθηκε υπερ του νόμου. Οπότε φαντάζομαι παίζονται και πολλά "εσωτερικά" θέματα μεταξύ τους, μην ξεχνάμε οτι και οι ίδιοι άνθρωποι είναι, πολλές φορές οι προσωπικές απόψεις και αξίες φαίνεται να υπερτερούν των επιστημονικών. Δεν το υποστηρίζω βέβαια, αλλά το βρίσκω και ανθρώπινο ως ένα σημείο.
    Δηλαδή ευθύνομαι εγώ τώρα; Μήπως θα πρέπει κάποτε, να ρίξεις τον εγωισμό σου, για να δεις τα πράγματα πιο καθαρά; Επίσης, είναι γελοίο να αμφισβητεί, μια "ελισάβετ" σε ένα φόρουμ, την επιστημονική κοινότητα, που δήλωσε την αντίθεσή της. Είναι για γέλια και για κλάματα ελισάβετ...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δηλαδή ευθύνομαι εγώ τώρα; Μήπως θα πρέπει κάποτε, να ρίξεις τον εγωισμό σου, για να δεις τα πράγματα πιο καθαρά; Επίσης, είναι γελοίο να αμφισβητεί, μια "ελισάβετ" σε ένα φόρουμ, την επιστημονική κοινότητα, που δήλωσε την αντίθεσή της. Είναι για γέλια και για κλάματα ελισάβετ...
    Πηγαινε να διαβασεις τον νόμο πριν θελήσεις να τον κρίνεις και μετά έλα πεσμου τι κατάλαβες!
    Είσαι αδιάβαστος!
    Είναι ολοφάνερο ακόμα και από τον τίτλο του θέματος σου αλλά και από όλη την επιχειρηματολογία σου πως δεν είχες καν δει τον νόμο! Απλά τις κραυγές ακολούθησες.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγή φύλου
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 31-05-2012, 16:34
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ
    By nellie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2012, 16:06
  3. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07
  4. Σχετικά με την δημιουργία έλξης του αντίθετου φύλου.
    By arthuros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2007, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •