Αλλαγή φύλου, από τα 15 χρόνια! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 84
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Δηλαδή ευθύνομαι εγώ τώρα; Μήπως θα πρέπει κάποτε, να ρίξεις τον εγωισμό σου, για να δεις τα πράγματα πιο καθαρά; Επίσης, είναι γελοίο να αμφισβητεί, μια "ελισάβετ" σε ένα φόρουμ, την επιστημονική κοινότητα, που δήλωσε την αντίθεσή της. Είναι για γέλια και για κλάματα ελισάβετ...
    Πάλι ψέματα! Δεν είναι η επιστημονική κοινότητα αγαπητέ. Εϊναι απλά η παιδοψυχιατρική εταιρία.
    Με την ίδια λογική εξήγησε μας εσύ πως τολμάς να αμφισβητείς την ψυχιατρική εταιρία που τάχθηκε υπερ!

    Αλλά ξέρεις μερικοί έχουμε μάθει να κρίνουμε μόνοι μας και να μην τρώμε αμάσητο ό, τι μας πασάρουν.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα για την ταυτοτητα ειναι το νομοσχεδιο, δεν ειναι για χειρουργικη αλλαγη φυλου. το ατομο μπορει να εχει γεννετικα χαρακτηριστικα του αρχικου φυλου. η αλλαγη γινεται στην ταυτοτητα
    A , μαλιστα , δεν παρακολουθω ειδησεις ...........αμα ειναι για την ταυτοτητα , σιγα το πραμα ......

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ρε συ Μακ ο άλλος κάθεται όλη μέρα στο ιντερνέτ κ διαβάζει ειδήσεις κ νομίζει ότι διαβάζει την αλήθεια το ίδιο κ με τα βιβλία τι θα γίνει τώρα θα μας ενημερώνει για ότι κυκλοφορεί στο ιντερνέτ να βάλω κι εγώ ένα κάρο άρθρα μαλακιεσ που μου έρχονται να το παίζω ειδικός δυστυχώς η ευτυχώς αλλά γράφει το ιντερνέτ αλλά γίνονται πρακτικά μερικοί από εμάς θέλουν να βοηθήσουν όντως όχι να κάνουν επειδηξη γνώσεων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #50
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Σίγουρα, μιλάμε για κάτι που ήδη έχει νομοθετηθεί και σήμερα υπογράφτηκε και από τον ΠτΔ, οπότε πέρασε πλέον και επίσημα, ως νόμος του κράτους. Θα εκφέρω την δική μου άποψη για αυτό το θέμα, αλλά θέλω και τις δικές σας απόψεις. Θεωρώ λοιπόν, πως ο καθένας για τον εαυτό του, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν επιθυμεί να κάνει αλλαγή φύλου ας την κάνει, χωρίς να ενοχλεί, τους συμπολίτες του. Αν με ενοχλήσει, θα αντιδράσω, αν δεν με ενοχλήσει, τότε εμένα προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει στο τι κάνει ο ίδιος, για τον εαυτό του. Όμως, εδώ που είμαι αντίθετος και θεωρώ πως είναι υπερβολικό, είναι ότι μπορεί αυτό να πραγματοποιηθεί, από την ηλικία των 15. Μπορούσε, να μετατεθεί στα 18 έτη, όπου ουσιαστικά και νόμιμα, γίνεται πολίτης, αφού έχει και δικαίωμα ψήφου.
    Συμφωνώ και επ' αυξάνω, με αυτήν την τοποθέτησή σου φίλε μου...

    Ammos

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    το διαβασα και εχω την εντυπωση οτι απαντουν εκτος θεματος.
    ολο το σκεπτικο τους αφορα κυριως την αλλαγη του φυλου στο σωμα του εφηβου και οχι την νομικη αλλαγη του φυλου την οποια αφορα το νομοσχεδιο.
    ειναι φανερο οτι απαντησαν χωρις να ενημερωθουν για το νομοσχεδιο.
    μεχρι τωρα ενα ατομο πουνοιωθει οτι ανηκει σε αλλο φυλο, για να αλλαξει ταυτοτητα πρεπει και να εγχειριστει, ενω μπορει να μην το θελει.
    υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ καρτηγοριες ανθρωπων σε σχεση με το πως νοιωθουν με το φυλο τους και οχι μονο ανδρες- γυναικες, ομοφυλοφιλοι.
    υπαρχουν ανθρωποι που νοιωθουν γυναικες, αλλα δεν θελουν να εγχειριστουν και οι τωρινες διαταξεις τους υποχρεωνουν να το κανουν αν θελουν να διεκδικησουν μια αλλη ταυτοτητα. γι αυτους η εγχειριση αυτη ειναι ακρωτηριασμος και οχι διορθωση.
    υπαρχουν ακομα πολλα ατομα που βρισκονται σε αυτη την διαδικασια για πολλα χρονια, αλλα η αλλαγη ταυτοτητας τους θελουν να ειναι στην αρχη της διαδρομης και οχι στο τελος, ενω την επεμβαση μπορει να την κανουν σε μεγαλη ηλικια η και ποτε.
    οπως υπαρχουν και ομοφυλοφιλοι που δεν νοιωθουν καθολου γυναικες, ουτε μοιαζουν με γυναικες, θελουν ομως ανδρες, σεξουαλικα.

    διαβασα την αποψη της ψυχιατρικης εταιριας για το θεμα, εδω http://www.kathimerini.gr/929869/art...yloy-apo-ta-15
    που συμφωνει με το νομοσχεδιο, και με βρισκει συμφωνη το σκεπτικο τους τοσο στην θετικη αποψη, οσο και στις επιφυλαξεις που θετουν σχετικα με την σωστη ενημερωση των δικαστων, την πιθανοτητα ψυχοπαθολογιας, κλπ.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε συ Μακ ο άλλος κάθεται όλη μέρα στο ιντερνέτ κ διαβάζει ειδήσεις κ νομίζει ότι διαβάζει την αλήθεια το ίδιο κ με τα βιβλία τι θα γίνει τώρα θα μας ενημερώνει για ότι κυκλοφορεί στο ιντερνέτ ν
    Γι αυτο elis δεν παρακολουθω ειδησεις στην τηλεοραση εδω και 7-8 χρονια , ουτε και στο ιντερνετ τις παρακολουθω .....

  8. #53
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Elis μην είσαι τόσο υπέρ της Ελισάβετ ρε συ, μην δείχνετε τόσο πολύ ότι είστε κλίκα. Κράτα και λίγο, κάποια ουδέτερη στάση...

  9. #54
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Εγώ αυτό που λέω, είναι ότι κάποιοι κατάλαβαν, την αρχική μου τοποθέτηση και κάποιοι άλλοι όχι. Παρέθεσα όπως μου ζητήθηκε, την ένσταση της Παιδοψυχιατρικής εταιρίας και παρ'όλα αυτά, βγήκε ένας λογαριασμός με το όνομα "elisabet", από ένα φόρουμ ψυχολογίας, να το αμφισβητήσει. Μετά από αυτό, πραγματικά δεν έχει νόημα να συνεχίζεται, η συζήτηση. Όποιοι κατάλαβαν την αρχική μου τοποθέτηση, περί τα 15 έτη, να μετατεθεί στα 18 έτη, ξέρουν ποιοι είναι και μπράβο τους, που το κατάλαβαν. Όσοι δεν το κατάλαβαν, καλή τύχη...

  10. #55
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το διαβασα και εχω την εντυπωση οτι απαντουν εκτος θεματος.
    ολο το σκεπτικο τους αφορα κυριως την αλλαγη του φυλου στο σωμα του εφηβου και οχι την νομικη αλλαγη του φυλου την οποια αφορα το νομοσχεδιο.
    ειναι φανερο οτι απαντησαν χωρις να ενημερωθουν για το νομοσχεδιο.
    μεχρι τωρα ενα ατομο πουνοιωθει οτι ανηκει σε αλλο φυλο, για να αλλαξει ταυτοτητα πρεπει και να εγχειριστει, ενω μπορει να μην το θελει.
    υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ καρτηγοριες ανθρωπων σε σχεση με το πως νοιωθουν με το φυλο τους και οχι μονο ανδρες- γυναικες, ομοφυλοφιλοι.
    υπαρχουν ανθρωποι που νοιωθουν γυναικες, αλλα δεν θελουν να εγχειριστουν και οι τωρινες διαταξεις τους υποχρεωνουν να το κανουν αν θελουν να διεκδικησουν μια αλλη ταυτοτητα. γι αυτους η εγχειριση αυτη ειναι ακρωτηριασμος και οχι διορθωση.
    υπαρχουν ακομα πολλα ατομα που βρισκονται σε αυτη την διαδικασια για πολλα χρονια, αλλα η αλλαγη ταυτοτητας τους θελουν να ειναι στην αρχη της διαδρομης και οχι στο τελος, ενω την επεμβαση μπορει να την κανουν σε μεγαλη ηλικια η και ποτε.
    οπως υπαρχουν και ομοφυλοφιλοι που δεν νοιωθουν καθολου γυναικες, ουτε μοιαζουν με γυναικες, θελουν ομως ανδρες, σεξουαλικα.

    διαβασα την αποψη της ψυχιατρικης εταιριας για το θεμα, εδω http://www.kathimerini.gr/929869/art...yloy-apo-ta-15
    που συμφωνει με το νομοσχεδιο, και με βρισκει συμφωνη το σκεπτικο τους τοσο στην θετικη αποψη, οσο και στις επιφυλαξεις που θετουν σχετικα με την σωστη ενημερωση των δικαστων, την πιθανοτητα ψυχοπαθολογιας, κλπ.
    Το θέμα είναι ρέμεντυ, να μην συμφωνούμε με απόψεις που θέλουμε εμείς να συμφωνήσουμε, αλλά να συμφωνούμε με απόψεις τεκμηριωμένες, που έχουν λόγο και έκφραση. Για να κάνει αυτή την ανακοίνωση η Παιδοψυχιατρική εταιρία δημόσια, σημαίνει πως δεν είναι μαλάκες οι άνθρωποι, απλά εμείς μήπως δεν καταλαβαίνουμε, τι θέλουν να πουν...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Άσε εν οίδα αν ήσουν πολιτικός θα ήσουν λαϊκιστής δε μας λες κ τίποτα δικό σου μόνο πληροφορίες που από τα σάιτ που εβαλεσ καλύτερα να μην έχω ιδέα παρά να διαβάσω την χειραγώγηση την ίδια καλά κανεισ κ το κανεισ αφού σε πιστεύουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #57
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άσε εν οίδα αν ήσουν πολιτικός θα ήσουν λαϊκιστής δε μας λες κ τίποτα δικό σου μόνο πληροφορίες που από τα σάιτ που εβαλεσ καλύτερα να μην έχω ιδέα παρά να διαβάσω την χειραγώγηση την ίδια καλά κανεισ κ το κανεισ αφού σε πιστεύουν
    Εγώ από την άλλη, βλέπω έναν elis, να συμφωνεί με την ελισάβετ, χωρίς να εκφέρει ποτέ προσωπική άποψη, δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο...

  13. #58
    Miliva21
    Guest
    Εγώ πάντως λέω πως όποιος θέλει να αλλάξει το φύλο του θα το αλλάξει....είτε θέλει να πάρει ορμόνες είτε θέλει να κάνει εγχείρηση είτε να ντύνεται συμφωνα με το αντίθετο φύλο είτε θέλει να αλλάξει το όνομα του...

    Ο καθένας μπορεί να το κάνει και έχει δικαίωμα να το κάνει γτ αφορά τη ζωή του και το πώς ο ίδιος αισθάνεται με τον εαυτό του...
    Αν ένας άνθρωπος θέλει ..δεν θα τον εμποδίσεις ούτε με όρια ηλικίας ουτε με περιορισμούς !!! Θα κάνει αυτό που θέλει εντέλει!

    Οπότε χεστε τα χαρτιά και τα γραφειοκρατικά και κοιτάξτε την ουσία.....

    Και ένα ανέκδοτο:

    -Μαμά! Βρήκα τη ταυτότητα σου και γράφει Βασίλης...........
    - ............μισό λεπτό να σου εξηγήσω Δανάη αγόρι μου.........

  14. #59
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εγώ πάντως λέω πως όποιος θέλει να αλλάξει το φύλο του θα το αλλάξει....είτε θέλει να πάρει ορμόνες είτε θέλει να κάνει εγχείρηση είτε να ντύνεται συμφωνα με το αντίθετο φύλο είτε θέλει να αλλάξει το όνομα του...

    Ο καθένας μπορεί να το κάνει και έχει δικαίωμα να το κάνει γτ αφορά τη ζωή του και το πώς ο ίδιος αισθάνεται με τον εαυτό του...
    Αν ένας άνθρωπος θέλει ..δεν θα τον εμποδίσεις ούτε με όρια ηλικίας ουτε με περιορισμούς !!! Θα κάνει αυτό που θέλει εντέλει!

    Οπότε χεστε τα χαρτιά και τα γραφειοκρατικά και κοιτάξτε την ουσία.....

    Και ένα ανέκδοτο:

    -Μαμά! Βρήκα τη ταυτότητα σου και γράφει Βασίλης...........
    - ............μισό λεπτό να σου εξηγήσω Δανάη αγόρι μου.........
    Αυτό το ανέφερα, στο αρχικό μήνυμα, αλλά πιστεύω πως κανείς δεν το έχει διαβάσει. Βγήκαν μόνο να κατηγορούν, με απώτερο σκοπό, να χαλάσουν το θέμα, όπως και έγινε δηλαδή. Επίσης, πολύ πετυχημένο, το ανέκδοτο :)

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Αυτό το ανέφερα, στο αρχικό μήνυμα, αλλά πιστεύω πως κανείς δεν το έχει διαβάσει. Βγήκαν μόνο να κατηγορούν, με απώτερο σκοπό, να χαλάσουν το θέμα, όπως και έγινε δηλαδή. Επίσης, πολύ πετυχημένο, το ανέκδοτο :)

    Μα η Μίλιβα (πέτυχα τον τόνο, κι εγώ λάθος τον έβαζα σόρυ :) ) λέει το ακριβώς αντίθετο από σένα. Λέει οτι ο καθένας έχει δικαίωμα να το κάνει σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ηλικία. Τι στο καλό; δεν διαβάζεις;

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγή φύλου
    By Christina82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 31-05-2012, 15:34
  2. ΑΛΛΑΓΗ ΦΥΛΟΥ
    By nellie in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-04-2012, 15:06
  3. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 21:07
  4. Σχετικά με την δημιουργία έλξης του αντίθετου φύλου.
    By arthuros in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-2007, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •