Αποδοχη-μη συγκριση με αλλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318

    Αποδοχη-μη συγκριση με αλλους

    Πως μπορουμε να το καταφερουμε αυτο , οταν πασχουμε απο χαμηλη αυτοεκτιμηση ρε παιδια;

    Για παραδειγμα, εχω μεγαλο θεμα απο μικρη στο σχολειο εως τωρα...οσον αφορα τις αποδοσεις μου
    κ τωρα στην επαγγελματικη μου αποδοση/γνωσεις μου.
    ΜΕ ΘΕΩΡΩ τοσο λιγη, ειδικα απο τη στιγμη που γνωριζω οτι υπαρχουν πολυ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο εμενα
    και εγω το μονο που ξέρω να κάνω είναι λαθη. Δε μπορω να το ξεπερασω, οση ψυχοθεραπεια κι αν εχω κανει.
    Δεν ικανοποιουμαι φυσικα ποτε...κ δε χαιρομαι ποτε αυτο μου αρεσει.....και φυσικα ζηλευω(δυστυχως)

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by maria4 View Post
    Πως μπορουμε να το καταφερουμε αυτο , οταν πασχουμε απο χαμηλη αυτοεκτιμηση ρε παιδια;

    Για παραδειγμα, εχω μεγαλο θεμα απο μικρη στο σχολειο εως τωρα...οσον αφορα τις αποδοσεις μου
    κ τωρα στην επαγγελματικη μου αποδοση/γνωσεις μου.
    ΜΕ ΘΕΩΡΩ τοσο λιγη, ειδικα απο τη στιγμη που γνωριζω οτι υπαρχουν πολυ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο εμενα
    και εγω το μονο που ξέρω να κάνω είναι λαθη. Δε μπορω να το ξεπερασω, οση ψυχοθεραπεια κι αν εχω κανει.
    Δεν ικανοποιουμαι φυσικα ποτε...κ δε χαιρομαι ποτε αυτο μου αρεσει.....και φυσικα ζηλευω(δυστυχως)
    Ας τα πάρουμε ένα ένα:
    Πολλοί δυστυχώς έχουν χαμηλή αυτοεκτίμηση,ενώ αξίζουν πολλά περισσότερα στην πραγματικότητα.Ισχύει και το αντίθετο βέβαια.Αρκετοί δηλαδή με έπαρση που κανονικά αξίζουν λιγότερα από όσα θεωρούν οι ίδιοι.
    Στο επαγγελματικό,που θα πάει θα το βρεις,νέα είσαι ακόμη.Μην πτοείσαι.
    Κακώς σε θεωρείς λίγη,αυτό θα το βγάζεις και στους γύρω σου.Τώρα αν υπάρχουν καλύτεροι,μην είσαι καλύτεροι.Πολλοί νομίζουν πως είναι κάποιοι,αλλά άντε μην πω τι είναι.
    Το ότι δεν ικανοποιείσαι ποτέ,δεν είναι απαραίτητα κακό.Βάζεις στόχους έτσι,ώστε συνεχώς να ανεβαίνει και να φτάνεις όλο και πιο ψηλά.Από την άλλη όμως,αν δεν ικανοποιείσαι με τίποτα,είναι αρνητικό.
    Ζήλεια...Εγώ να δεις.:Ρ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Γουάι σε κάναμε άνθρωπο άμα βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει θα δεις πως ήσουν μπορείς να πας για δουλειά θα τα καταφέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Μαρία το πρόβλημα σου είναι φυσιολογικό για να μάθεις μία δουλειά θέλει δέκα χρόνια για να γίνεις καλός δεκαπέντε κ μετά αποδιδεισ τα μέγιστα ιδιωτικό τομέα πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μαρία το πρόβλημα σου είναι φυσιολογικό για να μάθεις μία δουλειά θέλει δέκα χρόνια για να γίνεις καλός δεκαπέντε κ μετά αποδιδεισ τα μέγιστα ιδιωτικό τομέα πάντα
    κ οι δυο τομεις με αφορουν προσωπικα.
    πολυ ανακουφιστικο αυτο που λες...κ ειναι κ αληθεια το ξερω, εγω γιατι δε μπορω να το πιστεψω δε ξερω
    εγω αυτο που κανω ειναι να με κατηγορω για καθε λαθς/απποτυχια και αγχος που εχω.....δε παω πουθενα

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    κανε φοκους στον εαυτο σου.. γινε η καλυτερη εκδοχη του εαυτου σου. κανε αυτα που χρειαζεται για να γινεις και να κοιμασαι ησυχη και πληρης το βραδυ. οι περισσοτεροι πετυχαινουν με μουλωχτους και σνηθικους τροπους. ζουνε μια ζωη μεσα στο ψεμα. μην τους ζηλευεις. δε θελεις να εισαι σαν αυτους. ειναι ψευτικοι μονο βιτρινα και κρυβουν καλα τα κομπλεξ τους . μην ψαρωνεις. αξιζεις πολλα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    κανε φοκους στον εαυτο σου.. γινε η καλυτερη εκδοχη του εαυτου σου. κανε αυτα που χρειαζεται για να γινεις και να κοιμασαι ησυχη και πληρης το βραδυ. οι περισσοτεροι πετυχαινουν με μουλωχτους και σνηθικους τροπους. ζουνε μια ζωη μεσα στο ψεμα. μην τους ζηλευεις. δε θελεις να εισαι σαν αυτους. ειναι ψευτικοι μονο βιτρινα και κρυβουν καλα τα κομπλεξ τους . μην ψαρωνεις. αξιζεις πολλα!
    ναι αυτο το κανε φοκους στον εαυτο....δε ξερω πως να το καταφερω...αφου μπαστακωνεται παντα μεσα μου το σκηνικο οτι εγω δε προσφερω και πολλα απ τη στιγμη που υπαρχουν πολυ καλυτεροι μου...και οτι κι αν κανω παντα θα με ξεπερνανε. Ξερω ειναι αρρωστημενο (καταθλιπτικο τελειως) αλλα προσπαθω μάταια καθε φορα...

    επισης icecream δεν ειναι ολοι ψευτικοι κ ανηθικοι....υπαρχουν καποιοι δε λεω οκ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    23,227
    Προσφέρεις ένα κομμάτι αλλά όχι την πίτα ολόκληρη με τα χρόνια το κομμάτι αυξάνεται κ γίνεται πίτα ολόκληρη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    αυτοι που δεν ειναι δεν κανουν φιγουρα παντως.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ειναι λαθος να συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους , πας γυρευοντας για προβληματα αν το κανεις .......κι εγω εχω κανει λαθη στα επαγγελματικα μου , αλλα επικεντρωνομαι μονο στις επιτυχιες μου , δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει κανει λαθη , εκτος κι αν δεν εχει κανει τιποτα στη ζωη του ......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by maria4 View Post
    Πως μπορουμε να το καταφερουμε αυτο , οταν πασχουμε απο χαμηλη αυτοεκτιμηση ρε παιδια;

    Για παραδειγμα, εχω μεγαλο θεμα απο μικρη στο σχολειο εως τωρα...οσον αφορα τις αποδοσεις μου
    κ τωρα στην επαγγελματικη μου αποδοση/γνωσεις μου.
    ΜΕ ΘΕΩΡΩ τοσο λιγη, ειδικα απο τη στιγμη που γνωριζω οτι υπαρχουν πολυ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ απο εμενα
    και εγω το μονο που ξέρω να κάνω είναι λαθη. Δε μπορω να το ξεπερασω, οση ψυχοθεραπεια κι αν εχω κανει.
    Δεν ικανοποιουμαι φυσικα ποτε...κ δε χαιρομαι ποτε αυτο μου αρεσει.....και φυσικα ζηλευω(δυστυχως)
    Όλα είναι θέμα του μυαλού. Αυτό θα πρέπει από μόνη σου, να το καταφέρεις. Δεν υπάρχει δηλαδή, ένα μαγικό ραβδί, που να σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης σου, αυτό θα πρέπει να το κάνεις εσύ η ίδια. Ο Χριστός είπε, να αγαπάτε τον πλησίον σας, αλλά και τον εαυτό σας. Η διαφορά είναι να μην τον θεοποιήσεις τον εαυτό σου και περάσει σε κάποια άλλη φάση, εκεί χρειάζεται προσοχή. Κοίταξε την ίδια την "Μαρία" τώρα και όχι άλλους. Εν ολίγοις, βρες τα, με τον εαυτό σου. Όταν γίνει αυτό, τότε θα καταλάβει πως τους άλλους που θεοποίησες, δεν είναι τίποτα άλλο, πέρα από ατελείς υπάρξεις, όπως όλοι μας. Βλέπω συγκροτημένη σκέψη και αυτό εμένα μου δείχνει, έναν άνθρωπο με ψυχικά χαρίσματα και μυαλό. Η ψυχοθεραπεία, βοηθάει μέχρι ενός σημείου, ούτε εκείνη μπορεί να σου αλλάξει τρόπο σκέψης, αν δεν το κάνεις εσύ η ίδια στον εαυτό σου. Θα πρέπει σιγά σιγά, να ικανοποιείσαι με τα μικρά και τα απλά, μέχρι να φτάσεις να ικανοποιείσαι με τα μεγάλα και τα σύνθετα. Όμως για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να κάνεις μικρά βήματα, για να προσεγγίσεις τον εαυτό σου. Μόνο έτσι θα προχωρήσεις Μαρία. Η ζωή μας είναι πολύ μικρή, για να αναλωνόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις. Προχώρα και διεκδίκησε, αυτό που σου ανήκει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειναι λαθος να συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους , πας γυρευοντας για προβληματα αν το κανεις .......κι εγω εχω κανει λαθη στα επαγγελματικα μου , αλλα επικεντρωνομαι μονο στις επιτυχιες μου , δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει κανει λαθη , εκτος κι αν δεν εχει κανει τιποτα στη ζωη του ......

    Eτσι είναι,εγω γιατι δε το βλέπω αυτο....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Όλα είναι θέμα του μυαλού. Αυτό θα πρέπει από μόνη σου, να το καταφέρεις. Δεν υπάρχει δηλαδή, ένα μαγικό ραβδί, που να σου αλλάζει τον τρόπο σκέψης σου, αυτό θα πρέπει να το κάνεις εσύ η ίδια. Ο Χριστός είπε, να αγαπάτε τον πλησίον σας, αλλά και τον εαυτό σας. Η διαφορά είναι να μην τον θεοποιήσεις τον εαυτό σου και περάσει σε κάποια άλλη φάση, εκεί χρειάζεται προσοχή. Κοίταξε την ίδια την "Μαρία" τώρα και όχι άλλους. Εν ολίγοις, βρες τα, με τον εαυτό σου. Όταν γίνει αυτό, τότε θα καταλάβει πως τους άλλους που θεοποίησες, δεν είναι τίποτα άλλο, πέρα από ατελείς υπάρξεις, όπως όλοι μας. Βλέπω συγκροτημένη σκέψη και αυτό εμένα μου δείχνει, έναν άνθρωπο με ψυχικά χαρίσματα και μυαλό. Η ψυχοθεραπεία, βοηθάει μέχρι ενός σημείου, ούτε εκείνη μπορεί να σου αλλάξει τρόπο σκέψης, αν δεν το κάνεις εσύ η ίδια στον εαυτό σου. Θα πρέπει σιγά σιγά, να ικανοποιείσαι με τα μικρά και τα απλά, μέχρι να φτάσεις να ικανοποιείσαι με τα μεγάλα και τα σύνθετα. Όμως για να φτάσεις σε αυτό το σημείο, θα πρέπει να κάνεις μικρά βήματα, για να προσεγγίσεις τον εαυτό σου. Μόνο έτσι θα προχωρήσεις Μαρία. Η ζωή μας είναι πολύ μικρή, για να αναλωνόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις. Προχώρα και διεκδίκησε, αυτό που σου ανήκει.


    Σωστά δε λέω. Δεν υπαρχει μαγικό κουμπί. Απλα όπως έγραψα και σε προηγουμενο θεμα εδω, λόγω χαμηλης αυτοεκτίμησης εχω χάσει ήδη ποσα χρονια απο τη ζωη μου και συνεχιζεται και αν μπορω να κανω κατι να το βελτιωσω εστω απο εδω και περα ΓΙΑ ΜΕΝΑ ...θελω να το κανω. Έχω κανει κάποια βηματα βέβαια, αλλα είναι μικρά. Το θέμα το ανοιξα για να δω ποσο απ'εξω απο τη πραγματικότητα είμαι παλι σε σχεση με τοους αλλους για να βοηθηθω.

    Εάν εχεις και κανενα παραδειγμα με τα μικρα βηματα που αναφερεις, θα με βοηθησεις καλυτερα να δω τι εννοεις :P

  14. #14
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μαρία,αυτό με την μη ικανοποίηση και τη ζήλεια το είχες από μικρή?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    318
    Σιγουρα απο το λυκειο κ μετα ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σύγκριση,το κάνουμε όλοι μας!!
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 30-04-2016, 18:04
  2. Σύγκριση με πρώην & θυμός = αδιεξοδο
    By hurt_child1984 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 22-01-2016, 04:01
  3. Σύγκριση ψυχολόγων
    By mariafil in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2014, 12:54
  4. Αποδοχή απο τον πατέρα μου
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-2014, 02:34
  5. κοινωνικη αποδοχη :(
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 22-11-2010, 09:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •