Χάνω τον φιλο μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 62
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Οι προτεραιοτητες εχουν να κανουν με το να αραιωσει κάποιος.
    Αν κοψει, κατι αλλο φταιει και οχι οι προτεραιοτητες.
    Παντα βρισκεις χρονο για να επικοινωνησεις με αυτους που θελεις στην ζωη σου, εστω και αραιοτερα, οσο φορτωμενος κι αν εισαι.
    Σε πληροφορώ λοιπόν πως φίλος της παρέας έχει εξαφανιστεί πλέον επειδή άλλαξε αντικείμενο ενασχόλησης. Βέβαια αυτό έγινε σταδιακά και όχι απότομα, αλλά δε διαφέρει πολύ. Η ουσία είναι ότι πλέον δεν έχουμε καμία επαφή. Ένα γεια ίσος μόνο, αν τύχει και βρεθούμε στο δρόμο. Αυτή είναι απλά μία από τις πάμπολες περιπτώσεις που θα μπορούσα να αναφέρω για την περίπτωσή μου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Συμφωνω.
    Δεν ειναι τοσο απλο όμως να χάσεις καποιον που ειχες τοσα συναισθήματα γι'αυτον, που μοιραστηκες τοσα πολλα, που εμπιστεύτηκες πολυ για να μην πω απολυτα.
    Ειμαι συναισθηματικός τυπος, το έχετε καταλαβει αυτο, οπότε μπροστα σε αυτη την απωλεια οπως και σε καθε απωλεια, πνιγομαι στο συναίσθημα.
    ξερεις κατι ομως? αν εφυγε τοσο αποτομα και τοσο ανεξηγητα, πιθανοτατα μονο εσυ ενοιωσες τοσο, βασιστηκες τοσο, μοιραστηκες τοσο.
    στις σχεσεις πρεπει να παιρνουμε οσα δινουμε. οχι με τεφτερι, αλλα να υπαρχει τετοιου ειδους ισορροπια.
    αλλιως καπου μπαζει το θεμα και δεν το εχουμε καταλαβει.
    αυτα πιστευω κιαυτα κανω.

  3. #18
    Nefeli28
    Guest
    Ειναι στη διαδικασία ολη η φάση. Θα δειξει τι ακριβώς συμβαίνει.
    Αλλα εχω την αίσθηση πως εγω μεγενθυνα τα πραγματα ως προς το ποιος ηταν, εγω εβαλα περισσότερο συναισθημα, εγω το ειδα το ολο θεμα πολυ ζεστό και με μεγαλη συνδεση.
    Όπως και να χει, ειναι επίπονο. Ακομα κι αυτο. Το οτι το ειδα διαφορετικο απο οτι ειναι στην πραγματικότητα...

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ειναι στη διαδικασία ολη η φάση. Θα δειξει τι ακριβώς συμβαίνει.
    Αλλα εχω την αίσθηση πως εγω μεγενθυνα τα πραγματα ως προς το ποιος ηταν, εγω εβαλα περισσότερο συναισθημα, εγω το ειδα το ολο θεμα πολυ ζεστό και με μεγαλη συνδεση.
    Όπως και να χει, ειναι επίπονο. Ακομα κι αυτο. Το οτι το ειδα διαφορετικο απο οτι ειναι στην πραγματικότητα...
    Τώρα μιλάς σωστά! Καλό είναι για εμένα, να τα λύσετε face to face, να δεις τι τον πείραξε και έφυγε ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο. Μην κάνεις το ίδιο λάθος, που έκανα και εγώ. Τώρα τα λύνω και εγώ μην νομίζεις. Απλά χρειάζεται να αντιμετωπίσεις face to face το θέμα, μην το αποφύγεις αυτό.

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Τώρα μιλάς σωστά! Καλό είναι για εμένα, να τα λύσετε face to face, να δεις τι τον πείραξε και έφυγε ή μήπως συμβαίνει κάτι άλλο. Μην κάνεις το ίδιο λάθος, που έκανα και εγώ. Τώρα τα λύνω και εγώ μην νομίζεις. Απλά χρειάζεται να αντιμετωπίσεις face to face το θέμα, μην το αποφύγεις αυτό.
    Ειμαι ακριβώς σε αυτο. Ουτε κι εγω τζ ελυνα. Δεν μιλαγα ποτέ, τα αφηνα ολα να αιωρούνται. Ειμαι μια ανασα πριν την εξηγηση, τη λυση ή την οριστικη ρηξη.
    Οπως και να χει παντως, έχουν αλλάξει μεσα μου τα οσα ενιωθα.
    Χαθηκε η εμπιστοσύνη. Βασικό συστατικο στις σχέσεις.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ειμαι ακριβώς σε αυτο. Ουτε κι εγω τζ ελυνα. Δεν μιλαγα ποτέ, τα αφηνα ολα να αιωρούνται. Ειμαι μια ανασα πριν την εξηγηση
    ετσι ειναι για να εξηγισεις κατι και να βγαλεις συμπερασματα πρεπει να βρεθεις σε αντιπαραθεση μαζι του η ρηξη οδηγει στην επιτυχια οταν γυρισει ο τροχος.

  7. #22
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ειμαι ακριβώς σε αυτο. Ουτε κι εγω τζ ελυνα. Δεν μιλαγα ποτέ, τα αφηνα ολα να αιωρούνται. Ειμαι μια ανασα πριν την εξηγηση, τη λυση ή την οριστικη ρηξη.
    Οπως και να χει παντως, έχουν αλλάξει μεσα μου τα οσα ενιωθα.
    Χαθηκε η εμπιστοσύνη. Βασικό συστατικο στις σχέσεις.
    Μακάρι να υπάρξει πειστική εξήγηση,και να λυθούν όλα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Σε πληροφορώ λοιπόν πως φίλος της παρέας έχει εξαφανιστεί πλέον επειδή άλλαξε αντικείμενο ενασχόλησης. Βέβαια αυτό έγινε σταδιακά και όχι απότομα, αλλά δε διαφέρει πολύ. Η ουσία είναι ότι πλέον δεν έχουμε καμία επαφή. Ένα γεια ίσος μόνο, αν τύχει και βρεθούμε στο δρόμο. Αυτή είναι απλά μία από τις πάμπολες περιπτώσεις που θα μπορούσα να αναφέρω για την περίπτωσή μου.
    επειδη αλλαξε αντικειμενο, δεν σημαινει οτι αυτος ηταν ο πραγματικος λογος...
    οπως μπορουσε να σας βλεπει αραιοτερα το πρωτο διαστημα, θα συνεχιζε να σας βλεπει αραια καισ την συνεχεια ΑΝ τον καλυπτε αυτη η παρεα.
    εχω κι εγω χρησιμοποιησει σαν δικαιολογια μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλλαγη στην ζωη μου. ο λογος ο αληθινος ομως ειναι οτι ενοιωθα οτι βαριομουν την συγκεκριμενη παρεα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μακάρι να υπάρξει πειστική εξήγηση,και να λυθούν όλα.
    ναι. μακαρι να ειναι μονο παρεξηγηση και να τα ξαναβρουν.

  10. #25
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι. μακαρι να ειναι μονο παρεξηγηση και να τα ξαναβρουν.
    Δεν υπηρξε πειστικη εξήγηση. Ολη η κουβεντα κυμάνθηκε στο εξης πλαίσιο: εγω απογοητευμενη απο τη σταση του κι εκείνος να νομιζει οτι τωρα που τα συζητήσαμε, ολα ειναι οπως πριν.
    Αυτο και μονο με φρικαρει. Πώς μπορει καποιος να πιστεύει οτι ολα ειναι καλα ή οπως πριν, ενω η εμπιστοσύνη έχει χαθει;;;;
    Τι δεν καταλαβαινει; τι δεν καταλαβαινω εγω;;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν υπηρξε πειστικη εξήγηση. Ολη η κουβεντα κυμάνθηκε στο εξης πλαίσιο: εγω απογοητευμενη απο τη σταση του κι εκείνος να νομιζει οτι τωρα που τα συζητήσαμε, ολα ειναι οπως πριν.
    Αυτο και μονο με φρικαρει. Πώς μπορει καποιος να πιστεύει οτι ολα ειναι καλα ή οπως πριν, ενω η εμπιστοσύνη έχει χαθει;;;;
    Τι δεν καταλαβαινει; τι δεν καταλαβαινω εγω;;
    αφου μιλησατε, γιατι δεν καταλαβαινεις τι δεν καταλαβαινετε κι οι δυο?
    μηπως δεν μιλησατε ανοιχτα? αλλα λεγατε, αλλα σκεφτοσασταν κι αλλα εννοουσατε?
    μην εχεις την εντυπωση οτι οι αλλοι ειναι μεσα στο μυαλο σου.
    αν θες να σε καταλαβουν, να εισαι σαφης, χωρις μυστικοπαθεια.
    εδω βεβαια ειναι διαφορετικα, δεν ειμαστε εμεις ο φιλος σου, αλλα εδω τουλαχιστον μιλας με υπονοουμενα. δεν εχω καταλαβει τι θεματα εχετε μεταξυ σας.
    επαναλαμβανω βεβαια, οτι εδω ειναι αλλο.
    αλλα ΜΗΠΩΣ μιλας και σε αυτον με υπονοουμενα κι οχι γι αυτα που πραγματικα σκεφτεσαι και δεν βγαινει ακρη?

  12. #27
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αφου μιλησατε, γιατι δεν καταλαβαινεις τι δεν καταλαβαινετε κι οι δυο?
    μηπως δεν μιλησατε ανοιχτα? αλλα λεγατε, αλλα σκεφτοσασταν κι αλλα εννοουσατε?
    μην εχεις την εντυπωση οτι οι αλλοι ειναι μεσα στο μυαλο σου.
    αν θες να σε καταλαβουν, να εισαι σαφης, χωρις μυστικοπαθεια.
    εδω βεβαια ειναι διαφορετικα, δεν ειμαστε εμεις ο φιλος σου, αλλα εδω τουλαχιστον μιλας με υπονοουμενα. δεν εχω καταλαβει τι θεματα εχετε μεταξυ σας.
    επαναλαμβανω βεβαια, οτι εδω ειναι αλλο.
    αλλα ΜΗΠΩΣ μιλας και σε αυτον με υπονοουμενα κι οχι γι αυτα που πραγματικα σκεφτεσαι και δεν βγαινει ακρη?
    Δεν μίλησα με υπονοούμενα. Μίλησα ανοιχτα οπως κανω παντα. Ολα ηταν κατανοητα στην κουβέντα.
    Δεν εμεινα με απορίες επι του περιεχομένου της συζήτησης.
    Το ερωτημα ειναι: ενω εχει χαθεί η αίσθηση της εμπιστοσύνης απο την πλευρα μου, πώς ο αλλος νομίζει οτι δεν χαθηκε; Αφού τα γεγονότα που συζητήθηκαν συνηγορούν και το παραδέχτηκε οτι κι εκείνος στη θεση μου θα αισθανόταν οπως εγω.
    Πώς λοιπόν πιστεύει οτι μετά απο ΟΛΑ αυτα, εγω θα συνεχίσω να τον εμπιστεύομαι;
    Αυτο εννοω όταν λεω: τι δεν καταλαβαίνουν οι ανθρωποι;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν μίλησα με υπονοούμενα. Μίλησα ανοιχτα οπως κανω παντα. Ολα ηταν κατανοητα στην κουβέντα.
    Δεν εμεινα με απορίες επι του περιεχομένου της συζήτησης.
    Το ερωτημα ειναι: ενω εχει χαθεί η αίσθηση της εμπιστοσύνης απο την πλευρα μου, πώς ο αλλος νομίζει οτι δεν χαθηκε; Αφού τα γεγονότα που συζητήθηκαν συνηγορούν και το παραδέχτηκε οτι κι εκείνος στη θεση μου θα αισθανόταν οπως εγω.
    Πώς λοιπόν πιστεύει οτι μετά απο ΟΛΑ αυτα, εγω θα συνεχίσω να τον εμπιστεύομαι;
    Αυτο εννοω όταν λεω: τι δεν καταλαβαίνουν οι ανθρωποι;
    κοιτα...
    ετσι οπως το περιγραφεις κι αν καταλαβα τι λες, πιθανοτατα καταλαβε μια χαρα οτι εχεις χασει την εμπιστοσυνη σου, αλλα κανει το κοροιδο για να ξεπεραστει το θεμα? η δυσαρεσκεια σου? δεν τον νοιαζει? δεν ξερω τι θελει να ξεπεραστει, αλλα εχω την εντυπωση οτι κανει το κοροιδο.

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κοιτα...
    ετσι οπως το περιγραφεις κι αν καταλαβα τι λες, πιθανοτατα καταλαβε μια χαρα οτι εχεις χασει την εμπιστοσυνη σου, αλλα κανει το κοροιδο για να ξεπεραστει το θεμα? η δυσαρεσκεια σου? δεν τον νοιαζει? δεν ξερω τι θελει να ξεπεραστει, αλλα εχω την εντυπωση οτι κανει το κοροιδο.
    Αρα; οταν κάποιος κανει το κορόιδο ή απλα "ξεπερναει" το θέμα για να ειναι ολα όπως πριν, τι δείχνει;
    Ότι η φιλία ηταν μονοπλευρη. Κάποιος έβαλε περισσοτερο συναισθημα και προσδοκία σε αυτή τη σχέση

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Νεφέλη απ οτι καταλαβαίνω μιλάμε για μια φιλία χρόνων σωστά; Νομίζω παιδικά χρόνια είδα κάπου να αναφέρεις.
    Πολύ αυτομαστίγωμα είδα πάλι ρε κορίτσι μου. Έδωσες πολύ συναίσθημα, έδωσες παραπάνω από όσο έπρεπε, δεν βασίστηκες στα πόδια σου....δεν καταλαβαίνω! Συμφωνώ πως οι σχέσεις είναι ένα ατέλειωτο πάρε- δώσε και πως χρειάζεται μια ισορροπία σε αυτό, άλλα όπως είπε και η ρέμεντυ νομίζω, δεν κρατάμε και τεφτέρι να μετράμε τόσα έδωσα εδώ, τόσα εκεί, τόσα έδωσες εσύ... αν είναι δυνατόν!
    Και τι σημαίνει μαθαίνω να πατάω στα πόδια μου; Γίνομαι γαιδούρι και δεν ξαναεμπιστεύομαι κανέναν, δεν επενδύω ποτέ συναισθηματικά σε κανέναν για να μην φάω τα μούτρα μου; Έτσι γίνομαι ώριμος, από αυτό ορίζεται η ωριμότητα;

    Και κάτσε δηλαδή για να κατάλαβω, ας υποθέσουμε οτι εσύ το έχεις το χουι και δίνεσαι πολύ, παραπάνω από όσο δίνει ο άλλος και ποντάρεις πολύ.... ο άλλος τι κάνει; Ο άλλος που δεν θέλει να δεθεί τόσο βρε παιδί μου, δεν σήμαινες και ποτέ τίποτα σπουδαίο για αυτόν, τι ρόλο παίζει; Απλά παίρνει αυτά που του δίνεις και κάνει το κοροίδο; Αλλά το πρόβλημα το χεις εσύ που δίνεις πολλά κι όχι ο άλλος που θέλει μόνο να παίρνει πολλά!!
    Εγώ ξέρω πως στις σχέσεις το μεγαλύτερο μέρος της επικοινωνίας είναι μη λεκτικό. Εγώ δίνω όσο γουστάρω να δώσω κι αν είναι ο χαρακτήρας μου να δώσω πολύ θα δώσω και πολύ κι ο άλλος αντίστοιχα θα δείξει τις προθέσεις του κι ανάλογα θα πράξω. Αν κρατήσει την απόσταση του θα καταλάβω πως δεν θέλει τόσα πολλά, θα κάνω πίσω. Κάπως έτσι το χω στο νου μου εγώ. Εσύ εδώ περιγράφεις μια άλλη σχέση όμως και μάλιστα χρόνων. Δεν μας λες οτι πάντα αυτός κρατούσε μια απόσταση, ότι εσύ έδινες και αυτός αρνιόταν να πάρει, προφανώς έπαιρνε και έπαιρνες και συ από αυτόν για να συνεχίσεις να δίνεις.
    Αν ξαφνικά για οποιονδήποτε λόγο, εκείνος σταμάτησε να θέλει να δέχεται και να δίνει, αυτό γιατί είναι δικό σου πρόβλημα; Εσύ γιατί πρέπει να το λαμβάνεις λες και είσαι εσύ η ελαττωματική που του έδινες παραπάνω από όσα άξιζε; Όταν τα έδινες, άξιζε κορίτσι μου!!! Φαντάζομαι έπαιρνες και συ, δεν ένιωθες αυτό που μας λες τώρα. Γιατί προσπαθείς να σου βρεις λάθη και ελαττώματα; Του έδωσες την ευκαιρία να σου πει αν κάτι τον έχει πειράξει κτλ, λες δεν βγήκε άκρη, σα να παιξε κοροιδο. Πολύ πιθανό να μην ξέρει ούτε ο ίδιος. Μερικές φορές δεν συνειδητοποιούμε και τι είναι ακριβώς που δεν μας αρέσει πια σε κάποιον, δεν χρειάζεται να μας έχει κάνει κάτι συγκεκριμένο. Η ουσία είναι πως δείχνει να θέλεινα απομακρυνθεί από σένα. Απολύτως φυσιολογικό το βρίσκω να νιώθεις πόνο, να θρηνείς την σχέση που τελειώνει αλλά όχι να σε βγάζεις και ελαττωματική επειδή αφέθηκες να εμπιστευτείς και να δεθείς με έναν άνθρωπο.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. χανω χανω χανω
    By boo in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 25
    Last Post: 14-05-2017, 14:57
  2. Νιώθω ότι χάνω την ζωή μου.
    By Φανούλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2013, 01:33
  3. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  4. Πάει το χάνω!!!!!!!
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2010, 17:19
  5. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •