Χάνω τον φιλο μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Απωλεια. Για αλλη μια φορά. Απο τις τοσες στη ζωη μου.
    Ποια αραγε ποναει περισσοτερο; Η ερωτική ή η φιλικη;
    Στον ερωτα χάνεις, ισοπεδώνεσαι, αδειαζεις.
    Στον φιλο ξεριζωνεται μαζί του ενα κομματι απο την παιδικη σου ηλικια, ενα κομματι ακριβών και πολύτιμων στιγμων, ενα κομμάτι εμπιστοσύνης που δεν θα ξανάρθει πίσω ποτέ.
    Δεν μπορώ να αποχαιρετησω κσποιον που αγαπώ, αλλα εχασα την πιστη μου σε αυτον. Δεν μπορώ να τον ξεριζωσω απο μεσα μου, αλλα εκείνος επέλεξε να φυγει αθόρυβα.
    Γιατι πρεπει παλι να μαθω να ζησω με κατι που χανω; Γιατί πρέπει παλι να προσπαθησω να παω παρακατω χωρις αυτον;
    Ποιοι θα μείνουν τελικα;
    Ο λόγος πού δεν είστε πια φίλοι , είναι τέτοιος πού δεν διορθώνεται ?

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Ο λόγος πού δεν είστε πια φίλοι , είναι τέτοιος πού δεν διορθώνεται ?
    Οταν εχει χαθει η εμπιστοσύνη, πώς την ξαναβρισκεις;
    Ο λογος είναι η ελλειψη πιστης σε αυτον που μέχρι τωρα νομιζες οτι ηταν καλος και εμπιστος φιλος.

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νεφέλη απ οτι καταλαβαίνω μιλάμε για μια φιλία χρόνων σωστά; Νομίζω παιδικά χρόνια είδα κάπου να αναφέρεις.
    Πολύ αυτομαστίγωμα είδα πάλι ρε κορίτσι μου. Έδωσες πολύ συναίσθημα, έδωσες παραπάνω από όσο έπρεπε, δεν βασίστηκες στα πόδια σου....δεν καταλαβαίνω! Συμφωνώ πως οι σχέσεις είναι ένα ατέλειωτο πάρε- δώσε και πως χρειάζεται μια ισορροπία σε αυτό, άλλα όπως είπε και η ρέμεντυ νομίζω, δεν κρατάμε και τεφτέρι να μετράμε τόσα έδωσα εδώ, τόσα εκεί, τόσα έδωσες εσύ... αν είναι δυνατόν!
    Και τι σημαίνει μαθαίνω να πατάω στα πόδια μου; Γίνομαι γαιδούρι και δεν ξαναεμπιστεύομαι κανέναν, δεν επενδύω ποτέ συναισθηματικά σε κανέναν για να μην φάω τα μούτρα μου; Έτσι γίνομαι ώριμος, από αυτό ορίζεται η ωριμότητα;

    Και κάτσε δηλαδή για να κατάλαβω, ας υποθέσουμε οτι εσύ το έχεις το χουι και δίνεσαι πολύ, παραπάνω από όσο δίνει ο άλλος και ποντάρεις πολύ.... ο άλλος τι κάνει; Ο άλλος που δεν θέλει να δεθεί τόσο βρε παιδί μου, δεν σήμαινες και ποτέ τίποτα σπουδαίο για αυτόν, τι ρόλο παίζει; Απλά παίρνει αυτά που του δίνεις και κάνει το κοροίδο; Αλλά το πρόβλημα το χεις εσύ που δίνεις πολλά κι όχι ο άλλος που θέλει μόνο να παίρνει πολλά!!
    Εγώ ξέρω πως στις σχέσεις το μεγαλύτερο μέρος της επικοινωνίας είναι μη λεκτικό. Εγώ δίνω όσο γουστάρω να δώσω κι αν είναι ο χαρακτήρας μου να δώσω πολύ θα δώσω και πολύ κι ο άλλος αντίστοιχα θα δείξει τις προθέσεις του κι ανάλογα θα πράξω. Αν κρατήσει την απόσταση του θα καταλάβω πως δεν θέλει τόσα πολλά, θα κάνω πίσω. Κάπως έτσι το χω στο νου μου εγώ. Εσύ εδώ περιγράφεις μια άλλη σχέση όμως και μάλιστα χρόνων. Δεν μας λες οτι πάντα αυτός κρατούσε μια απόσταση, ότι εσύ έδινες και αυτός αρνιόταν να πάρει, προφανώς έπαιρνε και έπαιρνες και συ από αυτόν για να συνεχίσεις να δίνεις.
    Αν ξαφνικά για οποιονδήποτε λόγο, εκείνος σταμάτησε να θέλει να δέχεται και να δίνει, αυτό γιατί είναι δικό σου πρόβλημα; Εσύ γιατί πρέπει να το λαμβάνεις λες και είσαι εσύ η ελαττωματική που του έδινες παραπάνω από όσα άξιζε; Όταν τα έδινες, άξιζε κορίτσι μου!!! Φαντάζομαι έπαιρνες και συ, δεν ένιωθες αυτό που μας λες τώρα. Γιατί προσπαθείς να σου βρεις λάθη και ελαττώματα; Του έδωσες την ευκαιρία να σου πει αν κάτι τον έχει πειράξει κτλ, λες δεν βγήκε άκρη, σα να παιξε κοροιδο. Πολύ πιθανό να μην ξέρει ούτε ο ίδιος. Μερικές φορές δεν συνειδητοποιούμε και τι είναι ακριβώς που δεν μας αρέσει πια σε κάποιον, δεν χρειάζεται να μας έχει κάνει κάτι συγκεκριμένο. Η ουσία είναι πως δείχνει να θέλεινα απομακρυνθεί από σένα. Απολύτως φυσιολογικό το βρίσκω να νιώθεις πόνο, να θρηνείς την σχέση που τελειώνει αλλά όχι να σε βγάζεις και ελαττωματική επειδή αφέθηκες να εμπιστευτείς και να δεθείς με έναν άνθρωπο.
    Σε ευχαριστώ Ελισαβετ για την απάντησή σου.
    Η αληθεια ειναι οτι οσα γραφεις ειναι έτσι. Εχω φοβερο θεμα με το μαστιγιο που κουβαλαω σε ολη μου τη ζωη. Σε ολες τις φασεις και περιπτωσεις στη ζωη μου, αυτομαστιγωνομαι. Ακομα κι οταν ξερω πολυ καλα πως εχω δικιο, θα βρω εναν τροπο να το τουμπαρω αυτο και να κατηγορησω τον εαυτο μου μεχρι να αισθανθώ οτι μου αξιζουν ολα αυτα, εγω τα εχω κανει σκατα, οπότε ας πληρωσω ο,τι ειναι να πληρώσω...

  4. #34
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Προσπαθήσατε να μιλήσετε,να βρείτε κάποια άκρη?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οταν εχει χαθει η εμπιστοσύνη, πώς την ξαναβρισκεις;
    Ο λογος είναι η ελλειψη πιστης σε αυτον που μέχρι τωρα νομιζες οτι ηταν καλος και εμπιστος φιλος.
    για τι ειδους προδοσια μιλας?
    το να αποκαλυψει μυστικα σου σε τριτους, για παραδειγμα?

  6. #36
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για τι ειδους προδοσια μιλας?
    το να αποκαλυψει μυστικα σου σε τριτους, για παραδειγμα?
    Να μιλαει, ακουει και συμμετεχει σε συζητησεις/συκωφαντιες για μένα, πίσω απο την πλατη μου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Να μιλαει, ακουει και συμμετεχει σε συζητησεις/συκωφαντιες για μένα, πίσω απο την πλατη μου.
    συμμετειχε κατηγορωντας σε η υποστηριζοντας σε?

  8. #38
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμμετειχε κατηγορωντας σε η υποστηριζοντας σε?
    Συμμετειχε στο να ακουει και να μην παιρνει υποστηρικτική θεση απέναντί μου.
    Και ουδεποτε ηρθε να μιλησουμε, ενω ειχε βουηξει ο κοσμος για οσα λέγονταν απο πισω μου.
    Επελλεξε να μεινει στην πλευρα αυτων που ελεγαν για μενα.
    Αυτο αμεσως υποδηλώνει αποστασιοποιηση απο εμενα. Καλη η ουδετεροτητα και η διπλωματια, αλλα για φιλο που αγαπας, δεν παιζεις ετσι τα χαρτια σου.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Συμμετειχε στο να ακουει και να μην παιρνει υποστηρικτική θεση απέναντί μου.
    Και ουδεποτε ηρθε να μιλησουμε, ενω ειχε βουηξει ο κοσμος για οσα λέγονταν απο πισω μου.
    Επελλεξε να μεινει στην πλευρα αυτων που ελεγαν για μενα.
    Αυτο αμεσως υποδηλώνει αποστασιοποιηση απο εμενα. Καλη η ουδετεροτητα και η διπλωματια, αλλα για φιλο που αγαπας, δεν παιζεις ετσι τα χαρτια σου.
    ε , φυσικα. δεν διαφωνω σε τπτ.
    οταν το συζητησατε τι σου απαντησε δλδ?πως δικαιολογησε την σταση του?

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ε , φυσικα. δεν διαφωνω σε τπτ.
    οταν το συζητησατε τι σου απαντησε δλδ?πως δικαιολογησε την σταση του?
    Οτι δεν ηρθε να με βρει για να μην διογκωθει κι αλλο η κατασταση, να μην χειροτερεψει τα πραγματα. Οτι αν εκείνος εδειχνε οπως παντα καλος σε μενα, δεν θα υπήρχε κανενα προβλημα.
    Κοινως, μου ελεγε οτι απείχε. Κρατησε απόσταση, αποφασισε να μην με στηριξει στις κακοηθειες. Δεχτηκε να τις ακουσει. Η σιωπη του ισοδυναμεί με συναινεση προς αυτες.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οτι δεν ηρθε να με βρει για να μην διογκωθει κι αλλο η κατασταση, να μην χειροτερεψει τα πραγματα. Οτι αν εκείνος εδειχνε οπως παντα καλος σε μενα, δεν θα υπήρχε κανενα προβλημα.
    Κοινως, μου ελεγε οτι απείχε. Κρατησε απόσταση, αποφασισε να μην με στηριξει στις κακοηθειες. Δεχτηκε να τις ακουσει. Η σιωπη του ισοδυναμεί με συναινεση προς αυτες.
    καλα για το οτι δεν ηρθε να σε βρει.
    αυτο μπορω να το δεχτω πιο ευκολα.
    αυτο που δειχνει μη- φιλια, ειναι το οτι δεν σε υποστηριξε ΕΚΕΙ, οταν σε εθαβαν.

    νεφελη μου, η φιλια ειναι λιγο μπερδεμενη εννοια κατα τη γνωμη μου.
    μπορει να εισαι και εκατο χρονια φιλη με καποιον, αλλα η φιλια φαινεται απο τις δοκιμασιες και οχι απο τα χρονια , ουτε απο τα γλεντια.
    στα γλεντια και στα χαχαμπουχα και στις εξοδους, ολοι ειμαστε κουκλακια- ζωγραφιστα.
    οι φιλιες φαινονται οταν υπαρχουν προκλησεις.
    το αν σε στηριζει πισω απ την πλατη σου, το αν θα σε ριξει η θα σε προδωσει οταν θα εχει προσωπικο οφελος.
    εκει φαινονται οι φιλιες.
    για μενα οταν σε τετοιες δοκιμασιες καταρρεουν, απλα δεν ηταν φιλιες. ηταν γνωριμιες.
    οση παρεα κι αν εχει προηγηθει.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Όταν είμαι σε μια παρέα και αρχίζουν να μιλάνε για ένα άλλο άτομο με κουτσομπολιά και κακοήθειες, νιώθω πολύ άβολα αυτόματα, έρχομαι σε δύσκολη θέση και δεν ξέρω πώς να αντιδράσω, πόσο μάλλον όταν ξέρω πώς έχουνε τα πράγματα και το άτομο που κατηγορούνε είναι φίλος μου. Θα σηκωνόμουν και θα' φευγα κατευθείαν και αυτό θα έδειχνε έτσι κι' αλλιώς την υποστήριξη μου και την αδιαφορία για όσα λέγονται. Γιατί οι άνθρωποι που κουτσομπολεύουν και βγάζουν πράγματα απ' το μυαλό τους και πόσο μάλλον οταν τα λένε μπροστά σε έναν άνθρωπο που ξέρουνε ότι σέβεται και εκτιμάει αυτόν που κατηγορούνε, μου δείχνει πως δεν είναι άξιοι για συζήτηση και για να τους πάρεις στα σοβαρά. Θέλω να πω, ο καθένας μας αντιδράει διαφορετικά και κρίνει ανάλογα. Άλλος μπορεί να έκρινε (και όντως έτσι να ήταν δηλαδή) ότι θα άξιζε να τους βάλει στη θέση τους και έπειτα να αποχωρήσει. Αν καθόταν εκεί και άκουγε χωρίς να λέει τίποτα και συνεχίζει να κάνει παρέα με τέτοιους ανθρώπους ε τότε εκεί τι να πεις... Αν απλά αηδίασε και έκρινε πως δεν άξιζε να ασχοληθεί γιατί ξέρει ποιά είσαι και αμέσως μετά αποχώρησε, τότε εκεί αλλάζει το πράγμα. Αλλά μου φαίνεται πως δεν λες ακριβώς αυτό και ο τύπος έχει λερωμένη τη φωλιά του σύμφωνα και με τα υπόλοιπα που έχεις γράψει. Πόσο μάλλον αν καθόταν και τους ανεχόταν για περισσότερο από μια συνάντηση (αυτό δείχνει συναίνεση). Κανονικά θα έπρεπε να είχε αποχωρήσει από την πρώτη στιγμή που άκουγε κάτι αρνητικό και έστω να είχε πει πως δεν θέλει να συζητάνε για σένα μπροστά του, αν δεν ήθελε (και δεν έκρινε πως έπρεπε και ότι άξιζε) να πάρει ξεκάθαρη θέση. Πάντως έχω να πω γενικά πως όταν ξενερώνεις με έναν άνθρωπο (για όποιους λόγους) και πόσο μάλλον όταν χάνεται η εμπιστοσύνη σου, δύσκολο έως απίθανο να ξαναμπορέσεις να τον δεις όπως παλιότερα. Χαλάει κάτι μέσα σου. Κάποιες φορές ευτυχώς. Προτιμώ πάντως τους ανθρώπους που ΚΑΙ επιλέγουν να δίνουν περισσότερα ΚΑΙ το νιώθουνε και δεν το μετανιώνουν. Αν κάποιος σε κατηγορήσει γι' αυτό είναι ηλίθιος. (Αν και καταλαβαίνω το αυτομαστίγωμα γιατί κι' εγώ το κάνω συνέχεια, στους άλλους βλέπω πόσο παράλογοι γινόμαστε καμιά φορά).

    *Θα πω και την αμαρτία μου. Άρχισα να ξενερώνω με ένα άτομο (για πολλούς λόγους) και όταν έφτασε η ώρα μια άλλη φίλη να την κατηγορεί μπροστά σε μένα και σε ένα άλλο άτομο, της ζήτησα αμέσως να το κόψει γιατί ένιωθα άβολα. Δεν υποστήριξα το άτομο που κατηγόρησε γιατί συμφωνούσα με αυτό που είπε, αλλά και μόνο το ότι το είπε μπροστά μου ενώ ήξερε πως κάναμε παρέα (αλλά μπροστά και σε ένα άλλο άτομο που πάλι έκανε παρέα με την κοπέλα) με έκανε να νιώσω πάρα πολύ άσχημα γιατί το θεωρώ καθαρά κακοήθια/κουτσομπολιό και ότι δεν σέβεσαι τον άλλο που μπορεί να έχει μοιραστεί πράγματα με αυτόν που κατηγορείς, να έχει αισθήματα και να μην θέλει να τα πετάξει. Χώρια του ότι γενικά δεν είναι ηθικά σωστό..

  13. #43
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by blackbird View Post
    Όταν είμαι σε μια παρέα και αρχίζουν να μιλάνε για ένα άλλο άτομο με κουτσομπολιά και κακοήθειες, νιώθω πολύ άβολα αυτόματα, έρχομαι σε δύσκολη θέση και δεν ξέρω πώς να αντιδράσω, πόσο μάλλον όταν ξέρω πώς έχουνε τα πράγματα και το άτομο που κατηγορούνε είναι φίλος μου. Θα σηκωνόμουν και θα' φευγα κατευθείαν και αυτό θα έδειχνε έτσι κι' αλλιώς την υποστήριξη μου και την αδιαφορία για όσα λέγονται. Γιατί οι άνθρωποι που κουτσομπολεύουν και βγάζουν πράγματα απ' το μυαλό τους και πόσο μάλλον οταν τα λένε μπροστά σε έναν άνθρωπο που ξέρουνε ότι σέβεται και εκτιμάει αυτόν που κατηγορούνε, μου δείχνει πως δεν είναι άξιοι για συζήτηση και για να τους πάρεις στα σοβαρά. Θέλω να πω, ο καθένας μας αντιδράει διαφορετικά και κρίνει ανάλογα. Άλλος μπορεί να έκρινε (και όντως έτσι να ήταν δηλαδή) ότι θα άξιζε να τους βάλει στη θέση τους και έπειτα να αποχωρήσει. Αν καθόταν εκεί και άκουγε χωρίς να λέει τίποτα και συνεχίζει να κάνει παρέα με τέτοιους ανθρώπους ε τότε εκεί τι να πεις... Αν απλά αηδίασε και έκρινε πως δεν άξιζε να ασχοληθεί γιατί ξέρει ποιά είσαι και αμέσως μετά αποχώρησε, τότε εκεί αλλάζει το πράγμα. Αλλά μου φαίνεται πως δεν λες ακριβώς αυτό και ο τύπος έχει λερωμένη τη φωλιά του σύμφωνα και με τα υπόλοιπα που έχεις γράψει. Πόσο μάλλον αν καθόταν και τους άκουγε για καιρό. Κανονικά θα έπρεπε να είχε αποχωρήσει από την πρώτη στιγμή που άκουγε κάτι αρνητικό και έστω να είχε πει πως δεν θέλει να συζητάνε για σένα μπροστά του, αν δεν ήθελε (και δεν έκρινε πως έπρεπε και ότι άξιζε) να πάρει ξεκάθαρη θέση. Πάντως έχω να πω γενικά πως όταν ξενερώνεις με έναν άνθρωπο (για όποιους λόγους) και πόσο μάλλον όταν χάνεται η εμπιστοσύνη σου, δύσκολο έως απίθανο να ξαναμπορέσεις να τον δεις όπως παλιότερα. Χαλάει κάτι μέσα σου. Κάποιες φορές ευτυχώς. Προτιμώ πάντως τους ανθρώπους που ΚΑΙ επιλέγουν να δίνουν περισσότερα ΚΑΙ το νιώθουνε και δεν το μετανιώνουν. Αν κάποιος σε κατηγορήσει γι' αυτό είναι ηλίθιος. (Αν και καταλαβαίνω το αυτομαστίγωμα γιατί κι' εγώ το κάνω συνέχεια, στους άλλους βλέπω πόσο παράλογοι γινόμαστε καμιά φορά).
    Εχεις δικιο, ετσι ειναι οπως τα λες.
    Μια μικρη αλλα καθολου ασημαντη λεπτομέρεια, ειναι το γεγονός οτι το ατομο που με έθαβε ειναι κοινη μας φιλη. Οπότε στην ουσια ακουγε απο φιλη του τα θαψιματα για μενα.
    Νομιζω πως η σιωπη του προς εμενα, δείχνει αμεσως ότι απλα διαλεξε μεριά.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εχεις δικιο, ετσι ειναι οπως τα λες.
    Μια μικρη αλλα καθολου ασημαντη λεπτομέρεια, ειναι το γεγονός οτι το ατομο που με έθαβε ειναι κοινη μας φιλη. Οπότε στην ουσια ακουγε απο φιλη του τα θαψιματα για μενα.
    Νομιζω πως η σιωπη του προς εμενα, δείχνει αμεσως ότι απλα διαλεξε μεριά.
    η οτι ειναι δειλος.
    παντως δεν ηταν φιλος με τπτ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    το θεμα που του συζητουσε η κοινη σας φιλη, την αφορα αμεσα η το συζητουσε σαν κουτσομπολιο?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. χανω χανω χανω
    By boo in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 25
    Last Post: 14-05-2017, 14:57
  2. Νιώθω ότι χάνω την ζωή μου.
    By Φανούλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2013, 01:33
  3. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  4. Πάει το χάνω!!!!!!!
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2010, 17:19
  5. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •