Χάνω τον φιλο μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Χάνω τον φιλο μου

    Απωλεια. Για αλλη μια φορά. Απο τις τοσες στη ζωη μου.
    Ποια αραγε ποναει περισσοτερο; Η ερωτική ή η φιλικη;
    Στον ερωτα χάνεις, ισοπεδώνεσαι, αδειαζεις.
    Στον φιλο ξεριζωνεται μαζί του ενα κομματι απο την παιδικη σου ηλικια, ενα κομματι ακριβών και πολύτιμων στιγμων, ενα κομμάτι εμπιστοσύνης που δεν θα ξανάρθει πίσω ποτέ.
    Δεν μπορώ να αποχαιρετησω κσποιον που αγαπώ, αλλα εχασα την πιστη μου σε αυτον. Δεν μπορώ να τον ξεριζωσω απο μεσα μου, αλλα εκείνος επέλεξε να φυγει αθόρυβα.
    Γιατι πρεπει παλι να μαθω να ζησω με κατι που χανω; Γιατί πρέπει παλι να προσπαθησω να παω παρακατω χωρις αυτον;
    Ποιοι θα μείνουν τελικα;

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Απωλεια. Για αλλη μια φορά. Απο τις τοσες στη ζωη μου.
    Ποια αραγε ποναει περισσοτερο; Η ερωτική ή η φιλικη;
    Στον ερωτα χάνεις, ισοπεδώνεσαι, αδειαζεις.
    Στον φιλο ξεριζωνεται μαζί του ενα κομματι απο την παιδικη σου ηλικια, ενα κομματι ακριβών και πολύτιμων στιγμων, ενα κομμάτι εμπιστοσύνης που δεν θα ξανάρθει πίσω ποτέ.
    Δεν μπορώ να αποχαιρετησω κσποιον που αγαπώ, αλλα εχασα την πιστη μου σε αυτον. Δεν μπορώ να τον ξεριζωσω απο μεσα μου, αλλα εκείνος επέλεξε να φυγει αθόρυβα.
    Γιατι πρεπει παλι να μαθω να ζησω με κατι που χανω; Γιατί πρέπει παλι να προσπαθησω να παω παρακατω χωρις αυτον;
    Ποιοι θα μείνουν τελικα;
    Καλησπέρα.
    Και οι 2 απώλειες θα είναι σίγουρα φρικτές.Μάλλον η φιλική,αν η φιλία διαρκεί χρόνια.
    Λυπάμαι πολύ για την απώλεια.
    Είναι κρίμα που σου συνέβη αυτό.
    Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Καλησπέρα.
    Και οι 2 απώλειες θα είναι σίγουρα φρικτές.Μάλλον η φιλική,αν η φιλία διαρκεί χρόνια.
    Λυπάμαι πολύ για την απώλεια.
    Είναι κρίμα που σου συνέβη αυτό.
    Προσπάθησε να μην σε πάρει από κάτω.
    Ειναι σκληρο να βλεπεις καποιον να χανεται, να γλιστραει απο διπλα σου κι εσυ να μην μπορείς να κανεις τίποτα.
    Είναι ενας ογκόλιθος συναισθηματων που σου μπλοκαρει τα πάντα. Ξαφνικα, ολα εχουν γινει εκείνος που χάνεις. Κι εσυ πρέπει να επαναπροσδιοριστεις, γιατι ετσι απαιτούν οι περιστασεις στην απωλεια. Αλλα δεν θες τιποτα.μονο να κλείσεις τα ματια και να ξυπνησεις απο ονειρο.
    Λυπαμαι για εναν ωραιο άνθρωπο που πια δεν ειναι εκεί.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Απωλεια. Για αλλη μια φορά. Απο τις τοσες στη ζωη μου.
    Ποια αραγε ποναει περισσοτερο; Η ερωτική ή η φιλικη;
    Στον ερωτα χάνεις, ισοπεδώνεσαι, αδειαζεις.
    Στον φιλο ξεριζωνεται μαζί του ενα κομματι απο την παιδικη σου ηλικια, ενα κομματι ακριβών και πολύτιμων στιγμων, ενα κομμάτι εμπιστοσύνης που δεν θα ξανάρθει πίσω ποτέ.
    Δεν μπορώ να αποχαιρετησω κσποιον που αγαπώ, αλλα εχασα την πιστη μου σε αυτον. Δεν μπορώ να τον ξεριζωσω απο μεσα μου, αλλα εκείνος επέλεξε να φυγει αθόρυβα.
    Γιατι πρεπει παλι να μαθω να ζησω με κατι που χανω; Γιατί πρέπει παλι να προσπαθησω να παω παρακατω χωρις αυτον;
    Ποιοι θα μείνουν τελικα;
    Μήπως δέθηκες περισσότερο, από όσο είχε δεθεί εκείνος, μαζί σου; Η φιλία, είναι δυνατή και καλή, όταν και οι δύο πλευρές ή τρεις κλπ, νιώθουν το ίδιο, ο ένας για τον άλλον. Δύσκολο αυτό που θα πω, αλλά προσπάθησε να μην δένεσαι με κανέναν φίλο, σε ψυχικό επίπεδο. Ναι, θα στεναχωρηθείς, όμως η εμπιστοσύνη και το δόσιμο, σε ένα ξένο άτομο, είναι επικίνδυνο, από πολλές απόψεις...

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ειναι σκληρο να βλεπεις καποιον να χανεται, να γλιστραει απο διπλα σου κι εσυ να μην μπορείς να κανεις τίποτα.
    Είναι ενας ογκόλιθος συναισθηματων που σου μπλοκαρει τα πάντα. Ξαφνικα, ολα εχουν γινει εκείνος που χάνεις. Κι εσυ πρέπει να επαναπροσδιοριστεις, γιατι ετσι απαιτούν οι περιστασεις στην απωλεια. Αλλα δεν θες τιποτα.μονο να κλείσεις τα ματια και να ξυπνησεις απο ονειρο.
    Λυπαμαι για εναν ωραιο άνθρωπο που πια δεν ειναι εκεί.
    Κάθε είδους απώλεια είναι σκληρή και οδυνηρή,έστω και λίγο.
    Και προφανώς αρνητικό να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    καλημερα. μιλας για θανατο η για χωρισμο?

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα. μιλας για θανατο η για χωρισμο?
    Για χωρισμο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Για χωρισμο
    καταλαβαινω την ελλειψη, αλλα να σου πω πως θα το εβλεπα αν συνεβαινε σε μενα.

    αυτο που δεν παλευεται ειναι ο θανατος, κι αυτο οχι επειδη ειναι μονιμος, αλλα επειδη δεν ειναι επιλογη.
    αν ενας φιλος μου απομακρυνοταν απο μενα, θα θεωρουσα σιγουρα οτι εχει λογους.
    θα μου πεις, σιγα την ανακαλυψη...
    εννοω, οτι αν καποιος δεν θελει να ειναι κοντα μου, παυει και να με ενδιαφερει. ΑΥΤΟΜΑΤΑ. δεν θελω διπλα μου ανθρωπους που δεν με θελουν.
    θα νοιωσω ελλειψη αν ηταν αγαπημενος, αλλα θα παω παρακατω αμεσα.
    για να φυγει, η εχω αδικο σε κατι και του εκανα κατι ασχημα, η με αδικησε.
    και στις δυο περιπτωσεις δεν θελω να ειναι κοντα μου.
    γενικα, αν σε κατι ειμαι σουπερ δημοκρατικη, ειναι οι προσωπικες σχεσεις.
    δεν βρισκω κανενα νοημα απολυτως σε μονομερεις επιθυμιες για σχεσεις, ειτε φιλικες ειτε ερωτικες.
    αδιαφορω πληρως.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καταλαβαινω την ελλειψη, αλλα να σου πω πως θα το εβλεπα αν συνεβαινε σε μενα.

    για να φυγει, η εχω αδικο σε κατι και του εκανα κατι ασχημα, η με αδικησε.
    Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι από τα δύο. Υπάρχει περίπτωση να έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Απωλεια. Για αλλη μια φορά. Απο τις τοσες στη ζωη μου.
    Ποια αραγε ποναει περισσοτερο; Η ερωτική ή η φιλικη;
    Στον ερωτα χάνεις, ισοπεδώνεσαι, αδειαζεις.
    Στον φιλο ξεριζωνεται μαζί του ενα κομματι απο την παιδικη σου ηλικια, ενα κομματι ακριβών και πολύτιμων στιγμων, ενα κομμάτι εμπιστοσύνης που δεν θα ξανάρθει πίσω ποτέ.
    Δεν μπορώ να αποχαιρετησω κσποιον που αγαπώ, αλλα εχασα την πιστη μου σε αυτον. Δεν μπορώ να τον ξεριζωσω απο μεσα μου, αλλα εκείνος επέλεξε να φυγει αθόρυβα.
    Γιατι πρεπει παλι να μαθω να ζησω με κατι που χανω; Γιατί πρέπει παλι να προσπαθησω να παω παρακατω χωρις αυτον;
    Ποιοι θα μείνουν τελικα;
    Η λανθασμένη νοοτροπία πονάει περισσότερο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει κάτι από τα δύο. Υπάρχει περίπτωση να έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες.
    Οι προτεραιοτητες εχουν να κανουν με το να αραιωσει κάποιος.
    Αν κοψει, κατι αλλο φταιει και οχι οι προτεραιοτητες.
    Παντα βρισκεις χρονο για να επικοινωνησεις με αυτους που θελεις στην ζωη σου, εστω και αραιοτερα, οσο φορτωμενος κι αν εισαι.

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Οι προτεραιοτητες εχουν να κανουν με το να αραιωσει κάποιος.
    Αν κοψει, κατι αλλο φταιει και οχι οι προτεραιοτητες.
    Παντα βρισκεις χρονο για να επικοινωνησεις με αυτους που θελεις στην ζωη σου, εστω και αραιοτερα, οσο φορτωμενος κι αν εισαι.
    Συμφωνω.
    Δεν ειναι τοσο απλο όμως να χάσεις καποιον που ειχες τοσα συναισθήματα γι'αυτον, που μοιραστηκες τοσα πολλα, που εμπιστεύτηκες πολυ για να μην πω απολυτα.
    Ειμαι συναισθηματικός τυπος, το έχετε καταλαβει αυτο, οπότε μπροστα σε αυτη την απωλεια οπως και σε καθε απωλεια, πνιγομαι στο συναίσθημα.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Και εγώ ξανά λέω, μήπως ο φίλος σου, δεν ένιωθε το ίδιο δέσιμο και δόσιμο, προς εσένα όσο εσύ για εκείνον;

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Και εγώ ξανά λέω, μήπως ο φίλος σου, δεν ένιωθε το ίδιο δέσιμο και δόσιμο, προς εσένα όσο εσύ για εκείνον;
    Ειναι πολυ πιθανο, για να μην πω σιγουρο

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Συμφωνω.
    Δεν ειναι τοσο απλο όμως να χάσεις καποιον που ειχες τοσα συναισθήματα γι'αυτον, που μοιραστηκες τοσα πολλα, που εμπιστεύτηκες πολυ για να μην πω απολυτα.
    Ειμαι συναισθηματικός τυπος, το έχετε καταλαβει αυτο, οπότε μπροστα σε αυτη την απωλεια οπως και σε καθε απωλεια, πνιγομαι στο συναίσθημα.
    Απόλυτα δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε ούτε τον ίδιο μας τον εαυτό, πόσο μάλλον έναν άλλο άνθρωπο.

    Ευκαιρία ν' αρχίσεις να στέκεσε περισσότερο στα πόδια σου. Έχω την αίσθηση πως αυτό που ψάχνεις στους άλλους, δεν υπάρχει. Αν όντως είναι έτσι και συνεχίσεις το ίδιο βιολί, θα ξανασυμβεί...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. χανω χανω χανω
    By boo in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 25
    Last Post: 14-05-2017, 14:57
  2. Νιώθω ότι χάνω την ζωή μου.
    By Φανούλα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 12-03-2013, 01:33
  3. Χάνω το στήριγμα μου
    By sabb in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 179
    Last Post: 10-05-2012, 10:08
  4. Πάει το χάνω!!!!!!!
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 06-10-2010, 17:19
  5. Χάνω το κουράγιο μου...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-04-2010, 00:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •