διαταραχές ύπνου του μωρού μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    3

    διαταραχές ύπνου του μωρού μου

    Γεια σας
    είμαι καινούριο μέλος, και αποφάσισα να γράψω για να ζητήσω βοήθεια και γνώμες για τις διαταραχές ύπνου της μικρής μου. Είναι 11 μηνών και το τελευταίο δίμηνο ξυπνάει γύρω στις 3 το πρωί και κλαίει. Μόλις την πάρω αγκαλιά σταματάει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι της συμβαίνει. Δεν νομίζω ότι πεινάει αφού το τελευταίο γάλα το πίνει γύρω στις 11.30 και δεν νομίζω ότι πονάει αφού στην αγκαλιά μου σταματάει να κλαίει.
    2-3 φορές την έχω πάρει στο κρεβάτι μας, όπου έχει ηρεμήσει αλλά δεν θέλω να το κάνω γιατί φοβάμαι ότι θα κακομάθει...
    η μητέρα μου λέει να την αφήνω να κλαίει και κάποια στιγμή θα κοιμηθεί.
    μπορείς όμως να αφήνεις ένα μωρό να κλαίει επί 45 λεπτά σχεδόν κάθε βράδυ;
    Ευχαρίστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Μπορεί να βγάζει δοντάκια, να την ξυπνούν οι σουβλιές στα ούλα και να κλαίει. Το βρίσκω το πιο πιθανό.
    Μπορεί να νοιώθει ανασφάλεια, να ξυπνάει να μη σε βλέπει και κλαίει για να την πάρεις αγκαλιά.

    Δεν θεωρώ κακομάθηση να ηρεμείς το μωράκι, εγώ ποτέ τα δικά μου δεν τα φηνα να κλαίνε με τις ώρες.
    Θεωρώ λάθος να την παίρνεις στο κρεββάτι σου γιατί θα το συνηθίσει και θα θέλει μόνο εκεί να κοιμάται. Γιατί δλδ, άδικο θα έχει?? Όλοι μαζί κι αυτή χωριστά?

    Γνώμη μου είναι να κάνεις υπομονή, να σηκώνεσαι τη νύχτα να την παίρνεις αγκαλιά να την ηρεμείς και να την ξαναφηνεις μετά στο κρεβατάκι της. Ρώτα και τον παιδίατρό σου να σου πει κι αυτός τη γνώμη του (για την αιτία του κλάματος εννοώ)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    3
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... θα το προσπαθήσω ξανά... γιατί όταν την πάρ αγκαλιά και μετά την βάζω στο κρεββάτι της κλαίει γοερά... και όπως λες αν την παίρνω στο κρεββάτι μας θα συνηθίσει... θα μιλήσω και με την παιδίατρο... :-)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1
    Πολύ καλημέρα σας . Χάρηκα ιδιαίτερα που βρήκα ένα σαιτ που ασχολειται με την βρεφική ηλικία . Είμαι πατέρας μιας πανέμορφης 7 μηνών κορούλας. Το μωρό μας έχει τα κανονικά του κιλά , τρώει κανονικά , είναι υπερκινητικη όπως μας λέει η γιατρός μας και συνέχεια μας χαμογελάει . Όλα αυτά κατά την ημέρα . Την νύκτα ξεκινάν τα δύσκολα . Δυσκολεύεται τρομερά να κοιμηθεί και όταν τελικά κοιμηθεί μετά από λίγη ώρα ξυπνάει κλαίγοντας .Την καθησυχάζουμε και άντε πάλι από την αρχή μετά από λίγο . Η μικρή κοιμάται σε δικό της κρεβατάκι στο ίδιο δωμάτιο με εμάς. Δεν νομίζω να είναι τα δοντάκια αν και έχει βγάλει δυο κάτω . Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μικρή στριφογυρνάει στο κρεβάτι της λες και κάποιος την τσιμπάει λίγο πριν ξυπνήσει , αναστενάζει και βαριανασαίνει . Αποτέλεσμα τις όλης κατάστασης είναι τα νεύρα της μαμάς να έχουν σπασθεί γιατί πλέον κοιμάται για πολύ λίγες ώρες την νύχτα εδώ και 5 μήνες περίπου. Επίσης , παρατήρησα ότι πόλις η μικρή νιώσει το χέρι μας στο κεφαλάκι της σταματάει. Είναι σωστό αυτό που κάνουμε ή πρέπει να την αφήσουμε να ξανακοιμηθεί χωρίς να δώσουμε σημασία στο κλάμα της ; Παρακαλώ περιμείνω με ενδιαφέρων την απάντηση σας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καλησπέρα ΘΩΑΣ, δες αυτό το άρθρο από ΤΟ ΒΗΜΑ δίνει καλές κατευθύνσεις: http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13773&m=H06&aa =1
    Επίσης, καλό θα ήταν να \'μοιραστείτε\' τα ξυπνήματα με τη γυναίκα σου, ώστε να μην επιβαρύνεται μόνο εκείνη.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    3
    Καλησπέρα και από μένα, εμείς πάντως πήγαμε καλύτερα όταν διάβασα και προσπάθησα να ακολουθήσω τα όσα γράφει το βιβλίο Κοιμήσου παιδί μου των εκδ. Πατάκη (δεν θυμάμαι τον συγγραφέα). Σε γενικές γραμμές γράφει όσα και το άρθρο που πρότεινε η Μαρίνα (Χρόνια Πολλά!)
    Θέλει πάντως δύναμη όταν κλαίει να μην υποχωρείς. Επίσης νομίζω ότι ειναι καλό να πάει στο δωμάτιο της.
    συνηθίζει το χώρο και καταλαβαίνει οτι ειναι το δικό της βασίλειο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    πυστευω οτι πειναει η μικρη και ο δικος μου επινε 4 φορες γαλα στης 9 στης 1 τα ξημερωματα και στης 5 ακομα και τωρα καμια φορα ξυοναει και 8ελει γαλα που ειναι 4 χρονων και του δινω.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Καλησπερα!Εχω μια μικρουλα 6 μηνων.Πολυ ζωηρη,υπερκινητικη,χαμογελ αστή με πολυ καλη αναπτυξη.Απο τον τριτο μηνα ξεκινησε να εχει ανησυχο υπνο.Μεχρι τοτε κοιμοταμ,ξυπουσε για να θηλασει κ ξανακοιμοταν.Αυτο γινοταν 3 φορες περιπου καθε βραδυ.Εδω και 3 μηνες ομως κοιμαται λιγες ωρεςσ την αρχη,απο 2 εως 4 το πολυ και μετα ειναι ανησυχη,στριφογυριζει σαν να μην βολευεται.Την βαζω στο στηθος,δεν ησυχαζει αμεσως,μπορει να συνεχισει κ παλι να φερνει σβουρες μεχρι να κοιμηθει τλκ κ μετα ξανα τα ιδια οταν ειναι να ξυπνησει.Εχει συμβει σε αλλη μανουλα?Ο γιατρος δεν ανησυχει ,δεν βρισκει κατι παθολογικο αλλα εγω στεναχωριεμαι συν του οτι δεν κοιμαμαι καλα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •