Μπορεις να Είσαι Ειλικρινης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Μπορεις να Είσαι Ειλικρινης;

    Όταν μπήκες για πρώτη φορά σε αυτή την παρέα επέλεξες ένα όνομα ως ψευδώνυμο, κάποιοι με κριτήριο τη σημασιολογική του σημασία και άλλοι απλα γιατί έτυχε!

    Γύρνα πίσω στο χρόνο και μοιράσου τους λόγους που σε ώθησαν να χαρακτηρίσεις έτσι τον εαυτό σου και επίσης το πως θες να σε βλέπουν οι άλλοι μέσα από αυτόν τον χαρακτηρισμό!



    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Θα κάνω την αρχή για να καταλάβετε το παιχνιδι:
    Οι*λιβελούλες*είναι τα*εντόμα.
    Τα θηλυκά έντομα γεννούν τα*αυγά*τους κοντά στο*νερό*ή πάνω στο νερό καθώς και σε επιπλέοντα*φυτά. Τα αυγά εκκολάπτονται και κατά το στάδιο της*νύμφης*τρέφονται με*κουνούπια. Οι λιβελούλες περνούν την περισσότερη ζωή τους σαν νύμφες κάτω από την επιφάνεια του νερού. Μερικές νύμφες κυνηγούν ακόμα και στην ξηρά, κάτι που πιθανόν να ήταν πιο κοινό σε αρχαίες εποχές όταν άλλα αρπακτικά της ξηράς ήταν πιο πρωτόγονα. Η λιβελούλα ζει κυρίως κοντά σε λίμνες και ποτάμια.
    Στο κεφάλι τους έχουν δύο κοντές και λεπτές κεραίες και δύο μεγάλα μάτια.Το κάθε μάτι αποτελείται από 30.000 φακούς. Ο μικροσκοπικός της εγκέφαλος μπορεί και αποκωδικοποιεί τα σήματα που δίνουν αυτοί οι φακοί και εντοπίζει την παραμικρή κίνηση γύρω της. Τα φτερά τους είναι διαφανή, άχρωμα ή με βούλες. Η κοιλιά είναι μακριά, λεπτή και με πολύ ζωντανά χρώματα. Ζει από 1-5 χρόνια σε κατάσταση προνύμφης μέσα στο νερό και 1 μήνα ως ενήλικη.Οι λιβελούλες πεθαίνουν το φθινόπωρο .Η λιβελούλα πετά αθόρυβα και είναι το ταχύτερο έντομο(μπορεί να πετάξει με 80 χλμ). Οι κυριότεροι εχθροί της είναι τα πουλία (π.χ αλκυόνες) και οι αράχνες.

    Πολλά από τα στοιχεία αυτού του εντόμου με χαρακτηρίζουν σαν άνθρωπο. Αν αποκρυπτογραφήσεις σε ανθρώπινα δεδομένα όσα συμβαίνουν στη ζωή της θα ήταν η ιδανική έκβαση για μια ευχάριστη ζωή στα δικά μου μέτρα! Η επιλογή μου λοιπόν δείχνει στους άλλους (Ή τουλάχιστον έτσι ελπιζω) πως είμαι δυνατή Αλλά όχι άτρωτη πως έχω δυνατότητες και πως έχω ιδιαίτερη αντιληπτική ικανότητα. Επίσης επιλέγω να ζω σαν ώριμο μεν αλλά παιδί και πως όταν και αν ποτέ το χάσω αυτο θα "πεθάνω" σύντομα. Ο θάνατος δεν είναι μόνο σωματικός πάντα. Και αυτό έρχεται και συμπληρώνεται με την εποχή που επέρχεται ο θάνατος που είναι το φθινόπωρο που η φύση προετοιμάζεται για την αποβίωση και αναβίωση κατ' επέκτασιν!

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Το οτι τρεφεσε με κουνουπια δε μ αρεσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Χαχαχαχαχαχαχα Ούτε στα κουνούπια αρέσει είναι η αλήθεια! [emoji23][emoji23][emoji23] όχι εντάξει είπαμε δεν έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο ακόμα!

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Διαλεξα το μακγκαιβερ , διοτι ειναι πολυμηχανος και επινοητικος , δινει λυση στα πραβληματα χωρις να χρησιμοποιει βια ...........το πως με βλεπουν οι αλλλο, τοπαμε , οπως βλεπω γω τον εαυτο μου ..... σεβομαι και αγαπω τον εαυτο μου , ....... οπως σεβομαι και τους αξιους σεβασμου , ....δεν αντεχω την ανθρωπινη βλακεια , με βγαζει απ τα ρουχα μου , δεν ειπα οτι ειμαι σαινι , αφου δεν ειμαι , αλλα χαζος σιγουρα δεν ειμαι , αν και καμμια φορα κανω χαζομαρες , νομιζω ολοι κανουμε , το θεμα ειναι ποιοι το παραδεχονται ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το οτι τρεφεσε με κουνουπια δε μ αρεσει
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
    θεικο σχολιο, ελις..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    α ρε ελις.. χαχχχχααχαχα γαματος!

    εμενα μου ειχε ερθει στο μυαλο η μπουκιτσα σαν ψευδωνυμο..ηθελα να δηλωνει κατι μικρο και γλυκο..αλλα μετα σκεφτηκα μασημενο φαγητο?! στο στομα?! αηδια και το εκοψα κι εμεινε το boo...
    Last edited by boo; 10-05-2018 at 18:13.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Διαλεξα το μακγκαιβερ , διοτι ειναι πολυμηχανος και επινοητικος , δινει λυση στα πραβληματα χωρις να χρησιμοποιει βια ...........το πως με βλεπουν οι αλλλο, τοπαμε , οπως βλεπω γω τον εαυτο μου ..... σεβομαι και αγαπω τον εαυτο μου , ....... οπως σεβομαι και τους αξιους σεβασμου , ....δεν αντεχω την ανθρωπινη βλακεια , με βγαζει απ τα ρουχα μου , δεν ειπα οτι ειμαι σαινι , αφου δεν ειμαι , αλλα χαζος σιγουρα δεν ειμαι , αν και καμμια φορα κανω χαζομαρες , νομιζω ολοι κανουμε , το θεμα ειναι ποιοι το παραδεχονται ....
    Φυσικά και όλοι έχουμε μέσα μας τα πάντα απλα σημασία έχει τι επιλέγουμε να χρησιμοποιούμε συχνά γιατί αυτά ενεργοποιούμε και καλλιεργούμε και κατ' επέκταση αυτά θερίζουμε! Η βλακεία αν και είναι όντως κ για εμένα θανάσιμο χαρακτηριστικό καμία φορά είναι σωτήρια για να μας κάνει να σώσουμε τους αυτούς μας ή άλλους μόνο όταν είναι σε μικρές δόσεις και από επιλογή! Ελπίζω να είσαι πάντα έτσι λοιπόν ένας μικρός Macgyver

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Quote Originally Posted by boo View Post
    α ρε ελις.. χαχχχχααχαχα γαματος!

    εμενα μου ειχε ερθει στο μυαλο η μπουκιτσα σαν ψευδωνυμο..αλλα μετα σκεφτηκα μασημενο φαγητο?! στο στομα?! αηδια και το εκοψα κι εμεινε το boo...
    Το boo θα μπορούσε να χει πολλές διαστάσεις. Εμένα ας πούμε θα μ ερχόταν στο μυαλό ακόμα και το Μπου της έκπληξης όταν με κάποιον τρόπο είσαι μυστήριο για τους γύρω σου. Με το ψευδώνυμο αυτο τι αίσθηση πιστεύεις εσύ ότι προκαλείς στους γύρω σου ομως;

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Λιβελούλα View Post
    Το boo θα μπορούσε να χει πολλές διαστάσεις. Εμένα ας πούμε θα μ ερχόταν στο μυαλό ακόμα και το Μπου της έκπληξης όταν με κάποιον τρόπο είσαι μυστήριο για τους γύρω σου. Με το ψευδώνυμο αυτο τι αίσθηση πιστεύεις εσύ ότι προκαλείς στους γύρω σου ομως;

    Εστάλη από SM-G965F στο E-Psychology.gr Mobile App
    πιστευω πως οι περισσοτεροι το παιρνουν οπως εσυ.της εκπληξης..

    πλακα πλακα τι αισθηση σας δημιουργει το ψευδωνυμο μου???
    μου μπηκε η απορια τωρα..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Eγώ επέλεξα το serios από το serio που στα ισπανικά σημαίνει σοβαρός...
    Ήταν όλα σοβαρά όταν μπήκα εδώ...η κατάσταση μου, η διάθεση μου...
    Μ'αρέσει το καλό χιούμορ, δυσκολευόμουν ομως να παράξω χιούμορ μετά το επεισόδιο της ψύχωσης αλλά κάτι πάει να γίνει τουλ στον γραπτό λόγο.
    Οι περισσότεροι νομίζω το μπερδεύουν με τον αστερισμό...

    @boo εμένα το ψευδώνυμο σου μου θυμίζει το μπουυυ της φάρσας!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Eγώ επέλεξα το serios από το serio που στα ισπανικά σημαίνει σοβαρός...
    Ήταν όλα σοβαρά όταν μπήκα εδώ...η κατάσταση μου, η διάθεση μου...
    Μ'αρέσει το καλό χιούμορ, δυσκολευόμουν ομως να παράξω χιούμορ μετά το επεισόδιο της ψύχωσης αλλά κάτι πάει να γίνει τουλ στον γραπτό λόγο.
    Οι περισσότεροι νομίζω το μπερδεύουν με τον αστερισμό...

    @boo εμένα το ψευδώνυμο σου μου θυμίζει το μπουυυ της φάρσας!!
    Πολύ έξυπνο και κατά κάποιο τρόπο είναι και αυτοσαρκαστικο γιατί μέσα στη σοβαρότητα την τόση δημιουργήσες μια ωραία αντίθεση. Ο χιουμορίστας που αυτοαποκαλείται σοβαρός. Όσον αφορά το πως θα το αντιλαμβανομουν εγώ αν δεν έκανες την επεξήγηση σίγουρα δε θα ήταν πουθενά κοντά στην πραγματικότητα (Ναι μεν θα μου έμοιαζε με το αγγλικό serious Αλλά δεν θα έκανα την άμεση συσχέτιση νομίζω)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ειναι γνωστο οτι καταγομαστε απο τον αστερισμο του σειριου του πλανητη ανδρομεδα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Μπου υπαρχει συγκροτημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ έδωσα το όνομα μου, εάν έδινε όμως κάποιο ψευδώνυμο αυτό θα ήταν Φόρεστ Γκαμπ λόγο της ταινίας!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν μπορείς να το κάνεις. Μην το προσπαθήσεις καν
    By savatage in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 72
    Last Post: 05-08-2017, 00:43
  2. Όσο μπορείς... Κ.Π. Καβάφης
    By Delmem080319a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 17-10-2014, 09:53
  3. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΗ. ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 191
    Last Post: 19-09-2011, 11:29
  4. Ή ΕΙΣΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ Ή ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 10
    Last Post: 15-08-2011, 16:10
  5. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΡΕΨΕΙΣ?
    By dimitriskai in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 08-12-2006, 03:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •