αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    9

    αυτοκτονικές σκέψεις...συνέχεια

    Νιώθω ότι έχω πιάσει πάτο. Είμαι κι εγώ μια απ' τις άνεργες κοπέλες 20 κάτι που επιστρέφουν στο χωριό τους και κοιτάνε τους τοίχους γιατί... γιατί πλέον είναι δύσκολο να βρεις το παραμικρό από δουλειά. Ίσως πάλι να φταίω κι εγώ που δεν κινητοποιούμαι αρκετά αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω αυτοκτονικές σκέψεις. Κάθε μέρα.. Σκέφτομαι χάπια, απαγχονισμό, να πνιγώ στη θάλασσα με κάποιο τρόπο... Απ την άλλη ξέρω ότι δεν πρέπει να το κάνω γιατί θα καταστρέψω συναισθηματικά τους δικούς μου. Πριν λίγο καιρό είχα ξεσπάσει άσχημα, μέχρι και μαχαίρι τους είχα βγάλει (όχι με σκοπό να το χρησιμοποιήσω βέβαια, απλά ήταν μια παρόρμηση). Νομίζω ότι τρελαίνομαι. Έχω ένα μόνιμο πλάκωμα στο στήθος και βλέπω ότι όλες μου οι προσδοκίες, για δουλειά, για φίλους, για έρωτα, για μια φυσιολογική ζωή... έχουν διαψευστεί. Θέλω να πιστεύω ότι θα αλλάξουν τα πράγματα ή ότι θα βρω τη δύναμη να τα αλλάξω, αλλά φοβάμαι πολύ... Βλέπω έναν κόσμο κρύο, άδειο. Βλέπω ότι αγαπημένοι άνθρωποι πεθαίνουν στα καλά καθούμενα. Αν δεν είχα κανέναν για να πληγώσω, θα είχα κρεμαστεί σήμερα. Τι να κάνω για να σταματήσουν να έρχονται αυτές οι εικόνες στο μυαλό μου; Φοβάμαι ότι θα το κάνω.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    9
    Αγαπητή, αντιμετωπίζω τα δικά σου αδιέξοδα με την διαφορά πως δεν είμαι πλέον στην ηλικία των 20 και κάτι αλλά των 40 παρά κάτι. Ποτέ όμως δεν μου πέρασε από το μυαλό η αυτοκτονία επειδή κατά βάθος αγαπώ πολύ την ζωή και επειδή ποτέ δεν έπαψα να ελπίζω σε ένα λιγότερο σκοτεινό και κρύο αύριο. Είναι πολύ νωρίς για να απογοητευτείς, πολύ νωρίς για να τα παρατήσεις. Θέλει πολύ δύναμη, το ξέρω, αλλά πρέπει να συνεχίσεις τον δρόμο σου. Θα είναι δύσκολος αλλά θα σε βγάλει σε ένα καλύτερο μέρος. Όσο ζούμε υπάρχει πάντα ελπίδα, ακόμα και αν δεν το αντιλαμβανόμαστε μέσα στα παιχνίδια που μας στήνει το μυαλό μας. Ξέρω πως ίσως σου φαίνονται όλα αυτά μάταια και γενικολογα, αλλά πιστεύω πως περιέχουν κάποια αλήθεια. Μη λυγίσεις. Διεκδίκησε από την ζωή αυτά που σου χρωστάει...

    Sent from my Lenovo K50-t5 using E-Psychology Forum mobile app

  3. #3
    Οχι...ποτε μη σκεφτεσαι ετσι!! Εχεις την υγεια σου...τα νιατα σου...εγω ειμαι 40 ανεργη χωρις οικογενεια δικια μου...μενω στους γονεις μου...και δεν το εχω σκεφτει ποτε!!!! Αν εχεις υπομονη και επιμονη...ολα καλα θα πανε....στο υποσχομαι!!! Προσεχε τον εαυτο σου!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Χρειαζεσαι τη βοηθεια ΕΙΔΙΚΩΝ, οπως ακριβως θα εκανες αν επασχες απο καποια αλλη ασθενεια, δε θα εμπαινες σε φορουμ, θα επαιρνες επαγγελματικη βοηθεια αν ειχες μια σοβαρη ασθενεια, ετσι δεν ειναι?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    1
    Δουλειά θα βρεις. Η δουλειά όμως δεν ειναι το παν. Πρώτα πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου...! Αν θέλεις να το συζητήσουμε εκτενέστερα στείλε μου ενα email. [email protected] και Μην κάνεις τέτοιες σκέψεις!!!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    39
    Γεια σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί πριν από χρόνια είχα νιώσει κι εγώ ότι θέλω να δώσω τέλος στη ζωή μου, αλλά ευτυχώς δεν το έκανα. Κάθε μέρα είναι μια νέα μέρα, μπορείς να αλλάξεις σελίδα, να αφήσεις πίσω ό,τι δεν σου αρεσει, να κάνεις μια νέα αρχή. Είσαι πάρα πολύ νέα. Πρακτικά σου προτείνω να αρχίσεις να γυμνάζεσαι, γιατί αυτό βοηθάει πάρα πολύ την ψυχολογία σου και θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση. Ξεκίνα μια δουλειά, κάνε περιπάτους, διάβασε όμορφα βιβλία, γράψε σε ένα τετράδιο όσα σε απασχολούν και επίσης μίλα με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Να θυμάσαι ότι όλα λύνονται και σε λίγο καιρό θα είσαι χαμογελαστή και πάλι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Οι αγαπημενοι ανθρωποι θα φυγουν καποια στιγμη. Χρεος σου ειναι να υιοθετεις αυτα που τους εκαναν αγαπημενους στα ματια σου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    φύγε κοριτσάκι μου να βρεις την υγειά σου..
    δεν υπάρχει τίποτα εδώ.. πηγανε να ζήσεις σαν άνθρωπος της ηλικίας σου. οι αποστάσεις πλέον είναι εκμηδενισμένες. μην το σκέφτεσαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    θελω να ξερεις οτι δεν εισαι μονη. κ γω ειμαι 20 κ ειμαι ακρηβος στα ιδια κ κανω τα ιδια ονειρα για μια φυσιολογικη ζωη που μαλλον θα παραμηνει μια φαντασιοση

    Εστάλη από Redmi 4A στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    32
    Αγαπητή oceandreams, για να βρει κάποιος δουλειά σήμερα πρέπει να έχει γνωριμίες, γνωστούς κτλ. Εάν δεν έχεις δουλειά δεν φταις εσυ λοιπόν, αλλά το σαπιο ελληνικό συστημα. Εγώ είμαι 44, χωρίς δική μου οικογένεια, με μια δουλειά που κάποια στιγμή θα τελειώσει, το διαισθανομαι. Δεν έχω σκεφτεί όμως ποτέ αυτό που σκέφτεσαι εσύ. Είσαι πολύ μικρή ακόμα για να αρχίσεις να αγχώνεσαι για όνειρα που δεν πραγματοποιησες.

    Πολλές φορές αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα το οποίο δεν είναι στην πραγματικότητα πρόβλημα αλλά στο μυαλό μας πρόβλημα. Κάτι τέτοιο νομίζω συμβαίνει και με εσένα. Τα βλέπεις ολα μαύρα χωρίς στην πραγματικότητα να είναι.

    Εστάλη από Nexus 7 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. Αυτοκτονικες σκεψεις
    By boo in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 20-05-2017, 14:08
  2. Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;
    By OuraniaK in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 18-04-2016, 16:39
  3. Κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις
    By Lonely Heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2015, 21:17
  4. Καταθλιψη Αυτοκτονικες τάσεις
    By braveheart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2013, 18:57
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •