Μεταβαση απο SNRI σε φλουοξετινη (εφεξορ-λαντοζ)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713

    Question Μεταβαση απο SNRI σε φλουοξετινη (εφεξορ-λαντοζ)

    Εχει κανει κανεις σταδιακη διακοπη εφεξορ(πολυ μικρος χρονος ημιζωης) με ταυτοχρονη χρηση ladose(πολυ μεγαλος χρονος ημιζωης) ?

    Δηλαδη ειτε σταδιακη διακοπη βενλαφαξινης(effexor) με χορηγηση λαντοζ για αποφυγη του συνδρομου αποσυρσης απο SSRI/SNRI ειτε απλως αλλαγη και μεταβαση απο το snri στο λαντοζ

    Πολλα ζηταω ξερω, αλλα ποτε δεν ξερεις, με τοση αναγνωσιμοτητα..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εχω κανει την συγκεκριμενη αλλαγη , αλλα οταν αλλαζεις αντικλαταθλιπτικο, μειωνεις αυτο που θες να σταματησεις , και συγχρονως παιρνεις μικρες δοσεις απο αυτο που θες ναρχισες , οχι την ιδια ωρα ..............τοχω κανει πολλες φορες με αλλα αντικαταθλιπτικα , κραταω σε μικρες δσεις για 15 μερες αυτο που θελω να αλλαξω ........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλημερα. Ευχαριστω για την απαντηση μακ.
    Το προβλημα ειναι οτι το εφεξορ βγαινει σε καψουλες. Ακριβως μετα την καψουλα των 17, ειναι η καψουλα των 37,5. Τα 25mg δεν εισαγονται καν στην Ελλαδα. Οποτε αναγκαστικα η διακοπη δεν μπορει να γινει οσο το δυνατον πιο σταδιακα για να αποφευχθει το συνδρομο αποσυρσης, παρα μονο αν εισαχθει ταυτοχρονα η φλουοξετινη που εχει πολυ μεγαλο χρονο ημιζωης.
    Την ψυχιατρο μου τη διεκοψα, δεν την εμπιστευομαι. Ο νευρολογος μου το παιρνει χαλαρα γενικως και μου ειπε απλα να ξεκινησω το 37,5 για τουλαχιστον 2 βδομαδες και μετα να αφησω 2 μερες κενο πριν ξεκινησω το λαντοζ.
    Πολυ χαλαρα το παιρνει ομως και εγω δεν ειμαι σε φαση τωρα να μπορω να αντεξω για καιρο τα συμπτωματα που κανει η αποσυρση απο βενλαφαξινη(ιλιγγοι, ζαλαδες, ναυτια και τρομερη κοπωση) εστω κι αν ξερω οτι θα περασουν μετα απο ενα διαστημα.

    Ψαχνοντας λοιπον για το συνδρομο αποσυρσης απο snri μικρου χρονου ημιζωης, ειδα οτι βοηθαει πολυ η ταυτοχρονη εισαγωγη χαμηλης δοσης φλουοξετινης και μαλιστα βγαινει και σε υγρη μορφη για ακομα καλυτερο ελεγχο δοσολογιας.
    Το θεμα ειναι οτι εδω στην επαρχια ειναι ψιλα γραμματα αυτα. Και δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι οκ 37,5mg effexor με μισο λαντοζ.
    Οταν εκανες αλλαγη κρατουσες 8-10-12 ωρες αποσταση του ενος απο το αλλο?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    37,5 mg και μισο λαντοζ ειναι οκ , αλλα μην τα παιρνεις συγχρονως , το ενα το πρωι , το αλλο το βραδυ , κατα προτιμηση το εφεξορ το βραδυ , διοτι ειναι νοραδρενιλικο , και μπορει να φερει αυπνια , εγω επαιρνα μια εποχη 75 μγ εφεξορ το πρωι , και 20 μγ σεροξατ το βραδυ ( μια καληδοση ειναι τα 20 μγ σεροξατ ) , δεν επαθα σεροτονινεργικο συνδρομο, ηταν μικρες οι δοσεις , και παντα συμβουλευομουν τον γιατρο μου , τωρα ταχω μαθει κι ο ιδιος ...............μπορεις νανοιξεις την καψουλα των 37, 5 μγ , καιο να βγαλεις λιγο σκονη , τοκανα κι αυτο στις 75αρες καψουλες εφεξορ .......10 ωρες αναμεσα στις ληψεις των δυο φαρμακων ειναι μια χαρα ........δεδομενης της μικρης δοσης των 37,5 μγ που παιρνεις , αν ηταν 75 αρες , θα σουλεγα 15 ωρες διαφορα στην ληψη των δυο φαρμακων .....τα τρια αντικαταθλιπτικα θαλεγα απολυτως να ταποφυγεις , τα δυο τα διαχειριζεται ο οργανισμος χωρις συνεπειες ........δεδομενων των μικρων δοσεων που παιρνεις ........αντι για εφεξορ , επαιρνα το velpine , καλο γεννοσημο, αλλα ουτε αυτο βγαινει σε 20 μγ , αλλωστε τα 37,5 ειναι η μικροτερη δυνατη δοση , δοση '΄συντηρησης ΄ αποκαλειται , οχι θεραπευτικη ................, δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε μικροτερες δοσεις .......

    υπ οψη , αν ενα φαρμακο ειναι XR ( ελεγχομενης αποδευσμευσης ) , η διαφορα δεν ειναι στο ιδιο το φαρμακο , αλλα στο περιβλημα , η στο υλικο της καψουλας η ταμπλεττας , που αργει να διαλυθει ..................οποτε αν δεν θελεις ελεγχομενη αποδεσμευση , ειτε ξεπλενμεις με νερο την ταμπλεττα , ειτα καταπινεις την σκονη αφου την βγαλεις απο την καψουλα , το φαρμακο επδρα αμεσως , διοτι απορροφαται στο στομαχι , ενω το XR απορροφαται στο δωδεκαδακυλο σταδιακα .........

    καλη επιτυχια !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ακομα παιρνω 75mg, μου εγραψε τα 37,5 ο νευρολογος αλλα δεν εχω ξεκινησει ακομα τη διαδικασια, μετα τις 2 βδομαδες θα αφαιρω λιγη ποσοτητα ακομη για να γινει ακομη πιο σταδιακα η μεταβαση. Πραγματι το εφεξορ μπορει να προκαλεσει αυπνια, πρωι εως μεσημερι το παιρνω. Ευχαριστω και παλι!
    Καλη μου επιτυχια οντως.. γιατι το τελευταιο που μπορω αντιμετωπισω τωρα ειναι το συνδρομο αποσυρσης
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αν επαιρνες το εφεξορ πανω απο 3-4 μηνες , επειδη οι ημιζωες αθροιζονται , για να αποβληθει πληρως το εφεξορ απο τον οργανισμο σου θελει 20 -30 μερες , μετα εισαι πληρως ΄καθαρη ΄...............

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τωρα εκλεισα τους 4μηνες. Ναι δυστυχως ετσι παει αθροιστικα. Ειχα βαλει και ενα νημα παλιοτερα για τους χρονους ημιζωης με πινακα με τις ουσιες κλπ
    αποσπασμα
    Θεωρείται ότι ένα φάρμακο έχει αποβληθεί κατά 94% μετά από 4 χρόνους ημιαποβολής.

    Ο χρόνος ημιζωής ενός φαρμάκου δε πρέπει να συγχέεται με την διάρκεια δράσης του. Πολλές φορές φάρμακα με μικρή ημιζωή έχουν μεγάλη διάρκεια δράσης διότι παραμένουν στους υποδοχείς των κυττάρων των ιστών.
    https://www.e-psychology.gr/forum/th...BA%CF%89%CE%BD
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    savatage , εγω τοχω βιωσει , οταν το γυρισα σε βαλσαμοχορτο , με διακοπη του εφεξορ , στις 20 μερες φανηκε το στερητικο συνδρομο , ζοριστηκα για 15 μερες ακομη , και μετα δεν το ξαναχρειαστηκα ........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    minitran δεν επαιρνες? Στις 20 μερες μετα την απολυτη διακοπη εννοεις ή μαζι με το διαστημα σταδιακης αποσυρσης? Εγω ειχα συμπτωματα αποσυρσης οταν 1 ημερα δεν το ειχα παρει επειδη ειχα ξεμεινει, την επομενη ημουν κομματια, με ιλιγγο, ζαλαδες και ναυτια.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εφεξορ με σεροξατ επαιρνα , τακοψα και τα δυο .........μετα την απολυτη διακοπη ειχα στο 20ημερο συμπτωματα αποσυρσης , τα αντεχεις , αμα δεν τα αντεχεις , παιρνε μερα παρα μερα , μετα καθε τρεις μερες , κ.ο.κ.
    μην υποτιμας το βαλσαμοχορτο , υποκαθιστα στην περιπτωση μου τα αντικταθλιπτικα ........το οποιο παιρνω τωρα , καθημερινως ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν το υποτιμω, απλως δε θελω να μπλεξω και με τις παρενεργειες και τις ιδιαιτερες επιπλοκες χρησης που μπορει να προκυψουν απο ενα βοτανο με το οποιο οι γιατροι εδω δεν ειναι εξοικειωμενοι με τη χρηση του. Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο για τετοιο πειραμα, χωρις παρακολουθηση και καθοδηγηση απο εμπειρο και γνωστη γιατρο σε φυσικες αποπειρες βελτιωσης.
    Δεν αποκλειω την πιθανοτητα να το επιχειρησω μελλοντικα σε μια πιο σταθερη περιοδο. Οπως και το 5-HTP εχω παντα στο μυαλο μου ως μελλοντικη δοκιμη, αλλα ΜΟΝΟ αν ειναι τελειες οι συνθηκες και αν εχω συμμαχο εναν πολυ ικανο, εμπειρο γιατρο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Πως τα πας με το ladose;;;Το παίρνω από 20 Αυγούστου σταθερά και μπορώ να πω ότι πάνω στο μήνα έκανε δράση καλή και πλέον είμαι άλλος άνθρωπος.Το είχα ξαναπάρει το 2010 για 2 χρόνια ,το έκοψα τελείως ,αλλά φέτος το καλοκαίρι ξαναπεσα σε κατάθλιψη οπότε αντε πάλι από την αρχή.Γενικως σκέφτομαι σοβαρά ,αφού πρωτα κάνω μια 6μήνη θεραπεία με ladose,να δοκιμάσω κάτι φυτικό.Ο φίλος παραπάνω λέει για βαλσαμοχορτο και ότι τον βοήθησε.Εχω ακούσει άλλους ανθρώπους που δεν τους έκανε τίποτα.Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ το πράγμα.Απο τη μια δε θέλω φάρμακα, αλλά από την άλλη με κάνουν καλά πάνω στον μήνα...

    Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν εχω ξεκινησει το λαντοζ τωρα, αλλα το εχω παρει στο παρελθον τουλαχιστον 5 φορες εκ των οποιων οι 4 ηταν με παρα πολυ καλο αποτελεσμα και χωρις παρενεργειες, παρολη την αποτομη εναρξη και αποτομη διακοπη που εκανα(αφελώς και επιπολαια) Την 5η φορα ημουν σε παρα πολυ κακη κατασταση και ειτε αυτο που εκανε δεν ηταν αρκετο ειτε ειχε σταματησει να με πιανει, δεν ξερω τι ακριβως ειχε γινει, ειχα και αυτοκτονικες σκεψεις, και με την αυξηση της δοσης δεν υπηρχε διαφορά. Αρχισα να ειμαι πολυ καλυτερα λογω ψυχοθεραπειας τελικα οποτε δεν μπορω να ειμαι καν σιγουρη οτι αυτο που λειτουργησε ηταν το εφεξορ. Αμφιβαλλω παντως..

    Το βαλσαμοχορτο δεν ειναι ενα απλο χορταρακι της φυσης οπως ακουγεται και γενικα υπαρχει παρα πολυ μεγαλη παραπληροφορηση γυρω απο τη βοτανολογια-βοτανοθεραπεια, υπαρχουν κινδυνοι που ο απλος κοσμος δεν αναφερει, μετα ομως φαινονται ειτε με συμπτωματα ειτε με εξετασεις (πχ ανεβασμενες καποιες τιμες) και ολο αυτο με μεγαλο κερδος για καποιες εταιρειες.
    Προσφατα συζητουσα με τον παθολογο μου την περιπτωση μιας ασθενους του που επεμενε οτι εχει ενθουσιαστει με τη δραση ενος σκευασματος με ιτια και κουρκουμα. Ουσιαστικα η γυναικα αυτη πληρωνε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσα μηνιαιως για να παιρνει την αντιστοιχη........ γνωστη σε ολους μας ασπιρινη... και χαζοχαιροταν αυτη οτι παιρνει φυτο με εξαιρετικη δραση :P
    Ομολογω οτι πολλες απο αυτες τις εταιρειες κανουν σουπερ προωθηση.
    Αλλα δεν ειναι σα να παιρνεις κατι αθωο και αβλαβες το βαλσαμοχορτο, φυσικα και εχει ευεργετικες ιδιοτητες, αλλα εχει κι αυτο τους κινδυνους του. Θελει προσοχη και μετρα ασφαλειας, οπως και η φαρμακευτικη αγωγη.

    εντιτ: Και κατι αλλο που ανεφερες. Προσωπικα κι εγω εχω παρα πολλες αμφιβολιες κατα ποσο το βαλσαμοχορτο μπορει να σηκωσει εναν ανθρωπο που περναει βαρια επεισοδια καταθλιψης κατα τα οποια δεν εχει ενεργεια να κανει τιποτα και δεν εχει ιχνος θετικης σκεψης. Τωρα για περιπτωσεις πολυ ηπιες, ισως υπαρχει καποιο αποτελεσμα, ακομα και αυθυποβολη να ειναι, καλοδεχουμενο κι αυτο..
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Δεν εχω ξεκινησει το λαντοζ τωρα, αλλα το εχω παρει στο παρελθον τουλαχιστον 5 φορες εκ των οποιων οι 4 ηταν με παρα πολυ καλο αποτελεσμα και χωρις παρενεργειες, παρολη την αποτομη εναρξη και αποτομη διακοπη που εκανα(αφελώς και επιπολαια) Την 5η φορα ημουν σε παρα πολυ κακη κατασταση και ειτε αυτο που εκανε δεν ηταν αρκετο ειτε ειχε σταματησει να με πιανει, δεν ξερω τι ακριβως ειχε γινει, ειχα και αυτοκτονικες σκεψεις, και με την αυξηση της δοσης δεν υπηρχε διαφορά. Αρχισα να ειμαι πολυ καλυτερα λογω ψυχοθεραπειας τελικα οποτε δεν μπορω να ειμαι καν σιγουρη οτι αυτο που λειτουργησε ηταν το εφεξορ. Αμφιβαλλω παντως..

    Το βαλσαμοχορτο δεν ειναι ενα απλο χορταρακι της φυσης οπως ακουγεται και γενικα υπαρχει παρα πολυ μεγαλη παραπληροφορηση γυρω απο τη βοτανολογια-βοτανοθεραπεια, υπαρχουν κινδυνοι που ο απλος κοσμος δεν αναφερει, μετα ομως φαινονται ειτε με συμπτωματα ειτε με εξετασεις (πχ ανεβασμενες καποιες τιμες) και ολο αυτο με μεγαλο κερδος για καποιες εταιρειες.
    Προσφατα συζητουσα με τον παθολογο μου την περιπτωση μιας ασθενους του που επεμενε οτι εχει ενθουσιαστει με τη δραση ενος σκευασματος με ιτια και κουρκουμα. Ουσιαστικα η γυναικα αυτη πληρωνε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσα μηνιαιως για να παιρνει την αντιστοιχη........ γνωστη σε ολους μας ασπιρινη... και χαζοχαιροταν αυτη οτι παιρνει φυτο με εξαιρετικη δραση [emoji14]
    Ομολογω οτι πολλες απο αυτες τις εταιρειες κανουν σουπερ προωθηση.
    Αλλα δεν ειναι σα να παιρνεις κατι αθωο και αβλαβες το βαλσαμοχορτο, φυσικα και εχει ευεργετικες ιδιοτητες, αλλα εχει κι αυτο τους κινδυνους του. Θελει προσοχη και μετρα ασφαλειας, οπως και η φαρμακευτικη αγωγη.

    εντιτ: Και κατι αλλο που ανεφερες. Προσωπικα κι εγω εχω παρα πολλες αμφιβολιες κατα ποσο το βαλσαμοχορτο μπορει να σηκωσει εναν ανθρωπο που περναει βαρια επεισοδια καταθλιψης κατα τα οποια δεν εχει ενεργεια να κανει τιποτα και δεν εχει ιχνος θετικης σκεψης. Τωρα για περιπτωσεις πολυ ηπιες, ισως υπαρχει καποιο αποτελεσμα, ακομα και αυθυποβολη να ειναι, καλοδεχουμενο κι αυτο..
    Για την ώρα δε θα σκάσω κιόλας.Θα συνεχίσω κανονικά την αγωγή και όταν έρθει εκείνη η ώρα το βλέπω πάλι.Κι εγώ επαρχία είμαι και οι επιλογές με γιατρούς και ψυχολόγους δεν είναι πολλές.

    Στάλθηκε από το SM-T820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Aστα να πανε, οσο πιο μικρη η αγορά τοσο το χειροτερο. Και που επεσα πανω σε τσακαλι ψυχολογο το θεωρω πολυ μεγαλη τυχη εδω που βρισκομαι...
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αλλαγή από λαντοζ τελικά σε εφεξορ
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 25
    Last Post: 27-12-2016, 10:14
  2. σωματομορφες διαταραχες-λαντοζ
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-12-2010, 22:03
  3. Φλουοξετινη τι γνωριζετε?
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 21-01-2009, 04:43
  4. Φλουοξετινη και πονοκεφαλος
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-2008, 21:25
  5. Replies: 24
    Last Post: 05-12-2006, 17:24

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •