Βοήθεια με την μητέρα μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19

    Βοήθεια με την μητέρα μου...

    Καλησπέρα,
    Η μητέρα μου (82) έχει διαγνωστεί στα εξ. ιατρεία του Ευαγγελισμού ότι "έχει διαταραχές μνήμης, προσανατολισμού και διάθεσης με προοδευτική επιδείνωση με απόσυρση και τάσεις φυγής. Χρειάζετα βοήθεια για τη υγιεινή και την λήψη τροφής της"΄. Δεν έχει Alzheimer ή άνοια
    Παιρνει μια φαρμακευτική αγωγή και απο το νοσοκομείο ολο μας λένε να ξαναπάμε και να κανουμε και άλλες εξετάσεις.
    Το θεμα ειναι ότι προοδευτικά η κατάσταση επιδεινώνεται και δεν ξέρω πως να προχωρήσω... Χρειάζεται κάποιον γιατρό ιδιώτη...
    Να πάμε σε γεροντολόγο; Και αυτοί παθολόγοι είναι βέβαια...
    Ως τώρα είμαστε με μια ψυχίατρο η οποία απλώς της ανανέωνε τα φάρμακα χωρίς να ζητάει νέες εξετάσεις. Εξετάσεις κάναμε αρχές καλοκαιριού.

    Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Το μεγάλο πρόβλημα είναι η ακαθισία... Ολο ψάχνει και χαρχαλεύει χώρους.
    Το Seropram 20mg που υποτείθεται την ηρεμούσε τωρα δεν την πιάνει.
    Πως να προχωρήσω με παθολόγο, ψυχίατρο ή και τους 2; Κα άμα την πλακώσουν στα φάρμακα και οι 2, ποιόν να ακολουθήσω;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    τι μπορεις να κανεις;;;
    ειναι μεγαλης ηλικιας να τα εκατοστησει!!
    ως τοτε θα πρεπει να την εχεις παντα διπλα σου για να την προσεχεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    19
    Νικο μου,
    Ψυχίατρο ή γεροντολογο-παθολόγο;;; That's the question..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ειλικρινα δεν ξερω, αποδεξου οτι οι ανθρωποι σιγα σιγα φθινουν λογω γηρατος.
    η συγχρονη ιατρικη επιστημη δεν εχει τα μεσα για να αποτρεψει κατι τετοιο.

    ολα αυτα, έχει διαταραχές μνήμης, προσανατολισμού και διάθεσης με προοδευτική επιδείνωση με απόσυρση και τάσεις φυγής. Χρειάζετα βοήθεια για τη υγιεινή και την λήψη τροφής της"

    δεν ειναι συμπτωματα καποιας ασθενειας που με ενα φαρμακο και εναν γιατρο μπορουν να γινουν ιάσιμα.
    ειναι γεραματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ΥΓ
    αυτος ειναι ο λογος που οι γιατροι δεν εκαναν μια διαγνωση, δεν ονοματισαν καποια ασθενεια δηλαδη, αλλα περιοριστηκαν να κανουν την παραπανω δηλωση πραματα που τα βλεπει και καποιος που δεν ειναι γιατρος

  6. #6
    hitech, αν το σοβαρότερο πρόβλημα της μητέρας σου είναι η ακαθισία τότε να ζητήσεις από την ψυχίατρο να της αλλάξει αγωγή ή να της δώσει κάτι επιπλέον σε φάρμακο για να αντιμετωπιστεί αυτό το θέμα. Εν ανάγκη, αν δεις οτι αυτή η ψυχίατρος ψιλοαδιαφορεί πήγαινε αλλού, σε ιδιώτη. Σίγουρα υπάρχει αγωγή που να αντιμετωπίζει αυτό το θέμα.

  7. #7
    Νομίζω δηλαδή οτι ο ψυχίατρος μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα. Δε νομιζω οτι ειναι θεμα που αφορα παθολογο. Προσωπικα τη γιαγια μου που ειναι 84 την πηγαινω σε νευρολογο που της κανει αναλυτικα τεστ μνημης, κατανοησης και αντιληψης και με βαση το σκοραρισμα αποφασιζει την αγωγη της. Αφου προηγουμενως βεβαια ειχαμε κανει και τις καταλληλες εξετασεις αιματος και εγκεφαλου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •