Είμαι χάλια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Η αγροτιά είναι λεβεντιά :) Οκ όλα γίνονται για κάποιο λόγο,απλα ισως δε μπορω να το δω τοσο καθαρά τωρα

  2. #17
    αμα δε τα κανεις ολα στην ωρα σου ειναι πολυ ασχημο και εγω παλια κοροιδευα τους συμμαθητες μου που πηγαιναν σαν ρομποτ στη ζωη καλοι βαθμοι με τη πρωτη στη σχολη επιλογης τους κλπ κλπ αριστεια και εφαγα τα μουτρα μου καλο κουραγιο σου ευχομαι και εγω ετσι οπως εσυ αισθανομαι

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Τουλάχιστον το να ξερουμε πως δεν ειμαστε οι μονοι που τα χουμε κανει θαλασσα σε αυτο το τομέα ειναι μια παρηγοριά.Ευχαριστώ ! Καλη δυναμη και σε σενα και καποια στιγμη τα πραγματα θα νε καλυτερα και για μας σιγουρα οτι και να λεμε τωρα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Σε αυτο το φροντιστηριο που πηγαινεις, δεν κανουν τεστ για να βρουν τις κλισεις του καθε μαθητη που προκειται να δωσει πανελληνιες και να συμπληρωσει μηχανογραφικο?
    Οταν λες στο σχεδιο δεν τα πηγαινεις καλα, πρακτικα εννοεις μονο ή οτι γενικα δε σου αρεσει κιολας και το κανεις αγγαρεια?
    Γενικα η γραφιστικη σου αρεσει? Εσυ ειχες διαλεξει εκεινο το ΙΕΚ ή πιεστηκες ?
    Δεν τα εχεις κανει θαλασσα ακομα, πας φροντιστηριο, διαβαζεις, προσπαθεις!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Οχι και δεν εχω ξανακούσει να κανουν κατι τετοιο τα φροντιστήρια γενικά...το ελευθερο μου αρεσει λιγο παραπάνω απ το γραμμικο αλλα πρακτικα δε τα παω και στα 2 καλα..δε το λεω και πάθος αλλα μου αρέσει να ασχολούμε και να ασχοληθώ και στο μελλον με αυτο.Οχι δε με πιεσαν..μονη μου ηθελα να παω σε ιεκ...(τοσο ηλίθια)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εννοουσα αν σε πιεσαν στην επιλογη της γραφιστικης, οχι στο ΙΕΚ. Καλα δεν μπορουσες να το ξερεις οτι θα ειναι μαπα, δε σε κανει ηλιθια η επιλογη σου, πού να το ηξερες?!
    Πατα στη Google "Τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου"
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #22
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    42
    Πολυ σωστα τα λες!!!

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Οχι κανεις δε με πιεσε για την γραφιστικη εμενα μου χε καρφωθεί.Αναρωτιούνται και οι δικοι αν εχω ταλέντο για κάτι τετοιο.Ισα ισα που ήξερα οτι είναι πιο υποβαθμισμένα αλλα πήγα απ τη βόλεψή μου γιατι δε μπορουσα να στρωθω να διαβάσω τότε και ειχα πείσει τον εαυτο μου οτι δε θα νε τοσο ασχημα και στο τελος θα με οκ και κατι θα κανω αλλα αυτη την αισιοδοξια την εχασα με το καιρο και με το που τελειωσα ενιωθα πιο ευαλωτη απο ποτε.Δε πιστευω σε τετοια τεστ μου φαινονται αρκετα γενικουρες και οτι δεν ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Στα σχολεία υπήρχαν κάποτε τα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και ευτυχώς τα πρόλαβα. Δείχνουν, σε ποιο τομέα είναι η προσωπικότητά σου και σύμφωνα με αυτήν, σου βγάζει τα επαγγέλματα που σου ταιριάζουν, εμένα με είχε βγάλει 100% κοινωνικό. Τότε στο σχολείο, δεν είχα καθόλου παρέες και γενικά ήμουν πολύ κλειστός και είχα ζητήσει από την καθηγήτρια, να κάνω δεύτερη φορά το τεστ, μήπως έγινε κάποιο λάθος και μου έβγαλε το ίδιο. Τώρα που έφτασα στα 20, αντιλαμβάνομαι, ότι το τεστ είχε πέσει μέσα. Τότε όμως, στα 16 μου, γελούσα με το αποτέλεσμα, αλλά έκανα λάθος. Επίσης, πρώτο επάγγελμα, μου είχε βγάλει καθηγητής δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ιερέας, κοινωνιολόγος, θεολόγος, ακόμη μου είχε βγάλει και το επάγγελμα του δημοσιογράφου και του κοινωνικού λειτουργού και πολλά άλλα, που ταίριαζαν σύμφωνα με την προσωπικότητά μου. Σε άλλα παιδιά, έβγαλε άλλα αποτελέσματα. Και είναι ειδικές ερωτήσεις. Δυστυχώς όμως, στην Ελλάδα δεν προχωράει τίποτα και με τον νόμο Διαμαντοπούλου, αυτό το κατάργησαν από τα σχολεία και τώρα τα παιδιά, δεν ξέρουν τι να κάνουν και που να πάνε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Συνομηλικοι ειστε, 19-20 χρονων ειναι και η ροζ ακριδα.
    Το 2005 παντως που ημουν Γ Λυκειου, δε γινοταν τιποτα απολυτως στο δικο μου σχολειο, δεν ενδιεφερε κανεναν καθηγητη να ασχοληθει, ουτε καν ενημερωση για τα ειδικα μαθηματα δε μας ειχε γινει ποτέ, ουτε για την υπαρξη ή τη χρησιμοτητα/αναγκαιοτητα τους αναλογα τη σχολη ενδιαφεροντος.
    Νάδα!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Συνομηλικοι ειστε, 19-20 χρονων ειναι και η ροζ ακριδα.
    Το 2005 παντως που ημουν Γ Λυκειου, δε γινοταν τιποτα απολυτως στο δικο μου σχολειο, δεν ενδιεφερε κανεναν καθηγητη να ασχοληθει, ουτε καν ενημερωση για τα ειδικα μαθηματα δε μας ειχε γινει ποτέ, ουτε για την υπαρξη ή τη χρησιμοτητα/αναγκαιοτητα τους αναλογα τη σχολη ενδιαφεροντος.
    Νάδα!
    A, oκ δεν το ήξερα ότι είμαστε συνομήλικοι. Πάντως, ευτυχώς στο δικό μου σχολείο, το έκαναν και βοήθησαν τότε, πολλά παιδιά, που ήταν δευτέρα λυκείου και δεν ήξεραν τι να κάνουν και που να πάνε. Ουσιαστικά, αυτό το τεστ ήταν καθαρά, για να δει το παιδί, ποιο τομέα θα ακολουθήσει, δηλαδή την θεωρητική, την θετική και την τεχνολογική, που αυτά άλλαξαν. Από όσο ξέρω, γίνονται πλέον ιδιωτικά αυτά τα τεστ και πληρώνεις. Αυτό συμβουλεύω και την νηματοθέτρια να κάνει. Να ξεκινήσει, από το τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού, ώστε να δει και εκείνη τι της ταιριάζει, σύμφωνα με την προσωπικότητά της.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Κοίτα να δεις και να το κανω και να πεσει μεσα δεν εχει καμια σημασια γιατι ουτως η αλλως ηδη εχω επιλεξει και πεδιο και ειδικο μαθημα κλπ.Εμένα το βασικο μου προβλημα ειναι οτι 1δε ξερω τι μου γινετε στα μαθηματα και δυσκολευομαι παρολο που τα διαβαζω και 2 οτι νιωθω ντροπη για τη κατασταση που ειμαι γιατι θα πρεπε ηδη να με σε μια σχολη μεσα σαν και σας τους συνομηλικους μου οποτε ενα τεστ δε θα με βοηθησει σε κατι γιατι αλλου ειναι τα θεματα μου και ετσι οπως παω δε θα μπω πουθενα και θα μεινω σε αυτο το χαλι
    Last edited by Ροζ ακριδα; 23-10-2017 at 12:58.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Ροζ ακριδα View Post
    Κοίτα να δεις και να το κανω και να πεσει μεσα δεν εχει καμια σημασια γιατι ουτως η αλλως ηδη εχω επιλεξει και πεδιο και ειδικο μαθημα κλπ.Εμένα το βασικο μου προβλημα ειναι οτι 1δε ξερω τι μου γινετε στα μαθηματα και δυσκολευομαι παρολο που τα διαβαζω και 2 οτι νιωθω ντροπη για τη κατασταση που ειμαι γιατι θα πρεπε ηδη να με σε μια σχολη μεσα σαν και σας τους συνομηλικους μου οποτε ενα τεστ δε θα με βοηθησει σε κατι γιατι αλλου ειναι τα θεματα μου και ετσι οπως παω δε θα μπω πουθενα και θα μεινω σε αυτο το χαλι
    Αν το σκέφτεσαι με ενοχές και με χαμηλή αυτοπεποίθηση, ναι έτσι θα νιώθεις ότι είσαι. Ξέρεις πόσα παιδιά, είναι εκτός σχολών; Είμαστε στην ίδια σχεδόν ηλικία, είμαι 20 ετών και θα σου πω ξεκάθαρα, πως αν δεν αγωνιστείς, τίποτα δεν γίνεται. Δεν ξέρεις τι πόλεμο βιώνω, στην σχολή από συμφοιτητές, επειδή τα πάω πολύ καλά και επειδή, θα εκφωνήσω επίσημους λόγους. Τέσπα αυτό δεν έχει σημασία, αλλά αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι όλα γίνονται για κάποιον σκοπό. Ακόμη και οι κακίες και ο πόλεμος, από τους συμφοιτητές, είναι για κάποιον σκοπό, το να με ρίξουν ψυχολογικά. Αν σου πω καταστάσεις, θα δεις τι σημαίνει ελληνικό πανεπιστήμιο. Κάνε την προσπάθειά σου, μην τα βάζεις κάτω και αν σου ακούγονται θεωρητικά όλα αυτά, όταν θα βρεθείς στις ίδιες καταστάσεις θα με θυμηθείς. Τότε είναι που θα χρειαστεί, να πατήσεις γερά στα πόδια σου, όπως πρέπει να κάνεις και τώρα. Δηλαδή, το να κάθεσαι και να γράφεις σε ένα ανούσιο φόρουμ, με άτομα που λίγο πολύ έχουν τα προβλήματά τους και με έναν εν οίδα, που έχει και εκείνος δικά του θέματα, πιστεύεις πως όλα αυτά που σου συμβαίνουν, λύνονται; Υπάρχει πιστεύεις κανένα μαγικό ραβδί, που θα σου κάνει όλες τις επιθυμίες σου, πραγματικότητα; Όχι! Μόνο εάν δράσεις, τότε θα δεις αποτελέσματα. Αν μένεις άπραγη και να αναλύεις, την κάθε δυσκολία σου, δεν νομίζω έτσι ότι θα λυθεί τίποτα. Μπορεί να σου ακούγομαι σκληρός, αλλά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις, πως τώρα έτσι, δεν λύνεται τίποτα, απλά αναλύεις το πρόβλημα. Πάρε την ζωή σου, στα χέρια σου και μην περιμένεις λύσεις από άλλους, μόνο εσύ θα λύσεις, τα δικά σου προβλήματα Ούτε η savatage θα στα λύσει, ούτε ο εν οίδα θα στα λύσει, ούτε ο οποιοσδήποτε άλλος. Μόνο εσύ...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Που το μυριστηκες καταρχας εσυ λαγωνικο πως εγω ειμαι απραγη και δε προσπαθω καθολου και το βαλα κάτω ; Δε τα παραταω και καθε μέρα προσπαθω αρκετα ! Δε μου ακουγεσε σκληρος...καταλαβαινω τι μου λες και σε συγκριση με αλλα που εχω ακουσει και τον τροπο που μιλαω εγω στον εαυτο μου καθε μερα ειναι λες και μου χαιδευεις τα αυτια εσυ τωρα.Επεισης ξερω πως κανενας απο δω που θα μου γραψει δε μπορει να με βοηθήσει.Το οτι επελεξα να πω τον πονο μου εδω δε σημαίνει απαραιτητα πως ψαχνω και δω την λυση απλα τα γραφω για να ξεσκασω και να εκτονωθώ.Λυπάμαι που σου κανουν πολεμο και σου δυσκολευουν τη ζωη,σιγουρα ειναι σπασιμο αλλα δε γινετε να εξισώσουμε το δικο σου προβλημα με το δικό μου .Η κοινη λογικη δειχνει πως οσο απαισιο και να νε αυτο που σου συμβαινει εσενα τωρα με τους συμφοιτητες σου δεν εχει καμια σχεση με το δικο μου θεμα γιατι εμενα ειναι χιλιες φορες σοβαροτερο και αυτο ισχυει γιατι οτι και να σου λενε εσενα εσυ στο τελος μια χαρα και το πτυχειακι σου θα παρεις και τους λογους σου θα εκφωνίσεις χωρις ουσιαστικα "εμποδια" καθως τα κακοπροαιρετα σχολια του ενος και τους αλλου και ξερω γω τι τουλαχιστον για μενα προσωπικα που το χω βιωσει κιολας αποτελουν κατι ασυμαντο που το μονο που χεις να κανεις για να ξεπερασεις ειναι να μη δινεις σημασια και να κανεις τα δικα σου.Με λιγα λογια εχεις μια λιγο πιο σιγουρη στον ηλιο μοιρα απο μένα.Εγω απ'την αλλη ουτε κανα πτυχειο σοβαρο δε ξερω αν θα παρω ποτε ουτε αν πατησω κατωφλι αει/τει ποτε και γνκα δε ξερω πως θα με και τι θα κανω ουτε του χρονου και γνκα στο μελλον.Αν τα ζυγίσεις λογικα και αντικειμενικα θα δεις πως εσυ εχεις ενα προνόμιο παραπάνω απο μένα οποτε ας μη συγκρινουμε τα προβληματα μας χωρις να θελω να πω πως δεν πρεπει εσυ να παραπονιεσε για κατι γενικα.Οσο για το "παρε τη ζωη στα χερια σου και βρες λυσεις"πιστευω ηδη το κανω αλλιως τωρα δε θα παλευα να διαβασω μαθηματα εντελως ξενα για μενα για να δωσω να περασω και γω καπου χωρις να με χει υποχρεωσει και κανεις.Αυτο που κανω τωρα ειναι καθαρα απο δικη μου επιλογη και καθαρα για να δωσω λυση σε αυτο που με τρωει και με πειράζει .
    Last edited by Ροζ ακριδα; 24-10-2017 at 01:27.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Υπαρχει στο φροντιστηριο σου καποιος ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ καθηγητης να σε καθοδηγησει? Να του ζητησεις δηλαδη να μιλησετε ιδιαιτερως και να σου πει ξεκαθαρα αν ο στοχος σου ειναι εφικτος. Αν δεν ειναι, θα πρεπει ειτε να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα στοχευμενα στα κενα σου ειτε να αλλαξεις στοχο αφου εχεις ακομα το χρονικο περιθωριο να κανεις επανυπολογισμο διαδρομης και στοχων.
    Επισης, κανε και ενα τσεκ στα μαθηματα που εχει η σχολη ενδιαφεροντος σου, μη βρεθεις προ εκπληξεως και δεν μπορεις μετα να την ολοκληρωσεις. Για παραδειγμα, υπαρχουν σχολες που αν στο Λυκειο δεν εχεις κανει μαθηματικα κατευθυνσης, δεν εχεις ελπιδα να παρεις πτυχιο. Ομοιως και με Φυσικη Χημεια. Καλα τα βγαζεις τα μορια, μετα τι γινεται.
    Πχ στη σχολη του "ουδεν οιδα" με ενα 11αρι μπαινεις, απο κει και περα θελει να εισαι της παπαγαλιας για να τα βγαλεις περα ικανοποιητικα.
    Ειναι ακομα Οκτωβρης, με ενα στοχευμενο προγραμμα, με καλη οργανωση και ΚΑΛΟΥΣ συμμαχους καθηγητες θα βρεις τον εφικτο για σενα στοχο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια είμαι χάλια.....
    By Gravity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2015, 11:56
  2. ειμαι χαλια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2014, 13:02
  3. ειμαι χαλια
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-05-2012, 16:02
  4. ειμαι χαλια!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-02-2012, 22:32
  5. είμαι χαλια...!!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-11-2011, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •