Είμαι χάλια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Εχω δει τα μαθηματα των σχολών,παρόμοια εκανα και στο ιεκ οποτε εχω μια γευση "μικρη" αλλα την εχω και το χω συζητησει και με καθηγητες και μου λενε πως ειναι εφικτοι στοχοι αλλα τι αλλο θα μου ελεγαν ; πιστευω μου το λενε απλα για να μην αγχώνομαι αρα ναι δε ξερω αν ειναι αξιοπιστοι η οχι και γενικα και καλα λογια να μου λενε δε μου λενε τιποτα γιατι οσο θα δυσκολευομαι και οσο ειμαι ακομα στους μηνες προετοιμασιας δεν υπαρχει κανενα εξασφαλησμένο αποτέλεσμα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Εξασφαλισμενο δεν ειναι για κανεναν, ουτε για τους αριστουχους. Το ζητουμενο ειναι να ειναι εφικτο. Πχ αν τωρα γραφεις στα διαγωνισματα κατω απο τη βαση και ο στοχος σου ειναι σχολη του 14, δυσκολα....
    Δε θυμαμαι αν εχεις γραψει ποσα μορια εχει η σχολη που θελεις στην Αθηνα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Το ειχα, η μια ειναι 12χιλιαδες κατι και η αλλη 8χιλιαδες κατι..στα πρωτα διαγωνισματα νομιζω σε 2 ειχα γραψει κατω απ τη βάση...στα επομενα δε ξερω πως θα τα πάω

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οκ εχεις 2 επιλογες και η 1 απο τις 2 ειναι πολυ περισσοτερο προσιτη απο την αλλη. Βαλε τα δυνατα σου και θα τα καταφερεις.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Υπαρχει στο φροντιστηριο σου καποιος ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ καθηγητης να σε καθοδηγησει? Να του ζητησεις δηλαδη να μιλησετε ιδιαιτερως και να σου πει ξεκαθαρα αν ο στοχος σου ειναι εφικτος. Αν δεν ειναι, θα πρεπει ειτε να κανεις ιδιαιτερα μαθηματα στοχευμενα στα κενα σου ειτε να αλλαξεις στοχο αφου εχεις ακομα το χρονικο περιθωριο να κανεις επανυπολογισμο διαδρομης και στοχων.
    Επισης, κανε και ενα τσεκ στα μαθηματα που εχει η σχολη ενδιαφεροντος σου, μη βρεθεις προ εκπληξεως και δεν μπορεις μετα να την ολοκληρωσεις. Για παραδειγμα, υπαρχουν σχολες που αν στο Λυκειο δεν εχεις κανει μαθηματικα κατευθυνσης, δεν εχεις ελπιδα να παρεις πτυχιο. Ομοιως και με Φυσικη Χημεια. Καλα τα βγαζεις τα μορια, μετα τι γινεται.
    Πχ στη σχολη του "ουδεν οιδα" με ενα 11αρι μπαινεις, απο κει και περα θελει να εισαι της παπαγαλιας για να τα βγαλεις περα ικανοποιητικα.
    Ειναι ακομα Οκτωβρης, με ενα στοχευμενο προγραμμα, με καλη οργανωση και ΚΑΛΟΥΣ συμμαχους καθηγητες θα βρεις τον εφικτο για σενα στοχο.
    11 χιλιάδες μόρια, ήταν πριν κάποια χρόνια, πριν δώσω εγώ πανελλήνιες.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ακρίδα, εγώ δεν πιστεύω στα τεστ προσανατολισμού, αν ασχολήσε με κάτι που αγαπάς, θα βρεις μια άκρη. Προφανώς δεν μπορούμε όλοι να έχουμε την ίδια επαγγελματική ή ακαδημαϊκή σταδιοδρομία... αλλά αυτό είναι ένα άλλο κεφάλαιο.
    Κι εγώ πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις, απλώς θα κουραστείς. Όσον αφορά, τις πανελλαδικές το αποτέλεσμα είναι ανάλογο της προσπάθειας.... Οι σχολές που επιλέγεις δεν έχουν υψηλές βάσεις και αντικειμενικά έχεις χρόνο να καλύψεις τα κενά... απλώς θα πρέπει να το κάψεις! Η διαδικασία των πανελλαδικών, είναι μία εξαιρετικά ψυχοφθόρα διαδικασία, ακόμη και για μαθητές με καλύτερες επιδόσεις, οπότε καταλαβαίνω την ανασφάλεια σου. Το βασικό κατ΄εμε είναι να απενοχοποιηθείς από τις προηγούμενες επιλογές και συμπεριφορές που αφορούν το κομμάτι της ακαδημαϊκής σου σταδιοδρομίας και να περπατήσεις όσο καλύτερα μπορείς το δρόμο που επέλεξες τώρα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Τα μαθηματικα κι η φυσικη εχουν μεθοδολογια για τισ ασκησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κανε αναζητηση αυτα που θα βρεισ φτανουν για να περασεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Αλλο ενα κακο σε ολη την ιστορία ειναι οτι μου φερνει νευρα και χαμηλη αυτοπεποιθηση η αδερφη μου η οποια και σπουδασε στην ωρα της γραφοντας 22χιλιαδες μορια (χωρις πλακα) και πειρε πτυχειο στην ωρα της και αυτη τη στιγμη εχει σταθερη δουλεια σε αυτο που σπουδασε.Πραγματικα εχει οτι ακριβως επρεπε εγω να χω και να χω κανει και αυτο με χει φερει σε τοση μεγαλη ζηλεια που ολο τη βριζω και την καταριεμαι ενω μετα το μετανιωνω και γενικα απο τοτε που αρχισα την προετοιμασια εχει χαλασει αρκετα η σχεση μας.Με το που την δω θα βρω ευκαιρια να της πεταξω μπιχτη για την δουλεια της η να την ειρωνευτω.Δε μου αρεσει που ειμαστε ετσι αλλα μονο που την βλεπω απλα να εκτελει την καθημερινη της ρουτινα νιωθω ασχημα για τον εαυτο μου.Χτυπαει πολυ ασχημα η μια αδερφη να νε επαγγελματιας κανονικος και η αλλη να διαβαζει ακομα μαθηματα λυκειου και να μην τα πηγαινει καλα κιολας .Ειναι σα να τονιζει οτι δεν εχω καταφερει μονο με την παρουσια της αλλα δε ξερω τι να κανω για να δαμασω τη ζηλεια μου γιατι οκ δε της αξιζει ολο αυτο

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Υπηρχε απο οταν ησασταν παιδια αυτος ο ατυπος ανταγωνισμος? Σου ελεγαν οι γονεις σου "Δες η αδελφη σου ποσο καλα τα πηγε" "Γιατι δεν κανεις αυτο που εκανε η αδελφη σου" , "Η αδελφη σου στην ηλικια σου μπλα μπλα μπλα" και τετοια?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #42
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by Ροζ ακριδα View Post
    Αλλο ενα κακο σε ολη την ιστορία ειναι οτι μου φερνει νευρα και χαμηλη αυτοπεποιθηση η αδερφη μου η οποια και σπουδασε στην ωρα της γραφοντας 22χιλιαδες μορια (χωρις πλακα) και πειρε πτυχειο στην ωρα της και αυτη τη στιγμη εχει σταθερη δουλεια σε αυτο που σπουδασε.Πραγματικα εχει οτι ακριβως επρεπε εγω να χω και να χω κανει και αυτο με χει φερει σε τοση μεγαλη ζηλεια που ολο τη βριζω και την καταριεμαι ενω μετα το μετανιωνω και γενικα απο τοτε που αρχισα την προετοιμασια εχει χαλασει αρκετα η σχεση μας.Με το που την δω θα βρω ευκαιρια να της πεταξω μπιχτη για την δουλεια της η να την ειρωνευτω.Δε μου αρεσει που ειμαστε ετσι αλλα μονο που την βλεπω απλα να εκτελει την καθημερινη της ρουτινα νιωθω ασχημα για τον εαυτο μου.Χτυπαει πολυ ασχημα η μια αδερφη να νε επαγγελματιας κανονικος και η αλλη να διαβαζει ακομα μαθηματα λυκειου και να μην τα πηγαινει καλα κιολας .Ειναι σα να τονιζει οτι δεν εχω καταφερει μονο με την παρουσια της αλλα δε ξερω τι να κανω για να δαμασω τη ζηλεια μου γιατι οκ δε της αξιζει ολο αυτο
    Ο καθένας έχει τον δικό του δρόμο στην ζωή του και είναι ξεχωριστός, οπότε μην συγκρίνεσαι με την αδελφή σου. Κάνε την προσπάθειά σου και είμαι σίγουρος, ότι θα πετύχεις, μόνο αν πιστέψεις στις δυνατότητες του εαυτού σου.

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Όχι ποτε δεν υπήρχε αυτο απ τη μερια των γονιών μου,υπήρχε ομως παντα απο μενα.Παντα σε εναν βαθμο την ανταγωνιζομουν.Καμια φορα σκεφτομαι οτι ακομα και η επιλογη να μη διαβαζω και να μη δωσω πανελληνιες τοτε ηταν περισσοτερο στο υποσεινιδητο επειδη μου την ειχε βαρεσει να διαφερω απ αυτην και να ειμαι εγω η διαφορετικη και η ξεχωριστη που εκανε το 'κατι αλλο' απ την αδερφη της και τραβηξε αλλο δικο της δρομο...βλακειες δηλαδη...δε σκεφτομουν τοτε

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα View Post
    Ο καθένας έχει τον δικό του δρόμο στην ζωή του και είναι ξεχωριστός, οπότε μην συγκρίνεσαι με την αδελφή σου. Κάνε την προσπάθειά σου και είμαι σίγουρος, ότι θα πετύχεις, μόνο αν πιστέψεις στις δυνατότητες του εαυτού σου.
    Καλα και γω αν ειμουν στη θεση σου τα ιδια θα λεγα σε καποιον με τετοιο προβλημα.Το πιο ευκολο πραγμα θα ταν.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ακρίδα μου, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο εν οίδα, έχει ένα δίκιο. Έχεις βάλει τον εαυτό σου σε μία διαδικασία σύγκρισης η οποία μόνο σε φθείρει και σου δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα. Αν ήταν αμφίπλευρο αυτό θα κατανοούσα τον ανταγωνισμό.... ωστόσο μόνη σου σαμποτάρεις τον εαυτό σου. Θα μπορούσε αυτή η αντίδραση να σημαίνει πολλά και να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους, όμως θεωρώ ότι αυτή τη στιγμή είναι σημαντικό να εστιάσεις την προσοχή σου στα μαθήματα σου και να χρησιμοποιείς την ενέργεια σου προς όφελος σου. Επίσης, όντως ο καθένας ακολουθεί την δική του μοναδική πορεία.....

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια είμαι χάλια.....
    By Gravity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2015, 11:56
  2. ειμαι χαλια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2014, 13:02
  3. ειμαι χαλια
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-05-2012, 16:02
  4. ειμαι χαλια!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-02-2012, 22:32
  5. είμαι χαλια...!!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-11-2011, 17:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •