Είμαι χάλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18

    Είμαι χάλια

    Κλείνω τα 19 σύντομα και το γεγονός αυτο κάνει πολύ χειρότερη τη ψυχολογία μου.Δεν σπουδάζω απολύτως τίποτα.Το μόνο που έχω κανει μέχρι στιγμής είναι να τελειώσω και καλά "γραφιστική" σε ενα ιεκ της πλάκας και να παρω ενα proficiency.Είμουν εντελώς άμυαλη οταν είμουν μαθήτρια, ποτε μου δεν έκατσα να διαβάσω ούτε έδωσα πανελληνιες και να τα αποτελέσματα...ενω οι φιλοι μου και οι συνομήλικοί μου να σπουδάζουν και να δουλεύουν εγω να κάθομαι 20 χρονών γαιδάρα να δίνω τώρα πανελλήνιες σα το παιδάκι και να μη τα πηγαίνω και καθόλου καλα στα μαθήματα γιατι φυσικά δεν εχω καθόλου βασεις απ το σχολείο.Ουτε με την παρέα μου επικοινωνώ τοσο γιατι νιωθω οτι αυτη τη στιγμή ετσι οπως είμαι δεν μπορώ να συνδεθώ μαζί τους ουτε να συμμετέχω στη συζήτηση γιατι ολο θα μιλάνε για τις σχολές τους και γω θα νιωθω υποδιέστερη,σκουπιδι και αμόρφωτη σε σχέση με εκείνες.Καθε μερα θελω ειτε να κλάψω ειτε να τα σπασω ολα απ τα νευρα μου που κατάντησα έτσι.Φοβάμαι το μέλλον,δε θέλω ουτε να το σκέφτομαι.Στο φροντιστήριο λενε συνέχεια μαλακιες του τυπου τι ωραια που θα νε του χρονου και μενα εκεινη την ωρα με πιανουν καουρες που τα ακουω αυτα γιατι κανει μπαμ εκεινη την ωρα στο ποσο λαθος μερος ειμαι και ποσο διαφορετικες ειναι οι δικες μου συνθηκες.Γιατι εγω σε αντιθεση με τα 17χρονα του χρονου ααααν περάσω καπου ετσι οπως παω θα πρεπει να δουλευω οπωσδηποτε ταυτοχρονα και να ξεκινήσω καποια ξενη γλωσσα και γενικα να αναπληρωσω το χαμενο χρονικο κενο γιατι θα με μεγαλη και δε θα χω κάνει τιποτα απ αυτα που κανουν τωρα οι συνομήλικοί μου.Ηλικρινα δε ξέρω πως θα νε η ζωη μου απο δω και πέρα γιατι οταν ξεκινας στραβα θα πορευεσαι και στραβα και στη δικη μου ζωη αυτο ακριβως συνεβη.Νιωθω εντελώς χαμένη απο χέρι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οχι δεν ισχυει οτι ξεκινας στραβα και πορευεσαι στραβα για παντα, δεν υπαρχει πουθενα ποτε και για κανεναν αυτος ο κανονας.
    Σε αντιθεση με τα 17χρονα, εσυ εχεις την πολυτιμη ευκαιρια να κανεις πιο συνειδητες επιλογες για το μελλον σου. Θα δωσεις ειδικο μαθημα σχεδιο? Θελεις να σπουδασεις κατι σχετικο με την πληροφορικη και να ειδικευτεις αργοτερα σε γραφικες τεχνες?
    Το proficiency σου μπορει να μην το συνειδητοποιεις τωρα μεσα στη μαυριλα σου, αλλα ειναι ενα τεραστιας σημασιας εργαλειο στα χερια σου, αν εχεις τη διαθεση να μαθεις και μια 2η ξενη γλωσσα, ΑΚΟΜΑ καλυτερα!
    Στο χερι σου ειναι να βαλεις τα δυνατα σου φετος και να περασεις σε μια σχολη που να ταιριαζει στις κλισεις σου. Απο κει και περα, το γεγονος οτι θα εχεις διαβασμα ή ισως και καποια παρτ ταημ εργασια, δεν αναιρει καθολου τη δυνατοτητα να περνας και ομορφα στην προσωπικη σου ζωη.
    Τωρα και να σου πω οτι δε σε πηραν τα χρονια και εχεις οοοολο το μελλον μπροστα σου, δεν προκειται να σε βοηθησει και σε τιποτα να το πω, κι εγω στην ηλικια σου βουνο τα εβλεπα ολα, απαισιοδοξια και αγχος φουλ, με ειχε μαθει καλα ο πατερας μου να θεωρω οτι ολοι οι αλλοι ειναι καλυτεροι. Τελοσπαντων, δεν ισχυει τιποτα απο ολα αυτα και οσο πιο νωρις το συνειδητοποιησεις τοσο το καλυτερο για σενα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    [QUOTE=savatage;696016] Ναι έχω πάρει ειδικό μάθημα σχέδιο αλλα δε τα πηγαίνω καλά.Κανω και αεππ (για τους υπολογιστές) και αοθ αλλα και κει καθόλου καλα.Δεν ειμαι καλη σε κανενα μαθημα και ο λογος ειναι οτι δε ξερω καθολου μαθηματικα και τα χω βρει μπαστουνια αλλα πηρα αυτη την κατευθυνση γιατι ειχε τη γραφιστικη αλλα δε ξερω αν θα περάσω...Ολα ειναι χαλια γενικα γιαυτο τα λεω ολα αυτα.Ασε που πρεπει να περάσω και Αθηνα οπωσδηποτε γιατι λεφτα για επαρχεια δε παιζουν...και υπο τις δικες μου συνθήκες...χαιρετα μου τον πλάτανο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Ναι έχω πάρει ειδικό μάθημα σχέδιο αλλα δε τα πηγαίνω καλά.Κανω και αεππ (για τους υπολογιστές) και αοθ αλλα και κει καθόλου καλα.Δεν ειμαι καλη σε κανενα μαθημα και ο λογος ειναι οτι δε ξερω καθολου μαθηματικα και τα χω βρει μπαστουνια αλλα πηρα αυτη την κατευθυνση γιατι ειχε τη γραφιστικη αλλα δε ξερω αν θα περάσω...Ολα ειναι χαλια γενικα γιαυτο τα λεω ολα αυτα.Ασε που πρεπει να περάσω και Αθηνα οπωσδηποτε γιατι λεφτα για επαρχεια δε παιζουν...και υπο τις δικες μου συνθήκες...χαιρετα μου τον πλάτανο..σορρυ μπερδευτηκα με τα reply

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    42
    Εισαι 20 χρονων εχεις ολη τη ζωη μπροστα υγιης!!!Πολλοι θα θελαν τωρα να ναι στην ηλικια σου χωρις εννοιες!!!Δεν τελειωσες τιποτα της πλακας!!Εχεις τελειωσει γραφιστικη κατι το οποιο τραβαει ακομξ επαγγελματικα!Κ τωρα ξαναδινεις πανελληνιες μπραβο σουυυυ!!!!Αυτο δειχνει οτι εχει φιλοδοξιες!!!20 μετα παιδακια 18 χρονωνννν;;;2 χρον8α τους περνας!!παιδι εισαι κ συ!!!Τωρα ξεκινα η ζωη σου κ σκεφτεσαι οτι δεν θα τα καταφερεις;;;Θα τα καταφερεις θα πεσεις θα ξανασηκωθεις!!Ασε τι μπορει να λενε οι αλλοι αυτοι μπορει μα βγαζουν απωθημενα δικα τους!!Αυτοι που μας κρινουν εχουν χειροτερα θεματα!!Αυτους που σε συμβουλευουν κρατα!!!Ζησε τη ζωη σου τωρα ξεκινα κοριτσι μου!!!!ολα θα πανε καλα!!Να σαι αισιοδοξη θετικη κ ολα καλα!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ακρίδα μου, είσαι 19 ετών, τι θα πει "στραβά ξεκίνησα και στραβά θα πορεύομαι";; Φρόντισε να στηρίξεις τις επιλογές σου και θα βελτιωθεί η φάση. Διάβασε, κάλυψε τα κενά σου στα μαθηματικά και το αποτέλεσμα θα είναι ανάλογο της προσπάθειας. Η ζωή δεν είναι γραμμική, τα πράγματα αλλάζουν διαρκώς. Επίσης, δεν έχει κανένα νόημα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    42
    Πολυ σωστα!!Μπραβο Ερις!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Η γραφιστική ναι δεν είναι της πλάκας,το ιεκ ειναι ομως γιατι περα του οτι οτι το μαθα το μαθα απο μονη μου και δε μου μαθαν ψύχουλο,δεν εχω ουτε επαγγελματικα δικαιώματα και γενικα πιστευω αν μεινω με αυτο και παρω ακομα και τη πιστοποιηση στο μελλον,οπου παω με αυτο θα με περνουν της πλακας

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Εχω προσπαθησει αρκετα και καποια κενα τα χω καλυψει αλλα δεν ειναι αρκετο...γνκα αυτα θελουν χρονο για να αφομοιωθουν στο μυαλο και ενας χρονος δε θα φτασει καλως η κακως...φαινεται απ τον τροπο και που τα λυνω και που θα πω κατι στο μαθημα καθως πεταω ολο βλακειες η τα λεω ελλειπη και οχι ξεκαθαρα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by Ροζ ακριδα View Post
    Εχω προσπαθησει αρκετα και καποια κενα τα χω καλυψει αλλα δεν ειναι αρκετο...γνκα αυτα θελουν χρονο για να αφομοιωθουν στο μυαλο και ενας χρονος δε θα φτασει καλως η κακως...φαινεται απ τον τροπο και που τα λυνω και που θα πω κατι στο μαθημα καθως πεταω ολο βλακειες η τα λεω ελλειπη και οχι ξεκαθαρα
    Ακόμη, είσαι στην αρχή της χρονιάς. Κάνε ότι καλύτερο μπορείς... κι όλα θα πάνε καλά. Μπράβο σου για ότι έχεις καλύψει, να συνεχίσεις έτσι. Θέλεις να περάσεις σε μία συγκεκριμένη σχολή ή έχεις διάφορες επιλογές; Προσπάθησε να ενισχύσεις τα μαθήματα που είσαι καλύτερη.... λογικά είσαι τεχνολογική κατεύθυνση, οπότε θα δώσεις μαθηματικά, έκθεση, ΑΟΘ και πληροφορική;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Ναι αυτα θα δωσω μαζι με τα σχεδια..θελω η γραφιστικη η τεχνολογια γραφικων τεχνων.Στα μαθηματικα εχω καλυψει τα πολυυυ βασικα του τυπου πρωτοβαθμιες δευτεροβαθμιες και πολυωνυμα με horner,καποιες ταυτητες,πολυ λιγο τριγωνομετρικο πινακα και λογαριθμους τη ψηλοπαλευω (ναι ουτε αυτα δεν ηξερα) βασικα ουτε καθετη διαιρεση δε θυμωμουν να κανω και καμια φορα ακομα την παταω και κανω μαλακιες,στο σχολειο ειμουν θεωρητικη και μαθηματικα ειχα σταματησει να διαβαζω απ τη πρωτη γυμνασιου...κυριολεκτικα απ τη πρωτη γυμνασιου δεν ειχα ανοιξει ποτε βιβλιο μαθηματικων

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Βασικά μου φαίνονται κινέζικα αυτά... και η πρώτη μου σχολή και οι δεύτερη ανήκουν στο πεδίο των ανθρωπιστικών σπουδών. Ωστόσο, από ότι φαίνεται το παλεύεις. Είναι λογικό να σε αγχώνει ο χρόνος και γενικότερα η διαδικασία των πανελλαδικών. Ωστόσο, δεν σημαίνει ότι θα αυτομαστιγωθείς επειδή δεν διάβαζες στο σχολείο. Θα διαβάσεις τώρα! Επίσης, μην βάζεις στον εαυτό σου όρια του τύπου "έπρεπε να είχα κάνει αυτό" και "θα είμαι μεγαλύτερη απο τους συμφοιτητές και τις συμφοιτητριές μου"... αυτά είναι κοινωνικά στερεότυπα που μας φυτεύουν, ο καθένας οφείλει στον εαυτό του την δική του μοναδική διαδρομή.
    Τι βάσεις έχουν αυτές οι σχολές; .....είμαι άσχετη από αυτό το πεδίο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    18
    Η μια 12χιλιαδες κατι η αλλη 8 χιλιαδες

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Θα τα πας μια χαρά, αρκεί να προσπαθήσεις!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,642
    Κούκλα είμαστε δυο κολλητοί και οι δύο δουλεύουμε από τα δεκαπέντε στα δεκαοχτώ πέρασα εγώ σε τει κι αυτός αλλά δεν πήγε δουλεύαμε κι οι δυο έγινα αγρότης έδωσε ανοιχτό πανεπιστήμιο πέρασε οικονομολόγος ετοιμάζεται να γίνει διευθυντής σε τράπεζα εγώ θα παραμείνω αγρότης
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια είμαι χάλια.....
    By Gravity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 04-08-2015, 12:56
  2. ειμαι χαλια
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 03-06-2014, 14:02
  3. ειμαι χαλια
    By haiii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-05-2012, 17:02
  4. ειμαι χαλια!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-02-2012, 23:32
  5. είμαι χαλια...!!!!
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 09-11-2011, 18:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •