Κριτικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Κριτικη

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Κριτικη

    Σας επηρεαζουν τα λογια των αλλων γις διαφορα θεματα? Ειμαι απο τα ατομα που υπεραναλυουν καταστασεις προσπαθωντας να δουν ποιος εχει δικιο .το πληθος η εγω? Ποτε δε φτανω σε λυση και ολη αυτη η διαδικασια με εξοντωνει

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    αφου δεν καταληγεις σε λυση, τοτε δεν υπαρχει λογος να εξοντωνεσαι με την διαδικασια της αναλυσης....!!!
    απλα τα στριφογυρνας στο μυαλο σου, επειδη σε αναστατωνει, και προσπαθεις να βγεις οτι εισαι ''σωστη'' επειδη απο τα λεγομενα του αλλου απλα εγινε το αναποδο....!!!
    το μονο που χρειαζεισαι ειναι να μαθεις να απορριπτεις την ισχυρογνωμοσυνη των αλλων ανθρωπων, ωστε να ωφελησε εσυ...!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    εξαρταται σε τι κατασταση βρισκομαι. αν ειμαι καλα κι εχω αυτοπεποιθηση τοτε μπορει να τη προσπερασω, ειδικα αν προερχεται απο ατομο που δεν εχω δωσει σημασια/προσοχη. αν δεν ειμαι και με κρινουν μπορει να νιωθω πως χτυπιεμαι απο παντου ή να μη κανω καμια κινηση ακριβως για να μη κριθω αρνητικα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Σας επηρεαζουν τα λογια των αλλων γις διαφορα θεματα? Ειμαι απο τα ατομα που υπεραναλυουν καταστασεις προσπαθωντας να δουν ποιος εχει δικιο .το πληθος η εγω? Ποτε δε φτανω σε λυση και ολη αυτη η διαδικασια με εξοντωνει
    Θα το πω, όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται, μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου. Δεν με ενδιαφέρει τι λέει ή τι κάνει ο άλλος, εγώ κοιτάω τον δικό μου εαυτό, να είμαι σωστός ως πολίτης και ενάρετος ως άνδρας και από εκεί και πέρα, τους γράφω στα παλαιά των υποδημάτων μου, το τι λένε ή τι δεν λένε. Δεν θα κάτσω να σκεφτώ ή να μπω στην διαδικασία, να αναλύσω πρόσωπα και συμπεριφορές. Ο καθένας, ας λύσει τα κόμπλεξ του, δεν πρόκειται απλά να ασχοληθώ, έχω πλέον με καλύτερα πράγματα, να ασχολούμαι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Τα λόγια και η κριτική των άλλων, κάποτε με επηρεαζε αρκετά. Αλλά όταν πριν απο πολλά χρόνια, άρχισα να ψάχνω το ποιος ειμαι πραγματικά, χωρίς να δίνω καμια σημασία, στη γνώμη που είχαν οι άλλοι για μενα, τότε έμαθα πως δεν πρεπει να επηρεαζομαι καθόλου μα καθόλου απο κανέναν! Ειμαι αυτός που ειμαι, δεν γίνομαι αρεστός στον οποιονδήποτε, ακόμη και για κοινωνικούς λόγους, και έχω για προτερημα, αυτό που συνήθως εκλαμβανεται ως ελάττωμα... Την ειλικρίνεια μου! Συνηθίζω κι εγώ να υπεραναλυω τα πάντα, και το μόνο λαθος που αναγνωρίζω σε αυτό, είναι πως πρέπει επιτέλους να μάθω και να χαλαρώνω, επειδή δεν υπάρχει λόγος να σηκωνω το βάρος του εαυτού μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω νοιωθω οτι δεν ταιριαζω σε αυτο τον κοσμο.παντα το ενιωθα και τωρα ειμαι πιο νεκρη απο ποτε

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Το να μην ταιριάζεις είναι μια απόδειξη πως είσαι ζωντανή! Σου προτείνω να διαβάσεις το ποίημα του Ελιοτ Έρημη Χώρα, για να καταλάβεις ποιοι είναι οι πραγματικοί νεκροί στον κόσμο! Επίσης σου προτείνω να διαβάσεις και τη θεωρία της αεναης επιστροφής του Νίτσε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Με τι ακριβως ασχολεισαι? Τι εχεις σπουδασει?

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Η αλήθεια είναι ότι δεν μου άρεσει η κριτική.... Θεωρώ ότι ο φόβος της κριτικής είναι ο θάνατος του ταλέντου.... Αν γενικευτεί η φράση αυτή, θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί, ότι λόγω της κριτικής θα μπορούσαμε να γίνουμε ανασταλτικοί, άτολμοι ακόμη και σε πράγματα που μας αρέσουν και είμαστε αρκετά ικανοί. (Αυτό σαφώς δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να ασχολούμαστε με πράγματα στα οποία θεωρούμαστε μέτριοι). Ωστόσο, ένας ασφαλής άνθρωπος που νιώθει αυτοπεποίθηση μπορεί να δεχτεί και να φιλτράρει την κριτική και να κρατήσει ότι τον βοηθά να βελτιωθεί ή του δίνει νέες οπτικές.... Γενικότερα, προσπαθώ να μην εκνευρίζομαι ακόμη και με την κριτική, που έχει ως στόχο να με πληγώσει... σε κάτι τέτοιες στιγμές προσπαθώ να επιστρατεύσω το χιούμορ μου! Ακόμη, προσπαθώ να μην κάνω κριτική... (ότι το προσπαθώ δεν σημαίνει ότι το καταφέρνω πάντα)... για να μπορώ να κατανοοώ καλύτερα τους γύρω μου. Εν τέλει έχω καταλάβει ότι όταν κριτικάρουμε έντονα τον εαυτό μας το ίδιο προβάλουμε και στους γύρω μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Αυτή η ερώτηση πάντα με κάνει να νοιώθω κάπως άβολα. Αλλά θα είμαι ειλικρινής. Δεν έχω σπουδασει κάτι, και ειμαι ένας ανειδίκευτος εργάτης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εισαι μορφωμενος ομως και αυτο φαινεται.η εκπαιδευση με τη μορφωση δεν ταυτιζονται.και εγω τιποτα δε βλεπω να σπουδαζω.εχω χασει το ενδιαφερον μου για τα παντα.Απλα για βιοποριστικους λογους τι δουλεια κανεις? Γτ κι εγω εχω ενα κολλημα να μη θελω να συνδεω μορφωση και χρημα και αυτο σιγουρα θα καταστρεψει.Θα με φαει η φιλοσοφια

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Όντως η εκπαίδευση και η μόρφωση σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι αλληλένδετες! Μην χάνεις το ενδιαφέρον σου! Είσαι μικρή ακόμα! Θα το μετανιώσεις πικρά αργότερα, όπως το μετάνιωσα κι εγώ! Στην κοινωνία που έχουμε δημιουργήσει χωρίς τα απαραίτητα εφόδια, δεν είσαι τίποτα! Κάτι θα βρεις που θα σου αρέσει και θα αφοσιωθείς σε αυτό! Το αν θα εργαστείς βέβαια πάνω στο αντικείμενο σου, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, και έχει να κάνει με την σημερινή πραγματικότητα! Η φιλοσοφία ποτέ δεν έβλαψε κανέναν! Εγώ δουλεύω σε super market, και έχω μετανιώσει που δεν σπούδασα! Εκεί δεν μετράς καθόλου! Σε περίπτωση που βρεθώ χωρίς δουλειά, θα είμαι ένας μακροχρόνια άνεργος! Δεν μαθαίνεις τίποτα, απλά κουράζεις το σώμα σου!

Similar Threads

  1. Αρνητική κριτική και άγχος
    By maria. in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 33
    Last Post: 12-02-2016, 13:35
  2. Κριτική-Αυτοεκτίμηση
    By anonymous_1 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 69
    Last Post: 25-02-2012, 12:03
  3. Αυνανισμός: μια κριτική προσέγγιση
    By Driver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 28-12-2011, 20:19
  4. Κριτική
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 07-04-2010, 23:46
  5. δεν αντεχω την κριτικη ,γιατι?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2009, 05:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •