Ομορφια και αυτοπεποιθηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τι σε στενοχωρει; Θέλεις να μου πεις;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Βασικα ειμαι στα προθυρα της καταθλιψης
    Μαλιστα...η ομορφια και η ασχημια για τις οποιες ρωτας ομως πως συνδεονται ομως με αυτο; Υπαρχει καποια αφορμη για το πως αισθανεσαι; Καποιο συμβαν στη ζωη σου, καποια αλλαγη, η ξαφνικα αρχισες να αισθανεσαι ασχημα χωρις λογο;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ειναι πολλα μαζι.αστο.δεν θελω να το συζηυησω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Ειναι πολλα μαζι.αστο.δεν θελω να το συζηυησω

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οκ...αμα δεν αισθανεσαι ανετα δημοσια μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα οποτε θες παντως να ξερεις...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Οκ...αμα δεν αισθανεσαι ανετα δημοσια μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα οποτε θες παντως να ξερεις...
    Διαβαζοντας τα υπολοιπα θεματα μου θα καταλαβεις πολλα.ευχαριστω παντως

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Με βαση και τα προηγουμενα θεματα σου, εχεις γενικως πελαγωσει και ψαχνεσαι να χτυπας τον εαυτο σου απο παντου, αυτη την εντυπωση εχω. Χρειαζεσαι βοηθεια και στηριξη, εχεις και τις πανελληνιες φετος και τα αλλα σημαντικα θεματα που σε απασχολουν, εχεις καποιο τροπο να αποφορτιζεσαι? Καποιο χομπυ, ασκηση, καποιο ατομο που να συζητας για τις βαθυτερες ανησυχιες σου? Με τα ποιηματα συνεχιζεις? Και αν ναι, σε βοηθαει?

    Ψιλοασχετα ολα αυτα με το αρχικο ποστ στο νημα, υπαρχουν οντως καποια χαρακτηριστικα που κανουν ενα ατομο να θεωρειται ωραιο απο μια μεγαλη μαζα αλλων ανθρωπων, ποτέ ολων! ΑΠο κει και περα ειναι οντως αυτο που βγαζεις σα συνολο και αυτο που ειναι σε θεση να εκλαβει ο αλλος. Δεν ειναι θεμα αναλογιων. Παντως ενα ας πουμε ασχημο προσωπο, σαφως βοηθιεται απο ενα ωραιο σωμα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    47
    η ομορφια οπως κι ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου αρα υποκειμενικο. υπαρχουν ομως καποια προτυπα που πλασαρονται και μας επηρεαζουν πχ μεσα απο τις διαφημισεις, τη μοδα κλπ. αλλα αυτα αλλαζουν, τον 16ο και 17ο αιωνα μια γυναικα παχουλη θεωρουταν ομορφη και υγιης ενω τωρα μαλλον το αντιθετο, θεωρειται αρρωστια.

    γενικα το θεμα της εξωτερικης εμφανισης πιστευω απασχολει περισσοτερο τις ηλικιες κατω των 25-30. μετα κοιτας αλλα πραγματα, τη συμπεριφορα και τον χαρακτηρα. αυτο παρατηρω εγω τουλαχιστον.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Με βαση και τα προηγουμενα θεματα σου, εχεις γενικως πελαγωσει και ψαχνεσαι να χτυπας τον εαυτο σου απο παντου, αυτη την εντυπωση εχω. Χρειαζεσαι βοηθεια και στηριξη, εχεις και τις πανελληνιες φετος και τα αλλα σημαντικα θεματα που σε απασχολουν, εχεις καποιο τροπο να αποφορτιζεσαι? Καποιο χομπυ, ασκηση, καποιο ατομο που να συζητας για τις βαθυτερες ανησυχιες σου? Με τα ποιηματα συνεχιζεις? Και αν ναι, σε βοηθαει?

    Ψιλοασχετα ολα αυτα με το αρχικο ποστ στο νημα, υπαρχουν οντως καποια χαρακτηριστικα που κανουν ενα ατομο να θεωρειται ωραιο απο μια μεγαλη μαζα αλλων ανθρωπων, ποτέ ολων! ΑΠο κει και περα ειναι οντως αυτο που βγαζεις σα συνολο και αυτο που ειναι σε θεση να εκλαβει ο αλλος. Δεν ειναι θεμα αναλογιων. Παντως ενα ας πουμε ασχημο προσωπο, σαφως βοηθιεται απο ενα ωραιο σωμα.
    Εχεις δικιο .εχω παθει κριση


    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    O ορισμος της αντικειμενικης ομορφιας , οπως τον ειχε διατυπωσει ωραια ενας γνωστος ζωγραφος , ειναι οταν σενα προσωπο ολα τα χαρακτηριστικα και η διαταξη τους ειναι τετοια , που δεν χρηζουν καμμιας απολυτως αλλαγης ........................και η ομορφια δεν εχει σχεση με την αυτοπεποιθηση , μπορει νασαι ομορφος-η , και να στερεισαι αυτοπεποιθησης .......ισχυει και το αντιθετο........

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Δεν μας λεει τιποτα αυτος ο ορισμος. "Δεν χρηζουν απολυτως καμιας αλλαγης" με βαση ποια κριτηρια; Τι ειναι αυτο που κανει τα χαρακτηριστικα να "χρηζουν αλλαγης;" Ο ορισμος της ομορφιας οπως τον θετεις θα εστεκε αν μας εδινε τον σκοπο της αλλαγης.
    Με βαση αυτο το σκεπτικο το μονο κριτηριο που μπορω να σκεφτω ειναι η απόλυτη συμμετρια. Αλλα δεν ειναι μονο τα απολυτα συμμετρικα προσωπα ομορφα. Ισα ισα ενας κανονας που ξερω εγω για την ομορφια ειναι πως συνηθως κατι πρεπει να ξεφευγει λιγο απο την απολυτη μονοτονη συμμετρια, να σπαει τη μονοτονια...σκεψου οποιοδηποτε μοτιβο πανω σε ενα υφασμα η πινακα...κατι ειναι ομορφο οταν καπου κατι ειναι αναπαντεχο...το σχεδιο, το χρωμα, η υφη, η συχνοτητα επαναληψης του μοτιβου...η συμμετρια ειναι ικανοποιητικη αλλα μπορει να ειναι και βαρετη. Το λιγο χαος εδω κι εκει δινει την ομορφια στα παντα.
    Απο εκει και περα αλλο κριτηριο για το τι "χρηζει αλλαγης" θα μπορουσε να ειναι οι εκαστοτε κοινωνικες επιταγες...το "τι θελει ο λαος" την ταδε η δεινα περιοδο στο ταδε η δεινα μερος του κοσμου. Και οχι δεν ειναι παρηγορια στον αρρωστο το να μιλαμε για κοινωνικες επιταγες στο θεμα της ομορφιας, εχω ενα παραδειγμα εδω και τωρα στο 2017: στις ασιατικες χωρες θεωρειται ομορφο ενα λεπτεπιλεπτο μικροκαμωμενο σωμα. Την ιδια στιγμη στην αμερικη εχουμε τη ταση με τους μεγαλους κωλους. Καρντασιαν, Νικι Μιναζ, ενα σωρο μουσικα βιντεοκλιπ φουλ στον μεγαλο κωλο που δεν θα δεις σε αντιστοιχα ιαπωνικα η κορεατικα βιντεο. Οριστε μια απτη συγκεκριμενη αποδειξη του πως συνδεεται η ομορφια με τις γενικες τασεις και κοινωνικες επιταγες.
    Η συνταγη της υγειας ομως ειναι διαχρονικη και διαπολιτισμικη, ειναι κανονας που εφαρμοζει παντου και παντα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ναταλια , ειναι ενας ορισμος που εδωσε καποιος ζωγραφος , μεγαλο ονομα , δεν θυμαμαι ποιος , συγεκριμενα ανεφερε , οταν ζωγραφισω ενα προσωπο , στο οποιο τα χαρακτηριστικα δεν χρηζουν αλλαγης , η μεταποιησης , τοτε το προσωπο θεωρειται ομορφο , δεν μιλησε για προσοντα περα απο το προσωπο .......η απολυτη συμμετρια οριζει μερικως το ποιντ του ζωγραφου , αλλα μπορει να μην εχει appeal σε καποιον η καποιους , αλλωστε εχει αποδειχτει οτι κρινουμε καποιον σαν ομορφο η ωραιο ατομο , με περιοριστικους παραγοντες την δικη μας εμφανιση , δλδ αν εχουμε μετρια εμφανιση με μετρια αυτοπεποιθηση , ενα τελειο προσωπο δεν θαχει appeal σε εμας ................δλδ δεν μπορουμε να το αξιολογησουμε γιατι η ατελης δικη μας εμφανιση ( συν την ελλειψη αυτοπεποιθησης ) δρα ως περιοριστικος παραγων στην αξιολογηση καποιου-ας με τελεια χαρακτηριστικα , γι αυτο και βλεπουμε ζευγαρια που ο βαθμος ελκυστικοτητας των ειναι παρομοιος , συνηθως ........
    ειναι προφανες οτι τα προτυπα ομορφιας αλλαζουν ανα τους αιωνες , τωρα το αδυνατο προ;ς μετριο σωμα μιας γυναικας , ειναι προτυπο ομορφιας , σε αλλες εποχες ηταν διαφορετικο .......................αλλαζουν ο μοδες οπως τωρα ειναι της μοδας ο αντρας με μουσι/μουστακι , κατι που , σαν παλαια γενια , βρισκω κακογουστο, αλλα αυτη ειναι η μοδα ........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αγάπη μου γουελκαμ Μπακ
    https://youtu.be/s96ZbupLF1k
    Αχαχαχαχα το ξερα οτι θα χαρει ο ελις!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    13
    Όχι πιστεύω ένας όμορφος άνθρωπος είναι αντικείμενικο

    Εστάλη από GT-I9301I στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω ειπα οτι ο ορισμος του ζωγραφου ειναι μπαρουφα...δεν λεω οτι ειναι λαθος, απλα δεν μας λεει ουσιαστικα τιποτα για το τι θεωρει ομορφια. Θα εστεκε σαν ορισμος αν ελεγε "ωραιο ειναι το προσωπο που δεν χρειαζεται καμια αλλαγη ωστε να ειναι ετσι κι ετσι". Και το να του πεσουν καποιου τα δοντια αλλαγη ειναι, λολ. Με πιανεις τωρα;
    Ο ορισμος αυτος θα εστεκε αν μας εδινε τον στοχο της αλλαγης...προτεινα οτι μπορει να ειναι η συμμετρια, εσυ ειπες κατι για appeal, πολυ γενικο και αοριστο και αυθαιρετο για τον καθενα. Βλεπεις οτι ειναι δυσκολο να εντοπιστει τι ακριβως ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ομορφο αντικειμενικα και ο ζωγραφος που λες δεν εχει συνεισφερει στον εντοπισμο του.
    Τωρα τα αλλα για κυβικα κλπ που λες οκ, αλλα απο οτι καταλαβα μιλαμε για το τι ειναι "αντικειμενικη ομορφια" οχι το τι ελκυει κάποιον και με τι κριτηρια...δεν ειναι ο μονος λογος να σε νοιαζει η ομορφια το να πιασεις γκομενο/γκομενα. Ειναι ενας κυριος λογος αλλα οχι ο μονος.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Όταν βλέπεις κάποιον όμορφο δε χρήζει αλλαγής τον δέχεσαι όπως είναι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. η ομορφια ειναι τελικα αντικειμενικη η υποκειμενικη???
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-11-2011, 11:11
  2. ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ
    By Χάιντι in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-2010, 23:43
  3. Ομορφιά και κατάθλιψη
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 27-02-2008, 14:58
  4. Replies: 100
    Last Post: 06-12-2006, 18:16
  5. Replies: 17
    Last Post: 04-04-2006, 15:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •