ευφορικη μανια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    η διπολική τύπου ένα στη φάση της μανίας έχει συμπτώματα ψύχωσης
    Σ' ευχαριστω icecream!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    http://whatis.bipolar.gr
    Καλα ενημερωσου πρωτα και τα λεμε.
    Ψυχολογια σπουδαζω οποτε μια χαρα ενημερωμενη ειμαι κοριτσακι μου. Εγω σου λεω ο,τι λενε τα ψυχιατρικα εγχειριδια. Αν θες να τα αμφισβητησεις προβλημα σου!!

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Ψυχολογια σπουδαζω οποτε μια χαρα ενημερωμενη ειμαι κοριτσακι μου. Εγω σου λεω ο,τι λενε τα ψυχιατρικα εγχειριδια. Αν θες να τα αμφισβητησεις προβλημα σου!!

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δηλαδη τωρα εσυ που μου επιτιθεσαι διαβασες σε ψυχιατρικα βιβλια οτι η διπολικη δεν περιλαμβανει ψυχωση; Να μην πουμε οτι ειναι ψυχωση, εχει ομως ψυχωτικα συμπτωματα! Δεν το ξερα οτι κανετε και ψυχιατρικα μαθηματα στη σχολη σου. Οποτε ειστε και σχετικοι με ψυχιατρικη ε; Τα ξερεις ολα φανταζομαι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δηλαδη τωρα εσυ που μου επιτιθεσαι διαβασες σε ψυχιατρικα βιβλια οτι η διπολικη δεν περιλαμβανει ψυχωση; Να μην πουμε οτι ειναι ψυχωση, εχει ομως ψυχωτικα συμπτωματα! Δεν το ξερα οτι κανετε και ψυχιατρικα μαθηματα στη σχολη σου. Οποτε ειστε και σχετικοι με ψυχιατρικη ε; Τα ξερεις ολα φανταζομαι.
    Οκ συνεχισε μονη σου δεν ανοιγω κουβεντα. Μπες στο προγραμμα σπουδων για να δεις τα μαθηματα αν δεν μας πιστευεις...

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    Η Διπολική διαταραχή τύπου 1 χαρακτηρίζεται από..

    διαβάστε περισσότερα
    την παρουσία μανιακών επεισοδίων στη ζωή του ανθρώπου. Συγκεκριμένα ένα άτομο με μανιακό επεισόδιο συχνά έχει αισθήματα υπερεκτίμησης του εαυτού και ευφορίας, γίνεται έντονα ομιλητικό (λογοροικό), χαρακτηρίζεται από έντονη κοινωνική συνδιαλλαγή και εξωστρέφεια με ταυτόχρονα ανεπαρκή έλεγχο των αναστολών του, παράλληλη απασχόληση με πολλαπλές δραστηριότητες ταυτόχρονα με ευερεθιστότητα, ανυπομονησία, μειωμένη ανάγκη για ύπνο. Σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί το άτομο να έχει ψευδαισθήσεις και παραληρητικές ψυχωτικές σκέψεις που συνηθέστερα υποκρύπτουν αίσθηση μεγαλείου. Συνήθως, η μανιακή φάση ακολουθείται από περίοδο κατάθλιψης. Μεικτές καταστάσεις όπου μανιακά και καταθλιπτικά συμπτώματα συμβαίνουν ταυτόχρονα, συναντώνται σχετικά συχνά σε διπολικούς ασθενείς.

    Πηγή : http://www.ekaranikas.gr/psyhealth/psydis/bipdis/ είναι ψυχίατρος.

    Μάλλον η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση καθώς αναφέρει ότι "σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να εμφανιστούν ψευδαισθήσεις"

    Κατερίνα τι γίνεται με τα seroxat? τα έκοψες? τις τελευταίες μέρες βγάζω κάτι κουλά και έχω τρομάξει......

    Καλημέρα λουλούδι <3

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Μπηκα και τα ειδα, το μονο που ειδα σχετικο με ψυχιατρικη ειναι κλινικη ψυχολογια........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    Η Διπολική διαταραχή τύπου 1 χαρακτηρίζεται από..

    διαβάστε περισσότερα
    την παρουσία μανιακών επεισοδίων στη ζωή του ανθρώπου. Συγκεκριμένα ένα άτομο με μανιακό επεισόδιο συχνά έχει αισθήματα υπερεκτίμησης του εαυτού και ευφορίας, γίνεται έντονα ομιλητικό (λογοροικό), χαρακτηρίζεται από έντονη κοινωνική συνδιαλλαγή και εξωστρέφεια με ταυτόχρονα ανεπαρκή έλεγχο των αναστολών του, παράλληλη απασχόληση με πολλαπλές δραστηριότητες ταυτόχρονα με ευερεθιστότητα, ανυπομονησία, μειωμένη ανάγκη για ύπνο. Σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί το άτομο να έχει ψευδαισθήσεις και παραληρητικές ψυχωτικές σκέψεις που συνηθέστερα υποκρύπτουν αίσθηση μεγαλείου. Συνήθως, η μανιακή φάση ακολουθείται από περίοδο κατάθλιψης. Μεικτές καταστάσεις όπου μανιακά και καταθλιπτικά συμπτώματα συμβαίνουν ταυτόχρονα, συναντώνται σχετικά συχνά σε διπολικούς ασθενείς.

    Πηγή : http://www.ekaranikas.gr/psyhealth/psydis/bipdis/ είναι ψυχίατρος.

    Μάλλον η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση καθώς αναφέρει ότι "σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να εμφανιστούν ψευδαισθήσεις"

    Κατερίνα τι γίνεται με τα seroxat? τα έκοψες? τις τελευταίες μέρες βγάζω κάτι κουλά και έχω τρομάξει......

    Καλημέρα λουλούδι <3
    Καλησπερα icecream.......... <3

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    1,020
    Καλά τσακώνεστε, για το σε ποια από τις δύο καταστάσεις, περιλαμβάνεται η ψύχωση; Είναι μια όμορφη ημέρα, χαρείτε την και αφήστε τα όλα αυτά προς το παρόν...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Δεν το ξεκινησα εγω παντως, να μην την πληρωνω αδικα εγω, απλα υπερασπιστηκα τη θεση μου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Δεν το ξεκινησα εγω παντως, να μην την πληρωνω αδικα εγω, απλα υπερασπιστηκα τη θεση μου.
    Μα και γω δεν πηγα να ξεκινησω κατι μια επισημανση εκανα και θεωρησες πως θες να στην πω. Η διπολικη περιλαμβανει διαταραχες της σκεψης οπως η σχιζοφρενεια αλλα κανενας τυπος δεν ειναι αμιγως ψυχωτικος. Αυτο.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    ρε παιδια να πω κατι και οποιος θελει ας με περασει γ τρελο διαδραματιζονται πραγματα και καταστασεις εξω στην κοινωνια τα οποια με κανουν και και αναρωτιεμαι δεν θα σας πω απο ποτε αρχιζει αυτη η ιστορια ειναι ανωφελω 16 χρονια που την ζω εντονα και απο παντα σε αλλα οχι τοσο εντονα ειμαι 37 χρονων γεματος ενεργεια αλλα οχι ορεξη να ζησω κατω απο αυτες τις συνθηκες μια κατασταση θα σας πω καθως ερχομουν με το αστικο απο την σχολη σπιτη για να μην σας πω τι γινοταν στο λεωφορειο απο αποψη γεγονοτων και σεξουαλικης συμπεριφορας απο ολους και ως προς το μερος αλλα και κατα τριτον ταξερετε και μονη σας καθως εφτανα στην σταση ενας γερος στεκοταν ορθιος διπλα μου και η γυναικα τ καθοταν απεναντι απο εμενα μιλουσε σεξουαλικα κατα διαστηματα για τα κοριτσια εξω για τις διπλα τις κοπελες ολοι με αυτον τον τροπο παρομοιες στασεις εμμονη στο σεξ καθως εφτασε η σταση να κατεβω μακουσε ολο το λεωφορειο τ ειπα αντε γαμησου ρε μαλακα και ενα παλικαρι μ ειπε θα γαμηθουμε ολη φιλαρακι αυτα τα συμπερασματα δικα σας

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Μπηκα και τα ειδα, το μονο που ειδα σχετικο με ψυχιατρικη ειναι κλινικη ψυχολογια........
    εδω εχει το προγραμμα σπουδων κοινωνικης εργασιας ψυχοπαθολογια δεν θα χει η ψυχολογια?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Δυο παρατηρήσεις

    Α.τα φάρμακα που παιρνει ο Μάκης μπορεί να προκαλέσουν μανία και παράλογες σκέψεις.

    Β.τα εγχειρίδια αλλάζουν.

    Αυτά.

  14. #29
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Δυο παρατηρήσεις

    Α.τα φάρμακα που παιρνει ο Μάκης μπορεί να προκαλέσουν μανία και παράλογες σκέψεις.

    Β.τα εγχειρίδια αλλάζουν.

    Αυτά.
    καλα ελικοπτερα φιλε...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
    By Deleted-member-15102015 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 11-07-2014, 03:38
  2. Διπολικη και μανια
    By jojo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-08-2011, 05:05
  3. Μανία είναι;
    By Betty- in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2011, 14:03
  4. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 20:30
  5. Μανία με τα νύχια
    By Mike in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2005, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •