ευφορικη μανια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    ευφορικη μανια

    ο γιατρος μου στο αχεπα μ διεγνωσε την περασμενη εβδομαδα ευφορικη μανια τωρα ειμαι ετσι και ετσι ουτε να μιλησω δεν θελω τι λετε να συμβαινει ρε παιδια η αγωγη που λαμβανω ειναι aloperidin 10mgx2, clopixole 10mgx2,trileptal600x2,ενεσιμο aloperidin decanoate 12ml.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ετσι οπως το περιγραφεις , για διπολικη ακουγεται , αλλα τα φαρακα δεν ειναι για διπολικη , για ψυχωση ειναι .........αρα δεν βγαινει συμπερασμα ...................

  3. #3
    τα φαρμακα φιλε μ τα δινει για την σκεψη δεν εχω καποια ψυχωση εξαλλου μ ειπε κατιδιαν τις διαγνωσεις τις βγαζει για να παιρνω το επιδομα προνοιας για περασω επιτροπες για να με βοηθησει τα φαρμακα με κρατανε σε μια ισορροπια αλλιως θα ημουν ανεξελεγκτος παιρνω και abilify 1x15mg

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by makis_dr View Post
    τα φαρμακα φιλε μ τα δινει για την σκεψη δεν εχω καποια ψυχωση εξαλλου μ ειπε κατιδιαν τις διαγνωσεις τις βγαζει για να παιρνω το επιδομα προνοιας για περασω επιτροπες για να με βοηθησει τα φαρμακα με κρατανε σε μια ισορροπια αλλιως θα ημουν ανεξελεγκτος παιρνω και abilify 1x15mg

    Μα αυτα τα φαρμακα ειναι βαρια , δεν τα δινουν ' ετσι ' , αλλωστε ρωτας τι μπορει να σου συμβαινει και απαντω ............. τα παιρνεις καν τα φαρμακα , η μονο τα γραφει ο γιατρος για το επιδομα προνοιας , δεν σε καταλαβαινω..........

  5. #5
    καλα ειμαι τουμπανο εξαλλου θα βαρεσω και μια ενεση αυριο και χαιρομαι γτ με ανεβαζει
    ναι τα παιρνω ειναι για τις σκεψεις και για την νευρικοτητα οταν λεω με ανεβαζει εννοω οτι με φαιρνει σε μια κατασταση ευφορικης μανιαςκαι εντονης λειτουργικοτητας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oκ , δεν μπορω να προσθεσω κατι , ξερεις τι σου γινεται προφανως ..........

  7. #7
    ευχαριστω φιλε εκ των πρωτερων για την ανταποκριση ναι εχω αυτογνωσια εχω 5 εισαγγελικες παρεμβασεις στην πλατη μ το 2012 μεσα σε 4 μηνες μπηκα τρεις απο τον ιουλιο μεχρι τον νοεμβριο δεν ξερω τι θα γινει στο απωτερω μελλον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ετσι οπως το περιγραφεις , για διπολικη ακουγεται , αλλα τα φαρακα δεν ειναι για διπολικη , για ψυχωση ειναι .........αρα δεν βγαινει συμπερασμα ...................
    Στη διπολικη δινουν αντιψυχωτικα σε αρκετα μεγαλες δοσολογιες, δεν ξερω αν οσο και σε σχιζο, και η διπολικη ψυχωση ειναι, και επιπλεον δινουν και σταθεροποιητες η αλλιως αντιεπιληπτικα που ειναι το ιδιο πραγμα και αντικαταθλιπτικα. Δεν ξερω βεβαια αν εχει διπολικη η σχιζοσυναισθηματικη που ειναι σχιζο μαζι με διπολικη....γιατι εχει γραψει το θεμα στην κατηγορια σχιζοσυναισθηματικη αλλα λεει πως εχει ευφορια, δηλαδη διπολικη.

  9. #9
    παιδια την δευτερα εκανα την ενεση την τριτη μετα την σχολη ημουν πολυ ανεβασμενος
    μιλαμε για τρελο ανεβασμα επαθα πλακα τωρα ειμαι ενταξει δεν ξερω αν φταει η ενεση αλλα με τα ενεσιμα ετσι την παθαινω
    Last edited by makis_dr; 26-10-2017 at 16:49.

  10. #10
    για να ειμαι κατανοητος η παθηση π μ βγαλανε αυτοι π δεν ξερουν π παν τα τεσσερα και αναφερομαι στους γιατρους ειναι σχοιζοφρενεια το 2005 απο το 2005 μεχρι το 2007 εγω λεω οτι δεν εχω τιποτα και γενικα δεν εχω τιποτα δεν ειχα την καταλληλη υποστηριξη απο τους γιατρους ουτε τωρα μονο π ο γιατρος που εχω στο αχεπα συμφωνει με αυτα π του λεω και μ λεει να τον ξαναδω μετα απο 3 μηνες εγω για παραδειγμα βλεπω οτι οι οικογενειες με τα μωρακια τους εκδιδονται στους περαστικους
    η ακουω τον κοσμο να λεει οτι ολα γαμιουνται η ο το συμπαν ολοκληρο με παρακολουθει και ειναι η πραγματικοτητα για εμενα δεν αλλαζει αυτο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Στη διπολικη δινουν αντιψυχωτικα σε αρκετα μεγαλες δοσολογιες, δεν ξερω αν οσο και σε σχιζο, και η διπολικη ψυχωση ειναι, και επιπλεον δινουν και σταθεροποιητες η αλλιως αντιεπιληπτικα που ειναι το ιδιο πραγμα και αντικαταθλιπτικα. Δεν ξερω βεβαια αν εχει διπολικη η σχιζοσυναισθηματικη που ειναι σχιζο μαζι με διπολικη....γιατι εχει γραψει το θεμα στην κατηγορια σχιζοσυναισθηματικη αλλα λεει πως εχει ευφορια, δηλαδη διπολικη.
    Η διπολικη διαταραχη δεν ειναι ψυχωση, ειναι διαταραχη της διαθεσης. Επισης αλλο η σχιζοσυναισθηματικη αλλο η διπολικη... μην τα μπερδευουμε.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Η διπολικη διαταραχη δεν ειναι ψυχωση, ειναι διαταραχη της διαθεσης. Επισης αλλο η σχιζοσυναισθηματικη αλλο η διπολικη... μην τα μπερδευουμε.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Υπαρχουν δυο τυπων διπολικης διαταραχης, η τυπου 1 και η τυπου 2. Η μια απο τις δυο, δεν ξερω ποια, περιλαμβανει και ψυχωση μεσα στις φασεις μανιας. Αμεσως να μου την πεις! Και δεν ειπε κανεις οτι η διπολικη ειναι ιδια με την σχιζοσυναισθηματικη, η σχιζοσυναισθηματικη συμφωνα με καποιους γιατρους ειναι διπολικη μαζι με σχιζοφρενεια, δηλαδη δυο αρρωστιες σε ενα ατομο, απλα το κομματι της σχιζοφρενειας ειναι σε πιο ηπια μορφη οκ;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    Athens
    Posts
    455
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Υπαρχουν δυο τυπων διπολικης διαταραχης, η τυπου 1 και η τυπου 2. Η μια απο τις δυο, δεν ξερω ποια, περιλαμβανει και ψυχωση μεσα στις φασεις μανιας. Αμεσως να μου την πεις!
    Τιποτα δε σου λεω! Επισημαινω απλα ενα λαθος. Κανενας απο τους δυο τυπους δεν περιλαμβανει ψυχωση.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by KaterinaP View Post
    Τιποτα δε σου λεω! Επισημαινω απλα ενα λαθος. Κανενας απο τους δυο τυπους δεν περιλαμβανει ψυχωση.

    Εστάλη από GT-S7580 στο E-Psychology.gr Mobile App
    http://whatis.bipolar.gr
    Καλα ενημερωσου πρωτα και τα λεμε.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    η διπολική τύπου ένα στη φάση της μανίας έχει συμπτώματα ψύχωσης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ
    By Deleted-member-15102015 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 11-07-2014, 03:38
  2. Διπολικη και μανια
    By jojo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 12-08-2011, 05:05
  3. Μανία είναι;
    By Betty- in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 04-03-2011, 14:03
  4. Μανια
    By deleted_member in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-12-2007, 20:30
  5. Μανία με τα νύχια
    By Mike in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2005, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •