Καταθλιψη-Ψυχιατρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    2

    Καταθλιψη-Ψυχιατρος

    Καλησπέρα. Έχω διαγνωσθεί εδώ και λίγο καιρό με κατάθλιψη. Το θέμα είναι ο γιατρός με αγχωνει αρκετά (λόγω χαρακτήρα ή δεν ξέρω τι). Πώς θα ξέρω ότι είναι ο κατάλληλος για μένα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δε δινεις καμμια πληροφορια για τον ανθρωπο, μονο οτι εσυ αγχωνεσαι. Μπορει να ειναι εξαιρετικος, μπορει ανηθικος, δε φαινεται τιποτα απο τη δημοσιευση σου.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    2
    Δε θέλω να τον περιγράψω. Απλώς μερικές φορές φαίνεται σαν να νευριαζει. Δεν είπα ότι δεν είναι καλός αλλά ούτε το αντίθετο. Απλώς θέλω να ξέρω πως θα καταλάβω αν είναι ο κατάλληλος ή στις πόσες συνεδρίες θα το ξέρω. Συγνώμη αν δίνω λίγα στοιχεία απλώς δε θέλω να δώσω περισσότερα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Δεν υπαρχει συνταγη.
    Εγω προσωπικα αυτο που θελω ειναι να μη συνταγογραφει ευκολα. Να μην ανεβαζει τη δοση ευκολα. Να μη βγαζει ευκολα συμπερασματα.
    Απο κει και περα, αυτα που απαιτω απο καθε γιατρο ειναι να ειναι ευγενεις, να μη βαριουνται να συζητησουν αναλυτικα, να ενημερωσουν για την καθε λεπτομερεια, να ενημερωνουν για το στοχο της αγωγης αλλα και για τα επομενα βηματα, για ποσο καιρο δηλαδη, ποτε πρεπει να φανουν τα αποτελεσματα, ποια μπορει να ειναι τα συμπτωματα ειτε στην αρχη ειτε μετα τη διακοπη κλπ.
    Γενικα μου αρεσουν οι υποχονδριοι επαγγελματιες, που κοιτανε και την τριχα και δεν αφηνουν τιποτα στην τυχη ξεφορτωνοντας τον ασθενη και κοιτωντας πώς να τον κλεψουν για να κανουν βιλες.

    Ψυχοθεραπεια δε θα εκανα ποτε σε ψυχιατρο, προτιμω να ειναι αλλο ατομο ψυχοθεραπευτης(ψυχολογος) και αλλο ατομο για ρυθμιση αγωγης (ψυχιατρος ή νευρολογος αν χρειαστει) και να μη σχετιζονται καν μεταξυ τους(να μη στελνει ο ενας πελατες στον αλλον δηλαδη)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Ο ψυχίατρος σου μπορεί να είναι άριστος επαγγελματίας, μπορεί και όχι... Από τη στιγμή όμως που δεν σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής και αγχώνεσαι, αρχικά μπορείς να το συζητήσεις μαζί του κι αν δεν λυθεί να επισκεφτείς κάποιον άλλο. (Κάνεις ψυχανάληση; ) ...Τα συναισθήματα που σου προκαλεί ο ψυχίατρος σου είναι σημαντικά για πολλούς λόγους , προτείνω να του το πεις.

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος
    By noobmoderator in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2015, 18:49
  2. Ψυχολόγος ή ψυχίατρος?(καταθλιψη)
    By Deleted-member-220416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 22-03-2013, 17:58
  3. ψυχίατρος
    By mar. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-12-2012, 19:18
  4. Ψυχίατρος...
    By STORM LORD in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 02-05-2012, 22:29
  5. ο ψυχιατρος μου!
    By ME&I in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 10
    Last Post: 01-09-2011, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •