Απωθημενα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204

    Απωθημενα

    Τωρα τελευταια γυρνα στο μυαλο μου η παλια μου ζωη.το μυαλο μου εχει σταματησει στο σημειο οπου ξεκοψα απο τη φιλη μου επειδη την ερωτευτηκα.Προσπαθησα να τη μισησω γτ ολο αυτο το μη αμφιδρομο συναισθημα με κατεστρεψε.Μεσα μου νοιωθω τωρα οτι εαν δε της το πω και δεν της εξηγησω θα το κουβαλαω σε ολη τη ζωη μου .Ταυτοχρονα φοβαμαι να το κανω και δεν ξερω την αντιδραση της.Εχω απελπιστει και το εχω ξαναπαθει στο παρελθον αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Νομιζω οτι η ζωη μου θα ειναι φαυλος κυκλος ανεκπληρωτων σχεσεων.Τελευταια ειμαι αδρανης , με εχει ρουφηξει μια μαυρη τρυπα που λεγεται καταθλιψη.Ολη αυτη η κατασταση εχει γινει εμμονη ιδεα

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Καταρχας, αυτο που περιγραφεις συμβαίνει συχνα. Κατα δευτερον, δεν χρειαζοταν να το πολεμήσεις τόσο πολυ. Οταν πολεμας κάτι, τις περισσοτερες φορές το κάνεις χειροτερο.
    Για να επανερχεσαι στην παλια σου ζωη, σημαίνει οτι δεν εισαι ικανοποιημενη με την τωρινή. Επίσης συμβαίνει και μάλιστα σε πολυ κόσμο, ασχετα αν ελάχιστοι το παραδεχονται.
    Έχουμε και λεμε λοιπόν:
    α. Σε τι ηλικια έγινε ολο αυτό και ποσα χρονια εχουν περάσει; απο οτι καταλαβα δεν προχώρησε κατι, γιατι εσυ φρικαρες και έφυγες απο κοντά της σωστα;
    β. Το να σιχτιριαζεις τον εαυτο σου επειδή ερωτευτηκες τη φιλη σου είναι το χειρότερο που μπορεις να κανεις.
    Την ερωτεύτηκες, ε και; καλα εκανες. Οταν συνεβη ήσουν σε αυτη τη φαση. Τι ειναι αυτο που σε απασχολεί περισσοτερο τωρα; οτι δεν της το ειπες, οτι δεν εκανες κατι μαζι της ή οτι δεν ηταν σωστό-ηθικο κλπ ολο αυτο που αισθανθηκες;
    γ. Η ζωη ειναι στο εδω και τωρα. Το ξερω οτι ακούγεται τετριμμενο και κουραστικό, αλλα ειναι απο τις μεγαλύτερες προκλήσεις που εχει να αντιμετωπισει ο άνθρωπος. Να ζει στο τωρα. Απλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Α)Απο γ γυμνασιου ( ειμασταν φιλες 3 χρονια και αυτο εγινε το τριτο η τουλαχιστον το καταλαβα τοτε) και ναι οπως το ειπες
    Β)με απασχολουν ολα ιδιαιτερα το 1 και το 3.βασικα δεν μπορω να δεχτω οτι μου αρεσουν οι κοπελες και ψυχικα και σωματικα και φοβαμαι την απορριψη.Βασικα αναπολω και τον καλυτερο εαυτο και χαρακτηρα που ειχα χτισει μαζι της και γενικα τα συναισθηματα που μου δημιουργουσε.και ναι δε μου αρεσει η τωρινη μου ζωη.μου λειπει ενας δυνατος ερωτας αλλα ταυτοχρονα δεν μπορω να αποδεχτω οτι το ψαχνω αυτο στις γυναικες αρα πρεπει να το βγαλω αυτο το συναισθημα απο τη ζωη μου κι αυτο με θλιβει.Επισης τωρα δεν κανουμ παρεα .Απο τοτε που εγινε αυτο αρχισα σιγα σιγα να ξεκοβω γτ δεν το αντεχα


    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το μυαλο μου εχει σταματησει στο σημειο οπου ξεκοψα απο τη φιλη μου επειδη την ερωτευτηκα.Προσπαθησα να τη μισησω γτ ολο αυτο το μη αμφιδρομο συναισθημα με κατεστρεψε
    το ειχα επισημανει αρκετες φορες αυτο στο παρελθον αλλα απο οτι φαινεται μαλον λιγοι παρατηρησαν οτι ειχα δικιο (αν το παρατηρισαν) μπορει πχ αυτο να συνεβει γιατι τους απασχολουσε περισσοτερο η ορθογραφια :-/

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Τωρα τελευταια γυρνα στο μυαλο μου η παλια μου ζωη.το μυαλο μου εχει σταματησει στο σημειο οπου ξεκοψα απο τη φιλη μου επειδη την ερωτευτηκα.Προσπαθησα να τη μισησω γτ ολο αυτο το μη αμφιδρομο συναισθημα με κατεστρεψε.Μεσα μου νοιωθω τωρα οτι εαν δε της το πω και δεν της εξηγησω θα το κουβαλαω σε ολη τη ζωη μου .Ταυτοχρονα φοβαμαι να το κανω και δεν ξερω την αντιδραση της.Εχω απελπιστει και το εχω ξαναπαθει στο παρελθον αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Νομιζω οτι η ζωη μου θα ειναι φαυλος κυκλος ανεκπληρωτων σχεσεων.Τελευταια ειμαι αδρανης , με εχει ρουφηξει μια μαυρη τρυπα που λεγεται καταθλιψη.Ολη αυτη η κατασταση εχει γινει εμμονη ιδεα
    Βλέπω πολύ αρνητισμό.
    Δεν είναι κακό που την ερωτεύτηκες,και επομένως καθόλου λογικό να την μισήσεις.
    Προσπάθησε να κοιτάξεις μπροστά και να μην κατηγορείς τον εαυτό σου άδικα.

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το ειχα επισημανει αρκετες φορες αυτο στο παρελθον αλλα απο οτι φαινεται μαλον λιγοι παρατηρησαν οτι ειχα δικιο (αν το παρατηρισαν) μπορει πχ αυτο να συνεβει γιατι τους απασχολουσε περισσοτερο η ορθογραφια :-/
    Λατρεύω (λέμε τώρα) τις (αμπελο)φιλοσοφίες σου και τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σου.
    Σε θέλω σε διάλογο με αυτό το ιερό τέρας:

    https://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    το ειχα επισημανει αρκετες φορες αυτο στο παρελθον αλλα απο οτι φαινεται μαλον λιγοι παρατηρησαν οτι ειχα δικιο (αν το παρατηρισαν) μπορει πχ αυτο να συνεβει γιατι τους απασχολουσε περισσοτερο η ορθογραφια :-/
    Δεν καταλαβα εδω τι εννοεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Βλέπω πολύ αρνητισμό.
    Δεν είναι κακό που την ερωτεύτηκες,και επομένως καθόλου λογικό να την μισήσεις.
    Προσπάθησε να κοιτάξεις μπροστά και να μην κατηγορείς τον εαυτό σου άδικα.



    Λατρεύω (λέμε τώρα) τις (αμπελο)φιλοσοφίες σου και τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σου.
    Σε θέλω σε διάλογο με αυτό το ιερό τέρας:

    https://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ
    Ειχε αρχισει να κυριαρχει στο μυαλο μου , να μου γινεται απαραιτητη , κατι μη αμφιδρομο και αρα αρρωστο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    αφου αποφασισες να απομακρυνθεις για να μην ταλαιπωρεισαι αλλο, μπορουσες να της μιλησεις και να της εξηγησεις τι σου συνεβαινε.
    ετσι, θα ειχες λιγοτερα απωθημενα και αποριες απο την ολη ιστορια. στο κατω κατω ειχες αποφασισει να απομακρυνθεις, τι χειροτερο να συνεβαινε? η θα κομπλαρε, η θα σε βοηθουσε με κατανοηση να το ξεπερασεις. μπορει ακομα και να ανταποκρινοταν. σπανιο στατιστικα, αλλα δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε.

    αν σου εχει μεινει ζορι που δεν μιλησατε, μπορεις ακομα και τωρα να της μιλησεις. ετσι, για να κλεισεις αυτο το κεφαλαιο μεσα σου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post

    Λατρεύω (λέμε τώρα) τις (αμπελο)φιλοσοφίες σου και τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σου.
    Σε θέλω σε διάλογο με αυτό το ιερό τέρας:

    https://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ
    και γω φυσικα λατρευω να σχολιαζεις της αμπελοφιλοσοφες μου και να γινεσαι ο σχολιαστης τους οσο για το τερας κρατα το για ενθυμιο :-)

  10. #10
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    και γω φυσικα λατρευω να σχολιαζεις της αμπελοφιλοσοφες μου και να γινεσαι ο σχολιαστης τους οσο για το τερας κρατα το για ενθυμιο :-)
    Γεια σου ρε μεγάλε γκουρού.Είσαι απλα θεούλης,τέλος.
    Μόνο εσύ θα μπορούσες να μιλήσεις με αυτόν.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 25-10-2017 at 22:56.

Similar Threads

  1. Απωθημένα!
    By DL010117a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 25-09-2017, 12:52
  2. απωθημένα
    By Gothly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 11-12-2013, 19:01
  3. απωθημενα...
    By fotis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 25-10-2013, 18:06
  4. Απωθημένα...
    By AnnaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 91
    Last Post: 19-03-2013, 16:26
  5. Απωθημένα
    By Repressed in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 12-05-2010, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •