Να αυτοκτονήσω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    1

    Να αυτοκτονήσω;

    Γεια σας,
    Είμαι 24 ετών και είμαι σε απόγνωση. Η οικογένεια μου με μισεί, το γνωρίζω ότι έχω κάνει λάθη στο παρελθόν αλλά νιώθω ότι για εκείνους είναι ασυγχώρητα...είχα περάσει σε ένα ΤΕΙ πήγα αλλά δεν άντεξα εκεί έκανα τη 2η μου απόπειρα αυτοκτονίας. Στο λύκειο προσπάθησα να κόψω τις φλέβες μου αλλά ήμουν και είμαι ΤΟΣΟ χαζή που το μόνο που κατάφερα είναι παρά μόνο δυο σημαδάκια που έχω ακόμα. Μετά από αυτό, πρόπερσυ, ξαναέκανα πιο σοβαρή απόπειρα με υπνωτικά χάπια...όπως βλέπετε τίποτα δεν έπιασε δυστυχώς. Τώρα νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο ΟΛΟΙ με μισούν για τα λάθη μου ακόμα και οι γονείς μου κι επειδή δεν νοιάζονται για το μέλλον μου και δεν δέχονται να μου προσφέρουν μια αξιοπρεπή εκπαίδευση γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να μπορέσω να δουλέψω υπό τους όρους μου, σκέφτομαι να αυτοκτονήσω...αυτή τη φορά μπορεί να μην με προλάβουν γιατί μαλώσαμε άσχημα (τους έλεγα ότι θέλω να γραφτώ σε μια σχολή σχετικά καλή με μέτρια δίδακτρα κλπ αλλά επιμένουν ότι δεν έχουμε λεφτά)...δεν ξέρω τι να κάνω...αυτές είναι οι τελευταίες μου σκέψεις...κι επίσης έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κι όπως καταλαβένετε δεν έχω στήριξη από πουθενά...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Απο που εισαι εαν επιτρεπεται:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα.
    Γιατί έχεις πάρει τόσο βαριά το θέμα της σχολής; Δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει περάσει σε μια σχολή που δεν του αρέσει και θέλει να κάνει κάτι άλλο. Έχεις κάτι συγκεκριμένο που σου αρέσει και θες μόνο με αυτό να ασχοληθείς;
    Θες να μας πεις με τι άλλο ασχολείσαι στην ζωή σου γενικότερα; αν έχεις φίλους, χομπυ, γενικά πως περνάς τον χρόνο σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Να εργαστεισ με τουσ ορουσ σου τι εννοεισ κανενασ δεν εργαζεται με τουσ ορουσ του
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπαα , ειναι μια μονιμη λυση σε προσωρινα προβληματα η αυτοκτονια , ετσι το σκεφτηκα .....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kyrg View Post
    Γεια σας,
    Είμαι 24 ετών και είμαι σε απόγνωση. Η οικογένεια μου με μισεί, το γνωρίζω ότι έχω κάνει λάθη στο παρελθόν αλλά νιώθω ότι για εκείνους είναι ασυγχώρητα...είχα περάσει σε ένα ΤΕΙ πήγα αλλά δεν άντεξα εκεί έκανα τη 2η μου απόπειρα αυτοκτονίας. Στο λύκειο προσπάθησα να κόψω τις φλέβες μου αλλά ήμουν και είμαι ΤΟΣΟ χαζή που το μόνο που κατάφερα είναι παρά μόνο δυο σημαδάκια που έχω ακόμα. Μετά από αυτό, πρόπερσυ, ξαναέκανα πιο σοβαρή απόπειρα με υπνωτικά χάπια...όπως βλέπετε τίποτα δεν έπιασε δυστυχώς. Τώρα νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο ΟΛΟΙ με μισούν για τα λάθη μου ακόμα και οι γονείς μου κι επειδή δεν νοιάζονται για το μέλλον μου και δεν δέχονται να μου προσφέρουν μια αξιοπρεπή εκπαίδευση γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να μπορέσω να δουλέψω υπό τους όρους μου, σκέφτομαι να αυτοκτονήσω...αυτή τη φορά μπορεί να μην με προλάβουν γιατί μαλώσαμε άσχημα (τους έλεγα ότι θέλω να γραφτώ σε μια σχολή σχετικά καλή με μέτρια δίδακτρα κλπ αλλά επιμένουν ότι δεν έχουμε λεφτά)...δεν ξέρω τι να κάνω...αυτές είναι οι τελευταίες μου σκέψεις...κι επίσης έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κι όπως καταλαβένετε δεν έχω στήριξη από πουθενά...
    καλησπερα.
    πρωτη φορα βλεπω απειλη αυτοκτονιας για το δικαιωμα στην εκπαιδευση.
    πρεπει να εισαι πολυ φιλομαθης . μπραβο σου.

    απο οσα διαβασα, αυτο που δεν βλεπω ειναι τον λογο της απελπισιας σου και τουα διεξοδου που νοιωθεις για ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΘΕΜΑ.
    θελω να σε ρωτησω τι εννοεις οταν μιλας για τα "λαθη' σου για τα οποια σε μισουν. εννοεις τις αποπειρες, η κατι αλλο, και τι ειναι αυτο το αλλο?
    θα ηθελα να μου πεις για ποιον λογο εκανες αποπειρες. για αντιστοιχες διαφωνιες με τους γονεις σου η για κατι αλλο? και τι ηταν αυτο το αλλο?
    επισης, μου κανει εντυπωση που λες οτι επιμενουν πως δεν εχετε λεφτα. δεν ειναι αληθεια αυτο? θεωρεις οτι εχετε λεφτα και σου το κρυβουν για να μην πραγματοποιησουν την επιθυμια σου? να ξερεις πως οι περισσοτερες οικογενειες στην ελλαδα της κρισης δεν εχουν χρηματα για ιδιωτικες σχολες και με πολυ ζορι επιβιωνουν, καν. οποτε το βρισκω πολυ πιθανο να μην εχουν ουτε οι δικοι σου.
    εκεινοι τι προτεινουν για τις σπουδες σου? εχουν καποια αλλη προταση?

    ΣΟΥ ΕΧΩ ΛΥΣΗ παντως αν εισαι βεβαιη οτι αυτο που θελεις να κανεις ειναι η σχολη που βρηκες.
    μενεις με τους γονεις, αρα ιδιατερα εξοδα δεν εχεις. μπορεις να ζητησεις να δωσουν οτι μπορουν, εστω λιγα και ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ 2-3 χρονακια χωρις να ξοδευεις και με τα χρηματα αυτα να σπουδασεις οτι θες (σε καφε εχει παντα δουλειες για νεα παιδια).
    στο εξωτερικο που εχει πανακριβες σπουδες (αμερικη πχ, αυτο ακριβως κανουν. δεν περιμενουν την μαμα να τσονταρει. δουλευουν και μετα πληρωνουν μονοι τα διδακτρα τους η παιρνουν φοιτητικα δανεια (που ξεπληρωνουν μια ζωη).
    γιατι δεν κανεις κι εσυ το ιδιο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εγω πιστευω δεν αντεχει τις συνθηκες εργασιας που υπαρχουν τωρα στην αγορα και δικιο εχει ρε παιδια, οσο το ανεχομαστε δεν καταφερνουμε κατι, βεβαια δεν ειναι λυση η αυτοκτονια.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Εγω πιστευω δεν αντεχει τις συνθηκες εργασιας που υπαρχουν τωρα στην αγορα και δικιο εχει ρε παιδια, οσο το ανεχομαστε δεν καταφερνουμε κατι, βεβαια δεν ειναι λυση η αυτοκτονια.......
    μιλαει για την καριερα της. για την μονιμη δουλεια της δλδ.
    εγω λεω να δουλεψει σε χαζοδουλεια εναν χρονο να βγαλει τα διδακτρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλαει για την καριερα της. για την μονιμη δουλεια της δλδ.
    εγω λεω να δουλεψει σε χαζοδουλεια εναν χρονο να βγαλει τα διδακτρα.
    Ναι αυτο λεω κι εγω, θελει να κανει κατι αλλα οχι κατι χειρωνακτικο επειδη υπαρχουν προσβολες, αγχος, πιεση, κτλ, προτιμαει να κανει κατι σχετικο με σπουδες, οπως αρχιτεκτων, γιατρος, κτλ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by λουλούδι View Post
    Ναι αυτο λεω κι εγω, θελει να κανει κατι αλλα οχι κατι χειρωνακτικο επειδη υπαρχουν προσβολες, αγχος, πιεση, κτλ, προτιμαει να κανει κατι σχετικο με σπουδες, οπως αρχιτεκτων, γιατρος, κτλ.
    αν θελει να γινει γιατρος, αρχιτεκτων κλπ, ας κατσει να διαβασει , να περασεισ το πανεπιστημιο που ειναι και δωρεαν.
    δεν θελει λεφτα , αυτο. προσπαθεια θελει.
    τπτ δεν χαριζεται, ως γνωστον.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν θελει να γινει γιατρος, αρχιτεκτων κλπ, ας κατσει να διαβασει , να περασεισ το πανεπιστημιο που ειναι και δωρεαν.
    δεν θελει λεφτα , αυτο. προσπαθεια θελει.
    τπτ δεν χαριζεται, ως γνωστον.
    Ναι, σωστα, δεν εδωσα σημασια στα διδακτρα που ειπε, νομιζα οτι ηθελε καποια ανωτερη σχολη.

Similar Threads

  1. Θέλω να αυτοκτονήσω
    By Χάλια Μαύρα in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 60
    Last Post: 19-12-2020, 10:53
  2. Θέλω να αυτοκτονήσω!
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 71
    Last Post: 14-04-2017, 22:31
  3. Γιατί να μην αυτοκτονήσω;
    By msu in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 21-10-2015, 22:36
  4. Δεν θελω να αυτοκτονησω
    By liveloula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 01-10-2009, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •