ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Ή ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΦΟΒΙΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7

    ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Ή ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΦΟΒΙΕΣ

    Καλησπέρα σε όλους, νιώθω και εγώ την ανάγκη να μιλήσω και να βρω τι μου συμβαίνει. Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή. Είμαι 42 ετών, εργαζόμουν σε έναν ιδιαίτερο χώρο στο δημόσιο με έντονο στρες και επικινδυνότητα (δεν θέλω να πω λεπτομέρειες) για μεγάλο χρονικό διάστημα. Χωρίς να είναι η εργασία των ονείρων μου, διεκπεραιωτικά την έκανα καθώς η σιγουριά του δημοσίου είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Δεν μου άρεσε όμως από την αρχή και πάντα είχα στο μυαλό μου ότι κάποια μέρα θα φύγω απο εκεί μέσα.

    Το εργασιακό πρόβλημα ξεκίνησε από την αρχή του χρόνου όπου προστέθηκαν στις αρμοδιότητες μου υποχρεώσεις οι οποίες θα μπορούσαν να με εμπλέξουν νομικά ή υπηρεσιακά και δεν προέκυπταν από την θέση που κατείχα. Εξέφρασα τις αντιρρήσεις μου και οι άμεσα προϊστάμενοι μου με βοήθησαν σε έναν βαθμό. Όχι όμως και ο διευθυντής μου, ο οποίος επέμενε και με πίεζε κλιμακούμενα με άσχημο τρόπο. Μου μιλούσε ειρωνικά, δεν μου έδινε σαφείς ή γραπτές κατευθύνσεις και γενικά με μείωνε για να πιεστώ να αναλάβω υπογράφοντας έγγραφα που θα έπρεπε να υπογράψει εκείνος. Άγχος, ανησυχία, αφηρημάδα, ανασφάλεια και φόβος.

    Γυρίζουμε λοιπόν από τις διακοπές μας με τον σύντροφο μου και έπειτα από την πρώτη μέρα επιστροφής στην δουλειά χωρίς να έχει γίνει κάτι ιδιαίτερο σαν γεγονός, ένιωσα μουδιάσματα. Στο χέρι, στο πρόσωπο, στη γλώσσα απο τη μια πλευρά. Καλέσαμε ασθενοφόρο έκανα τις σχετικές εξετάσεις και δεν βρέθηκε κάτι παθολογικό. Η γνωμάτευση ήταν παροδικό ισχαιμικό επεισόδιο μη καθορισμένο ή αντίδραση μετατροπής λόγω άγχους όπως μου είπαν. Νευρολογικώς, Καρδιολογικώς, Ψυχιατρικώς με βρήκαν καλά προσανατολισμενη σε τόπο-χρόνο εαυτό κλπ. Νοσώ από αυτοάνοση θυρεοειδίτιδα για την οποία παίρνω αγωγή και εκκρεμεί να ελέγξω εάν είμαι ρυθμισμένη.

    ΟΜΩΣ εδώ και 2 μήνες παρόλο που έχω πάρει τις αποφάσεις μου (παραιτήθηκα από αυτή την δουλειά) έχω βιώσει πρωτόγνωρα περίεργα συναισθήματα και καταστάσεις. Εν αναμονή αποτελεσμάτων των διάφορων ιατρικών εξετάσεων, αγχωνόμουν και μούδιαζε το κεφάλι μου. Πήγα στο ταχυδρομείο και ξαφνικά ένιωσα να μουδιάζω πάλι στο κεφάλι, να νιώθω δυσφορία και εκνευρισμό. Ξαναπήγα αργότερα και ένιωσα νορμάλ όπως παλιά. Φοβόμουν να πάρω το αυτοκίνητο και μερικές φορές ακόμα δεν νιώθω καλά στην ιδέα ότι θα οδηγήσω. Φοβόμουν να πάρω το μετρό μόνη μου, ευτυχώς το πήρα και δεν είχα κάποιο θέμα. Βγήκα με μια φίλη προχθές και στα καλά καθούμενα ένιωθα να με ενοχλεί ο θόρυβος και να θέλω αέρα. Πεταρίζει το βλέφαρο μου, έχω μυικούς σπασμούς σε διάφορα μέρη του σώματος μου. Προσπαθώ να με βοηθήσω αλλά όχι με μεγάλη επιτυχία πάντα. Είνα μέρες που είμαι καλά και άλλες που απλά δεν παλεύεται. Διαπίστωνω ότι είμαι ιδιαίτερα ανήσυχη όταν δεν έχω κοιμηθεί καλά, όταν είμαι αγχωμένη ή περιμένω να αδιαθετήσω. Διάβασα αρκετές ιστορίες προσπαθώντας να καταλάβω τα δικά μου, αναρωτιέμαι εάν θα ξαναβρώ τον εαυτό μου, εάν θα ξαναβρώ δουλειά. Κρίση πανικού, μετατραυματικό στρες, τι είναι άραγε όλο αυτό; Έχω κλείσει ραντεβού σε κέντρο ψυχικής υγείας αλλά αργούν γαμώτο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Απο εμπειρια...κανε μια μαγνητικη εγκεφαλου εκει θα δειξει ααν ειναι εγκεφαλικο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    Έκανα μαγνητική στο πλαίσιο της διερεύνησης που πρότειναν απο το νοσοκομείο. Δεν έδειξε κάτι σχετικό με εγκεφαλικό. Μια ιδιωτης νευρολόγος μου είπε ότι μόνο αν αφήσει βλάβη στον εγκέφαλο αυτό αποτυπώνεται στη μαγνητική, για το παροδικό ισχαιμικό κανείς δεν θα μπορέσει να μου πει με σιγουριά αν ήταν ή όχι. Αν ήταν δηλαδή απλά άγχος.

  4. #4
    Υπαρχουν και κατι εξετασεις αιματος για εγκεφαλικα
    Απο οσο ξερω

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    Οτι εξετάσεις μου ζήτησαν για να εξετάσουν προδιάθεση (διαβήτη, χοληστερίνη, υπέρταση, θρομβοφιλία κλπ) τις έχω κάνει και είναι καλές. Μόνο απορύθμιση του θυρεοειδούς "δικαιολογεί" τέτοιο ξαφνικό γεγονός όπως είπαν (στιγμιαία αρρυθμία) και είναι οι μόνες σε εκκρεμότητα. Δεν γνωρίζω για άλλες εξετάσεις που να επιβεβαιώνουν την διαγνωση εγκεφαλικού. Σε ευχαριστώ πάντως.

  6. #6
    Yπαρχουν ειδικα αντισωματα που δειχνει αν εχεις περασει εγκεφαλικο......τα οποια γινονται με εξεταση αιματος

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    Εμμανουήλ εάν γνωρίζεις πώς λέγονται αυτές οι εξετάσεις των ειδικών αντισωμάτων, πες μου σε παρακαλώ να το ψάξω.

  8. #8
    Καλησπέρα.

    Τα συμπτώματα που αναφέρεις και με βάση τα γεγονότα ξεκάθαρα μπορούν να οφείλονται σε κρίσεις πανικού.Συνήθως αυτό συμβαίνει μετά από μια περίοδο εντονου στρες και εφοσον το άτομο έχει καταλήξει σε ένα οριστικό αποτέλεσμα όποιο κι αν είναι αυτο θετικό η αρνητικό.Σ`αυτό το συμπέρασμα καταληγω με βάση το δικό μου αλλά και πολλών άλλων ιστορικό.Βέβαια ούτε ειδικός είμαι ούτε διαγνωσεις μπορούν να γίνουν μέσω ενός υπολογιστή.Εφόσον όμως έχεις κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και έχουν αποκλειστεί οι πιθανότητες κάποιας ασθένειας τότε μην φοβασαι.Οσον αφορά τον θυροειδη επίσης σχετίζεται με κάποια απο τα συμπτώματα.Ο ψυχολόγος μου,μου είχε πει να κάνω εξετάσεις για θυροειδη.Θεωρω λιγο υπερβολικό να κάνεις την οποιαδήποτε εξεταση για εγκεφαλικό.

    Θα θελαμε να μαθουμε που κατεληξες κι οποτε το χρειαστείς πολυ ευχαριστως να βοηθησουμε.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    Που κατέληξα λοιπόν... Σύμφωνα με τις τελευταίες εξετάσεις του θυρεοειδούς που έκανα, είμαι εντελώς απορρυθμισμένη, από υποθυρεοειδισμό πέρασα σε υπερθυρεοειδισμό, για αυτό και η έντονη ανησυχία, η ενόχληση από θορύβους, οι φοβίες κ.λπ. Μου μείωσε η ενδοκρινολόγος τη δόση της θυροξίνης και μου έδωσε συμπληρώματα για κάποια ιχνοστοιχεία / βιταμίνες που μου λείπουν. Επισκέφτηκα και το Κέντρο Ψυχικής Υγείας όπου μίλησα με την κοινωνική λειτουργό και υπήρξε πολύ βοηθητική. Τα επόμενα 2 ραντεβού είναι τυπικά για να ολοκληρωθεί η συνολική εικόνα που θέλουν να έχουν στο κέντρο (ψυχολόγος και ψυχίατρος) και εννοείται θα τους ξαναεπισκεφτώ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    καλή ανάρρωση μαριάννα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    8
    Μαριαννα ,απο τα λιγα που εγραψες θα σου πω κατι . Την κατασταση σου την αντιμετοπιζουν πολλοι ανθρωποι και ψυχιατρικα ειναι απο τις ευκολα αναστρεψιμες περιπτωσεις .Μην φοβασαι γιατι υπαρχει ελπιδα και ολα θα πανε καλα. Σου μιλαει ανθρωπος που ισως να περασε τα ιδια και τωρα ειναι καλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Υπερθυροειδισμος.Αυτος ο εφιαλτης.Το περασα.Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα..Δε θελω να το θυμαμαι..Μια υποτροπη που δε την πηρα χαμπαρι..Ενα βημα πριν το ψυχιατρειο μπορει να σε φτασει..Αυτο εφταιγε!Να το ελεγχεις τακτικα..Ετσι κανω κι εγω..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    7
    Καλησπέρα παιδιά, έχοντας ολοκληρώσει πλέον και τις τρεις συναντήσεις στο κέντρο ψυχικής υγείας έχω τις καλύτερες εντυπώσεις απο δημόσια δομή! Μπράβο τους!

    Στο θέμα μου τώρα, μίλησα με τον ψυχίατρο και αφού με ρώτησε κάποια πράγματα μου επιβεβαίωσε ότι αυτά που ένιωσα ήταν από τον θυρεοειδή. Όταν είπα πως από την αρχή ανέφερα στο νοσοκομείο ότι έχω πάθηση σχετική, μου είπε ότι μπορει να έπεσα σε ειδικευόμενους (πράγματι ειδικευόμενοι ήταν οι περισσότεροι που με είδαν) και να μην το αξιολόγησαν σωστά. Ούτε εγκεφαλικό ήταν, αλλά συμπτώματα του αρρύθμιστου θυρεοειδή μου. Μάλιστα μου φάνηκε παράξενο και κατέληξε πως ένας αρρύθμιστος θυρεοειδής μπορεί να σε επιβαρύνει απίστευτα πολύ σωματικά και ψυχολογικά, μέχρι και στην αυτοκτονία να σε φτάσει. Όσο για την επαναρύθμιση είπε ότι απαιτούνται μερικοί μήνες έως και χρόνος. Με τον ψυχολόγο επίσης τα είπαμε και εκεί θα χρειαστεί να κάνω λίγη δουλίτσα

    @ icecream: Σε ευχαριστώ πολύ, σε ένα ποσοστό 75% είμαι κοντά σε αυτό που ήμουν προ νοσηλείας και όλο και καλύτερα
    @ staurosgr: Ίσως ψυχιατρικά να είναι όπως τα λες, στη δική μου περίπτωση ήταν καθαρά οργανικό το αίτιο που ξέσπασε έτσι το άγχος μου. Χαίρομαι που μπόρεσες και ξεπέρασες κάτι τέτοιο, το βίωσα κάποιες στιγμές και ήταν πολύ δυνατό και τρομακτικό. Εσύ που το ξεπέρασες ακόμα πιο δυνατός!
    @ its_me: Εφιάλτης, όπως το λες. Δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου. Είμαι σε αγωγή εδώ και 3 χρόνια με θυροξίνη, τέτοιο πράγμα και να μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα! Η ψυχίατρος αυτό ακριβώς μου είπε και χειρότερα όπως είπα και παραπάνω. Πόσο διάστημα σου πήρε μετά την υποτροπή να ισορροπήσεις;

Similar Threads

  1. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  2. Άγχος, φοβίες, Κρίση πανικου!
    By lawyer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-09-2017, 17:15
  3. Κριση πανικου
    By Zinovaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 11
    Last Post: 19-07-2017, 22:32
  4. Κρίση πανικού
    By valia.valia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 55
    Last Post: 13-05-2016, 13:29
  5. Διαταραχη πανικου +εγκεφαλικο
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 18-12-2008, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •