Σχιζοφρένεια: Όταν πληρώνω τις συνέπειες της παράνοιας, παρόλο που δεν φταίω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19

    Question Σχιζοφρένεια: Όταν πληρώνω τις συνέπειες της παράνοιας, παρόλο που δεν φταίω

    Καλημέρα σας,
    Είμαι ένας φοιτητής με σχιζοφρένεια, σύνδρομο Asperger και IQ 157. Όπως καταλαβαίνετε έχω όλα τα φόντα για να έχω πρόβλημα στην επαφή μου με την πραγματικότητα, στις κοινωνικές μου σχέσεις και στο να κατανοώ τα συναισθήματα των άλλων. Δεν είχα ποτέ μου σχέση με κοπέλα, είναι κάτι που το έχω ως απωθημένο...θέλησα μια γυναίκα όσο τίποτα άλλο επί 4 χρόνια και απλά εκείνη δεν ενδιαφερόταν. Εδώ και τρεις μέρες έχω πρόβλημα με έναν φίλο μου (είμαστε κολλητοί 6 μήνες, δεν ξέρω αν θεωρείται επαρκές διάστημα). Με βοηθούσε να τα φτιάξω με μια κοπέλα. Και όντως τα έφτιαξα μαζί της. Αλλά κάπου κάτι δεν μου κόλλαγε. Ο ψυχικός πόνος είχε μείνει...ένιωθα ακόμη πως έχω αποτύχει καθώς την έβλεπα σαν μια ευκαιρία για να ξεπεράσω την παλιά μου αγάπη. Μια μέρα ο φίλος μου μίλησε με εκείνην που τα είχαμε και του είπε πως δεν τα είχε μαζί μου και πως δεν έβγαινε ποτέ μαζί μου. Ο φίλος μου τσαντίστηκε επειδή νόμιζε ότι του έλεγα ψέματα. Εγώ όμως πραγματικά πίστευα ότι τα είχα μαζί της! Ήμουν σίγουρος! Θυμόμουν ακόμα και το φιλί της! Έπειτα συνειδητοποίησα πως ήταν παραίσθηση. Όχι η κοπέλα, το ότι τα είχαμε και βγαίναμε. Ως τότε δεν του είχα μιλήσει για την σχιζοφρένεια, αναγκάστηκα να του το αποκαλύψω τότε. Δεν μου εξακρίβωσε αν πίστεψε ότι έχω σχιζοφρένεια ή όχι. Αλλά δεν θεώρησε την σχιζοφρένεια επαρκή εξήγηση για τα εξηγούμενα μόνο με ψευδή συμπεριφορά κατ'αυτόν. Δεν μπόρεσα να τον πείσω και τώρα το σκέφτεται πολύ για το αν θα μου ξαναμιλήσει. Τι να κάνω; Δεν φταίω εγώ για τις παραισθήσεις μου! Δεν φταίω εγώ που το μυαλό μου μου διαστρεβλώνει την πραγματικότητα! Γιατί πρέπει να το πληρώνω; Δεν φτάνει στην ζωή που ζω έναν εφιάλτη καθημερινά; Πρέπει να δίνω και τα ρέστα; Πώς να τον ξανακάνω φίλο μου; Και αν δεν γίνεται αυτό πώς να το ξεχάσω; Είχαμε περάσει υπέροχα μαζί και κάναμε τόσα όνειρα για το μέλλον! Είχαμε τόσο ίδια ενδιαφέροντα! Σας παρακαλώ...απαντήστε μου...χρειάζομαι βοήθεια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    o καθενας κουβαλαει το σταυρο του....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by Mr. Luminus Kall. View Post
    Καλημέρα σας,
    Είμαι ένας φοιτητής με σχιζοφρένεια, σύνδρομο Asperger και IQ 157. Όπως καταλαβαίνετε έχω όλα τα φόντα για να έχω πρόβλημα στην επαφή μου με την πραγματικότητα, στις κοινωνικές μου σχέσεις και στο να κατανοώ τα συναισθήματα των άλλων. Δεν είχα ποτέ μου σχέση με κοπέλα, είναι κάτι που το έχω ως απωθημένο...θέλησα μια γυναίκα όσο τίποτα άλλο επί 4 χρόνια και απλά εκείνη δεν ενδιαφερόταν. Εδώ και τρεις μέρες έχω πρόβλημα με έναν φίλο μου (είμαστε κολλητοί 6 μήνες, δεν ξέρω αν θεωρείται επαρκές διάστημα). Με βοηθούσε να τα φτιάξω με μια κοπέλα. Και όντως τα έφτιαξα μαζί της. Αλλά κάπου κάτι δεν μου κόλλαγε. Ο ψυχικός πόνος είχε μείνει...ένιωθα ακόμη πως έχω αποτύχει καθώς την έβλεπα σαν μια ευκαιρία για να ξεπεράσω την παλιά μου αγάπη. Μια μέρα ο φίλος μου μίλησε με εκείνην που τα είχαμε και του είπε πως δεν τα είχε μαζί μου και πως δεν έβγαινε ποτέ μαζί μου. Ο φίλος μου τσαντίστηκε επειδή νόμιζε ότι του έλεγα ψέματα. Εγώ όμως πραγματικά πίστευα ότι τα είχα μαζί της! Ήμουν σίγουρος! Θυμόμουν ακόμα και το φιλί της! Έπειτα συνειδητοποίησα πως ήταν παραίσθηση. Όχι η κοπέλα, το ότι τα είχαμε και βγαίναμε. Ως τότε δεν του είχα μιλήσει για την σχιζοφρένεια, αναγκάστηκα να του το αποκαλύψω τότε. Δεν μου εξακρίβωσε αν πίστεψε ότι έχω σχιζοφρένεια ή όχι. Αλλά δεν θεώρησε την σχιζοφρένεια επαρκή εξήγηση για τα εξηγούμενα μόνο με ψευδή συμπεριφορά κατ'αυτόν. Δεν μπόρεσα να τον πείσω και τώρα το σκέφτεται πολύ για το αν θα μου ξαναμιλήσει. Τι να κάνω; Δεν φταίω εγώ για τις παραισθήσεις μου! Δεν φταίω εγώ που το μυαλό μου μου διαστρεβλώνει την πραγματικότητα! Γιατί πρέπει να το πληρώνω; Δεν φτάνει στην ζωή που ζω έναν εφιάλτη καθημερινά; Πρέπει να δίνω και τα ρέστα; Πώς να τον ξανακάνω φίλο μου; Και αν δεν γίνεται αυτό πώς να το ξεχάσω; Είχαμε περάσει υπέροχα μαζί και κάναμε τόσα όνειρα για το μέλλον! Είχαμε τόσο ίδια ενδιαφέροντα! Σας παρακαλώ...απαντήστε μου...χρειάζομαι βοήθεια...
    καλημερα.
    μας γραφεις στο ΣΗΜΕΡΑ, οπου ξερεις οτι δεν τα εφιαξες ποτε με την κοπελα αυτη, και του ειπες ψεματα επειδη οπως λες, ειχες παραισθησεις.
    οπότε γιατι μας λες οτι "τα εφιαξες" μαζι της? αφου ποτε δεν τα εφιαξες και το ξερεις.

    και πως το ξερεις αληθεια οτι δεν τα εφιαξες μαζι της?
    για την παθηση σου, παιρνεις αγωγη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ψηλε μια χαρα εισαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    350
    παρατα τον φιλο σου δεν ειναι ετοιμος και δεν εχει το αναλογο μυαλο για να βγαλετε ακρη. θα βρεις καινουργιο φιλο. υπομονη και αισιοδοξια. και προσπαθησε να εχεις αυτοπεποιθηση γενικα στη ζωη σου, κανενας δεν ειναι καλυτερος απο κανεναν. ο φιλος σου σε κατηγορει αλλα δεν εχεις κανει τιποτα κακο. ποσο μαλλον σε αυτον. ακομη και επιτηδεςνα το ειχες κανει που δεν το εκανες δεν ειναι τοσο τραγικο ωστε να μη σου μιλαει. αυτος ειναι ο ανωτιμοςμην τρελαινεσαι και μην κολλας σε αυτο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    μας γραφεις στο ΣΗΜΕΡΑ, οπου ξερεις οτι δεν τα εφιαξες ποτε με την κοπελα αυτη, και του ειπες ψεματα επειδη οπως λες, ειχες παραισθησεις.
    οπότε γιατι μας λες οτι "τα εφιαξες" μαζι της? αφου ποτε δεν τα εφιαξες και το ξερεις.

    και πως το ξερεις αληθεια οτι δεν τα εφιαξες μαζι της?
    για την παθηση σου, παιρνεις αγωγη?

    Το ξέρω επειδή ο φίλος μου μου έδειξε μια συζήτηση που είχαν στο messanger στην οποία την ρώταγε αν τα είχαμε και μου εκείνη του έλεγε ότι απλά μιλάμε. Για να το κάνω πιό απλό, η κοπέλα όντως υπάρχει, το μυαλό μου παρανόησε και με έκανε να έχω την παραίσθηση ότι βγαίνουμε και τα έχουμε. Ναι έγραφα στο σήμερα, αναφερόμενος στο τότε ήταν ο λεγόμενος "ιστορικός ενεστώτας", το είπα έτσι γιατί τότε το πίστευα, τώρα το ξέρω, στην αφήγηση αναφερόμουν στο τότε και στην συνέχεια στο τώρα. Ναι, παίρνω αγωγή.
    Last edited by Mr. Luminus Kall.; 28-10-2017 at 00:05.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Με την κοπελα οντως μιλουσατε? βγαινατε? σε φιλησε?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19

    Thumbs up

    Πώς το ξέρεις ότι είμαι ψηλός; :p Είμαι 1,87...μέντιουμ!!!
    Last edited by Mr. Luminus Kall.; 28-10-2017 at 00:09.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Με την κοπελα οντως μιλουσατε? βγαινατε? σε φιλησε?
    Όχι...δεν βγαίναμε...και ας μην αναφέρω πόσο έκλαψα όταν έμαθα ότι το πρώτο μου φιλί ήταν με ένα φάντασμα...ήταν απλά μια παραίσθηση...το πίστευα όντως! Δεν έλεγα ψέματα! Ήταν η δική μου πραγματικότητα! Να φανταστείς της είχα γράψει και ένα ολόκληρο ποίημα και της το διάβαζα στο "ραντεβού", αλλά εγώ το διάβαζα, εγώ το άκουγα...πρέπει να φαινόμουν πολύ τρελός...ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη παιδιά...είναι συγκινητικό. Νιώθω ότι μαζί θα τα καταφέρουμε! :rolleyes:

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by icecream View Post
    παρατα τον φιλο σου δεν ειναι ετοιμος και δεν εχει το αναλογο μυαλο για να βγαλετε ακρη. θα βρεις καινουργιο φιλο. υπομονη και αισιοδοξια. και προσπαθησε να εχεις αυτοπεποιθηση γενικα στη ζωη σου, κανενας δεν ειναι καλυτερος απο κανεναν. ο φιλος σου σε κατηγορει αλλα δεν εχεις κανει τιποτα κακο. ποσο μαλλον σε αυτον. ακομη και επιτηδεςνα το ειχες κανει που δεν το εκανες δεν ειναι τοσο τραγικο ωστε να μη σου μιλαει. αυτος ειναι ο ανωτιμοςμην τρελαινεσαι και μην κολλας σε αυτο.
    Σε ευχαριστώ πολύ κύριε/κυρία!!!! Ξέρεις τι υπέροχο που είναι να σου λένε κάτι τέτοιο ενώ είσαι γεμάτος τύψεις μέχρι το κούτελο; ΒΟΗΘΑΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!!! :D Βέβαια...θα χρειαστώ δουλειά για να ξεπεράσω την απώλειά του, βοηθάει πολύ πάντως η απάντηση αυτή στο να τον απομυθοποιήσω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Χαλαρωσε μεγαλε ψυχραιμια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο τροπος που τα γραφεις ειναι το προβλημα γιατι τρομαζει τους αλλους λες πχ το πρωτο μου φιλι με ενα φαντασμα/παραισθηση αντι να πεις το πρωτο μου φιλι το φανταζομουν με μια γυναικα

    εκτος του οτι εχω την εντυπωση οτι ετσι οπως το γραφεις μπορει αυτο να το ειδες οταν κοιμοσουν γι αυτο σου φανηκε οτι συνεβαινε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Χαλαρωσε μεγαλε ψυχραιμια
    Ξέρεις ότι είναι ψηλός αλλά που ξέρεις ότι είναι και μεγάλος ;;;;Έχεις μαντικές ικανότητες ;;;;

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Έχω μάτια κ βλέπω όσα θέλω να δω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    19

    Red face

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ο τροπος που τα γραφεις ειναι το προβλημα γιατι τρομαζει τους αλλους λες πχ το πρωτο μου φιλι με ενα φαντασμα/παραισθηση αντι να πεις το πρωτο μου φιλι το φανταζομουν με μια γυναικα

    εκτος του οτι εχω την εντυπωση οτι ετσι οπως το γραφεις μπορει αυτο να το ειδες οταν κοιμοσουν γι αυτο σου φανηκε οτι συνεβαινε.
    Το θέμα είναι ότι δεν θα μου ξαναμιλήσει επειδή με θεωρεί ψεύτη και δεν θεωρεί επαρκή εξήγηση την σχιζοφρένεια για όλα αυτά. Να πεις ότι έκανα κάτι και έφταιγα μόνο εγώ, εντάξει θα το δεχόμουν, αλλά τώρα; Χάνω έναν φίλο που περνούσαμε τόσο όμορφα μαζί, που ετοιμάζαμε τόσα σχέδια, ήταν ένας πραγματικός σύμμαχος και τώρα τον χάνω για κάτι που δεν φταίω...αυτό είναι που με έχει κάνει ράκο ψυχολογικά! Ναι γράφω λίγο κάπως...αυτό συμβαίνει επειδή στον ελεύθερο χρόνο μου γράφω ιστορίες τρόμου...;)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πληρώνω τα λάθη της μητέρας μου
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 01-09-2012, 10:30
  2. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  4. Πληρώνω τα λάθη μου ακριβά.
    By diff in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-02-2011, 11:33
  5. ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ Μ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 26-09-2010, 15:29

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •