Το πρόβλημα μου; Είμαι πολύ ευαίσθητος! Τη βοήθεια σας παρακαλώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 160
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269

    Το πρόβλημα μου; Είμαι πολύ ευαίσθητος! Τη βοήθεια σας παρακαλώ!

    Γεια σας και από εμένα! Λοιπόν... πάντα ένιωθα πως είχα κάτι το διαφορετικό από τους άλλους ανθρώπους. Ακόμη και από την παιδική ηλικία! Και όσο μεγάλωνα, τόσο περισσότερο ένιωθα αυτή την διαφορετικότητα, η οποία μου στέρησε πολλά στη ζωή, όπως για παράδειγμα τις σχέσεις μου με το άλλο φύλο. Δεν λέω πως πέρασα άσχημα παιδικά και εφηβικά χρόνια! Πέρασα υπέροχα, αλλά ιδιαίτερα όταν ξεκίνησε το ενδιαφέρον μου για τα κορίτσια, τότε κατάλαβα το πόσο διαφορετικός ήμουν! Η ευαισθησία μου ήταν πάντα το μεγάλο εμπόδιο στο να καταφέρω να προσελκύσω το άλλο φύλο. Όπως και η ντροπαλότητα μου, ιδιαίτερα μέχρι τα 20 και κάτι χρόνια. Οι γυναίκες δεν με έβλεπαν ποτέ ερωτικά, πάντα σαν φίλο! Και όσες με τον καιρό με είδαν ερωτικά, με απέρριψαν επειδή είμαι πολύ ευαίσθητος! Πάντα ήμουν ένας ονειροπόλος άνθρωπος που πέταγε στους δικούς του ουρανούς! Αθεράπευτα ρομαντικός, πάντα ήθελα οι σχέσεις μου να έχουν μια ποιότητα και μια ομορφιά την οποία δεν έβλεπα στα άλλα ζευγάρια που γνώριζα. Χώρισα πρόσφατα, και η δικαιολογία από την κοπέλα μου, ήταν πως νιώθει ανασφάλεια μαζί μου, επειδή είμαι πολύ ευαίσθητος! Αγαπώ τη ζωή, και εστιάζω στο πως να κάνω τον κόσμο μου καλύτερο, όπως και τον κόσμο της γυναίκας που θα επιλέξει να είναι μαζί μου. Η αδυναμία μου αυτή, ξέρω πως δεν είναι πάντα εμπόδιο! Απλώς χρειάζεται να γνωρίσω εκείνη που θα δεχθεί έναν άνθρωπο σαν εμένα! Είμαι ο τύπος του άνδρα, που θα προσφέρει λουλούδια στην αγαπημένη του, που θα τις κάνει εκπλήξεις, μόνο και μόνο και μόνο για να τη βλέπει να χαμογελά, που θα της σταθεί σε μια δύσκολη στιγμή, που θα αγκαλιάσει, που θα σκουπίσει τα δάκρυα, που θα την κρατά απαλά από το χέρι, που θα την χαϊδεύει τρυφερά, θα την συμβουλεύει για το καλό της, που θα κάνει σαν παιδί από τη χαρά του, και σαν έφηβος στα ερωτικά παιχνίδια. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρέλες έχω κάνει για κάποια γυναίκα που έχω αγαπήσει! Ειλικρινά κάνω το μυαλό μου ένα πολυεργαλείο, που σκέφτεται μονάχα το πως να διοργανώσει μια κίνηση, για να κάνω κάτι που δεν θα το περιμένει με τίποτα! Σπάνια κάποιος θα έκανε τέτοιες τρέλες! Τουλάχιστον αυτό μου έχει επιβεβαιώσει η κοινωνία γύρω μου! Η κοινωνία των εφήμερων σχέσεων, και των πρακτικών μυαλών! Αλλά ο εντυπωσιασμός από την πλευρά της γυναίκας ήταν παροδικός, όπως και τα όμορφα λόγια της αγάπης! Δυστυχώς δεν εκτιμάται πάντα η υπερπροσπάθεια, αλλά πιο πεζά πράγματα όπως τα χρήματα! Προσπαθώ δηλαδή να δημιουργήσω μια ουσιαστική σχέση, όπου η επικοινωνία θα είναι η βάση που θα στηριχτούν όλα τα άλλα. Μου αρέσει να μιλάω με τον άλλον, σε βαθμό που έχω τον ρόλο προσωπικού εξομολογητή ακόμη και σε άγνωστους ανθρώπους! Μου αρέσει που με εμπιστεύονται οι άνθρωποι, και που προσπαθώ να τους συμβουλέψω. Παρόλο που προσπαθώ να δείξω την αγάπη μου στους ανθρώπους, ιδιαίτερα στον ερωτικό τομέα έχω αποτύχει! Πριν από εκείνη τη σχέση που ανέφερα πριν, ήμουν πάρα πολλά χρόνια μόνος, και τώρα προσπαθώ να συνέλθω και να επιστρέψω στην μοναχική μου πραγματικότητα! Ξέρω πως αν δεν είχα αυτή την ιδιαιτερότητα, δεν θα ήμουν για ακόμη μια φορά μόνος! Πονάω!
    Last edited by Poet; 28-10-2017 at 21:45.

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Εισαι ενας ωραιος, ευαισθητος ανθρωπος. Απο αυτους τους σπανιους που οι αλλοι ειναι τυχεροί να έχουν διπλα τους.
    Στην εποχη και κοινωνια που ζουμε δεν εκτιμωνται αυτα που εχεις ως θετικα. Δυστυχώς αυτοι που προκοβουν στις σχέσεις, στις δουλειες τους και στην προσωπικη και κοινωνική καταξιωση, ειναι το ακριβώς αντίθετο απο εσενα.
    Οι άνθρωποι φοβούνται οσα έχεις να δωσεις. Δεν ειναι συνηθισμένοι σε αυτο αφενός και αφετερου τους παρασυρει το γενικότερο κλιμα στην αλλη πλευρά απο αυτη που στεκεσαι εσυ και κοιτάς τη ζωη και τους ανθρώπους.
    Μπορω να καταλαβω ολα οσα γράφεις και νιωθεις.
    Αυτοι που μπορουν να καταλαβουν την αξια σου, είναι αυτοί που αξίζει να είναι διπλα σου. Και αυτοι θα είναι λιγοι.
    Προσπάθησε οσο μπορεις να δουλέψεις μεσα σου το να κρατησεις "πραγματα" για σενα, να μην αδειασεις εσωτερικά για τους αλλους.
    Να κρατήσεις ολα σου τα ομορφα στοιχεία και να θυμάσαι οτι εισαι σπανιος και ωραιος άνθρωπος. Αλλα μην αφησεις κανεναν να σε ποδοπατησει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Γεια σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση σου! Δυστυχώς έχω υποφέρει από την υπερβολική ευαισθησία μου! Οι γυναίκες θέλουν ένα διαφορετικό στήριγμα, από αυτό που μπορώ να προσφέρω εγώ. Εγώ μπορώ προσφέρω αγκαλιές, ποίηση, τραγούδια κλπ όταν οι περισσότερες ζητούν κάποιον δυναμικό άνδρα δίπλα τους. Βρισκόμαστε και στην εποχή του ανταγωνισμού μεταξύ ανδρών και γυναικών, όπως για παράδειγμα στους εργασιακούς χώρους, οπότε αυτή η ιδιαιτερότητα μου, γίνεται πραγματικό βασανιστήριο! Εύχομαι να μην είχα τόσο ανεπτυγμένη την ''θηλυκή'' μου πλευρά, ώστε να μπορούσα να χαρώ κι εγώ τη ζωή όπως μου πρέπει! Και αυτό που μου δημιουργεί μια ανυπόφορη θλίψη, είναι το πόσο σπάνιο είναι να ανακαλύψω ανθρώπους το ίδιο σπάνιους με εμένα, ακόμη περισσότερο κάποια γυναίκα! Χώρισα πρόσφατα, και είμαι χάλια! Γνώριζε πολύ καλά την ευαίσθητη φύση μου, το είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή, και αυτό μου το κοπάνησε στο τέλος! Για να με ελκύσει προσποιήθηκε πως έχει τις ίδιες ανάγκες με εμένα! Κοινή πρακτική για να προσελκύσεις τον άλλον! Τέλος πάντων! Τουλάχιστον δεν αφήνω να με πατάνε, και ανέπτυξα περισσότερο τον εγωισμό μου, όπως για παράδειγμα στον χώρο εργασίας μου, αλλά όπως και να έχει, στο θέμα των ερωτικών σχέσεων γίνομαι πάντα κομμάτια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,696
    Βάλε ποίημα μπασ κ τσιμπήσει τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Γεια σου και σε ευχαριστώ για την απάντηση και την κατανόηση σου! Δυστυχώς έχω υποφέρει από την υπερβολική ευαισθησία μου! Οι γυναίκες θέλουν ένα διαφορετικό στήριγμα, από αυτό που μπορώ να προσφέρω εγώ. Εγώ μπορώ προσφέρω αγκαλιές, ποίηση, τραγούδια κλπ όταν οι περισσότερες ζητούν κάποιον δυναμικό άνδρα δίπλα τους. Βρισκόμαστε και στην εποχή του ανταγωνισμού μεταξύ ανδρών και γυναικών, όπως για παράδειγμα στους εργασιακούς χώρους, οπότε αυτή η ιδιαιτερότητα μου, γίνεται πραγματικό βασανιστήριο! Εύχομαι να μην είχα τόσο ανεπτυγμένη την ''θηλυκή'' μου πλευρά, ώστε να μπορούσα να χαρώ κι εγώ τη ζωή όπως μου πρέπει! Και αυτό που μου δημιουργεί μια ανυπόφορη θλίψη, είναι το πόσο σπάνιο είναι να ανακαλύψω ανθρώπους το ίδιο σπάνιους με εμένα, ακόμη περισσότερο κάποια γυναίκα! Χώρισα πρόσφατα, και είμαι χάλια! Γνώριζε πολύ καλά την ευαίσθητη φύση μου, το είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή, και αυτό μου το κοπάνησε στο τέλος! Για να με ελκύσει προσποιήθηκε πως έχει τις ίδιες ανάγκες με εμένα! Κοινή πρακτική για να προσελκύσεις τον άλλον! Τέλος πάντων! Τουλάχιστον δεν αφήνω να με πατάνε, και ανέπτυξα περισσότερο τον εγωισμό μου, όπως για παράδειγμα στον χώρο εργασίας μου, αλλά όπως και να έχει, στο θέμα των ερωτικών σχέσεων γίνομαι πάντα κομμάτια!
    Σιγα σιγά θα αποκτήσεις και στο θεμα αυτο, περισσότερη δυναμική. Τι ηλικια έχεις;
    Οπως σε ολα, χρειάζεται και σε αυτο "εξασκηση". Ειναι θεμα επιλογης, απόφασης και εφαρμογης να θέσεις τον εαυτο σου στη σωστη θεση εναντι των άλλων.
    Στην προκειμένη περιπτωση των γυναικών. Έχοντας στο νου σου οτι δεν χρειάζεται να αλλαξεις ριζικά αυτο που εισαι, αλλα να το διαμορφώσεις και αξιοποιησεις προς όφελός σου, θα κερδισεις πολλα.
    Σκέψου ολα αυτα που βλεπεις σήμερα σαν αρνητικα του χαρακτηρα σου, με αλλο μάτι.
    Δες την ευαισθησία σου σαν εργαλείο που θα σε βοηθησει, οχι σαν ανασταλτικο παράγοντα. Ισως χρειαστεί να την μετριασεις ή να την επαναπροσδιορισεις. Κράτα ο,τι καλο εχεις και δες το απο την αλλη του όψη.

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Φίλε ποιητή,το ότι είσαι ευαίσθητος δεν είναι κακό.Απλώς είσαι διαφορετικός.
    Οπότε μην αισθάνεσαι άσχημα για αυτό.Να νιώθεις εντάξει με αυτό το κομμάτι του εαυτού σου.
    (Συνάδελφε) Νεφέλη,επίτρεψε να σου ξαναπώ πως βλέπω ένα άτομο με αγνές,καλές προθέσεις στο πρόσωπο σου,και με στόχο να βοηθήσει τον συνομιλητή του.Και το λέω με 100% ειλικρίνεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Η ηλικία μου είναι αρκετά μεγάλη για ουσιαστικές αλλαγές! Είμαι 36! Ναι κι όμως ακόμη και σε αυτή την ηλικία, σκέφτομαι ακόμη με τον ίδιο τρόπο! Αυτό που με ενοχλεί, με την τελευταία μου σχέση, είναι πως κάποια στιγμή με πήρε τηλέφωνο εκείνη, και μου είπε πως γνώρισε ένα ζευγάρι. Μου είπε χαρακτηριστικά πως εκείνο το ζευγάρι, είναι συνεχώς με το κινητό στο χέρι, και δεν έχουν ουσιαστική επικοινωνία όπως είχαμε εμείς! Πως αν ήμασταν μαζί τους, εγώ θα την κρατούσα τρυφερά από το χέρι, και πως θα την αγκάλιαζα, τη στιγμή που εκείνοι ούτε καν θα μιλούσαν μεταξύ τους! Τελικά η λογική πήρε τη θέση του συναισθήματος, και φθάσαμε στο τέλος! Την ευαισθησία μου την έχω χρησιμοποιήσει σαν εργαλείο, κυρίως στην ενασχόληση μου με τις τέχνες. Εκεί ναι, χρειάζεται να είναι κανείς ευαίσθητος άνθρωπος!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    WhyAlwaysMe
    Δυστυχώς το να είναι διαφορετικός κάποιος, σε αυτόν τον κόσμο μόνο καλό δεν είναι! Η τελευταία μου αποτυχία να κρατήσω μια σχέση το αποδεικνύει αυτό! Δεν λέω πως δεν φέρω κι εγώ τις ευθύνες μου! Και οι δυο μας έχουμε ευθύνη για αυτή την κατάληξη. Απλώς έχω χάσει και αρκετές ευκαιρίες, εξαιτίας αυτής της ιδιαιτερότητας μου! Πιστεύω πως αν και είναι αδύνατο εξαιτίας της ανθρώπινης φύσης, να κάνουμε λίγο καλύτερο τον κόσμο μας, τουλάχιστον θα μπορούσαμε να κάνουμε ποιοτικότερες και πιο υγιείς τις σχέσεις με τους φίλους και τον σύντροφο μας. Αυτό προσδοκώ! Έναν καλό φίλο, και μια καλή σύντροφο στη ζωή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    με τι ασχολεισαι?
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Ασχολούμαι με την ποίηση και την πεζογραφία σε διάφορες μορφές τους. Είναι κάτι που το αγαπώ πραγματικά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by Poet View Post
    Ασχολούμαι με την ποίηση και την πεζογραφία σε διάφορες μορφές τους. Είναι κάτι που το αγαπώ πραγματικά!
    εισαι τυχερος που αγαπας κατι
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Καλησπερα ποετ.
    Δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που κανει τις γυναικες να μη σε θελουν για ερωτικο συντροφο, για καποιο λογο που δεν εχεις εντοπισει σε βρισκουν μη-ελκυστικο και οχι ερωτευσιμο, για αυτο και τους βγαινει να σε προτιμουν σαν φιλικο προσωπο. Δεν εχει να κανει με το οτι εισαι ευαισθητος, δεν ειναι ολοι οι ερωτευσιμοι αντρες αναισθητοι. Ειναι μαλλον ο τυπος γυναικων στον οποιον απευθυνεσαι, γυναικες που θελουν τον αντρα δυναμικο για να νιωσουν ασφαλεια. Οι γυναικες εχουμε στην πλατη μας παρα μα παρα πολλα βαρη και παιζει και αυτο ρολο στο να μην ειναι αρκετη η ποιηση και τα λουλουδια στον ερωτα.. Παλιοτερες εποχες που η γυναικα ηταν δουλα και κυρα μπορει να αρκουσε, δεν ξερω.
    Θα σε βοηθουσε ισως αν αλλαζες ταργκετ γκρουπ, σιγουρα υπαρχουν και γυναικες με διαφορετικα κριτηρια και υπαρχει παρα πολλη μοναξια στον κοσμο. Οταν συνελθεις απο το χωρισμο σου, θα μπορεσεις να ξανακανεις βηματα.
    Καλο ειναι που εκθιαζεις τοσο τον εαυτο σου, αλλα απο την αλλη δε σε βοηθαει να κοιτας τα αλλα ζευγαρια με επικριτικοτητα ουτε να ψαχνεις να βρεις τα λαθη στους αλλους, ο καθενας εχει δικαιωμα επιλογης για τον εαυτο του.
    Αν ενας χ αριθμος γυναικων δε σε βρισκει δυναμικο και ερωτευσιμο, δε σημαινει οτι εισαι καταδικασμενος. Εισαι πολυ νεος ακομα.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    εισαι τυχερος που αγαπας κατι
    Όλοι οι άνθρωποι θα έπρεπε να ασχολούνται με κάτι. Και μέσα από αυτό να μαθαίνουν να αγαπούν τον εαυτό τους. Με αυτόν τον τρόπο μπορούν ευκολότερα να αγαπήσουν τους άλλους. Κάθε άνθρωπος πρέπει να δοκιμάσει πολλά πράγματα, ώστε να μάθει τι έχει ήδη μέσα του, που θα του δώσει πραγματική χαρά για το είναι του!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Ξερεις κατι? Μου θυμιζεις εμενα αν και ειμαι πολυ μικροτερη .Παρολα αυτα βεισκομαι σε παρομοιο τελμα οσον αφορα αυτη την ευαισθησια που παρουσιαζεις και η οποια επηρεαζει αρνητικα ολους τους τομεις της ζηωης μου

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    269
    Δεν έχει καμία σημασία η ηλικία. Από μικρό παιδί ένιωθα πως ήμουν διαφορετικός από εκείνους που γνώριζα. Όντως μια τέτοια συμπεριφορά, επηρεάζει αρνητικά τη ζωή σου. Το έχω ζήσει και ξέρω πως είναι! Απλώς με την πάροδο του χρόνου, αξιοποίησα την ιδιαιτερότητα μου αυτή, και ασχολήθηκα με κάτι που μου έδωσε νόημα στη ζωή!

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Παρακαλώ πολύ να διαγραφεί ο λογαριασμός μου
    By χορεύει ο κόσμος ξέφρενα in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 11-09-2017, 12:11
  2. Ευαίσθητος χαρακτηρας
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2015, 14:43
  3. θελω τη βοηθεια σας παρακαλω πολυ...
    By nikitas1985 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-2014, 00:18
  4. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας! παρακαλώ διαθέσετε λίγο χρόνο για 'μενα...
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2012, 00:21
  5. Βοήθηστε με σας παρακαλώ να μην του προκαλέσω πολύ πόνο...
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 22-10-2011, 14:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •