Topamac
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59

Thread: Topamac

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305

    Topamac

    υπάρχει κανείς που τα παίρνει?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    3
    Καλησπέρα.

    Τα παίρνω εγώ.

    Topamac των 200.

    Ενα πρωί και ένα βράδυ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΥΜΕΓΕΘΗ ΜΗΝΙΓΓΙΩΜΑ ΑΡΧΕΙΣΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΑΝΤΙΕΠΙΛΙΠΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΞΕΚΕΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΝΟΥΤΙΝ ΓΙΑ 11ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΛΕΠΤΑΛ ΓΙΑ ΑΛΟΥΣ 3,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΕΙΝΑΩ ΤΟ ΤΟΠΑΜΑΚ.ΜΕ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΕΙ-ΦΟΒΗΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛ.3-4 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ(4-5) ΚΡΙΣΕΙΣ.ΜΙΚΡΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΕΙΝΑΝ.
    ΤΙ ΜΕΛΕΙ ΓΕ.ΝΕΣΘΕ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΠΑΜΑΚ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?ΘΑ ΜΕ ΚΑΛΗΠΤΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΑ?ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΚΗΝΔΥΝΟ?ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΗΕΣ?
    ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΣ ΓΡΕΨΕΙ.
    ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Για εννιά χρόνια έπερνα Chrono-Depakine των 500 τρία την ημέρα.

    Με αυτά ήμουν απόλυτα σταθεροποιημένος με σπάνιες προσθήκες stedon 5 ή 10 κατα τις περιόδους στρεσαρίσματος.

    Πέρσυ ίδια εποχή επειδή είχα παχύνει πολύ πίεσα το γιατρό μου να το αλλάξουμε σε Topamac μιας και βοηθούν αρκετά στο αδυνάτισμα.

    Αυτός δεν ήθελε αλλά τον κατάφερα.

    Τελικά αποδείχτηκε σωστός και ταλαιπωρήθηκα μετά απο πολλά χρόνια πάλι.

    Το καλοκαίρι έκανα μανία και απο Οκτώβρη και μετά κατάθλιψη.

    Χρόνια είχα να κάνω τόσο δυνατή υποτροπή και το πλήρωσα αρκετά μόνο και μόνο για να αδυνατίσω.

    Με αποτέλεσμα να αναγκαστούμε να βάλουμε Ziprexa και Dumirox για να κόψουμε σιγά-σιγά
    το Topamac.

    Όπως καταλαβένεται λόγω του Ziprexa ξαναπάχυνα και μάλιστα απο 90 οπου ήμουν πέρσυ πριν αρχίσω το Topamac(οπου με έφτασε όντως στα 80) έφτασα στα 106.

    Τώρα έχω καταφέρει με δίαιτα και χωρίς πειραματισμούς πια με φάρμακα να φτάσω στα 90 και πάλι.

    Επίσης βάλαμε πάλι Depakine Chrono των 500 και πραγματικά είμαι πιο σταθεροποιημένος απο ποτέ.(Αφού αντί για 3 την ημέρα βάλαμε 4)και όντως τα επίπεδα βαλπροϊκού απο εκεί που ήταν στα κατώτα φυσιλογικά τώρα είναι σε μέση τιμή.

    Πρωσοπικά ούτε που θέλω να ακούω για Topamac.Με το Depakine όλα δουλεύουν ρολόϊ.

    Βέβαια ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά και μπορεί κάποιον το Topamac να βοηθήσει.

    ....Αυτά.

  5. #5
    Πριν λιγες μερες ξεκινησα και εγω θεραπεια με TOPAMAC και LADOSE,γιατι μου διεγνωσε η ψυχιατρος διπολικη διαταραχη τυπου ΙΙ υπομανια,και μαλλον βουλιμια.
    Δεν ξερω αν ειναι παρενεργειες,αυτα που νιωθω δηλαδη να φταιει το γεγονος οτι προσαρμοζεται ο οργανισμος μου στη θεραπεια,αλλα νιωθω χαλια τις τελευταιες μερες.Στο θεμα της προσληψης τροφης δεν ειδα ακομη διαφορα,νωρις ειναι ακομα βεβαια,αλλα γενικα νιωθω περιεργα,βλεπω εφιαλτες,εχω ασχημες παιδικες αναμνησεις που μου ερχονται στο νου ξαφνικα.Δε ξερω αν ολα αυτα ειναι συμπτωση.Μετανιωσα λιγο που τα ξεκινησα τα φαρμακα,γιατι δε ειμαι και πολυ υπερ αυτων και θελω να μιλησω με τη γιατρο μου.Εχει κανεις παρομοια εμπειρια απο τετοια φαρμακα?
    Butterfly

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    AΘΗΝΑ
    Posts
    19
    Γεια σας. Αλλη μια διπολική στην παρέα σας που αισθάνεται ότι την πλησιάζει η μανία
    μετά από κατάθλιψη πολλών μηνών. Παίρνω το Τοπαμάκ περίπου ένα χρόνο μαζί με
    λίθιο και αυτό που έχω καταλάβει μόνο είναι ότι μπορώ να ελέγχω το βάρος μου.
    Παρουσιάζω συχνά αυξομοιώσεις βάρους και το Τοπαμάκ με βοήθησε. Μου το είπε
    και ο γιατρός η χρήση του μετά από κάποιο διάστημα σε βοηθάει να χάσεις βάρος
    με την έννοια ότι είναι ανορεκτικό.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    1
    gia sas mipos xerete an t topamak boi8ai k stn kata8lipsi??

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    Καλησπέρα, είμαι καινούρια εδώ, εύχομαι να βοηθήσω και να βοηθηθώ με όσα μας απασχολούν.
    Εγώ πήρα το Τοπαμάκ για αντιμετώπιση των ισχυρών πονοκεφάλων. Πάσχω από Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο και Ινομυαλγία. είχα και νευραλγία τριδύμου. Κόντεψα να τρελαθώ από τον πόνο της νευραλγίας, αλλά και από τους πόνους που δημιουργούν οι ασθένειές μου. Το Τοπαμάκ με βοήθησε πολύ με τους πονοκεφάλους, μου έφερνε υπνηλία και έβλεπα περίεργα όνειρα, όντως. Ομως μου άνοιξε πολύ την όρεξη, πήρα πολλά κιλά τα οποία τώρα χάνω σιγά σιγά με τη βοήθεια διαιτολόγου. Νομίζω ότι έγινα βουλιμική με τόσα που με βρήκαν.
    Τώρα το σταμάτησα το Τοπαμάκ γιατί οι πονοκέφαλοι πάνε καλύτερα. Με βοήθησε πολύ όσο καιρό χρειάστηκε να το πάρω. Ελπίζω όμως να μου ξαναχρειαστεί. Βαρέθηκα να παίρνω φάρμακα αλλά ξέρω ότι χωρίς αυτά θα είμαι πολύ χειρότερα, οπότε είμαι συνεπής και δεν \"κλέβω\".

  9. #9
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    και εγώ βαρέθηκα να παίρνω φάρμακα πρωί και βράδυ να ανοίγω το σακουλάκι και να καταπίνω...ουφ

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    Είμαι διπολική και εμένα ο γιατρός το τοπαμάκ μου το έδωσε όταν είχα αρχίσει να βάζω κιλά από το λίθιο και πράγματι είδα διαφορά, μπορούσα να ελέγχω το φαγητό μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    3
    Εγώ αγόρασα μία ωραιότατη χαπιέρα από το φαρμακείο, με κουτάκια για κάθε μέρα και ώρα της εβδομάδας για να μην χάνω τον μπούσουλα. Το φτιάχνω μία φορά την εβδομάδα και όταν πρόκειται να βγω παίρνω το αντίστοιχο κουτάκι μαζίι μου. Επίσης είναι πολύ βολικό όταν πας διακοπές, για να μην κουβαλάς τα κουτιά των χαπιών σε σακκούλα του σούπερ μάρκετ...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    σε ευχαριστώ για την ιδέα αύριο κιόλας θα πάω να την αγοράσω για να ξεφορτοθώ την απαίσια σακούλα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    YDROXOOS,mkpws exeis msn na ta leme?
    To grafw edw giati den borw na steilw u2u..

  14. #14
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    και εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να στείλω msn

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    email isws?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •