solian
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: solian

  1. #1

    solian

    έχει πάρει κάποιος solian;
    εδώ και 8 μήνες πάσχω απο κατάθλιψη και ψυχώσεις. μου κολάνε στο μυαλό διάφορα. τι είναι ο άνθρωπος, γιατί να πεθαίνουμε και η ψύχωση μου είναι ο αδερφός μου. πως κάτι θα πάθει και μάλιστα ατύχημα με το αυτοκίνητο ή τη μηχανή. νοιώθω πως το έπαθε. παθένω και κρίσεις πανικού. Μετά απο όλα αυτά και ένώ είχα ξεκινήσει με αντικαταθλιπτικα και αγχολυτικά ο γιατρός μου πρόσθεσε και το solian που είναι αντιψυχωτικο. τότε στεναχωρήθηκα πιο πολύ με την κατάσταση μου. είμαι τρελή; μήπως κάνω κακό στους άλλους; μήπως γίνω ανθρωποφάγος; μήπως θέλω να σκοτώσω κάποιον και δεν το σκέφτομαι μόνο;
    φόβάμαι πολύ.
    άν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας με βοηθήσει.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Allou...alla kai Athina
    Posts
    12
    Παρ\' όλο που κανείς δεν βοήθησε εμένα(μιλάω για το φόρουμ),εγώ θα βοηθήσω εσένα,γιατί πρέπει να ξέρεις ότι είμαι και πολύ αλάνι.
    Λοιπόν, με το σόλι θα πάρεις κάποια κιλά και θα έχεις και επιπέδωση συναισθήματος κατα πάσα πιθανότητα (μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία) αλλά δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα πώς θα λειτουργήσει σε εσένα.Τρώω κι εγώ φρίκες,αλλά κάνε κουράγιο και δείξε χαρακτήρα,όλα θα περάσουν.Εγώ το παίρνω 2 χρόνια τώρα και δεν ξέρω ειλικρινά αν με έχει βοηθήσει ή αν μου έχει κάνει κακό.Και είναι λογικό να θέλεις να σκοτώσεις κάποιον στην κατάσταση που είσαι,τι διάολο,δεν έπεσες και χτύπησες,το μυαλό σού γύρισε,δεν συμβαίνει σε όλους.Απλά να θυμάσαι ότι η ψύχωση είναι εκείνη η κατάσταση όπου το μυαλό σου κάνει κουμάντο σε εσένα και όχι εσύ στον εαυτό σου.Κουράγιο κορίτσι μου.Αυτά θα σε ατσαλώσουν.

    Πόσο χρονών είσαι;Να θυμάσαι πάντως ότι δεν \"έχεις ψύχωση\" με τον αδερφό σου,απλά σου σκάνε φρίκες,εντάξει λογικό είναι,θα έρθουν και μέρες που θα είσαι καλύτερα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    22
    Prasini klosti μήπως να έπαιρνες και μια δεύτερη γνώμη; Δεν είμαι ειδικός, αλλά δε μοιάζει και πολύ για ψύχωση αυτό που περιγράφεις. Ή εν πάσει περιπτώσει ρώτησέ τον γιατί σου έδωσε και αντιψυχωτικό. Φυσικά εννοείται ότι δε θα πρέπει να κάνεις καμμία αλλαγή ή διακοπή στη φαρμακευτική αγωγή χωρίς να σου πει ο γιατρός σου.

  4. #4
    αντιψυχωσικό μου έδωσε για να ηρεμήσω λίγο και να μπορέσω να σκεφτώ όπως μου είπε. δεν είμαι και τόσο επικύνδινη μη νομίζεις. επίσης το έψαξα και μου το είπε και ο γιατρός πως τα αντιψυχωσικά ενισχύουν τα αντικαταθλιπτικά και δρουν πιο γρήγορα και όχι σε 20 μέρες με ένα μήνα όταν τα παίρνεις μόνα τους. Δεύτερη γνώμη θα πάρω την άλλη Δευτέρα που έχω κλείσει ραντεβού με μιά άλλη ψυχίατρο που μου συστήσανε. απο το τηλέφωνο όμως μου είπε πως η θεραπεία δεν αλλάζει έτσι απλά αλλά θα με δεχτεί για να κάνουμε μια κουβέντα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    22
    Originally posted by prasiniklosti
    αντιψυχωσικό μου έδωσε για να ηρεμήσω λίγο και να μπορέσω να σκεφτώ όπως μου είπε. δεν είμαι και τόσο επικύνδινη μη νομίζεις. επίσης το έψαξα και μου το είπε και ο γιατρός πως τα αντιψυχωσικά ενισχύουν τα αντικαταθλιπτικά και δρουν πιο γρήγορα και όχι σε 20 μέρες με ένα μήνα όταν τα παίρνεις μόνα τους. Δεύτερη γνώμη θα πάρω την άλλη Δευτέρα που έχω κλείσει ραντεβού με μιά άλλη ψυχίατρο που μου συστήσανε. απο το τηλέφωνο όμως μου είπε πως η θεραπεία δεν αλλάζει έτσι απλά αλλά θα με δεχτεί για να κάνουμε μια κουβέντα.
    Επειδή ζω το πρόβλημα της ψύχωσης σε πολύ κοντινό μου πρόσωπο, γνωρίζω ότι ακόμα και αν πάσχεις από αυτή, δεν είσαι επικίνδυνη. ;) Αλλά από ότι λες και από ότι φαίνεται, για άλλο λόγο σου έδωσε ο γιατρός το solian, επομένως μην ανησυχείς για το αν είσαι \"τρελή\" όπως λες.
    Όσο για τα υπόλοιπα, κάνε υπομονή και όλα θα πάνε καλά. :) Πήγαινε και στο ραντεβού να δεις τί θα σου πει και η ψυχίατρος και ανάλογα κρίνεις και πράττεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Κοίτα,το σολιαν το εχα παρει για καμια 10αρια μερες σαν σταθεροποιητη...400mg ημερησίως...Αλλά με στραβωσε το στόμα και το σταματησα..Πάντως σε αντιθεση με τα άλλα αντιψυχωσικα,δεν φερνει υπνηλία και κατάπτωση,τουλάχιστον σε εμένα,αντίθετα μου ανέβαζε την διάθεση...Σε μικρές δόσεις των 100,δρα και σαν αντικαταθλιπτικό..Εξάλλου στην Ιταλία κυκλοφορεί σε δόση των 50 για την δυσθυμία...
    Α,και κάτι άλλο...Μην αλλάζεις γιατρούς τόσο γρήγορα...Διότι καθε ψυχίατρος έχει διαφορετική φιλοσοφία στην χρησιμοποίηση κάποιων φαρμάκων..
    Δοκίμασε το σολιάν και αν δεις ότι σου προκαλεί παρενέργειες ή δεν είναι αποτελεσματικλο,τότε συζήτησέ το με τον θεραποντα ιατρό σου!

  7. #7
    το σολιάν το πέρνω αρκετό καιρό και νομίζω πως μου φέρνει καλά αποτελέσματα. άλλωστε παίρνω μισό των 100 κάθε βράδυ. υπνηλία δεν μου φαίρνει. τουλάχιστον το έχω πιεί και νωρίς και μέχρι να ξαπλώσω και να κοιμηθώ έχει περάσει αρκετή ώρα και δεν νύσταξα. πρίν απο δύο εβδομάδες περίπου μου είπε να το κόψω αλλά μετά απο δύο μέρες έπεσε πάλι η διάθεση μου. έτσι μου είπε να το ξαναπιώ για να περάσω καλά το πάσχα και θα ξαναπροσπαθήσουμε να το κόψουμε όταν νοιώσω δυνατή. Γιατρούς δεν αλλάζω εύκολα και ούτε πάω για να τον αλλάξω. Πάντα όμως είμαι της άποψης πως πρέπει να ρωτάμε και μια δεύτερη γνώμη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5
    Originally posted by Rambo
    Παρ\' όλο που κανείς δεν βοήθησε εμένα(μιλάω για το φόρουμ),εγώ θα βοηθήσω εσένα,γιατί πρέπει να ξέρεις ότι είμαι και πολύ αλάνι.
    Λοιπόν, με το σόλι θα πάρεις κάποια κιλά και θα έχεις και επιπέδωση συναισθήματος κατα πάσα πιθανότητα (μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία) αλλά δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα πώς θα λειτουργήσει σε εσένα.Τρώω κι εγώ φρίκες,αλλά κάνε κουράγιο και δείξε χαρακτήρα,όλα θα περάσουν.Εγώ το παίρνω 2 χρόνια τώρα και δεν ξέρω ειλικρινά αν με έχει βοηθήσει ή αν μου έχει κάνει κακό.Και είναι λογικό να θέλεις να σκοτώσεις κάποιον στην κατάσταση που είσαι,τι διάολο,δεν έπεσες και χτύπησες,το μυαλό σού γύρισε,δεν συμβαίνει σε όλους.Απλά να θυμάσαι ότι η ψύχωση είναι εκείνη η κατάσταση όπου το μυαλό σου κάνει κουμάντο σε εσένα και όχι εσύ στον εαυτό σου.Κουράγιο κορίτσι μου.Αυτά θα σε ατσαλώσουν.

    Πόσο χρονών είσαι;Να θυμάσαι πάντως ότι δεν \"έχεις ψύχωση\" με τον αδερφό σου,απλά σου σκάνε φρίκες,εντάξει λογικό είναι,θα έρθουν και μέρες που θα είσαι καλύτερα.
    Ανήκω στην ίδια κατηγορία με σένα.Είχα μείζων κατάθλιψη με ψυχωσικά στοιχεία.Από αυτά που διάβασα μάλλον ανήκεις σε παρόμοια περίπτωση.Πρώτον δεν είσαι τρελή.Τη φάση αυτή την περάσαμε και άλλοι.
    Δε νομίζω ότι έχεις ψύχωση,αλλά κάποια στοιχεία ψύχωσης που κάποιες φορές πάνε πακέτο με κατάθλιψη.
    Το Solian ανήκει στην άτυπη κατηγορία φαρμάκων και χρησιμοποιείται σε μικρή δοσολογία για τη θεραπεία παρόμοιων μορφών κατάθλιψης.Το έπαιρνα για ένα εξάμηνο.Προσωπικά με βοήθησε γιατί ήμουν πολύ χάλια.
    Να ρωτάς το γιατρό για κάθε απορία που έχεις,είναι υποχρεωμένος να σου εξηγήσει. Ζήτα και τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου, θα σε βοηθήσει να βάλεις σε μια σειρά αυτά ποθ νιώθεις και να ηρεμήσεις.Καλή ανάρρωση!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •